Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sfat achizitie bicicleta 1500-2000 RON - nu neaparat limita superioara de pret

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Faceam o greseala cu MTB-urile, nu ne regaseam in ele. Dupa multe ore de studiu am ajuns la final si acesta arata astfel:

http://www.orbea.ro/...-ravel3.028.htm
si
http://www.orbea.ro/...8-dama-dama.htm

sau

http://www.orbea.ro/...cleta-eibar.htm
si
http://www.orbea.ro/...r-dama-dama.htm

Importatorul acorda si un 10% discount pentru achizitia a doua bucati. Pareri pro si contra, va rog ?

Edited by Popybo, 10 September 2010 - 01:52.


#38
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Focus
Modelele aratate de tine sunt exagerat de scumpe si au piese foarte slabe. Daca te-ai hotarat la biciclete de oras iti recomand Focus.

#39
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
... la 500 de euro o superbicicleta + ca mai e si pliabila :)
[ http://www.playbike.ro/images/produse/400/3575_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.playbike.ro/images/produse/400/3575_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristeamax, 10 September 2010 - 11:15.


#40
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postdrysna, on 10th September 2010, 09:03, said:

Focus
Modelele aratate de tine sunt exagerat de scumpe si au piese foarte slabe. Daca te-ai hotarat la biciclete de oras iti recomand Focus.

Intradevar, am observat ca schimbatoarele sunt slabe, Orbea au in schimb un design de invidiat, foarte important pentru noi, doi ciclisti de ocazie, cat si un cadru printre cele mai bune din lume. Am sa mai caut, dar nu sunt prea incantat de ce am gasit. Or fi avand unele Deore in preturi cuprinse in intervalul 1.600-2.000 RON dar sunt urate cu spume (Univega Terreno sau Focus Blue Ridge), in plus, trebuie sa gasesc si un trekking dama in acelasi loc, doar n-o sa cumpar din doua locuri diferite ! E cam "legata" treaba, asa ca alegerea nu-i deloc usoara.

View Postcristeamax, on 10th September 2010, 12:15, said:

... la 500 de euro o superbicicleta + ca mai e si pliabila :)
[ http://www.playbike.ro/images/produse/400/3575_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.playbike.ro/images/produse/400/3575_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Viata m-a invatat sa am repulsie de tot ce se vrea multifunctional, aceste solutii intotdeauna ascund prea multe compromisuri. Nici sa duc lipsa de spatiu de depozitare sau transport n-as pune problema unei pliabile.
Multumesc oricum pentru intentie !

#41
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007

View PostPopybo, on 10th September 2010, 14:49, said:

Intradevar, am observat ca schimbatoarele sunt slabe, Orbea au in schimb un design de invidiat, foarte important pentru noi, doi ciclisti de ocazie, cat si un cadru printre cele mai bune din lume. Am sa mai caut, dar nu sunt prea incantat de ce am gasit. Or fi avand unele Deore in preturi cuprinse in intervalul 1.600-2.000 RON dar sunt urate cu spume (Univega Terreno sau Focus Blue Ridge), in plus, trebuie sa gasesc si un trekking dama in acelasi loc, doar n-o sa cumpar din doua locuri diferite ! E cam "legata" treaba, asa ca alegerea nu-i deloc usoara.



Viata m-a invatat sa am repulsie de tot ce se vrea multifunctional, aceste solutii intotdeauna ascund prea multe compromisuri. Nici sa duc lipsa de spatiu de depozitare sau transport n-as pune problema unei pliabile.
Multumesc oricum pentru intentie !
Salut!
Ma bucur ca ai gasit util raspunsul meu de mai sus(pagina 2)!
Eu am Orbea Ravel , de care sunt super-incantat .
Nu e adevarat ca trebuie sa aiba componente de top (decat daca ai de gand sa o folosesti mai "extrem").
Plusuri pt.Orbea Ravel(parere pur personala,dupa cum am zis am Orbea Ravel 4,care este un model cu o dotare ceva mai slaba decat ravel 3):
-cadrul extrem de rezistent(fabricat in spania...probabil stii ca oamenii produc biciclete pt.competitii profesionale si nu se joaca cu chestiile astea).
-aspect modern ( dupa cum spui si tu, arata foarte bine)
-relativ usoara (vreo 14 kg)
-furca are o cursa scurta(excelenta pt. oras, unde o furca cu o cursa de 100 mm sau peste  nu prea se justifica...e mai incomoda)
-amortizare in tija de la sa
-foaie cu 48 dinti si pinion cu 11 (e mai ok pt.viteza)
-saua extrem de comoda (la fostul MTB am tot schimbam sei,dar pana la urma am devenit "imun")
-frane excelente (efectiv "ingheata")
-roti de 28' si cauciucuri mai subtiri  (efort de pedalare mai mic)
-cauciucul are o banda reflectorizanta foarte vizibila in intuneric (nu prea agreez "ochii de pisica" infipti intre spite)


Inainte am avut cativa ani un MTB...si am si imprumutat un MTB KTM de peste 1000 euro,care nu m-a incantat la comoditate si viteza(dar la borduri si mers pe munte era campion).
Eu nu m-as mai intoarce la MTB.
Ca o concluzie personala: bicicletele de oras sunt mai ergonomice,mai comode,si mai rapide.Ca sa nu mai vorbim si de aspect.

Repet:NU AI NEVOIE DE ECHIPARE DE TOP. Decat daca esti snob sau...vrei sa te dai extrem pe munte(sau la competitii,dar sunt si alte preturi).

Totusi, imi e greu sa-ti dau un sfat. Numai tu stii daca cei 20% de mers pe munte... justifica investitia intr-un MTB.
Bicicletele cross-treking/hibride sunt gandite si pt.drumuri ceva mai proaste, dar nu exceleaza pe asa ceva.
Daca ai de gand sa faci doar o plimbare usoara la munte e ok oricare din modelele din linkurile tale, insa daca vrei ceva mai "dur" trebuie sa cauti altceva(si evident, echipamentul adecvat).

AAA
Recomand neaparat modelul cu roti de 28'(daca te hotarasti pe Orbea sau alt model hibrid).
De asemenea utile ar fi si: cricul,aparatorile de noroi (foarte eficiente, la MTB ma faceam negru pe spate daca mergeam pe ploaie...aparatorile erau doar de forma) si portbagajul(daca ai de gand sa mai cari cate ceva).
Daca mai vrei vreun sfat legat de modelul de mai sus,da'mi te rog un PM.


Bafta  !!! :thumbup:

Edited by Leon_bogdan, 13 September 2010 - 19:09.


#42
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Daca iei o bicicleta cu piese slabe macar nu arunca o caruta de bani pe ea. Daca vrei ceva frumos: cube.
Mai e kona smoke/kona dew

#43
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdrysna, on 13th September 2010, 22:59, said:

Daca iei o bicicleta cu piese slabe macar nu arunca o caruta de bani pe ea. Daca vrei ceva frumos: cube.
Mai e kona smoke/kona dew
Pare ok modelul pus de tine!
Vad ca e si la promotie...
Insa omul vrea si una de dama.

#44
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postdrysna, on 13th September 2010, 22:59, said:

Daca iei o bicicleta cu piese slabe macar nu arunca o caruta de bani pe ea. Daca vrei ceva frumos: cube.
Mai e kona smoke/kona dew

"Slaba" inseamna cel putin rateuri la schimbarea vitezelor, ceea ce-i cam mult pentru mine, ce fac, ma intorc la Sputnik-ul meu din '81 ?

N-am incotro, pentru mine ma indrept catre intervalul de pret 1.900-2.700 RON: Focus Blue Ridge 2010, Corratec X-Vert Cross Base, BH Mega, Univega Terreno 300, BH Sommet 6.6, Kellys Neos, Winora Dakar, Cube Curve, BH Sommet 6.8, Focus Lost Lagoon, Cube SL Cross Comp, BH Silvertip SLX.

Mai greu este la dame, am de ales doar dintre Kellys Tina, Winora Dakar (d), Cube Curve (d) si Cube Nature (d), care se afla in intervalul 2.400-2.700 RON. Cum bugetul este de 4.300 RON trebuie sa iau minimul din optiunile de mai sus, dar daca aveti indicatii argumentate pentru unele dintre ele nu va dati inapoi de la a mi le comunica.

Preferatele mele sunt BH Silvertip SLX (model 2011) si Cube Nature (d), intotdeauna tin cont in primul rand de cum arata obiectul.

#45
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
gaseai in hervis mtb fuji, cadru carbon, full deore,la doar 3200lei. de restul banilor iei si ceva la gagica...

#46
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
mi-am adus aminte ca am vazut si un mtb gary fisher lady. foarte misto bicla pentru o dama!
costa 1600lei, dar nu era prea echipata...

#47
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PostCarrman, on 15th September 2010, 09:31, said:

gaseai in hervis mtb fuji, cadru carbon, full deore,la doar 3200lei. de restul banilor iei si ceva la gagica...

Nu gasesc decat magazin on-line la Hervis astia si nu vad in oferta curenta decat 2 fiare.

Nu ma pricep mai deloc la biciclete dar din ce am observat am cam pus ochii pe http://www.birksport...roducts_id=4350 , iese la 4200 ron cu reducere si cumparata in Norvegia evident dar nu prea imi dau seama daca merita atatia bani chiar si la preturile din Norvegia.
Hai ajuta cu un sfat ca te pricepi. Bicicleta de plimbat pe asfalt si macadam, de calitate buna dar nu de top ca n-am de ce, rezistenta la rugina, relativ usoara, sa schimbe usor si fara erori.

#48
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
iti faci probleme la SLX?  :o

http://www.hervis.at/sportwelten/rad/

#49
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PostCarrman, on 15th September 2010, 10:40, said:

iti faci probleme la SLX?  :o

http://www.hervis.at/sportwelten/rad/

din ce am citit, slx-urile sunt bune sau foarte bune, depinde pe unde citesti dar asta se cam reflecta in pret.
Ideea este ca sunt atatea detalii la componente care habar n-am ce insemna si nu stiu daca face banii :D
Inafara de cauciucuri Continental de care am auzit, ma uit ca o curca in lemne acolo.
Am gasit adresa magazinelor Hervis din Bucuresti, prin plaza, liberty si nu mai stiu ce mall. Sa fie iubite.

#50
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Brandul nu zice nimic in ziua de azi, deoarece orice brand are toate gamele de produse, de la foarte ieftine la modele de varf.
Majoritatea producatorilor vopsesc la cadre taiwaneze de nu stii care biciclete au cadre din taiwan facute de anonimi si care nu. Cu putina experienta iti dai seama care e o bicicleta buna si care nu; daca nu ai experienta asculti la sfaturile celor care au habar cat de cat.

#51
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostCarrman, on 15th September 2010, 09:31, said:

gaseai in hervis mtb fuji, cadru carbon, full deore,la doar 3200lei. de restul banilor iei si ceva la gagica...

Full Deore gasesc de la 2.400 RON in sus, in plus, dupa socoteala ta raman 900 RON sa-i cumpar sotiei ce ?!  :rolleyes: O fi cadru carbon, dar nu-i de mine cat nu sunt agresiv cu el.


View PostCarrman, on 15th September 2010, 10:07, said:

mi-am adus aminte ca am vazut si un mtb gary fisher lady. foarte misto bicla pentru o dama!
costa 1600lei, dar nu era prea echipata...

Ramane interesanta varianta cu Hervis, nu stiam de ea. Multumesc !

View Postnosferyk, on 15th September 2010, 10:56, said:

din ce am citit, slx-urile sunt bune sau foarte bune, depinde pe unde citesti dar asta se cam reflecta in pret.
Ideea este ca sunt atatea detalii la componente care habar n-am ce insemna si nu stiu daca face banii :D
Inafara de cauciucuri Continental de care am auzit, ma uit ca o curca in lemne acolo.
Am gasit adresa magazinelor Hervis din Bucuresti, prin plaza, liberty si nu mai stiu ce mall. Sa fie iubite.

Pana sa citesc link-ul asta (http://www.spaaaaaaa...telor-8086.html) eram ca tine, pe dinafara ! El m-a convins ca o bicicleta Mid-level este o cerinta minima pentru mine. (f.r.e.e.r.i.d.e.r. punct r.o.)

Edited by Popybo, 15 September 2010 - 11:19.


#52
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PostPopybo, on 15th September 2010, 12:16, said:

Pana sa citesc link-ul asta (http://www.spaaaaaaa...telor-8086.html) eram ca tine, pe dinafara ! El m-a convins ca o bicicleta Mid-level este o cerinta minima pentru mine. (f.r.e.e.r.i.d.e.r. punct r.o.)

In cazul asta, cu un mid-level nivel 2 nu gau gres, chiar si nivel 1 e ok daca ma strange punga si cred ca se apropie mai mult de cerintele mele.

#53
j0hnnymnem0nic

j0hnnymnem0nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.10.2004
Caut cam acelasi tip de bicicleta, folosita 80/20 oras/afara. Pentru ca nu stiu mai nimic despre biciclete, mi-au fost de mare folos articolele recomandate de posturile anterioare.

Am gasit o Focus Lost Lagoon 2010.
Are componente care par sa se incadreze in mid-level nivel 1/2 (pedalier si manete schimbator Shimano Deore, schimbator spate Shimano SLX) insa sunt niste componente despre care nu stiu mai nimic: furca "SR Suntour NEX-4610 V2 MLO, ajustabila, lock-out mecanic", franele fata/spate hidraulice pe disc "Tektro Auriga Comp".

Ce parere aveti? Merita investitia?

#54
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postj0hnnymnem0nic, on 16th September 2010, 08:42, said:

Caut cam acelasi tip de bicicleta, folosita 80/20 oras/afara. Pentru ca nu stiu mai nimic despre biciclete, mi-au fost de mare folos articolele recomandate de posturile anterioare.

Am gasit o Focus Lost Lagoon 2010.
Are componente care par sa se incadreze in mid-level nivel 1/2 (pedalier si manete schimbator Shimano Deore, schimbator spate Shimano SLX) insa sunt niste componente despre care nu stiu mai nimic: furca "SR Suntour NEX-4610 V2 MLO, ajustabila, lock-out mecanic", franele fata/spate hidraulice pe disc "Tektro Auriga Comp".

Ce parere aveti? Merita investitia?

Bicicleta prezentata de tine costa 2.600 RON, un BH Silvertip SLX costa 2.769, cred eu mult mai bine echipata (www.ok-shop.ro).

Edited by Popybo, 16 September 2010 - 08:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate