Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

casatorie mixta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Salve,

in urma decesului sotului (cetatean italian) familia acestuia vrea sa faca succesiunea, sotia acestuia impotrivindu-se. Cum se poate afla care sunt proprietatile imobiliare sau nu pe care acestia le-au achizitionat in timpul casatoriei? Specific ca nu au nici-un document de identitate al sotiei (doar c.i. italiana)  si nici-un act doveditor.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 pituion, on 29th July 2010, 22:42, said:

Salve,

in urma decesului sotului (cetatean italian) familia acestuia vrea sa faca succesiunea, sotia acestuia impotrivindu-se. Cum se poate afla care sunt proprietatile imobiliare sau nu pe care acestia le-au achizitionat in timpul casatoriei? Specific ca nu au nici-un document de identitate al sotiei (doar c.i. italiana)  si nici-un act doveditor.

reformuleaza mai concis ca eu nu inteles nimic.

Cine a murit ? Cine a ramas in urma ? Care e problema ? :huh:

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Ce am inteles eu
Sot mort - familia lui vrea averea - sotia nu vrea sa le dea nimic - sotia habar nu are ce invarteli avea sotul

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

 pituion, on 29th July 2010, 22:42, said:

Salve,

in urma decesului sotului (cetatean italian) familia acestuia vrea sa faca succesiunea, sotia acestuia impotrivindu-se. Cum se poate afla care sunt proprietatile imobiliare sau nu pe care acestia le-au achizitionat in timpul casatoriei? Specific ca nu au nici-un document de identitate al sotiei (doar c.i. italiana)  si nici-un act doveditor.


succesiunea se deschide la un notar, care poate lua legatura cu alti notari si verifica intr-o multime de locuri (registrul comertului, cartea funciara, etc)

sotia nu are nici un drept sa se impotriveasca.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fara a intra in problema ceva mai delicata a legislatiei aplicabile, si plecand de la premisa ca ar fi legea romana, mai trebuie precizat si ca in cazul ascunderii unor bunuri, evident, daca se afla de ele, nu numai ca acestea vor fi aduse la masa succesorala, dar cel care le-a ascuns nu mai beneficiaza de nimic din ele (pierde cota-parte a sa din acele bunuri) - art. 703 Cod Civil.

Adica e o idee foarte proasta, cel putin in cazul bunurilor imobile (adica cele la care exista publicitatea imobiliara), autoturismelor (la care se face inmatriculare), si in general in cazul oricarui bun inregistrat pe rolul fiscal al decedatului sau sotului acestuia.

#6
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Practic, pentru mai multa lumina asupra acestui caz, sotii s-au casatorit in Italia si in afara apartamentului cumparat in aceasta tara au facut si alte achizitii (cel putin asa presupun mostenitorii din partea decedatului). Eu sunt mandatara acestora (am procura notariala), am apelat la un notar (este corect sfatul tau dar functioneaza doar in Italia) care mi-a spus ca trebuie sa apelez la un investigator privat. (problema este mult mai complicata, mostenitorii stiind ca un apartament a fost cumparat de sotia decedatului si intestat sorei acesteia.Un notar este capabil sa faca toate aceste investigatii si sa scoata la lumina adevarul?  Multumesc celor care au raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate