Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

LCD/LED FullHD peste 100 cm cu media player

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Salut.

    Vreau sa imi achizitionez un LCD sau LED TV pe care sa il folosesc in living (6x5 m). Vreau o diagonala cat mai mare, neaparat peste 100 de cm DAR aici intervine problema pretului: pana in 3500 lei. Un alt aspect foarte important este media player, deoarece va fi folosit in principal la vizionarea filmenlor comprimate. Neaparat trebuie sa permita modificarea dimensiunilor subtitrarii. Practic televizorul va fi folosit in proportie de 80% la vizionarea filmelor de pe calculator. Nu ma pricep deloc la acest media player incorporat. Din cate mi-am dat seama citirea filmelor se face de pe stick usb. In living am atat ethernet cat si Wifi daca ajuta acest lucru la ceva. Cablul este de la Dolce, urmand ca la inceputul anului viitor sa trec pe RDS.
Sfaturile unui prieten au fost sa mai astept pana la sfarsitul anului cand se vor scoate din productie LCD-urile si vor fi numai LED-uri. Astfel urmand si o scadere a pretului acestora.

Va  rog sa ma indrumati spre modele sa le analizez. Multumesc.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Prietenul acela habar nu are ce vorbeste in nici un caz nu se va renunta la CCFL in 2010/2011.

NU alege tv in functie de mediaplayerul incorporat ! Desi nici nu inteleg spui ca-l vei folosi pt. filme de pe PC de ce mai cauti ceva cu mediaplayer incorporat ?
Un mediaplayer de 400 lei e mult peste cele incluse in tv ( chiar daca e vorba de tv de 10.000-15.000 lei !)
Eu iti recomand o plasma de 50" adica un LG 50PK550 sau un pic mai scump pe la noi Samsung 50C530 (daca vrei sa stie si DTS mediaplayerul incorporat).
Daca te multumesti cu LCD 46C530 ~3700lei.
Eu nu as lua ceva mai mic de 46" pt. camera aia si eu nu as lua LCD !

Edited by MD, 27 July 2010 - 09:07.


#3
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc pentru sugestii. Cand am spus filme de pe PC m-am referit la filmele pe care le urmaresc pe PC (xvid, divx, mkv sau mai stiu eu ce codecuri). Am nevoie de USB/retea deoarece PC-ul e in alta camera. Nu imi trebuie player avansat, doar sa redea filmele cu sunet si subtitrare.

Tot la sfaturile prietenilor am renuntat la idea de plasma din varii motive: consum mare de energie, durata limitata de viata, inrautatirea imaginii dupa anumite ore de functionare... Dupa cum vedeti ma bazez pe sfaturile primite de la unu altu deoarece nu am nici un habar de televizoare. O sa arunc un ochi la plasmele mentionate de tine. Mersi.

LE: din cate am vazut legat de plasma LG se plangeau unii ca imaginile statice raman secunde bune pe ecran dupa schimbarea canalului (cum ar fi sigla postului). Burn in-ul ar putea crea probleme in timp ? Partea buna la LG e consumul, sub 200 W. Dar lumina se reflecta destul de mult, chiar daca LGstii au adaugat ceva strat de protectie. Eu am geamuri multe in camera deci si lumina va fi cat de cat, chiar daca am draperiile trase. Probabil se impune un LCD in situatia mea.

Edited by alinescoo, 27 July 2010 - 10:07.


#4
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View Postalinescoo, on 27th July 2010, 10:46, said:

Tot la sfaturile prietenilor am renuntat la idea de plasma din varii motive: consum mare de energie, durata limitata de viata, inrautatirea imaginii dupa anumite ore de functionare... Dupa cum vedeti ma bazez pe sfaturile primite de la unu altu deoarece nu am nici un habar de televizoare. O sa arunc un ochi la plasmele mentionate de tine. Mersi.


"Sfaturile" prietenilor tai sunt in necunostinta de cauza. Acele probleme au disparut de multa vreme in cazul plasmelor.

#5
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 06.12.2006
"Tot la sfaturile prietenilor am renuntat la idea de plasma din varii motive: consum mare de energie, durata limitata de viata, inrautatirea imaginii dupa anumite ore de functionare... "

Informatia primita de la prieteni se numeste folclor si nu reprezinta decat mituri!
Intra de curiozitate intr-unul din magazinele de profil si uita-te la stickerele care sunt pe televizoarele cu plasma.
-consum mare de energie: in uz normal, o plasma HD Ready consuma pana in 100 W iar una Full HD < 150 W. Consumul maxim de energie se realizeaza atunci cand pe tot ecranul se afiseaza o imagine de culoare alba.
-durata limitata de viata: durata de viata a unui panou este de 100000 ore de functionare = 4167 zile = 11.4 ani.
-inrautatirea imaginii dupa anumite ore de functionare: ii scade contrastul dupa 11.4 ani!
Crezi ca un LCD/LED rezista mai mult de 11.4 ani fara sa fie afectat in vreun fel?

Eu nu sunt partizanul nici unei tehnologii, dar sunt impotriva miturilor.

Edited by dba, 27 July 2010 - 10:29.


#6
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Va multumesc pentru lamuriri. Asta imi place pe Softpedia, ca mereu se gasesc colegi care sa impartaseasca din cunostinte.
Deci, lasand la o parte miturile, in conditiile mele, ar merge mai bine o plasma sau un LCD ?

#7
4orest

4orest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.03.2008
"Tot la sfaturile prietenilor am renuntat la idea de plasma din varii motive: consum mare de energie, durata limitata de viata, inrautatirea imaginii dupa anumite ore de functionare... Dupa cum vedeti ma bazez pe sfaturile primite de la unu altu deoarece nu am nici un habar de televizoare. O sa arunc un ochi la plasmele mentionate de tine. Mersi."

Aceeasi dilema am avut-o si eu. Pana la urma am achizitionat o plasma LG 50PK550 de 50 inch si sunt super multumit. Imagine superba, diagonala mare, full HD, player integrat, tehnologie de ultima generatie, 3 HDMI, USB, etc... Oricare ar fi hotararea ta, ia-o pe baza informatiilor primite de la utilizatori nu dupa comentariile celor care vorbesc "din auzite". Spor!

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Nici o tehnologie nu e perfecta ! Totusi cand e vorba de un tv dedicat pt. vizionarea de filme plasma ramane prima alegerea prin prisma calitate/pret/dimensiune !
Camera e mare deci un 50" ar merge ft. bine ! La o plasma e bine sa ai grija cu imaginile statice afisate mai ales in primele ~200h pana isi face rodajul !
Consumul declarat mediu la LCD Samsung 46C530 e 150W , la o plasma Samsung 50C530 180W. Deci 30W in plus dar si 4" - 10cm la diagonala.  
Media player ti-am recomandat unu separat nu cel din tv ( la 400 lei gasesti aparate ft. ok pt. ce ai tu nevoie cu porturi USB, eSATA, Ethernet ).
Totusi daca nu vrei sa mai investesti momentan intr-un mediaplayer iti recomand Samsung sigurul care decodeaza si DTS si vei avea deci si sunet in majoritatea mkv-urilor. Totusi mediaplayerul are limitari nu decodeaza decat profile pana la [email protected], nu vede subtitrari incluse in mkv, dimensiunea subtitrarilor nu e prea mare, chiar si pe setarea mare.
Daca vrei si port Ethernet, DLNA la tv, trebuie sa mai pui ceva $ pana la seria C550 insa si cu LAN si DLNA sunt limitari fata de un mediaplayer HD (realtek, sigma).
Din pacate LG 50PK550 a cam disparut din stocuri momentan, poti alege o vers mai lite 50PK250 o au la emag la pret bun 2950 lei doar si cu 5% voucher sau Samsung 50C530 la debo.ro la 3600 lei. LG PK550 nu decodeaza DTS prin mediaplayerul intern deci majoritatea mkv-urilor vor fi fara sunet. Poti merge pe 50PK250 si un media player la 400 lei gen Egreat R1. LG il poti lua de la emag si daca nu-ti place ceva la el il poti returna in 30 zile.
http://www.emag.ro/t...pk250--p50pk250, ai 5% voucher care-l folosesti pt. Egreat R1 http://www.emag.ro/m...d-1080p--pEG-R1 si asa iti iese mediaplayerul la 250 lei sau total 3200 lei plasma LG 50" si mediaplayer.

Edited by MD, 27 July 2010 - 12:22.


#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postalinescoo, on 27th July 2010, 08:53, said:

Vreau sa imi achizitionez un LCD sau LED TV pe care sa il folosesc in living (6x5 m). Vreau o diagonala cat mai mare, neaparat peste 100 de cm DAR aici intervine problema pretului: pana in 3500 lei. Un alt aspect foarte important este media player, deoarece va fi folosit in principal la vizionarea filmenlor comprimate. Neaparat trebuie sa permita modificarea dimensiunilor subtitrarii. Practic televizorul va fi folosit in proportie de 80% la vizionarea filmelor de pe calculator. Nu ma pricep deloc la acest media player incorporat. Din cate mi-am dat seama citirea filmelor se face de pe stick usb. In living am atat ethernet cat si Wifi daca ajuta acest lucru la ceva. Cablul este de la Dolce, urmand ca la inceputul anului viitor sa trec pe RDS.
Am sa iti fac recomandarea mentionand ca am in sufrageria mea asa:

1-tv plasma de 42" de la Samsung(PS42B451 la 2.100 lei)
2-media player HD Egreat R1 la cca 400 lei
3-hard extern Samsung Story 1.5 Tb(conectat la mediaplayer prin usb)
4-receiver Denon plus 5 boxe din seria Monitor de la Magnat
5-consola PS3
6-dvd player Sony

Cu aceasta combinatie sunt extraordinar de multumit si sunt asigurat pentru mai multi ani de acum incolo. Am redat din mediaplayer diverse filme 720p/1080p si niste materiale de prezentare(acele demo-uri din magazine) de la Panasonic, Samsung, Toshiba care se vad bestial.

Ai la dispozitie un buget mai generos pentru televizorul pe care ti-l doresti asa ca poti lua ceva mai bun decat ce mi-am ales eu, iti recomand o plasma full hd cu diagonala cat mai mare de la Panasonic sau Samsung la care criteriul de alegere nu trebuie sa ia in calcul playerul incorporat pentru ca asa cum ti s-a mai spus un media player extern dedicat va face de ras orice player inclus in tv.

Ai luat in calcul si un sistem de sunet?

Edited by catalinmariescu, 27 July 2010 - 13:10.


#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
@4orest - cum se vede la plasma in momentul in care nu ai draperii trase in camera ? La mine plasma va fi pe un perete care are in partea opusa un perete cu geamuri. Sa inteleg ca daca nu am draperii groase o sa vad reflexia geamului in ecranul plasmei ?/

@MD o sugestie foarte buna. Diferenta intre LF PK550 si PK250 e data doar de player-ul integrat ? Sugestia ta cu player standalone si cu reducerea de 5% e foarte buna. Diferentele intre LG si Samsung  care ar fi ? Calitate ? Finisaje ?

@catalinmarinesci media playerul acela il are si un prieten si e foarte multumit de el. De ce plasma de la Panasonic sau Samsung si nu LG ?

Incep sa ma luminez din ce in ce mai tare :) Va multumesc colegi pentru ajutor

Edited by alinescoo, 27 July 2010 - 13:15.


#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Nu stiu daca exista un clasament oficial dar la plasme Panasonic sunt pe primul loc la calitate/fiabilitate/numar de unitati vandute si i-as pune pe 2 pe cei de la Samsung care au evoluat foarte frumos in ultima vreme si pe 3 pe cei de la LG, asta nu inseamna ca nu iti poti cumpara un model de la oricare din aceste firme si sa fii foarte multumit de el, asa si eu am luat plasma de la Samsung pentru ca aia a avut cel mai bun raport pret/dotari/finisare pentru mine.

#12
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Idea de baza ramane sa imi iau un player separat. Aveam imprimat in gand ideea de player integrat dar datorita voua am reusit sa imi scot prostia asta din sistem. Acum ramane sa ma hotarasc intre o plasma LG sau Samsung fara player incorporat.
Cred ca batalia se va da intre LG 50 PK 250 sau PK 350 si Samsung PS-50 C 430... acum le studiez mai in detaliu configuratiile.
Credeti ca are rost sa mai astept  3-4 luni ? Se vor lansa noi generatii ?

Edited by alinescoo, 27 July 2010 - 14:41.


#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Nu mai astepta, eu mi-am luat plasma in decembrie 2009 cu putin sub 2.100 lei si acum are cam acelasi pret. Modelele noi au preturi mai mari iar pana scad ai sa vrei iar sa astepti modelele si mai noi.  :P

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Modele noi apar primavara, normal acum e vorba de primavara 2011 !
Topul producatorilor de plasme cam acesta ar fi Panasonic, Samsung, LG.
Modelele 2010 de la LG se pare ca sunt ft. reusite 50PK550 a avut review-uri ft. bune si s-a vandut ft. bine peste tot in lume, dovada ca si in RO nu mai e de gasit pe nicaieri.
Cat priveste camera daca nu poti controla luminozitatea si camera e ft. luminoasa poate fi o problema utilizarea plasmei in camera respectiva. Si pt. asta ti-am recomandat emag ai 30 zile sa testezi plasma la tine in camera, plus bineinteles voucher de 5% ft. bun pt. achizitia mediaplayer-ului.
Samsung 50C450 e ok dar nu e fullHD

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
50PK550 a reintrat in stoc deci poti sa-l ai in vedere !

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
 

View Postalinescoo, on 27th July 2010, 08:34, said:

Idea de baza ramane sa imi iau un player separat.
Este o hotarare inteleapta. Nu inteleg de ce cineva ar cumpara un TV cu player integrat, la care nu se stie ce suport vei avea, si cat de repede se va perima moral si tehnic. Ce faci atunci, arunci televizorul?

Ca producatorii fac reclama si vor sa le vanda pentru un premium la pret, inteleg :D Dar noi nu trebuie sa si cumparam orice bazaconie...

Edited by SuperDuper, 28 July 2010 - 00:51.


#17
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Analizand oferta, acum mai de dimineata, dupa o cafea, optiunile mele raman:
- Media player Egreat EG-R1, Full HD 1080p - feedback pozitiv pentru el de la un prieten care il are. Ramane alegere sigura ca si player multimedia
- Televizor cu Plasma LG, 127cm, FullHD, 50PK250 ~ 2900 lei
- Televizor cu Plasma LG, 127cm, FullHD, 50PK350 ~ 3200 lei
- Televizor cu plasma LG, 127cm, 50PK550            ~ 3500 lei
- Samsung PS-50 C 530 C 1 WXXC 127 cm Negru  ~ 3600 lei

Combinatia ideala, asa cum a zis MD ar fi LG 50PK250 + playerul multimedia => pret foarte bun. Insa totusi, diferenta aceea de 600 de lei dintre modele trebuie sa se justifice cumva. 550 are cumva partea hardware diferita ? Singura diferenta pe care am gasit-o e ca 250 nu are player integrat. 350 cred ca are doar player de poze si audio. Alegand un player standalone nu prea mai are rost sa imi iau TV cu player incorporat. Samsungul mi se pare cam scump.


Din modelele ramase in competitie ce sa aleg ?

Edited by alinescoo, 28 July 2010 - 08:53.


#18
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Dupa ce am mai citit niste pareri se pare ca la LG apar urmatoarele probleme:
- dithering la greu
- banding urat
- IR rapid dupa 2 min ramanea imprimata sigla
- dancing pixels
- un usor buzz

Samsungul pare mai ok un pic. Mi se pare mie sau la LCD nu apar problemele astea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate