Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

(danmannx) Casutza de Criza - Jurnal

- - - - -
  • Please log in to reply
1763 replies to this topic

#37
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdanmannx, on 26th July 2010, 20:50, said:

...am gasit caramida de 38 sth la 248 / mcz
Pret CU TVA?... Unde? Eventual detalii pe PM, te rog. Multumesc.

#38
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdacis2, on 1st August 2010, 14:45, said:

Pret CU TVA?... Unde? Eventual detalii pe PM, te rog. Multumesc.
in curtea de arges, la depozit
tva inclus

azi am fost la arhitect si am luat schitele.
o sa modific schita astfel:
-in lungime o sa o maresc cu 80 cm (interior) iar pe latime cu 80 cm (tot interior) astfel incat sa maresc pe lungime biroul la 300 cm., la parter maresc baia la 200, debaraua tot la 200, iar dormitoarele si bucataria sa le latesc la 350 cm.
coloana de apa si canal din bucatarie o sa fie pusa pe peretele dinspre hol ca sa faca parte di canalizarea bailor (daca se poate).

Attached Files



#39
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
salutare si scuze de intrerupere. abia m-am intors din vacanta. de maine ma intorc la munca. ne auzim............

#40
mozesrozes

mozesrozes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2010
Discuta cu un inginer pentru ca la stalpii aia de 30x30 ai putea sa scoti stalpi din axa 2, asta daca sunt stalpi si nu samburi....

#41
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmozesrozes, on 10th August 2010, 22:23, said:

Discuta cu un inginer pentru ca la stalpii aia de 30x30 ai putea sa scoti stalpi din axa 2, asta daca sunt stalpi si nu samburi....

Fiind cu etaj nu cred ca o sa faca ceva in sensul asta.dar..... o sa-i propun.

#42
dayak09

dayak09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2009

View Postdanmannx, on 1st August 2010, 23:26, said:

in curtea de arges, la depozit
tva inclus

azi am fost la arhitect si am luat schitele.
o sa modific schita astfel:
-in lungime o sa o maresc cu 80 cm (interior) iar pe latime cu 80 cm (tot interior) astfel incat sa maresc pe lungime biroul la 300 cm., la parter maresc baia la 200, debaraua tot la 200, iar dormitoarele si bucataria sa le latesc la 350 cm.
coloana de apa si canal din bucatarie o sa fie pusa pe peretele dinspre hol ca sa faca parte di canalizarea bailor (daca se poate).


Salutare danmannx. Am o intrebare: schitele de mai sus reprezinta varianta finala (cea pentru PAC)?
De ce intreb: din schitele prezentate imi pare ca ai obtinut maximul de la suprafata construita, insa suprafetele incaperilor sunt prea mici. Intr-un dormitor de 2,70 latime ai senzatia ca vin peretii pe tinesi este dificil de mobilat.
Pe urma la etaj ai 3 dormitoare si doar o singura baie, care este si ea destul de mica.
Inconvenientul care mi se pare cel mai mare este acela ca ai amplasat scara cu acces doar din living. O sa fie destul de inconfortabil pt cei care vor sa ajunga la etaj, ca sa nu mai vorbesc de cei din zona de zi.
Nu stiu cum ai orientata cladirea fata de strada, insa o terasa spre gradina cred ca ar fi mai potrivita decat una in fata casei.
Sper ca nu te-am plictisit cu observatiile mele. Daca ai nevoie de anumite sugestii iti stau la dispozitie. Pe 710 x 910 se pot face mai multe:)

#43
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdayak09, on 13th August 2010, 21:00, said:

Salutare danmannx. Am o intrebare: schitele de mai sus reprezinta varianta finala (cea pentru PAC)?
De ce intreb: din schitele prezentate imi pare ca ai obtinut maximul de la suprafata construita, insa suprafetele incaperilor sunt prea mici. Intr-un dormitor de 2,70 latime ai senzatia ca vin peretii pe tinesi este dificil de mobilat.
Pe urma la etaj ai 3 dormitoare si doar o singura baie, care este si ea destul de mica.
Inconvenientul care mi se pare cel mai mare este acela ca ai amplasat scara cu acces doar din living. O sa fie destul de inconfortabil pt cei care vor sa ajunga la etaj, ca sa nu mai vorbesc de cei din zona de zi.
Nu stiu cum ai orientata cladirea fata de strada, insa o terasa spre gradina cred ca ar fi mai potrivita decat una in fata casei.
Sper ca nu te-am plictisit cu observatiile mele. Daca ai nevoie de anumite sugestii iti stau la dispozitie. Pe 710 x 910 se pot face mai multe:)

Salutare,
Nici vorba de plictiseala, merci de observatii si da sugestiile sunt binevenite.
Schitele nu sunt finale, in PAC dormitorul mic va fi trecut ca birou .Accesul la etaj se face prin living pentru a elimina aparitia inca unui hol (pentru scari).Casa am marit-o la 815 x 990.Asa cum spuneam, e o casuta (de criza), care vine sa inlocuie statul la apartament de 2 camere in conditiile in care suntem 4.Sincer aparitia inca unei bai la etaj ar mari semnificativ pretul de cost.Acum am o baie de 150x250 cu care ne descurcam toti 4- greu cei drept - dar cu 2 o sa fie ok.Iau in calcul ca orice mp conteaza si costa.Peste 9 ani fata o sa plece la scoala si o sa ramanem 3 iar peste 15 ani o sa plece si baiatul si o sa ramanem 2. O sa ma alerg cu baba prin etaj....Stiu ca sunt multi ani dar acea vreme vrei nu vrei vine.Cat despre balcon,(e cu fata la sud) din punctul meu de vedere nu l-as face, ca utilitate e 0 dar estetic joaca un oarecare rol.Plus ca ma bate la cap fiemea ca vrea terasa din dormitor.Se poate mari placa si in spatele casei, la nord spre livada, dar nu cred ca e util. O sa ma mai gandesc
Latimea pe latura de vest am regandit-o la 325 deci o sa iasa 2 dormitoare de 325 x 400 si 325 x 500 celalalt dormitor va avea 400 x 290.Bucataria cred ca o sa fie mai mare decat e nevoie dar nu stiu ce sa fac 325 x 500, cu toate ca va fi cea mai "calarita" camera a casei.

Astept sugestii si comentarii de la oricine ca pentru asta suntem aici.

#44
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
  Scuze dar domnu' artihect nu detine un calculator ? E extrem de dificil sa citesti planurile alea desenate de mana asa....In plus lasa loc unor erori care la scara 1:50 inseamna 5-10-20 de cm in realitate. Totusi suntem in secolul XXI. Termoizolatia trebuie prevazuta in proiectul de arhitectura. Cel putin la parter, ferestrele sunt foarte mici de 120 cm inaltime. Parapetul este bun de 90 de la cota 0,00 dar inaltimea pe care eu v-o recomand a ferestrelor de la parter ar trebui sa fie de 140-150 de cm, pentru ca altfel, veti pierde foarte multa lumina si bani, pentru ca de buiandrugi este nevoie, iar ca sa intercalezi un singur rand de blocuri ceramice intre buiandrug si centura este pierdere de timp, bani si munca. Va sugerez de asemenea sa incercati o sectiune in zona scarii, mai precis a rampei de urcare. Veti constata cu stupoare ca va puteti lovi foarte usor la cap la urcare si coborare, inaltimea fiind prea mica. Va sugerez o scara cu rampe paralele pentru a scapa de aceasta problema, sau, scuzati-mi rautatea, schimbarea arhitectului. Succes in continuare !  

Edited by Inginerul_bv, 14 August 2010 - 16:28.


#45
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostInginerul_bv, on 14th August 2010, 17:10, said:

  Scuze dar domnu' artihect nu detine un calculator ? E extrem de dificil sa citesti planurile alea desenate de mana asa....In plus lasa loc unor erori care la scara 1:50 inseamna 5-10-20 de cm in realitate. Totusi suntem in secolul XXI. Termoizolatia trebuie prevazuta in proiectul de arhitectura. Cel putin la parter, ferestrele sunt foarte mici de 120 cm inaltime. Parapetul este bun de 90 de la cota 0,00 dar inaltimea pe care eu v-o recomand a ferestrelor de la parter ar trebui sa fie de 140-150 de cm, pentru ca altfel, veti pierde foarte multa lumina si bani, pentru ca de buiandrugi este nevoie, iar ca sa intercalezi un singur rand de blocuri ceramice intre buiandrug si centura este pierdere de timp, bani si munca. Va sugerez de asemenea sa incercati o sectiune in zona scarii, mai precis a rampei de urcare. Veti constata cu stupoare ca va puteti lovi foarte usor la cap la urcare si coborare, inaltimea fiind prea mica. Va sugerez o scara cu rampe paralele pentru a scapa de aceasta problema, sau, scuzati-mi rautatea, schimbarea arhitectului. Succes in continuare !  
mercic,
deocamdata sunt la nivel de schita, proiectul e inca in lucru.ferestrele or sa fie de 140 inaltime.cat priveste scara.... cu siguranta ai dreptate.o sa ma gandesc la locul de dat cu capul

#46
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
nu pot sa dau inainte ca nu imi iese CU. Trebuie sa astept dupa alipirea cadastrala. of of...

#47
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am facut studiu GEO. din primele impresii o sa fac sapaturi pana la 140 cm.maine o sa stiu sigur.

#48
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View Postdanmannx, on 26th August 2010, 17:37, said:

azi am facut studiu GEO. din primele impresii o sa fac sapaturi pana la 140 cm.maine o sa stiu sigur.

cat mai costa un studiu geo si cate mostre de pamant s-au luat ?
Concluziile le ai asa repede, intr-o zi ?

#49
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostMarleyfunnydog, on 26th August 2010, 17:53, said:

cat mai costa un studiu geo si cate mostre de pamant s-au luat ?
Concluziile le ai asa repede, intr-o zi ?
8 mostre 300 ron.
Aseara am vorbit si cu constructorul si ne-am inteles la 22.000 ron manopera. De la sapat pana la pus tzigla pe casa (inclusiv)

View Postdanmannx, on 26th August 2010, 18:01, said:

8 mostre 300 ron. La prima vedere dar exact o sa aflu maine la pranz
Aseara am vorbit si cu constructorul si ne-am inteles la 22.000 ron manopera. De la sapat pana la pus tzigla pe casa (inclusiv)


View Postdanmannx, on 17th August 2010, 20:32, said:

nu pot sa dau inainte ca nu imi iese CU. Trebuie sa astept dupa alipirea cadastrala. of of...
A iesit si alipirea cadastrala, iar pe 8 septembrie iese si extrasul de informare.

#50
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdanmannx, on 26th August 2010, 17:06, said:

8 mostre 300 ron.
Aseara am vorbit si cu constructorul si ne-am inteles la 22.000 ron manopera. De la sapat pana la pus tzigla pe casa (inclusiv)





A iesit si alipirea cadastrala, iar pe 8 septembrie iese si extrasul de informare.
ce suprafata desfasurata are casa?ceva dificultati de executie?

#51
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postanonima1, on 27th August 2010, 18:36, said:

ce suprafata desfasurata are casa?ceva dificultati de executie?
cca 160 mp iar ca dificultate cred ca va fi doar sapatura fundatiei, in rest........doamne fereste.

#52
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View Postdanmannx, on 26th August 2010, 18:06, said:

8 mostre 300 ron.

E bine.
Te deranjeaza daca te rog sa-mi trimiti pe PM datele de contact ale inginerului geolog ?
Presupun ca probele sunt analizate in laborator specializat si atestat MLPTL.
Un studiu geo bine facut si interpretarea corecta a datelor de catre proiectant pot reduce semnificativ costul fundatiei.

#53
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Interesanta casuta.Eu intentionez sa fac cam același lucru doar ca amprenta la sol va fi mai mica de 6,5x7,0.Și eu ma gandeam la fel cu privire la plecatul copiilor cand vor crește și toate aceste spații mari vor rămâne goale.
Multă baftă în continuare și urmărim construcția cu interes.  :thumbup: :thumbup:

#54
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am primit informatia de la arh. despre fundare. grinda continua din beton armat. sapatura la 160 cm. o sa ingrop ceva $ acolo.
am reusit sa fac si o schitza 3d a casutzei :

acoperisul inca nu e gata precum nici garajul, fosa si curtea, dar urmeaza...

Attached Files


Edited by danmannx, 03 September 2010 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate