Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(danmannx) Casutza de Criza - Jurnal

- - - - -
  • Please log in to reply
1763 replies to this topic

#19
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Astrule, eu cred ca e problema cu calculul ala, nu inteleg cum adaugand niste mortar, pentru ca defapt intra mai mult mortar data fiind decupatura, reusesti sa dublezi capacitatea de izolare.eu as zice ca ii strici coeficientul
ca nu e vb de alta ceramica, una cu granule de polistiren in ea.

#20
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
datele sunt oferite de producator, care sustine ca din cauza modificarii desenului interior al blocului ceramic transferul termic este mai mic decat la 30 fara sth.
dar cred ca marketing-ul lucreaza la greu si la ei......deh
eu as alege STH pentru ideea de nut si feder la terminatiile unde se pune mortar. cred ca ai un mai bun control la zidit....

Edited by danmannx, 22 July 2010 - 23:33.


#21
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu stiam ca wienberger sunt producatori de polistiren, asa ca nu inteleg de ce nu ar schimba matritele la toata linia.
mai ales ca nu vb de un 10% ci de 100% imbunatatire.
dar eu as merge ca si tine pe sth pentru ca e mai rezistenta zidaria.
daca e si mai buna termic cu atat mai binejava script:add_smilie(":D","smid_4")

#22
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu stiam ca wienberger sunt producatori de polistiren, asa ca nu inteleg de ce nu ar schimba matritele la toata linia.
mai ales ca nu vb de un 10% ci de 100% imbunatatire.
dar eu as merge ca si tine pe sth pentru ca e mai rezistenta zidaria.
daca e si mai buna termic cu atat mai bine :D

Edited by septimiu80, 23 July 2010 - 00:18.


#23
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
ce parere aveti despre WOOLWOOD ?

http://www.shopmania...~p-4423320.html

me gandeam la izolarea podului-intre capriori.
cred ca merge pus si sub cofragul placii de peste parter si etaj. in suedia am vazut folosit "la greu" si avea peste 25 de ani de cand era pus.

Edited by danmannx, 23 July 2010 - 00:41.


#24
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

datele sunt oferite de producator, care sustine ca din cauza modificarii desenului interior al blocului ceramic transferul termic este mai mic decat la 30 fara sth.
dar cred ca marketing-ul lucreaza la greu si la ei......deh
Si eu sunt cam sceptic vsv de transferul termic aproape la jumatate al STH-ului vs locas de mortar la aceeasi grosime (Sth 30 vs locas 30 ).
E marketing pur.
Cum se obtin performantele astea termice, de doua ori mai bune la STH, atat timp cat volumul golurilor de aer al celor 2 tipuri de caramida (conform fiselor tehnice) sunt identice, atat timp cat grosimea peretilor e aceeasi etc.? Ce are in plus Sth-ul de ii permite un comportament termic de doua ori mai bun decat cel al locasului de mortar, au mangaiat argila inainte sa o bage in matrita?  :D
Cei de la wienerberger spun ca sth-ul are conductivitatea termica de 0,14, cam cat are BCA-ul, foarte tare Sth-ul asta :roflmao:

Daca ne uitam si la numarul + dispunerea camerelor de aer, vom observa ca sunt aproape identice la cele 2 caramizi, singura diferenta e ca la Sth au forma de romb si la pth dreptunghiulara (irelevant). In plus, eu unul am vazut in TM, Sth IDENTIC locasului de mortar (ca aspect al camerelor de aer). Singura diferenta la Sth era doar luftul acela in locasul de mortar & "buza" N+F.

Din punct de vedere al seismicitatii Sth-ul e superior, din punct de vedere al "comportamentului termic de 2 ori mai bun" = marketing curat.

Edited by lifestyle2000, 23 July 2010 - 02:18.


#25
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
Am vazut si eu chestia asta folosita in multe locuri, nici nu stiam ca se cheama WOOLWOOD, cred ca e ceva de capul ei daca o folosesc asa multi.

#26
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am fost la arhitect.cu mici modificari a fost de acord cu schita mea.acum se apuca de treaba.un plus pentru mine e ca se ocupa de toate avizele si taxele inclusiv cu si ac.
sa vad daca cei de la primarie o sa ma puna sa fac scoaterea din circuitul agricol pentru pertea de teren cca 40% din suprafata casei construite pe acea zona.

#27
mishu_priceputu

mishu_priceputu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.06.2006
Salut danmannx, si spor la treaba, ca o sa fie destula, si nervi la greu, adica chiar NERVI, dar deh, sa nu te dai batut, ca decat la bloc, e mai bine "oriunde" (la casa) :)); succesuri, si bafta la munca; un sfat; in caz ca ai timp, fa cat mai multe lucruri tu personal, nu conteaza ce anume, ca iesi mult mai ieftin decat sa pui pe altcineva; bine, nu te sfatuiesc sa dai tu cu mistria, ci la lucruri pe care le poti face ca si oricare altul; si la constructia unei case, sunt destule; si usor cu banii la meseriasi; NICIODATA toti banii inainte, adica nimic inainte, adica sa faci cam asa: o parte cand se ajunge cu lucrarea la 30-50%, o parte la 70%, si restul (o parte cat mai mare de bani) la finalul lucrarii; in caz ca nu te pricepi ce sunt alea caramizi, etrieri, sarpanta, pc (asta nu e Personal Computer :)) ), etc, angajeaza un om/inginer/diriginte de santier (nu portjantier :)) ), si chiar daca ti se pare ca iti cere mult, adica cateva sute de euro, si vine si doar se uita si da indicatii, mai ales ca nici nu prea ai bani de aruncat, este o investitie foarte buna; spor la casa.
PS. Stiu, au fost mai multe sfaturi, nu unul  :thumbup:

#28
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmishu_priceputu, on 23rd July 2010, 19:11, said:

Salut danmannx, si spor la treaba, ca o sa fie destula, si nervi la greu, adica chiar NERVI, dar deh, sa nu te dai batut, ca decat la bloc, e mai bine "oriunde" (la casa) :)); succesuri, si bafta la munca; un sfat; in caz ca ai timp, fa cat mai multe lucruri tu personal, nu conteaza ce anume, ca iesi mult mai ieftin decat sa pui pe altcineva; bine, nu te sfatuiesc sa dai tu cu mistria, ci la lucruri pe care le poti face ca si oricare altul; si la constructia unei case, sunt destule; si usor cu banii la meseriasi; NICIODATA toti banii inainte, adica nimic inainte, adica sa faci cam asa: o parte cand se ajunge cu lucrarea la 30-50%, o parte la 70%, si restul (o parte cat mai mare de bani) la finalul lucrarii; in caz ca nu te pricepi ce sunt alea caramizi, etrieri, sarpanta, pc (asta nu e Personal Computer :)) ), etc, angajeaza un om/inginer/diriginte de santier (nu portjantier :)) ), si chiar daca ti se pare ca iti cere mult, adica cateva sute de euro, si vine si doar se uita si da indicatii, mai ales ca nici nu prea ai bani de aruncat, este o investitie foarte buna; spor la casa.
PS. Stiu, au fost mai multe sfaturi, nu unul  :thumbup:
mercic de sfaturi


azi am fost la depozite si am gasit ceva preturi :

caramida porotherm pth 38 sth = 250 / mc
fier = 2.55 / kg
tigla bramac = 28 / mp
cherestea 2,5 / 20 cm la 4 ml = 460/mc
transport inclus

#29
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
schita casei usor modificata (micsorata)


schita casei usor modificata (micsorata)

Attached Files



#30
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
salut si bine ai venit in randul micilor constructori
as vrea sa vin cu o idee dar fara sa te superi...camara mi se pare cam departe de bucatarie.
am si eu deschis un topic si nici eu nu am facut camara in bucatarie si acum dupa ce am construit parca era mai bine daca o faceam mai aproape sau chiar integrata cu bucataria...la mine vreau sa o fac sub scari si tot cred ca e departe....dar cum spuneam e doar o parere si nu vreau sa te superi ....
bafta in continuare si sa ai nervi de otel si rabdare multa

#31
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
mercic pentru incurajari....


View Postdanmannx, on 25th July 2010, 23:51, said:

mercic pentru incurajari....
pentru un borcan de castraveti nu cred ca am un minus.stiu ca e nasol ca nu e in bucatarie dar....... nu e rau nici asa
pe mine ma omoara scara . nu stiu daca si cum o sa iasa.
am restrans proiectu' cu 23.5 % si inseamna cam 245 mil lei vechi  mai putin.

Edited by danmannx, 25 July 2010 - 22:59.


#32
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am fost la arhitect si i-am spus de modificari. de la 7 x 9.5 ml la 6.5 x 8.5 ml dimensiuni interioare.
si am gasit caramida de 38 sth la 248 / mcz

Edited by danmannx, 26 July 2010 - 19:51.


#33
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am fost la primarie sa iau C.U. pentru alipirea terenurilor. In ritmul asta al birocratiei cred ca anul asta o sa torn numai fundatia si elevatia.
nu stiu daca e sanatos sa ramana peste iarna.......

#34
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
woodwoll nu izoleaza extraordinar, coeficientii aia sunt dati de polistirenul pus intre nu de lemn. eu am avut o casa facuta din asa ceva adica etajul era facut din lemn si umplut cu materialul respectiv ( fara polistiren). a rezistat din 1940 pana in 2004 cand am refacut etajul.
se preteaza ca pereti in locul osb-ului dar nu ca izolatie.

#35
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postseptimiu80, on 27th July 2010, 18:53, said:

woodwoll nu izoleaza extraordinar, coeficientii aia sunt dati de polistirenul pus intre nu de lemn. eu am avut o casa facuta din asa ceva adica etajul era facut din lemn si umplut cu materialul respectiv ( fara polistiren). a rezistat din 1940 pana in 2004 cand am refacut etajul.
se preteaza ca pereti in locul osb-ului dar nu ca izolatie.

ma gandam sa il folosesc ca material izolant peste placa de peste etaj.adica intra etaj si podapoi ma gandeam sa torn o sapa sau sa podesc cu lemn. crezi ca poate fi folosit ca izolant ( in loc de polistiren ) intre placa si cofrag? am inteles ca se poate tencui cu tencuiala clasica.......

#36
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
azi am negociat lemnul. scandura de 3 ml gros de 2.5 la 420 mc.
grinzi si capriori de 14 x 7,5 cm la 7 ml = 450 mc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate