Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Laptop Dell Studio 1749

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Doresc sa cumpar acest laptop : Laptop Dell Studio 1749

Quote

Procesor: Intel Core i5 450M (2.40 GHz, 512KB + 3MB Cache L2, 1066 MHz FSB)
Memorie: 4 GB DDR3 Dual Channel 1066 Mhz ( up to 8 GB )
Hard Disk: 500 GB 5400RPM S-ATA  2,5"; DVD-/+RW;
Ecran: 17.3" HD+ (1600 x 900) TrueLife WLED 900p;
Placa Video: 1 GB ATI Mobility Radeon HD 5650; Webcam: DA; Wireless: DA;
Porturi: 4x USB 2.0; 1x VGA; 1x Retea; 1x Audio; 1x FireWire; 1x Express Card; 1x Card Reader; 1x HDMI; 1x InfraRosu

si as dori sa ma informez cat mai mult inainte sa dau bani , de la un posesor daca este posibil , am citit multe reviewuri pe google dar dezamagit , doar din america , nu am gasit laptopul pe vreun site in ro ca sa citesc un review ceva , asa ca uita-ma aici postand , orice ajutor e apreciat , va multumesc anticipat .

Edited by S3by, 15 July 2010 - 00:48.


#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu l-as cumpara fara sa stau pe ganduri. Poate ar fi mers un harddisk de 7200RPM.

Dar pentru ce iti trebuie? Poate mai primesti si alte sfaturi.

#3
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Fiind in aceeiasi situatie ca si tine nu pot sa iti dau detalii. La firma unde l-ai gasit, poti opta pentru inlocuirea HDD-ului cu unul SSD platind doar diferenta de la cel cu 5400 RPM

#4
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007

View PostdanutHD, on 15th July 2010, 09:59, said:

Eu l-as cumpara fara sa stau pe ganduri. Poate ar fi mers un harddisk de 7200RPM.

Dar pentru ce iti trebuie? Poate mai primesti si alte sfaturi.

O sa il folosesc pentru tot ce se poate folosi , jocuri , filme , browsing cu placa video intel ca sa ma tina mai mult bateria , si cei de la firma respectiva nu au optiunea cu schimbare de hdd , oricum citisem ca intre 5400 si 7200 nu se simte nimica , doar in teste foarte sensibile , in plus cel de 7200 papa mai multa baterie .


View Postalinescoo, on 15th July 2010, 10:09, said:

Fiind in aceeiasi situatie ca si tine nu pot sa iti dau detalii. La firma unde l-ai gasit, poti opta pentru inlocuirea HDD-ului cu unul SSD platind doar diferenta de la cel cu 5400 RPM

Care e diferenta intre S-ATA si SSD ?

#5
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
SSD = Solid State Drive. Dar si aici e o intreaga discutie ca nu stiu exact ce modele si cat de perfomante sunt cele pe care le au ei.
Cauta pe youtube SSD vs SATA si o sa vezi diferenta.

#6
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Tu ti-ai comandat laptopul online sau mergi la ei la magazin sa il cumperi ?

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Inca nu l-am comandat. Eu nefiind intr-o localitate unde au magazin o sa mi-l trimita prin curier. Preferabil ar fi sa mergi dupa el in magazin. Doar sa suni in prealabil sa vezi daca il au.

#8
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Eu fiind din alba iulia , o sa merg pana in cluj direct la ei in magazin , daca se poate sa mi-l desfaca , testeze in fata mea , cand iti ajunge laptopul vreau sa te rog sa postezi detalii :D daca are o zgarietura unde e bateria e lux :)
Apropo tu ti-ai schimbat hardul pe  SSD 7200 rpm ?

Edited by S3by, 15 July 2010 - 15:18.


#9
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
cat costa?

#10
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005

View PostS3by, on 15th July 2010, 02:19, said:

Doresc sa cumpar acest laptop : Laptop Dell Studio 1749


si as dori sa ma informez cat mai mult inainte sa dau bani , de la un posesor daca este posibil , am citit multe reviewuri pe google dar dezamagit , doar din america , nu am gasit laptopul pe vreun site in ro ca sa citesc un review ceva , asa ca uita-ma aici postand , orice ajutor e apreciat , va multumesc anticipat .
trimite-mi si mie pe PM magazinul unde l-ai gasit

#11
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005

View PostS3by, on 15th July 2010, 16:06, said:

Apropo tu ti-ai schimbat hardul pe  SSD 7200 rpm ?

SSD nu are parti mecanice care sa se roteasca. E doar memorie flash. Inca nu am plasat comanda deoarece se suprapune treaba asta cu altele. Ce mi-a placut la Studio 17 care l-am avut in trecut, modelul vechi, e ca avea tastatura iluminata. Foarte misto era seara. Vad ca modelul nou pe langa display-ul LED are si sistem de sunet cu subwoofer.  :coolspeak:

#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postalinescoo, on 15th July 2010, 10:57, said:

Cauta pe youtube SSD vs SATA si o sa vezi diferenta.

S-ATA este denumirea interfeței de date în care se conectează dispozitivul de stocare, fie SSD fie cu discuri magnetice...

@S3by
SSD la 7200 rpm nu are sens, nu se rotește nimic într-un drive Solid State. Poate doar în alea hibride, cu discuri magnetice + buffer măricel dar alea-s altă mâncare de pește.

SSD implică un consum mai redus de energie față de drive-urile clasice și în general un spor de viteză în utilizare. Pentru că timpul de accces este practic instantaneu pe SSD, o să observi că operațiunile I/O cu multe fișiere ( de ex. startup-ul unui sistem de operare, dezarhivare/arhivare etc.) o să fie mult mai rapide decât pe un disc clasic. Sporul de viteză depinde de mulți factori ce țin de construcția SSD-ului respectiv însă nu trebuie luat ad-facto. Faptul că dai bani pe un SSD nu înseamnă că o să se ”miște” neaparat mai repede decât un drive mecanic, cu discuri magnetice.

#13
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007

View Postalinescoo, on 15th July 2010, 10:09, said:

Fiind in aceeiasi situatie ca si tine nu pot sa iti dau detalii. La firma unde l-ai gasit, poti opta pentru inlocuirea HDD-ului cu unul SSD platind doar diferenta de la cel cu 5400 RPM

Cat costa inlocuirea ? , ma gandesc ca tot cu HDD de 500 Gb ma aleg .

#14
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
pentru cine vrea sa inlocuiasca desktop-ul studio 1749 este cea mai buna alegere la 1000 de euro.
ma intreb de ce nu se importa si in romania la magazinele de profil

Edited by djlove, 25 July 2010 - 16:45.


#15
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Nu inteleg ce vrei sa zici .
Pentru cine vrea sa isi inlocuiasca vechiul desktop si sa treaca pe un laptop recomanzi studio 1749 ? pe ce site costa 1000 euro ?

#16
bob25

bob25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2010

View PostS3by, on 25th July 2010, 22:24, said:

Nu inteleg ce vrei sa zici .
Pentru cine vrea sa isi inlocuiasca vechiul desktop si sa treaca pe un laptop recomanzi studio 1749 ? pe ce site costa 1000 euro ?
Si eu ma gandesc sa achizitionez  un 1749 pt a-l folosi ca desktop, cel mai mult timp. Cea mai buna oferta pe care am gasit-o este la pcmadd.ro, de la 510euro in sus. Laptopurile sunt refurbished si au 1 an garantie.

#17
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Daca cumva iti cumperi , m-ar interesa daca o faci online , sau mergi la ei in magazin ca sa vezi / testezi laptopul inainte .

#18
bob25

bob25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2010

View PostS3by, on 2nd August 2010, 13:59, said:

Daca cumva iti cumperi , m-ar interesa daca o faci online , sau mergi la ei in magazin ca sa vezi / testezi laptopul inainte .
Avantajul achizitiei online ar fi  ca iti da dreptul la returnarea produsului in 10 zile, prin lege (cel mai sigur e sa intrebi la pcmadd daca se ofera aceasta posibilitate) fapt care nu cred ca e valabil daca il cumperi direct din magazin. Eu m-am gandit sa ma duc direct la magazin. Daca nu ai vazut, pe site scrie ca laptopurile pot avea mici imperfectiuni fizice si ma gandesc ca poate as putea alege unul cu cat mai putine/deloc probleme la exterior. La interior nu ar fi mare lucru de testat deoarece nu-l cumpar cu OS. Sper sa nu fie probleme, iar daca vor fi, exista garantia de 1 an, manopera gratuita inca 12 luni, daca am inteles bine si din cate am vazut service-ul la pcmadd  e destul de rezonabil(vezi sectiunea suport tehnic/service madd la ei pe site).

Din experienta personala, iti pot spune ca am o cunostinta care a luat de la ei un Inspiron(tot refurbished) de vreo 2 ani si nu am auzit sa fi avut probleme, inafara de cateva zgaraieturi, la exterior, cu care a venit laptopu.

Edited by bob25, 02 August 2010 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate