Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#73
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
[quote name='GERULA2006' date='28th March 2011, 21:43' post='9672340']
Dece crezi ca nu este o priza buna? Ca sa fie buna trebuie sa fie<4ohmi.
@

Ce ar trebui sa mai fac? Mai multe operatiuni
Ai idee care este rezistenta unui tarus de 1,5 m? Din pacate intrebi pe langa subiect,rezistenta la ce?

#74
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 26.08.2006
Care ar fi acele operatiuni?
Conform i 20 rezistivitatea solului argila cu nisip este intre 100 si 300. Pt calcule se recomanda 200 ohmi.
Tot aici zice ca la o rezistivitate a solului de 100 - 500 ohmi lungimea electrodului este de 5. Pt lunugimea totala scrie "Lungimea totală minimă a tuturor electrozilor verticali se poate stabili cu relația: I = 0,5•I1" unde I1 este 5. Sper ca am interpretat bine ce scrie in normativ.Daca gresesc , te rog sa ma corectezi.

#75
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 28th March 2011, 22:28, said:

Care ar fi acele operatiuni?
Conform i 20 rezistivitatea solului argila cu nisip este intre 100 si 300. Pt calcule se recomanda 200 ohmi.
Tot aici zice ca la o rezistivitate a solului de 100 - 500 ohmi lungimea electrodului este de 5. Pt lunugimea totala scrie "Lungimea totală minimă a tuturor electrozilor verticali se poate stabili cu relația: I = 0,5•I1" unde I1 este 5. Sper ca am interpretat bine ce scrie in normativ.Daca gresesc , te rog sa ma corectezi.
Valorile alea sunt scrise de mine pe http://forum.softped...t...8&st=36,mai demult,dar forma si modul de executie este important,cu trei electrozi nu scoti valorile recomandate.

#76
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 26.08.2006
Nu am la indemina un aparat de masurat. Parerea ta este ca mai trebuiesc electrozi? Urmatoarea etapa (peste citeva luni)este sa fac si paratrasnet. Voi lasa o legatura sa ma leg de priza acestuia(cum recomanda normativul). Impamintarea pentru instalatia electrica imi trebuie aici deoarece aici iese din casa firul de impamintare din tablou.
Prin mod de executie ce intelegi? Felul cum sudez si izolez platbanda?Cum bat tarusii?

Edited by GERULA2006, 28 March 2011 - 22:44.


#77
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
Pune-mi o poza cu santul facut si cu peretele casei.

#78
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 26.08.2006
Scuze de calitate.Sunt facute cu telefonul. Cam asta as vrea sa fac. Cu mentiunea ca linga iesirea din casa , cam la 0,5 m iese din pamint teava de gaz ( este di platic , doar iesirea din sant este din metal).

Attached Files


Edited by GERULA2006, 28 March 2011 - 23:06.


#79
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 28th March 2011, 23:04, said:

Scuze de calitate.Sunt facute cu telefonul. Cam asta as vrea sa fac. Cu mentiunea ca linga iesirea din casa , cam la 0,5 m iese din pamint teava de gaz ( este di platic , doar iesirea din sant este din metal).
Ar trebui sa sudezi platbanda de la priza de pamant de fierul din soclu,in coltul unde coboara conductorul de la paratrasnet si acolo unde iese platbanda pt tabloul electric.

#80
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 26.08.2006
Trebuie sa sparg putin din fundatie, altfel nu am cum In rest e OK , ce zici?

#81
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 28th March 2011, 23:18, said:

Trebuie sa sparg putin din fundatie, altfel nu am cum In rest e OK , ce zici?
Nu stiu ,ca este la limita,numai masuratoarea o poate confirma.

#82
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 26.08.2006
ok.Multumesc pt sfaturi.

#83
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 09.01.2008
Azi am masurat priza si valoarea este 2,04 ohmi. Asadar, puteti sa va faceti o idee despre ce puteti realiza in functie de nr. de electrozi, lungimea lor si tipul solului. Conform studiu geo la mine este argila de la -0.3m.

#84
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
une o poza cu buletinul.

#85
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 09.01.2008
Nu pot sa postez buletinul ca nu-l am. Am avut faza determinanta la un santier in apropiere si i-am rugat pe baietii cu lab. PRAM sa dea o fuga sa-mi masoare si mie priza. Le-am spus ca masuratoarea e pentru linistea mea si nu sa dovedesc undeva cum e priza. Pentru PDA voi face alta separata care am citit ca trebuie sa fie sub 10 Ohmi. Si da, imi trebuie protectie la fulgere pentru ca am casa singura in cimp deschis.

#86
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

 camsonat, on 2nd April 2011, 20:18, said:

Pentru PDA voi face alta separata care am citit ca trebuie sa fie sub 10 Ohmi. Si da, imi trebuie protectie la fulgere pentru ca am casa singura in cimp deschis.
Inainte de a aplica aceasta solutie,citeste ce scrie mai jos,fiindca s-ar putea ca la prima descarcare (doamne fereste),tot ce este viu prin curte sa aiba socuri electrice sau chiar sa fie electrocutati.
2.3.103. Priza de pamânt folosita numai pentru IPT sau comuna se leaga la prizele de pamânt ale altor
instalatii daca acestea se gasesc la o distanta mai mica de 10 m si respectiv 20 m, conform tabelului 16 fata
de priza IPT, cu respectarea prevederilor de la art. 2.3.82

#87
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 09.01.2008
Pot sa departez prizele cca. 13m si rezistivitatea solului este sub 500. Multumesc pentru avertizment. De azi am inca doua probleme suplimentare: catel si fosa. Uffff da' greu mai e dar si satisfactiile...

#88
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

 camsonat, on 3rd April 2011, 14:49, said:

Pot sa departez prizele cca. 13m si rezistivitatea solului este sub 500. Multumesc pentru avertizment. De azi am inca doua probleme suplimentare: catel si fosa. Uffff da' greu mai e dar si satisfactiile...
ok.Vezi sa nu legi catelul de catargulparatrasnetului! :)

#89
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 09.01.2008
Nu-l leg de nimic din principiu. E ca si cum as fi eu la penitenciar. Voi avea in vedere mai multe aspecte-tabla atic, panouri solare etc...
O primavara minunata tuturor si spor la treaba.

#90
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
Componente instalatie de paratrasnet,tija obo,conductor ol zn,piesa de legatura

Attached Files

  • Attached File  7.JPG   2.26MB   132 downloads
  • Attached File  9.JPG   1.19MB   136 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate