Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Un colt de Rai .....

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#253
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Pune meseriasii sa deseneze treptele si vei descoperi greseala. Rampa se face dupa trepte si nu invers, ca nu vad niciun desen pe peretii tai.

#254
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Ce motivati trebuie sa fie doreii tai, stiind ca sunt supravegheati non stop! Super idee, poate o preluam si noi.  :clapping:

#255
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 ginaro, on 16th August 2011, 16:11, said:

Ce motivati trebuie sa fie doreii tai, stiind ca sunt supravegheati non stop! Super idee, poate o preluam si noi.  :clapping:

doreii uita repede de ipcam...
uita-te putin ala ai lui, cand lucreaza, observa tu daca muncesc cu spor...
:)

#256
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008
Eh, dragii mei, sa revenim cu un "update":

Dupa cum se poate observa si pe camera, au fost ridicate si zidurile interioare si exterioare la etaj (am sa pun poze pentru cei care vor sa vada in detaliu), iar acum baietii s-au apucat de montat cofragul pentru placa de peste etaj.

Pana acum au lucrat destul de bine, normal ca au mai dat si cu bata-n balta, ca doar au pasaport romanesc, dar asta e, daca am ales Romania in loc de Austria sa-mi fac casa ....  :cursing:

In fine, sa mai adaug ca s-a refacut masuratoarea diagonalelor dupa turnarea placii peste parter, diferenta intre diagonale s-a redus la 6 cm, ceea ce este acceptabil.

Si o intrebare, daca nu va suparati:

INSTALATIA PARATRASNET - ce fel de instalatie (cum arata) pentru o casa normala P+1? Eu am montati in teren 4 tarusi de 3m (in exteriorul celor 4 colturi ale casei, cu exceptia unei laturi care "trece" prin fundatie), legati intre ei cu platband. De la un tarus de asta vine un platband care urca pana la placa de baza (pe inaltimea demisolului) ... numai ca desteptii care au corectat problema cu paralelogramul au turnat beton PESTE platband, deci cred ca ce tre ca trag din alta parte platbandul spre casa.

Ce trebuie sa fac cu acest platband? Sa-l urc pur si simplu pe exteriorul casei pana la acoperis? Sau .........

Astept cu nerabdare detalii!

Multumesc anticipat.

PS: Tocmai era sa uit cel mai important detaliu al acestei constructii :D

Suntem 3 acum, deci casa asta mare va fi numai buna pentru Alexandru Gabriel (zis si Nasturel) sa se ascunda peste tot si sa o vaneze pe maica-sa cu pusca lui cu dop  :bandit:

Edited by MyOwnShadow, 14 September 2011 - 09:17.


#257
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

 MyOwnShadow, on 14th September 2011, 10:11, said:

Suntem 3 acum, deci casa asta mare va fi numai buna pentru Alexandru Gabriel (zis si Nasturel) sa se ascunda peste tot si sa o vaneze pe maica-sa cu pusca lui cu dop  :bandit:
Sa va traiasca Nasturel  :)
Al nostru are deja 6 luni, la anul o sa fie diriginte de santier  :icecream:

#258
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

 ginaro, on 14th September 2011, 12:37, said:

Sa va traiasca Nasturel  :)
Al nostru are deja 6 luni, la anul o sa fie diriginte de santier  :icecream:


Bravo, sa va traiasca si voua "dirigintele"! Poti sa-l intrebi daca a fost la cursurile cu sisteme de paratrasnet?  :naughty:

M-ar interesa niste informatii!

:OK:

#259
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008
Vad ca nimic-nimic ............. nu e nimeni care sa fi trecut deja de partea asta a constructiei (PARATRAZNETUL) care sa dea un sfat valabil?

Hmmmm .....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate