Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Un colt de Rai .....

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#1
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008
In primul rand: MULTUMESC! ........ pentru toate franturile de viata pe care cei ce au deschis jurnale sau cei care i-au "consiliat" le-au impartasit cu restul natiunii .... mi se pare genial ca dintr-un colt al Romaniei sau de undeva de departe de la mii de km distanta sa poti trai, de multe ori cu aceeasi bucurie sau dezamagire fiecare zi din viata unei familii sau persoane care are marele curaj de a-si construi .... o casa! Nu e putin lucru, si sa ai de partea ta un ajutor dezinteresat al unor oameni pe care nu-i cunosti iti da un sentiment placut, ca nu te lupti de unul singur cu morile de vant.

Acum, sa  trecem la lucruri personale: Imaginati-va un teren de vreo 2000mp, undeva in Moldova, intr-un mic satuc cocotzat pe un deal de unde poti vedea in tihna jos in vale Bistrita cea frumos curgatoare, inconjurata de munti ce dau sa-si intinda brazii mai cu ardoare spre cer cum te indrepti catre Ceahlau ..... poetic, nu? Idilic, nu? Ei bine, chiar este :) Vorbim de spatii largi, nu de vile ingramadite una langa alta cu stradute inguste intre ele. Am doar doi vecini, la vale o babutza care-mi aduce aminte de fiecare data de bunica si care-si munceste pamantul si acum cu palmele crapate la cei 78 de ani ai sai, si inca un vecin, la deal, care-i mare pisicher si e genul descurcaretului universal. Orasean ca si mine, s-a hotarat sa ia in grija casa batraneasca pentru ca de fiecare data cand esti acolo timpul parca sta in loc. O liniste calma ne intampina de fiecare data, si chiar daca (inca) nu avem nimic construit, ne simtim ACASA!

Situatia este dupa cum urmeaza: Am imprejmuit tot terenul cu gard solid de plaza zincata, am facut portile, avem deja apa curenta pe teren, avem contor electric cuplat deja (pus chiar pe stalpul RENEL de pe proprietate), avem chiar si un WC, care este o consecinta fireasca a instalarii unui gratar urias pe aceeasi arie protejata (de gard) ....... si, ca sa nu uit, ne-am tras chiar si net (tot in varful stalpului RENEL) unde avem si o camera web de unde ne admiram proprietatea, ca rareori ajungem pe acolo din motive de loc de munca la mare distanta .......

Avem si un proiect, care ne-a costat 2100 EURO (cu tot cu cel de apa, electricitate etc) ..... casa are o amprenta la sol de 110mp, cu un demisol de 65mp (casa va veni pusa pe o culme de deal) ......... Avem autorizatie de constructie deja, si am dori ca de la inceputul lunii iulie sa-i dam drumul la treaba, INSA doar pana la placa de nivel anul acesta, pentru ca nu avem mai multi bani, si am decis ca daca tot sunt preturile decente sa profitam si sa dam mai multa valorare banilor pe care-i avem.

Am vorbit deja cu un constructor care ne-a dat un deviz de 420 milioane (fara TVA) pentru aceasta etapa. Vom angaja un diriginte de santier recomandat de nasii nostri (care au mai multe constructii la "activ") si vom avea si o persoana (foarte bun prieten cu destul de multa experienta in constructii) care sa stea permanent la santier pentru a ne veghea interesele .... desigur ca vom fi si noi acolo :) ..... deci, mai multi cu mapa si mai putini cu lopata, vorba tatalui meu :)

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Foarte misto terenul dupa cum spui tu, ideal chiar.
Iti uram spor la construit, spor la bani si asteptam primele poze.

#3
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008
Intentionam sa pun si niste poze in primul post, ca sa nu ziceti ca va duc "cu zaharelul" dar mi-a crapat calculatorul :(

Asadar, peisaje:


Attached File  DSC_8550.jpg   558.86K   513 downloads

Attached File  DSC_8572.jpg   738.54K   428 downloads

Iar planul casei  arata cam asa ......

Attached File  Image_3.jpg   594.1K   491 downloads

Attached File  Image_6.jpg   663.25K   371 downloads

Revin cu planurile pe interioare ....

#4
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

 MyOwnShadow, on 19th June 2010, 23:47, said:

Revin cu planurile pe interioare ....

Si, la solicitarea unor MEMBRI ..... iata si interioarele .... :)

Attached File  Plan_Interior_Demisol.jpg   530.62K   255 downloads

Attached File  Plan_Interior_Parter.jpg   1.47MB   265 downloads

Attached File  Plan_Interior_Etaj.jpg   1.61MB   187 downloads

Pareri?

:)

#5
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
E lacul de la Vaduri , pe partea dreapta dinspre Bicaz?

#6
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

 nt15bax, on 20th June 2010, 00:52, said:

E lacul de la Vaduri , pe partea dreapta dinspre Bicaz?

Si eu care credeam ca sunt singur pe lume :)

Bineinteles ......

#7
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Privelistea este mirifica.

Spor la construit!

#8
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 nt15bax, on 19th June 2010, 23:52, said:

E lacul de la Vaduri .....
da...am mancat si eu niste gaini fripte prin zona ;)

planurile mi se par ok!

#9
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Zona da, e mirifica, dar arhitectura casei nu prea se incadreaza, ii lipseste ceva. Nu-ti mai umbla arhitectu' la plan, ca parca e din alta poveste?

#10
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010

 MyOwnShadow, on 19th June 2010, 22:59, said:

Si eu care credeam ca sunt singur pe lume :)


Nici gand !!!  Esti sub lupa de acum inainte....


 alibabu, on 19th June 2010, 23:47, said:

da...am mancat si eu niste gaini fripte prin zona ;)

Auzi Alibabule, nici n-ai digerit inca friptanele de la malul marii si tii gandul la "amintiri din copilarie "  ????

Ce-ai zice de un pui la ceaun cu ceva mujdei de usturoi,mamaliga calda,o butelcuta de "streshanica", si ca desert doua- trei clatite cu dulceata de cirese amare ?

#11
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.12.2009
Buna casa dupa planuri.I-ti doresc spor la construit.Daca vrei parerea mea poroterm 38+termosistem 10 este cam exagerat referitor ca te cam plangi de bani sau eu stiu nu faci ca ursul<<mor,mor,si numai moare>>.

#12
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 MyOwnShadow, on 19th June 2010, 22:12, said:

Imaginati-va un teren de vreo 2000mp, undeva in Moldova, intr-un mic satuc cocotzat pe un deal de unde poti vedea in tihna jos in vale Bistrita cea frumos curgatoare, inconjurata de munti ce dau sa-si intinda brazii mai cu ardoare spre cer cum te indrepti catre Ceahlau ..... poetic, nu? Idilic, nu? Ei bine, chiar este ...
sigur ca este ... ca doar esti in zona (sub) carpatica ... iar astfel de locuri gasesti pe multe din zonele lantului
felicitari si sa te bucuri de casa si zona !

 MyOwnShadow, on 19th June 2010, 22:12, said:

Avem si un proiect, care ne-a costat 2100 EURO (cu tot cu cel de apa, electricitate etc) ..... casa are o amprenta la sol de 110mp, cu un demisol de 65mp (casa va veni pusa pe o culme de deal)
arhitectura casei nu prea e in ton cu relieful ... nu are elemente care sa-ti dea continuitate a placerii ce ti o da aceasta panorama a peisajului
daca vei analiza mai bine casele din zona , vei observa o multitudine de arhitecturi care cu siguranta te-ar fi putut insipira .... de la iesire din oras (ursuleti) ... sarata ... zona inspre bisericani ... si nu in ultimul rand zona in care construiesti .eu zic ca e o zona destul de consitenta cu idei diverse .
eu de fiecare data cand trec prin zona , raman cu ochii atintiti catre biserica de lemn ( inainte de a face dreapta spre tinutul tau de rai ) ... raman mirat si in acelashi timp ma bucura , sa vad astfel de arhitecturi.


 alibabu, on 20th June 2010, 00:47, said:

da...am mancat si eu niste gaini fripte prin zona ;)

ferma avicola de la vaduri era la mare "cautare" pe timpul raposatului  .... cine avea pile pe acolo , avea si frigiderul plin  :peacefingers: ... acum , a ramas...doar vopseaua de boit ouale :)


 MyOwnShadow, on 19th June 2010, 22:12, said:

Acum, sa  trecem la lucruri personale:

de ce nu inviti lumea la zilele orasului (24-27 iunie) ca sa cunoasca mai bine zonele chetricicai ? eu zic ca merita vizitata!  :peacefingers:

Edited by cheta06, 20 June 2010 - 07:59.


#13
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

 reluportocaliu, on 20th June 2010, 01:58, said:

Zona da, e mirifica, dar arhitectura casei nu prea se incadreaza, ii lipseste ceva. Nu-ti mai umbla arhitectu' la plan, ca parca e din alta poveste?

S-ar putea sa fiu eu vinovatul aici. Recunosc ca e cam masiva casa, insa m-am concentrat foarte mult pe interioare si cand a venit vremea sa imbracam proiectul a iesit cam "bloculetz". Sunt intr-adevar cateva vile superbe prin zona, foarte multi si-au construit si din lemn, se preteaza cu siguranta mult mai bine la un asemenea peisaj. Noi am vrut o casa functionala inainte de toate, si cred ca vom avea exact asta. Vom incerca sa mai indreptam putin din masivitatea cladirii cu o combinatie de culori mai desptepte care sa cadreze mai bine cu restul "pozei"

 johnpescar, on 20th June 2010, 07:44, said:

Buna casa dupa planuri.I-ti doresc spor la construit.Daca vrei parerea mea poroterm 38+termosistem 10 este cam exagerat referitor ca te cam plangi de bani sau eu stiu nu faci ca ursul<<mor,mor,si numai moare>>.

:)

Nu avem bani anul acesta decat pentru fundatie si demisol, pana la placa de 0. E adevarat ca porotherm de 38 cu 10 pare un pic cam mult, dar din moment ce nu intentionez sa fac alta casa in urmatorii 50 de ani ne-am decis ca mai bine investim mai mult la inceput decat sa platim in urmatorii 40 de ani de 3 ori valoarea casei pe caldura. Tine cont ca suprafata e destul de mare (~330mp) iar iernile la munte nu sunt tocmai o gluma, deci vom baga ceva lemne in centrala .....

Apropos de bani si investitii, noi speram ca undeva in mai anul viitor sa continuam casa si s-o ridicam la rosu (cu geamuri, usi, acoperis), iar in al treilea an sa facem finisajele ..... cam asta ar fi planul financiar. Am putea grabi constructia luand un imprumut de la banca dar ne cam da fiori ideea ..... si cum nu ne grabim sa ne mutam (avem unde sta deocamdata), preferam sa o facem pe etape.

 cheta06, on 20th June 2010, 09:55, said:

de ce nu inviti lumea la zilele orasului (24-27 iunie) ca sa cunoasca mai bine zonele chetricicai ? eu zic ca merita vizitata!  :peacefingers:


Orasul Piatra Neamt a re-devenit, cred eu, perla Carpatilor, s-au schimbat foarte multe in ultimii 10 ani, s-a investit foarte mult in zone de agrement:

Strandul e complet refacut si arata excelent, vi-l recomand cu caldura daca sunteti din sud si vreti sa faceti un concediu la Piatra, au casute de vacanta foarte faine chiar in strand, parcare amenajata, o multime de terenuri de tenis, fotbal, baschet, aveti piscine pentru adulti si copii, zone amenajate cu gratare, aveti baruri, restaurante, locuri de joaca pentru copii, club de echitatie gard in gard cu strandul, ca sa nu mai zic ca acesta e pozitionat intre Bistrita si padure, si-n 2 minute puteti pune piciorul pe carari de munte.

Telegondola care te duce pana in varful Cozlei a avut si are un succes masiv, din cate stiu vin oameni din toata Moldova in weekenduri pentru ca privelistea de sus te lasa absolut fara cuvinte. Cred ca vor termina anul acesta si hotelul din varful Cozlei.

Nu mai zic de multimea de muzee, biserici vechi si parcuri ...... e un oras frumos, care are marele avantaj de a fi un punct perfect de plecare catre nenumarate alte destinatii de vacanta: turul Manastirilor s-ar putea incepe cu Varatecul si Bistrita (5 km de oras), excursii pe superbul Ceahlau sau lacul de la Bicaz (28km de oras), Cheile Bicazului si Lacu Rosu (60 km de oras), partide faine de pecuit pe nenumaratele lacuri de pe Bistrita ...... sau de ce nu drumetii pe muntii ce inconjoara orasul si pe care mi-am petrecut cam toata copilaria.

Ah, uitasem, Piatra Neamt are si partie de ski omologata, de anul trecut :)

Sa va mai zic de placinte poale-n brau si alte mancaruri ca la mama acasa? I think you got my point  :naughty:

Poftiti la Piatra Neamt!

(sfarsit mesaj promotional) ....... :)

#14
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008
Cred ca am mentionat ceva mai sus de devizul de 420 milioane pentru fundatie si subsol, pret care include materialele si manopera. Cine tocmai a trecut prin aceasta faza poate stie daca pretul e unul corect cat de cat, normal ca ma astept la oarece variatii in functie de zona. Tot pentru aceasta etapa primisem si deviz de la o alta firma de 19.000 Euro, ceea ce mi s-a parut un pic cam mult .....

Asadar, este pretul apropiat de ce e pe piata cum?

Multumesc anticipat.

#15
lilialina

lilialina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.06.2010
Noi, Papusile, credem ca 10.000 de euro pentru ridicarea demisolului de 110 metri patrati, cu scarile aferente, cu manopera si materiale, nu e un pret exagerat.
Conteaza si cu ce materiale si cum e realizat, mai ales fierul si betonul sa fie de calitate.
Si mai ales nu cu beton facut la vartelnita in curte, ci de statie.
La casuta noastra, sotul meu mi-a aratat ce diferenta este intre betonul celor doua scari exterioare, turnate cu beton de statie una, si la vartelnita cealalta.
Una se macina intruna de la ploi, iar cealalta ramane intacta.
Asa zice sotul meu.  :OK:

P.S. Sotul meu deja tine cu neozeelandezii.
I se termina semintele! Fug repede dupa bulion, ca asta intra in sevraj!
Daca n-am bere si bulion la dispozitie, numai cu Sedatif PC il mai scot din criza!

Edited by lilialina, 20 June 2010 - 17:42.


#16
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Stimate concitadin, vecin ,pietrean...nu stiu cum sa-ti spun...stimate "shadow"...Nu stiu daca ai apucat sa pui pe hartie ceva costuri , in afara de proiect , dar

pune-le macar pe forum si..... la urma tragem  linie , ca e important nu numai pt tine cat si pt cei ce citesc. Cu respect, Bax.

P.S. Ai sa vezi ca peste un an , calculele devin ...interesante...in bine ,sper !!!!

#17
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

 lilialina, on 20th June 2010, 18:29, said:

P.S. Sotul meu deja tine cu neozeelandezii.
I se termina semintele! Fug repede dupa bulion, ca asta intra in sevraj!
Daca n-am bere si bulion la dispozitie, numai cu Sedatif PC il mai scot din criza!

Draga Liliana esti sigura ca nu te-a clonat (sotul) dupa chipul si asemanarea sa, in dorinta-i de a avea o sotie "perfecta'?

Edited by baldovica, 20 June 2010 - 21:01.


#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 baldovica, on 20th June 2010, 22:01, said:

Draga Liliana esti sigura ca nu te-a clonat (sotul) dupa chipul si asemanarea sa, in dorinta-i de a avea o sotie "perfecta'?
sotia mea e perfecta si neclonata.
e ea insasi, cu ideile si atitudinea ei.
cam sare calul un pic, dar discutam noi asta in privat!  :naughty:

la treaba cu betonul subscriu.

Edited by casuta_papusilor, 20 June 2010 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate