Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
2832 replies to this topic

#2809
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Se pare ca a scos-o de pe site.
Nu cred ca a reusit sa faca prea multe contracte cu portofoliul pe care-l afiseaza.
Cine are o bruma de experienta in fotografie si s-a interesat de fotograf pe internet  vede altfel un site de prezentare pentru fotografia de nunta.
Putea sa faca ceva contracte daca avea super preturi.

#2810
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Nu are importanta daca a facut sau nu bani. Conteaza gestul si comportamentul mizerabil. In toate domeniile sunt smecheri d'astia care vor sa sara cateva trepte si sa se infiga direct in cascaval.

Mai devreme sau mai tarziu lumea se prinde ca deh acum avem net, avem forumuri, retele sociale si vorba circula.

#2811
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu cred ca a semnat destule nunti, dupa cum se si lauda, dar nu pentru ca a avut continutul asta furat, ci pentru ca -zice el-, albumele lui erau faine si au placut mirilor. Ceea ce nu prea tin minte sa fie adevarat, am impresia ca am aruncat un ochi peste albumele lui.

Daca a mers la 3-4 targuri de nunta cu setupul asta (si cine stie ce alte lucruri imprumutate o mai fi aratat), atunci sigur a prins ceva.

#2812
Sarkelaru

Sarkelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.07.2007
Secretul succesului la noi:
Trebuie sa fi smecher, ba da smecher rau, sa tratezi oamenii de sus .
Obligatoriu trebuie sa ai pe FB poze cu sculele tale (postari de genul "my new toys") si aici intra nu doar singurul obiectiv profesional  pe care tocmai ti l-ai cumparat (cu toate ca tu presteazi de ani buni), ci si placa video si bineinteles si carcasa calculatorului.
Pozele tale trebuie sa fie colorate, dar colorate tare, nu conteaza incadraturile, compozitia, astea din urma sunt detalii.
Trebuie sa dai sfaturi altora despre cum se pozeaza din spatele frunzei sau a firului de iarba.
Fratilor cel mai important lucru la noi este cat de smecher esti, pacat de oamenii care muncesc si sunt constinciosi pt. ca acestia vor disparea de pe piata.
Ce este tragic este ca incet piata este reeducata in spiritul cocalarismului ieftin si astea din cauza banilor tot mai putini.
Ne tampim din ce in ce mai tare.

#2813
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Bani sunt dar sunt cheltuiti prost.

#2814
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@Sakelaru:
Eu unul sunt de altă părere.

Odată: Tehnica a avansat, prețurile la camere / obiective au scăzut astfel că devenit accesibil pentru mult mai mulți oameni decât acum 10-20 ani să fotografieze, mai bine sau mai puțin bine. Ca exemplu, dacă acum 20 de ani într-o comunitate erau 10 fotografi, dintre care 2 buni, acum sunt 1000 din care poate numai 5 buni. Au avansat ambele clase de fotografi, numai că proporțiile sunt altele.

Apoi: A crescut numărul clienților potențiali care își doresc poze făcute de profesioniști cu diverse ocazii. Numai că majoritatea nu se pricep și la aceștia contează mai mult prețul. Poți să le spui "cocalari", dacă dorești. Pe de altă parte cei dispuși să plătească substanțial pentru servicii de calitate au acuma pretenții mult mai ridicate. Astfel de clienți pretențioși și cu cunoștințe vor apela la acei fotografi excepționali, dar puțini. Fotografii buni, dar nu excepționali (sau care nu se pot adapta la realitatea pieței) vor fi frustrați. Pentru că acestora nu le convine să facă treabă de mântuială fie și pe 2 lei. Dar vor exista mereu mulți "fotografi" concurenți dispuși să o facă. Poți să educi masa de clienți să-și dorească poze mai bune dar totodată mai scumpe? Cu siguranță nu. Mă refer la nivel statistic. Și de altfel nimeni din tagma fotografilor nu are astfel de inițiative. Iar eventuale inițiative individuale sunt sortite eșecului la nivel statistic.

Eu nu cred că e vorba neapărat de "smecheri". Eu cred că e vorba de fotografi care înțeleg piața curentă sau care nu o înțeleg. Iar cei care o înțeleg fie se adaptează în sensul de a-și alinia abilitățile la grupurile țintă de clienți, fie își caută grupurile de clienți pentru care au abilități adecvate, fie consideră că nu merită efortul și se retrag. Restul stau acasă și se plâng de cocalari.

E o polarizare în toată lumea socială care ne înconjoară. Supraviețuiesc cei care înțeleg și care se pot adapta.

Și încă ceva: Ia întreabă tu un fotograf profesionist (care trăiește din foto pe piața asta dură de azi), ce procent din activitatea sa este alocat activităților de marketing? Vei fi surprins.

Edited by calexe, 27 February 2015 - 15:22.


#2815
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Fotografia se duce la vale rau, in stilul asta. Se fura, se copiaza in prostie, se face fotografie doar pentru like-uri si tot asa. Pacat. Inca o arta care se manelizeaza.

p.s. Luati comentariul meu la cazul general va rog. Nu are legatura strict cu nunta.

Edited by miromulus, 27 February 2015 - 18:03.


#2816
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Urmaresc de ceva vreme discutia.  Ma uimeste cat de usor multi detinatori de aparate dslr isi asuma titulatura de  profesionist. Ba mai mult la profilul de facebuci o sa vezi Xulescu Professional Photographer, si are pe pagina niste poze cu matze si catei pozati prin apartament. Sau in cel mai bun caz un blog unde prietena lui face parada modei cu toata garderopa.
Ca o experienta personala, ma suna un client la un moment dat sa ma intrebe care sunt costurile pentru fotografierea unui eveniment, intreb politicos daca a urmarit portofoliul nostru, la care acesta a replicat   - pai doar sunteti profesionist nu?

#2817
Sarkelaru

Sarkelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.07.2007

View Postcalexe, on 27 februarie 2015 - 15:21, said:

@Sakelaru:
Eu unul sunt de altă părere.

Odată: Tehnica a avansat, prețurile la camere / obiective au scăzut astfel că devenit accesibil pentru mult mai mulți oameni decât acum 10-20 ani să fotografieze, mai bine sau mai puțin bine. Ca exemplu, dacă acum 20 de ani într-o comunitate erau 10 fotografi, dintre care 2 buni, acum sunt 1000 din care poate numai 5 buni. Au avansat ambele clase de fotografi, numai că proporțiile sunt altele.

Apoi: A crescut numărul clienților potențiali care își doresc poze făcute de profesioniști cu diverse ocazii. Numai că majoritatea nu se pricep și la aceștia contează mai mult prețul. Poți să le spui "cocalari", dacă dorești. Pe de altă parte cei dispuși să plătească substanțial pentru servicii de calitate au acuma pretenții mult mai ridicate. Astfel de clienți pretențioși și cu cunoștințe vor apela la acei fotografi excepționali, dar puțini. Fotografii buni, dar nu excepționali (sau care nu se pot adapta la realitatea pieței) vor fi frustrați. Pentru că acestora nu le convine să facă treabă de mântuială fie și pe 2 lei. Dar vor exista mereu mulți "fotografi" concurenți dispuși să o facă. Poți să educi masa de clienți să-și dorească poze mai bune dar totodată mai scumpe? Cu siguranță nu. Mă refer la nivel statistic. Și de altfel nimeni din tagma fotografilor nu are astfel de inițiative. Iar eventuale inițiative individuale sunt sortite eșecului la nivel statistic.

Eu nu cred că e vorba neapărat de "smecheri". Eu cred că e vorba de fotografi care înțeleg piața curentă sau care nu o înțeleg. Iar cei care o înțeleg fie se adaptează în sensul de a-și alinia abilitățile la grupurile țintă de clienți, fie își caută grupurile de clienți pentru care au abilități adecvate, fie consideră că nu merită efortul și se retrag. Restul stau acasă și se plâng de cocalari.

E o polarizare în toată lumea socială care ne înconjoară. Supraviețuiesc cei care înțeleg și care se pot adapta.

Și încă ceva: Ia întreabă tu un fotograf profesionist (care trăiește din foto pe piața asta dură de azi), ce procent din activitatea sa este alocat activităților de marketing? Vei fi surprins.
Vis-a-vis de "cocalarism" nu ma refeream la clienti, clientii sunt educati de catre noi. Stiu ce inseamna marketing si cat timp se aloca, dar din pacate unii fotografi uita sa mai faca si poze.
Un fotograf profesionist nu abureste un client, in primul rand isi prezinta portofoliul. Ce este tragic ca abureala tine si se plateste scump si intr-un final multi clienti isi dau seama de teapa pe care au luat-o cand vad si alte lucrari dar atunci este tarziu. Sunt si oameni care nu se lasa impresionati de "aere" si vor sa vada pe ce dau banii, sunt clienti care vor sedinta foto inainte pt. a testa fotograful, dar aceia sunt din ce in ce mai putini. Esti profesionist cu adevarat atunci cand ai si o atitudine de profesionist, nu tratezi lumea de sus sau vorbesti din varful limbii, dar la noi asta tine. Nu ma plang de cocalari si nici nu stau acasa, dar nu pot fi indiferent cand vad la un fotograf cotat, 99% dintre fotografii cu subiectii pusi pe mijloc sau cu greseli de compozitie grosolane. Sunt destul de multi fotografi buni care pierd in fata "smecherilor" din cauza marketingului ieftin si agresiv dus de catre unii.

#2818
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
E loc pentru toată lumea. Posted Image

Attached Files



#2819
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pachete flexibile, pentru toate buzunarele:
https://goo.gl/GqCla6
Posted Image

Attached Files



#2820
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View PostMBS, on 27 februarie 2015 - 18:56, said:

Urmaresc de ceva vreme discutia.  Ma uimeste cat de usor multi detinatori de aparate dslr isi asuma titulatura de  profesionist. Ba mai mult la profilul de facebuci o sa vezi Xulescu Professional Photographer, si are pe pagina niste poze cu matze si catei pozati prin apartament.

Eu as fi curios sa stiu in ce conditii un photograf isi poate asuma titulatura de profesionist. Posted Image  Cine stabileste asta ? Posted Image


Pentru ca sunt multe postari despre ce inseamna profesionist, vreau sa dau si eu o mana de ajutor.
Conform DEX:  Profesionist = Persoană care lucrează într-un anumit domeniu de activitate pe baza unei pregătiri corespunzătoare.

Referitor la smenari, amatori, oameni fara experienta....pe ce lume traiti, dragii mei ?
Nici macar la scoala nu exista conditii perfecte (cel mai bun scolar nu are neaparat cele mai bune note).
In comparatie cu scoala, viata este deja o jungla. Treaba cu "cel mai bun" devine nu neglijabila, dar secundara.
Conteaza mai mult norocul / sansa, ambitia, puterea de a te mobiliza, cat de sociabil si placut esti, abilitatea de a mirosi o oportunitate ...etc, si de multe ori esti intr-o concurenta neloiala cu indivizi dispusi sa faca orice ca sa castige si ti-o furi. Cam asa este in viata. De ce va mirati ?
Nu reusesc neaparat cei mai buni pe o anumita profesie. Reusesc cei care mai au si alte calitati, care au sansa, eventual au un innascut simt al oportunitatii.
Asa a fost de cand e lumea, asa o sa fie si multe sute de ani de acum incolo.....  Stalin, Ceausescu, Hitler si altii, au ajuns mari lideri dar nu erau chiar genii.

Am putea la fel de bine sa ne plangem ca pe langa firme precum Sony, Samsung sau Sony, mai sunt si firme noname (sa zicem din China) care fac televizoare ieftine si proaste.  Este piata pentru aceste televizoare ieftine ?
Sau sa ne plangem ca adaptorul ala Olympus/Nikon...pentru nu stiu ce obiective, care costa 250$, mai este facut si de niste chinezi necunoscuti cu 40$.

Cam asa este si cu amatorii care pozeaza nunti.
Asta este piata. Adaptati-va ! Cine poate si intelege anumite chestii, are sanse sa reuseasca. Cine nu....

Este o discutie ampla. O s-o inchei cu un exemplu. Stiti care este cea mai scumpa fotografie din lume ? Este o fotografie cu raul Rhin:
http://yupi.md/cea-m...oane-de-dolari/

Cum vi se pare poza ?  Posted Image
De tras invatamintele de rigoare.

-

Edited by katran, 11 August 2015 - 13:21.


#2821
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postkatran, on 11 august 2015 - 13:16, said:

(...) O s-o inchei cu un exemplu. Stiti care este cea mai scumpa fotografie din lume ? Este o fotografie cu raul Rhin:
http://yupi.md/cea-m...oane-de-dolari/
(...)
O lume nebună, nebună, nebună... Mai mult ca sigur, cel care a cumpărat poza este un om „reușit”, măcar la nivelul banilor agonisiți... dar cu siguranță are un lips major, îi spune „bun simț”...Posted Image

#2822
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
crislacor, operele de arta in mod normal se vand si pentru povestea care vine cu ele, nu strict pentru cat de misto sunt ele in acel moment. Ca exemplu, un initiator de curent va fi extrem de valoros, chiar daca altii au abuzat de metodele lui dupa. Deci chiar daca ceva iti pare banal, vezi cum era in momentul in care a fost facut. Asta cu Rinul are si ea o poveste in spate, desi nu foarte spectaculoasa pentru multi. Nu stiu nici daca valoreaza atatea milioane, pentru mine sigur nu, dar se pare ca a fost cineva dispus sa plateasca pentru ea.

katran, nu e atat de simplu cu adapt or die. Asta cu adaptatul se intampla prin televiziunile romanesti acum, care fac continut cu bani de seminte si oamenii care s-au invatat cu el. Ca atare, am ajuns o tara de consumatori de junk food vizual in materie de televiziune, sau de oameni care au renuntat complet la ele. Si nici la consumatorii de cinematografie nu stam mai bine.

Edited by miromulus, 11 August 2015 - 14:37.


#2823
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
M-ați inspirat :)
Iată o idee de "business". Eu fac o poză. Cu o frumoasă poveste în spate - o concepe miromulus. Vând poza la licitație publică și o adjudecă katran cu 2.000.000 (sunt modest). El de fapt nu-mi dă nici un ban. Mai am niște prieteni în media care fac vâlvă și răspândesc "știrea" despre baștanul katran care a achiziționat la o licitație faimoasa mea poză; se adaugă povestea din spate. La următoarea licitație cocalarii se bat pe poză și se adjudecă cu 3.000.000. Împărțim banii între katran, miromulus, băieții de la presă și cu mine.

Te pomenești că chiar asta o fi povestea pozei cu râul Rin?

#2824
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Nu-i imposibil, Cristi.
M-am gandit la asta inainte sa postezi mesajul.
Daca au facut miscarea asta, eu cred ca au facut tranzactiile le vedere, ca sa vada lumea ca vanzarea e pe bune (adica banii chiar s-au miscat dintr-o parte in alta).
Ce s-a intamplat cu adevarat in culise, nu putem sti. :)

#2825
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă tot suntem pe topicul despre nuntă, se poate proceda și aici cu cap: se ia una bucată cocalar de succes (Connect R, Antonia, Alex Velea) care are nuntă, nu i se cer bani dar i se cere să răspândească vestea prin presă și printre amici că te-a plătit cu 10 000 €. Cocalarul de succes va adora asta iar pentru tine vor urma numai nunți de cocalari cu bani de la care iei cel puțin 10 000 de €, nu va vrea nimeni să se facă de râs plătind mai puțin. :)

View Postkatran, on 11 august 2015 - 13:16, said:

Eu as fi curios sa stiu in ce conditii un photograf isi poate asuma titulatura de profesionist. Posted Image  Cine stabileste asta ? Posted Image


Pentru ca sunt multe postari despre ce inseamna profesionist, vreau sa dau si eu o mana de ajutor.
Conform DEX:  Profesionist = Persoană care lucrează într-un anumit domeniu de activitate pe baza unei pregătiri corespunzătoare.

Quote

Noul Cod Civil defineste profesionistii ca fiind toti cei care exploateaza o intreprindere, avand o arie de aplicare mult mai larga decat cea a "comerciantului" din reglementarea actuala. Legea nr. 71/2011 privind punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil (denumita in continuare "LPA") prevede expres faptul ca notiunea de "profesionist" va include categoriile de comerciant, intreprinzator, operator economic, precum si orice alte persoane autorizate sa desfasoare activitati economice sau profesionale.

Profesionist e cel care câștigă bani dintr-o activitate.
http://www.hotnews.r...atie-civila.htm

#2826
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcalexe, on 11 august 2015 - 15:56, said:

Te pomenești că chiar asta o fi povestea pozei cu râul Rin?

Nope. Aia e una din primele imagini care a afirmat fotografia ca fiind egala picturii. De altfel, daca o sa te uiti la ea cu ceva mai multa atentie, o sa remarci ca exista destul de multe tablouri relativ asemanatoare. Cat despre suma, si mie imi pare exagerata. Dar na, nu-s banii mei si nici nu ma pricep la a avea milioane de cheltuit pe arta.

p.s. pe langa poveste, banui ca a contat si ca restul de variante sunt prin muzee. Plus dimensiunile (era sa zic de neam prost) enorme ale printului

Edited by miromulus, 11 August 2015 - 17:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate