Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Casa in Selimbar, langa Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#91
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Cam scump proiectul. Găsești chiar și la jumătate de preț.

#92
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Daca ai PTh și DDE pentru instalații electrice, sanitare și termice, atunci e chiar ieftin. Dar sa fie pe bune, și făcut detaliat, nu cum se fac majoritatea

#93
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 02 noiembrie 2019 - 18:14, said:

Daca ai PTh și DDE pentru instalații electrice, sanitare și termice, atunci e chiar ieftin. Dar sa fie pe bune, și făcut detaliat, nu cum se fac majoritatea
As adauga si partea cu mobilarea (obiectele mari de mobilier), daca proiectul e facut "pe comanda" in functie de nevoile beneficiarului si daca are si cateva fainosaguri estetice.
Altfel da, un copy/paste si o stampila nu pot sa coste atat dar pentru un proiect cinstit (cum prea putine sunt din pacate.) nu este loc scump.

#94
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Aveți dreptate dar proiectul unei instalații electrice se poate face doar după unul de amenajări interioare, altfel nu are rost. La manopera electricianul va observa din start disponibilitatea financiara iar tariful va fi pe masura. După ce vezi casa la roșu și te plimbi prin camere sunt șanse bune să îți dorești mici schimbări în amenajarea interiorului. De bani nu mai pomenim caci in stadiul asta te cam trezești la realitate.
Proiectarea instalației termice ar fi bine sa fie făcută de firma care o pune in practica pentru a elimina o eventuală pasare a vinei iar la instalatia sanitara nu vad un inconvenient prea mare lipsa proiectului.
Poate greșesc dar eu așa văd problema.

#95
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Ba e inconvenient mare, dupa mintea mea.
Am mai spus pe aici, eu cred ca in faza de proiectare trebuie sa ai in vedere TOTUL sau aproape totul, de la inceput.
Chiar daca dureaza un an sau mai mult.
Modificarile pe care le vei face ulterior vor fi scumpe si generatoare de alte modificari, neprevazute.
Exista programe de proiectare unde poti vedea si configura mobilier, amenajari etc.
Eu cred ca ar trebui proiectat cat mai amanuntit si apoi "tinut" cat mai aproape de proiect.

#96
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Evident ca ulterior vor fi unele modificari pe parte de instalatii (si nu numai) insa daca ai un proiect complet facut pe bune (cu participarea beneficiarului care isi exprima dorintele si acestea sunt intelese) poti sa intelegi mai bine optiniunile si sa te gandesti din timp la anumite variante mai bune si nu doar sa mergi pe inspiratie la fata locului. In plus cei care presteaza instalatiile au un proiect bun pe care sa il urmeze, iti dau cotatiile de pret pe el, tu ii monitorizezi in functie de acest proiect. Altfel mergi cu "lunga si pe a doua.." adica vedem ce iese in functie de inspiratie si pricepere prestator/beneficiar.
P.S: la voi nu e aceeasi lege cu PTH obligatoriu? Adica daca tot il faci de ce sa nu il faci pe bune si sa te si ajute, tot dai banii pe el..

#97
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View PostMariusvlad2, on 03 noiembrie 2019 - 02:26, said:

... După ce vezi casa la roșu și te plimbi prin camere sunt șanse bune să îți dorești mici schimbări în amenajarea interiorului.
...
Sunt de aceeași părere.  Pana la finalizarea casei/construcției,  care în medie , din ce am observat eu, depășește 2 ani, se schimba multe, atât în dorințele și nevoile beneficiarului, cât și în dotarea tehnica , de fapt în faptul ca-ți permiți aparatura ce-ți părea scumpa când erai în faza de proiectare.

View Postcrocko.dilul, on 03 noiembrie 2019 - 07:38, said:

...
Am mai spus pe aici, eu cred ca in faza de proiectare trebuie sa ai in vedere TOTUL sau aproape totul, de la inceput.
...
Te rog sa iei în considerare ca majoritatea trec  de la apartament la (construirea unei) casa/e . Câți crezi ca realizează ca va fi nevoie de a pune un bec în zona din "dreapta-spate, la înălțime puțin peste copaci" , din faza de proiectare. Sau ca în garaj ti-e mai o sa parchezi cu spatele și ti-ar fi bun un bec în acea zona. Și exemple mai sunt.

As scoate proiectele ăstea,  făcute în faza de autorizare și le-as cere în faza de recepție.  Așa,  dacă se schimba proprietarul, măcar sa știe "ce și pe unde".

View PostMariusvlad2, on 03 noiembrie 2019 - 02:26, said:

...
Proiectarea instalației termice ar fi bine sa fie făcută .
Proiectarea instalației termice ar fi bine sa fie făcută. PUNCT.
De un proiectant care sa nu aibă legătură cu furnizori de materiale sau cu prestatorul de servicii . Și care SA RĂSPUNDĂ  pentru ca a pus acolo. Doar,  în general, proiectanții , DE TOATE SPECIALIZĂRILE,  chiar dacă le iese una din calcule, supradimensioneaza. Ca nu plătesc ei, ci beneficiarul.

#98
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
cristobob- mi-aș dori să fac proiectele de instalații  însă nu sunt încă sigur care va fi soluția pentru încălzire. În plan ar fi panouri solare pentru apă caldă,  plus pompă  de căldură.  Nu scot din ecuație nici gazul.
De asemenea caut o soluție pentru un sistem de ventilație.  Cu unitate centrală sau individuale, pe camere. Exemple in pozele atașate.
croko.dilul- am incercat sa pun totul în plan. Nu reușesc.  Spre exemplu să folosesc buiandruci cu locaș pentru rulouri. Nu găsești în România și asta complică lucrurile.
catalijns- depinde ce ti se cere in CU.
Mariusvlad2- ce frumos ar fi să-i pun pe toți ( constructor,  instalator, electrician, etc) in legătură si să se consulte care și  când  lucrează,  etc.In legătură cu pretul, exista un mercurial?
wizake-voi veni cu detalii in privinta proiectului atunci când îl am.

Attached Files



#99
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca ai gaz, recomand sa nu-ti bati capul cu alte variante. Nu la noi, nu astazi...poate peste 10 ani, o sa fie altceva.
Ventilatie: pentru o constructie noua, recomand centralizata.

#100
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Este gaz. Merge cu preincalzire de la panouri solare?
Unde este cel mai bun  loc pentru unitatea de ventilație?

#101
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu se justifica dpdv economic panourile solare daca este gaz.  Doar daca vrei sa le montezi tu asa ca hobby...dar sa stii ca necesita atentie si intretinere.

Centrala de ventilatie ideal ar trebui sa fie intr-un spatiu incalzit, unde nu exista pericol de condens sau inghet.

#102
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Citisem ca iarna ridică apa la minim 15 grade.

#103
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View Poststephanatsea, on 12 noiembrie 2019 - 15:11, said:

Mariusvlad2- ce frumos ar fi să-i pun pe toți ( constructor,  instalator, electrician, etc) in legătură si să se consulte care și  când  lucrează,  etc.In legătură cu pretul, exista un mercurial?
Exista firme de proiectare (chiar și în Sibiu) unde arhitectul, structuristul, ing. de instalații lucrează sub același acoperiș și se consulta fata în față, nu pe email. Am lucrat cu o asemenea firma dar din păcate pentru mine arhitectul ales de mine nu era din acea echipa și nu am putut profita la maxim de angrenajul echipei. Tariful se învârte în jurul a 7 euro pe mp construit dar sigur poți negocia sa nu îți taxeze terasa sau garajul.


#104
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Lucrez cu asemenea echipă acum, pe proiectare. Deocamdată nu am făcut contract si pe proiectul de instalații .
Dacă ar fi fost un coordonator central al lucrării(mai cu seamă la partea de construcție, dar sa fi fost implicat si in proiectul "scris" să  zic așa)), altfel stătea treaba.  
Acum vreau sa ma concentrez pe ridicarea la roșu și încerc să țin eu cont de cât mai multe detalii legate de instalații. Încă nu am gasit pe nimeni pe partea asta pentru lucrarea in sine.. Apoi nu as vrea sa ma lovesc de eternul "Da' cine v-a proiectat șefu' asta? Aia nu stiu decât teorie."

7 euro/mp lucrarea pentru obținerea AC? Sau cu tot cu detalii?

#105
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
DTAC + PT sunt 7 euro/mp.
Arhitectul trebuie sa fie coordonator. El centralizează proiectele și pregătește documentația.
Eu nu m-am cramponat de proiectul de instalații caci până ajungi la el te mai schimbi de câteva ori. Tot ce trebuie sa ști în faza asta legat de instalații este amplasarea obiectelor sanitare pentru a cunoaște traseul canalizarii și tipul de încălzire pentru detaliile scarii, izolația sub placa și înălțimea golurilor geamurilor și a ușilor.
Mai există și varianta scumpă a proiectului în care ai poziționate fiecare doza, priza, intrerupator, bec... dar in cazul acesta trebuie sa ști exact ce vrei caci nu te mai poți suci.
Eu acum după ce am terminat casa la roșu am inceput sa simulez diferite activități prin acel spatiu si sa trasez prize, intrerupatoare, senzori... E puțin diferit de ce îmi imaginam virtual.

Edited by Mariusvlad2, 13 November 2019 - 12:29.


#106
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Marius, când va veni curentul, gazul, etc, vei face găuri prin casă sau ai ținut cont de ele la faza de proiectare?



#107
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am lăsat goluri în elevație sub CTA pentru curent. De fapt înainte de turnarea elevației am poziționat 2 țevi de canalizare de 40 cu coturi la 45 grade orientate în sus din camera tehnica până afara. Acestea sunt pentru trifazic și curenți slabi. Pentru apa din rețea și apa din puț am tras tot prin elevație țeavă PEHD D20 din camera tehnica și până unde va fi căminul de apa, respectiv puțul forat. Le-am si îngropat în momentul poziționării că sa nu mă mai încurce pe lângă casa.
Pentru gaz nu am prevăzut nimic caci ăștia sunt mai stricți in ceea ce privește proiectarea și amplasarea țevilor.
La interior, in placa de deasupra camerei tehnice  am pus xps la turnarea plăcii in locul unde voi urca cu instalațiile la etaj.
Pe interior la orizontala nu am lăsat goluri caci eu am zidăria din Ytong și nu e o problema sa dau gauri și trec cu instalațiile prin ea.

Edited by Mariusvlad2, 14 November 2019 - 08:56.


#108
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Dupa cum am scris mai sus,  sunt la stadiul de proiect.
Sunt dispus sa bag mai multi bani in casa la rosu/gri  pentru a nu mai face modificari ulterioare.
As vrea sa primesc cateva opinii referitoare la ideile de mai jos,

1.M-am gandit la o caramida de 38 pentru a imbraca stalpii de beton ca in foto de mai jos. Țigla pe acoperiș , inca nu sunt decis daca beton sau ceramică .
2.Ca izolatie as folosi o vata minerala sau altceva mai bun, de exemplu thermotop.
3.La interior mi-ar placea rigips pe structura metalică . Locuiesc intr-un apt care este complet izolat la interior u rigips. Arata f bine si tine de cald.
4.Neaparat caldura in pardoseala si sistem de ventilație .
5.Vroiam garaj in casă dar mi-a trecut. Cresc cheltuielile f mult la fundatie, etc. Mai bine fac un carport ulterior. Eventula cu pivniță .
5. Ca sistem de incalzire trebuie sa aleg intre centrala pe gaz, neaparat panouri solare pentru apa caldă  si pompe de căldură daca le gasesc la un pret decent. As vrea si o fiță gen semineu.
Va multumesc.

Attached Files


Edited by stephanatsea, 17 November 2019 - 12:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate