Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa in Selimbar, langa Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#55
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Au mai trecut 6 ani... Nu am reușit să fac acel nenorocit de puz. De ce? Pentru că, de exemplu, a durat 6 luni eliberarea avizului apa canal.
Cel  ce ocupă acum de "noul" puz  a ajuns la avizul de la cultură. Pentru eliberarea lui am inteles ca se cere un studiu facut de un arheolog acreditat.
Stiti mai multe despre acest aviz? Va multumesc.

#56
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
S-a luat si avizul de la cultură.
A mai apărut o taxă intre timp.
Înainte să mă apuc de înjurat conducatorii tării aș  dori cateva păreri avizate.
Conform informațiilor din link-ul de mai jos, pentru trecerea terenului din extra in intravilan se plătește o taxă la MADR cu valoarea cuprinsă între 2 și 4 euro,  în funcție de clasa terenului agricol.
Eu as avea de plătit 3000 de lei conform tarifelor din link.
Procedura cu aceste tarife a fost adoptată pe 25 mai 2018.
Certificatul de oportunitate pe baza căruia se face puz-ul specifică aviz de la Direcția pentru agricultură și dezvoltare rurală, DADR. Aviz care a si fost obtinut(2000 lei) însă când dosarul a ajuns la consiliul județean au spus că nu mai e bun avizul de la DADR si ca trebuie de la MADR, bineînțeles cu taxa de rigoare.
Întrebarea este
Se pot cere acte(sau taxe) dacă nu sunt cerute in avizul de oportunitate?
Va mulțumesc.

https://lege5.ro/Gra...le-din-25052018


#57
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am plătit taxa la MADR. Aproximativ 2600 de lei pentru un teren "La țară".
De acum intru in linie dreaptă cu Puz-ul.  
După atâția ani.


#58
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu gaseai alt teren in alt sat? Cat estimezi ca mai aia pana la AC?

#59
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Selimbărul este legat de oraș și-mi place partea asta a orașului.  Plus că e greu de găsit o parcelă mărioara la un preț bun. Eu am si pretenții cu orientarea casei către sud, etc.
PUZ ul este acum la consiliul județean apoi va intra în consiliul local. Dacă nu iese până în aprilie de acolo am cam pus-o pt ca expiră al doilea cert de urbanism.
Nu stiu cat mai poate dura până la AC. Mi e groază si de ăla.

#60
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Poststephanatsea, on 04 ianuarie 2019 - 16:31, said:

[...] Eu am si pretenții cu orientarea casei către sud, [...]

Povesteste-ne mai mult despre asta.
Bafta!

#61
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am multe de zis in privința asta, însă nu am nici o pregătire în domeniu.
Văd living-ul , bucătăria către sud, la fel si panourile solare. Dormitoarele către nord.
Geamuri mari, terasă cu iesire din living
printr-o ușă glisantă.
Incalzire in pardoseală neapărat.
Am multe in cap însă nu știu dacă voi putea împăca detaliile mele tehnice cu pretenția estetică a soției .
Îmi doresc o pivniță făcută "nemțește " in care să am centrala termică , tevile pe o singură coloana.
Nu stiu câte voi putea realiza din toate astea. Nu din lipsa banilor ci din cauza faptului că e foarte greu de a împăca utilul cu placutul.

#62
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din cate vad desi topicul are vreo 8 ani inca esti la inceput...
Daca esti intradevar la inceput cu proiectul iti recomand pentru inceput sa studiezi RT 2012 de la francezi de unde cateva notiuni de baza pentru constructia unei case cu un consum de energie sub 50Kwh EP/mp/an ar fi:
-Constructia sa fie intr-o forma cat mai compacta;
-Orientarea zonelor de locuit pe S-N pentru a beneficia la maxim de de aportul natural al luminii si caldurii solare pe N vor fii zone tampon (garaj, CT,camara,spatii de depozitare eventual holuri);
-Instalarea de protectie solara vitrajelor de pe S-V prin storuri,obloane,zone de verdeata sau streasina lata in cazul constructiilor doar cu  parter pentru racorire pe timpul verii;
-Vitraj de minim 1/6 din spatiul locuibil unde se recomanda folosirea a triplului vitraj doar pe fatadele la care sunt trafic (insonorizare mai buna) si pe partea de N (izolare termica mai buna) in rest geam termopan cu o camera de aer (dublu vitraj) cu coeficient specific pozitionarii cardinale dar si adaptat spatiului unde este montat de ex un pachet termopan de pe sud este indicat sa aiba un Factor Solar cat mai mare adica sa transmita cat mai mult caldura solara (este cuprins intre 0-1)
-Deasemenea se recomanda montarea unei instalatii de recirculare a aerului cu recuperarea caldurii...
Cam astea ar fii ideile de baza din RT 2012, intre timp francezii au implementat RT 2020 care deja se aplica la proiectarea constructiile noi nonrezidentiale inca din 2018 si se vor aplica la proiectarea constructiilor noi rezidentiale incepand cu 2021. Cu aceste noi reguli de constructie ei doresc trecerea de la BBC (Batiment Basse Consumation) la BEPOS (Batiment a Energie Positive) adica sa treaca de la constructia noilor case cu consum de energie de sub 50 la cele cu consum 0 sau pozitiv...poti arunca aici o geana pentru a vedea diferentele:https://www.habitatpresto.com/construction-renovation/isolation/4664-rt-2020

#63
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
danwd, multumesc pentru info. Am de lucru putin la traducere. Foarte interesante chestiile alea.


#64
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am reusit să obțin puz-ul si am trecut la faza de dezmembrare drum.  
Mai rămân cu circa 830 mp din 1000.
Acum este momentul sa ma gândesc la un proiect bine făcut și la găsirea unei echipe care să știe să lucreze conform proiectului.
Credeti că gasesc pe cineva care să lucreze ca in poza atașată?Attached File  20180326_140054.jpg   510.09K   112 downloads
În nici un caz nu vreau așa
Attached File  Screenshot_20190606-070756_WhatsApp.jpg   180.33K   109 downloads

Cer prea mult?
PS- Ambele sunt de la 2 blocuri. Eu nu m-am decis inca dacă fac pivniță . Decât să o fac prost mai bine nu o fac.

Edited by stephanatsea, 06 June 2019 - 07:11.


#65
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ai 2 tipuri diferite de fundatii/sapaturi intre cele 2 poze, iar in a doua a existat ghinionul sa ploua si sa umple santurile (ceea ce cu greu poate fi imputat constructorului). De gasit sigur gasesti (firme) care sa aiba cofraje profesionale si oameni bine instruiti - singura intrebare este daca esti si dispus sa suporti costul.

#66
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Vreau o casă de circa 120-140 mp utili, pe două niveluri.
Buget 80000 de euro.
Este necesară izolarea completă a fundației ca in foto 1?

Edited by stephanatsea, 06 June 2019 - 07:36.


#67
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 21.01.2013
nu vreau sa te descurajez, dar bugetul este nerealist la preturile actuale. iti recomand sa citesti cateva jurnale , daca n-ai facut-o deja.

#68
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu descuraja, se poate face, dar improbabil (ca sa nu zic imposibil) cu o firma. Tot la echipa de dorei ajungi, de-aia iti recomand sa te documentezi si sa stii tu mai bine decat ei etapele si ce trebuie facut. E recomandat sa izolezi fundatia daca nu vrei sa ai punti termice. Din ce in ce mai multi proiectanti si beneficiari procedeaza asa, nu e o mare investitie si e un loc la care cu greu mai ajungi ulterior daca vrei sa imbunatatesti.

Eu am avut soclul descoperit (neizolat) in cateva locuri asta-iarna, inauntru se faceau lucrari umede (glet/lavabil), casa era incalzita. Locurile in care era descoperit soclul erau permanent umede.

#69
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Mă  pot duce mai mult cu banii însă speram să schimb și masina. Ceva de genul asta aș vrea să iasă.

Attached Files



#70
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Permite-mi sa Posted Image))))))))))))))))))))))))))))) la afirmatia de mai sus. Cu banii astia sa zicem ca faci casa la cheie, desi daca tinzi spre 140mp mai mult decat spre 120 si ai si ceva pretentii la finisaje - e greu de crezut ca te incadrezi; dar gandeste-te ca apoi ai curte de amenajat, gard, MOBILA, electrocasnice etc. Mai costa si astea cel putin 20.000 peste, adica degeaba ai peretii si usile, ca nu poti locui in ea inca. Lasa masina pt alta data Posted Image)

LE: imi place casuta din poza.

Edited by Bylly00, 06 June 2019 - 12:58.


#71
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Daca faci si cimnita bati spre 200k.

Cu sau fara masina :P

#72
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Nevastă-mea a râs când i-am zis la cat sper.
Cică sa fiu fericit dacă o terminăm cu 120000.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate