Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa in Selimbar, langa Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#109
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Scuza-ma...

Care este bugetul astazi si cat costa proiectul la rosu ?
Adica,nu ai banii toti si vrei sa incepi sa construiesti ?
Proiectul inainte si apoi bugetul...sau invers ?

Bafta

#110
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Emerald,
Nu stii încă prețul la roșu.  Săptămână viitoare încep discuțiile pe proiect cu arhitectul.
Banii inainte si apoi proiectul, însă nu as vrea sa depășesc 150k.

#111
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Sistem de ventilație folosit anul ăsta la un bloc de locuințe.
Cam scump pentru o singură cameră.

Attached Files



#112
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am reusit sa ma blochez iar.
Poza atașată este din PUZ ul facut anul trecut. Terenul meu este celdin stanga jos. Initial 1000mp, după dezmembrare drumuri, sub 800.
Problema este ca are acea linie rosie(cea care taie numele acoperit cu albastru).
Arhitectul zice ca sunt obligat sa fac duplex. Cel care a facut PUZ ul zice ca pot sa fac si unifamiliala.
Ar fi trebuit sa intreb arhitectul sef de unde ar trebui sa obtin AC-ul insa el este sub control judiciar pt 60 de zile.
Voi ce părere aveti?

Attached Files



#113
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Salut. Acolo sunt 2 terenuri? Adica aceea linie rosie este granita? Ce spune extrasul tau de cf?

Ai scos CU de la primarie?

Edited by porumbelul_alb, 22 January 2020 - 15:24.


#114
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Cel înconjurat cu marker roșu gros este terenul complet.
Poză de mai sus este din PUZ.
După aprobare PUZ am dezmembrat în formă de _I pentru drumuri.
Acum am in CF două parcele.  Una pătrată (dar cu acea linie pe mijloc,  de la stg la dr) si una _I pentru drumuri.
Am scos CU .Mai jos este un citat.
"3. REGIMUL TEHNIC:  
• cu interdictii temporare de construire: pana la DEZLIPIRE TEREN CONFORM PUZ ABROBAT PRIN
HCL NR.
• zona declarata de interes public : nu
• regimul de aliniere a terenului/imprejmuire fata de drumurile publice adiacente: aliniat la str. M cu lătimea de 9.40m, retragerea aliniamentului terenului/împrejmuirii va fi de 4.70 ml din axul străzii; -aliniat la strada nou creata cu latimea de 7,00m - retragerea retragerea aliniamentului terenului/împrejmuirii va fi de 3.50 ml din axul străzii;
• regimul de aliniere a constructiilor fata de drumurile publice adiacente:retragerea constructiilor față de strada M si fata de strada nou propusa de minim 5.00 m;
• retragerile si distantele obligatorii la amplasarea constructiilor fata de proprietatile vecine: amplasarea cladirilor fata de limitele laterale: minim 3,00m; amplasarea cladirilor fata de limitele posterioara: minim 5,OOm;
• elemente privind volumetria si/sau aspectul general al cladirilor: locuinte cuplate si unifamiliale
• inaltimea maxima admisa: P+l E+M, max 9.00m la coamă, față de cota terenului amenajat, max 7.50m la cornișă față de cota terenului amenajat   procentul maxim de ocupare a terenului (POT):max 35%
• coeficientul maxim de utilizare al terenului (CUT):max 0.8
• echiparea cu utilitati: taxele de bransare conform HCL nr.  revine beneficiarului
• circulatia pietonilor si a autovehiculelor, acceselobligatiile referitoare la executarea infrastructurii stradale : profil de strada de 7,00 m latime si trotuare de 1 ,20m conform HCL nr.  cu modificarile si completarile ulterioare;
• parcaje: conf. HCL
• modul de executare a constructiilor: in regie proprie sau in antrepriza cu constructor autorizat cu tehnologii de calitate superioara conform specificului zonei

• sistemul constructiv si materiale de constructie permise: materialele si sistemul constructiv vor respecta tipologia strazii si zonei
• lucrarile de interes public necesar functionarii obiectivului: conform Ord.
• spatii verzi- se vor asigura spatii verzi de min. 50% din suprafata terenului Prezentul certificat de urbanism poate fi utilizat, in scopul declarat pentru:
CONSTRUIRE LOCUINTA"



#115
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Super. Dar vad ca ai  interdictii temporare de construire: pana la DEZLIPIRE TEREN CONFORM PUZ ABROBAT? Sau asta e deja facuta?

Vezi ca P+1E+M e maximul admis. Deci poti construi si casa doar P, numai sa respecți CUT si POT.
Nu zice nimic ca ai fi obligat sa faci duplex.

Pe ce strada e?

Ca sa faci duplex trebuie dezmembrat terenul.

Edited by porumbelul_alb, 22 January 2020 - 20:51.


#116
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Arhitectul zice că acea linie roșie care taie parcela ar fi legată de expresia " dezlipire teren conform PUZ" . Eu cred că se referă la drum.

#117
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
M-am uitat pe PUZ, si din ce am observat nu am vazut o obligatie sa iti faci duplex, aceea harta este doar o propunere. Nu ma pricep la toti termeni din acel document.
In fine, ca si sfat, vezi ca la sfarsit pe aceea harta este si firma care a elaborat acest proiect, mergi la sediu lor sau prin telefon si intreaba mai multe detalii.

O intrebare.
Atunci cand a-ți depus actele pentru PUZ, nu ai specificat si ce anume doresti sa construiești?

Vad ca mai sunt 2 dezvoltatori, fiecare cu cate 5000m2, care sigur o sa faca duplexuri/mini blocuri la cum merge trendul in zona.

#118
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Trebuie sa faci act de cedare teren către primărie la un notar. După cedare vei rămâne doar cu parcela ta in C.F. Acel act împreună cu noul C.F. și cu procesul verbal de granițuire se vor atașa la dosarul depus pentru A.C.
Casa unifamiliala pe care o vei face trebuie sa fie aliniată atât la retragerea de la strada cât și la una din retragerile laterale, deci nu o pui pe mijlocul parcelei. Practic nu e retragere ci aliniere. Intrarea principală trebuie sa fie la strada.
Linia roșie de pe mijlocul parcelei are importanta doar daca construiești duplex dar nu te condiționează să-l faci.

Edited by Mariusvlad2, 23 January 2020 - 10:11.


#119
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Marius, am despărțit terenul la notar. Am două CF-uri acum.
Arhitectul care face casa zice ca primăria poate refuza AC-ul pentru casă individuală din cauza acelei linii roșii de pe mijlocul parcelei. Zice că a vb cu juristul firmei si acesta a confirmat că ar putea fi refuzat. Ar fi riscul meu sa pierd timpul si banii pentru toate avizele. Vreo 600 de euro si cateva luni.
Arhitectul care a făcut PUZ ul zice ca linia aia e pentru situația în care vreau sa mi fac duplex.
Arhitect sef in primărie nu mai este acum din cauză de DNA.

#120
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Îți întrebi vecinii care au construit in zona, la cine ajunge dosarul pentru A.C. și te duci in zi de audiență cu planșa în mână fix la acea persoană. Dacă ai plătit arhitect atunci mergeți împreună. Teoretic, daca ajungi in zi de audiență la primărie o rezolvi oricum, chiar și în birou la Urbanism ar trebui să primești lămuriri.

#121
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Marius, nu am vecini in acelasi PUZ care să fi construit.
De la biroul de urbanism mi s-a spus că merge unifamiliar.  Din gură.  
Însă cel care semnează AC-ul este doar arh șef. În cazul meu are interdicție 60 de zile de a intra în primarie.
Dacă merg pe vorbe, risc să pierd circa 600 de euro si cateva luni de zile.
Întrebarea este : linia aceea roșie imi interzice să construiesc unifamiliar?

#122
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Stefan, la urbanism nu mai este nimeni? Ma gandesc ca nu e doar arhitectul sef, mai sunt si alti..

Cred ca s-au mai dat PUZ-uri asemanatoare, trebuie sa intri pe pagina primariei la urbanism si sa indentifici unde anume sunt, si poti intreba acei proprietari. Doar ca idee..

Edited by porumbelul_alb, 23 January 2020 - 18:23.


#123
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Porumbele,  sunt mai mulți in primărie care pot da răspuns.  Dar nimic oficial.

#124
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Salutare tuturor,
Am mai lucrat intre timp la niste planuri de casa.

Fără pivniță sub casă .
Curte cca 800mp
Ce părere aveți ?
Mulțumesc .
PS
Am uitat sa specific. Planurile sunt doar in stadiul de schita.

Attached Files


Edited by stephanatsea, 01 April 2020 - 18:12.


#125
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
am uitat sa precizez cate ceva.
Prin Est se intra in casa.
In partea de jos, prima camera pe dr este tehnică incluzand si masina de spalat, uscator, masa de calcat.
Dormitorul de sus este foarte mare pentru ca initial era mansardă nu etaj. Ar trebui sa gasesc o solutie acolo. Camera de lângă e dressing. Dar chiar si asa e mare ținând cont ca nu va fi șifonier .
Ar trebui sa iau in calcul si o terasă . Nu sa o construiesc acum neaparat. In cazul asta ar trebui sa renunt la balconul din spate.
Distantele dintre casă si limitele terenului ar fi cam asa. In fata 5 m, in lateral(N) 6m, in spate(catre vecin) 8m si catre Sud cca 11m,

#126
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Am inceput cu depunerea actelor pentru avizele AC-ului.  Ma crucesc de cat de scumpe sunt toate.
Am modificat putin etajul si am cerut ceva oferte de pret la ferestre si instalatiile electrice, incalzire si apa/canalizare.
Am incercat pe cat s-a putut sa micsorez distantele dintre centrala si punctele de consum. Cel mai probabil voi folosi si o pompa de recirculare apa calda menajera.
Parerile voastre sunt binevenite.
Va mulțumesc.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate