Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

UPC, Digi, Boom, Dolce, la care sa ma abonez?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Citeste topicul asta de la inceput,asa am facut si eu:
http://forum.softped...p;#entry8157471
Nu am inteles cum e cu "platesti cit te uiti"...daca iau o cartela pentru 4 luni sa zicem si doua dintre ele sint plecat,de unde se stie ca am folosit sau nu sistemul?Nu e valabil de la data activarii 4 luni inainte?

#38
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Eu am Dolce si Digi. E mare diferenta in ceea ce priveste diversitatea programelor. La Digi exista posibilitatea de a le aseza in ordinea dorita, la Dolce, nu, ceea ce e extrem de deranjant. Daca iti amplasezi 2 LNB-uri, vezi in jur de 800-1000 de programe. Din punct de vedere al calitatii. Digi se vede excelent. Singurul lucru care ma deranjeaza este transmiterea cu obstinatie a fotbalului din nu stiu cate campionate.Mai sunt si alte sporturi pe lume. Cand plafonul de nori este gros, nu se vede nici la Dolce nici la Digi nici la UPC cablu. Se intampla uneori chiar, sa am receptie de semnal pe antene si sa nu am prin cablu (in situatii de plafon gros de nori). Cea mai grava problema la Digi este cumpararea echipamentului. Nu stiu daca RDS mai inchiriaza echipament de receptie. Exista o dogma, in ceea ce priveste calitatea precara a semnalului la Digi. Hai sa fim seriosi, se vede foarte bine. Calitatea semnalului e la fel de buna ca si la Dolce.

#39
robi22

robi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 16.04.2008

View Postploiesteanu, on 4th July 2010, 19:56, said:

Eu am Dolce si Digi. E mare diferenta in ceea ce priveste diversitatea programelor. La Digi exista posibilitatea de a le aseza in ordinea dorita, la Dolce, nu, ceea ce e extrem de deranjant. Daca iti amplasezi 2 LNB-uri, vezi in jur de 800-1000 de programe. Din punct de vedere al calitatii. Digi se vede excelent. Singurul lucru care ma deranjeaza este transmiterea cu obstinatie a fotbalului din nu stiu cate campionate.Mai sunt si alte sporturi pe lume. Cand plafonul de nori este gros, nu se vede nici la Dolce nici la Digi nici la UPC cablu. Se intampla uneori chiar, sa am receptie de semnal pe antene si sa nu am prin cablu (in situatii de plafon gros de nori). Cea mai grava problema la Digi este cumpararea echipamentului. Nu stiu daca RDS mai inchiriaza echipament de receptie. Exista o dogma, in ceea ce priveste calitatea precara a semnalului la Digi. Hai sa fim seriosi, se vede foarte bine. Calitatea semnalului e la fel de buna ca si la Dolce.


Te rog urmareste Eurosport 2..Eu zic ca Dolce este ca si calitate a imaginii peste Digi.

Asta se vede mult mai bine daca le compari pe un reciver cu iesire HDMI.

Cel putin asa se vede pe un LCD 42''

#40
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postrobi22, on 5th July 2010, 04:27, said:

Te rog urmareste Eurosport 2..Eu zic ca Dolce este ca si calitate a imaginii peste Digi.

Asta se vede mult mai bine daca le compari pe un reciver cu iesire HDMI.

Cel putin asa se vede pe un LCD 42''
Nu stiu ce sa-ti spun, la mine, pe un crt se vede "cristal" Eurosport 2. Pe un LCD, normal, pixelul are o alta marime. Se vede la fel de bine ca si pe Dolce. Ambele antene sunt de 0,8m. Depinde si ce LNB ai montat.

#41
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 09.10.2009

View Postploiesteanu, on 5th July 2010, 17:26, said:

Nu stiu ce sa-ti spun, la mine, pe un crt se vede "cristal" Eurosport 2. Pe un LCD, normal, pixelul are o alta marime. Se vede la fel de bine ca si pe Dolce. Ambele antene sunt de 0,8m. Depinde si ce LNB ai montat.

:huh:  si ma rog ce legatura are lnb-ul cu calitatea imaginii ???

Edited by gestt, 05 July 2010 - 17:45.


#42
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
S-au dus vremurile alea... in analogic intr-adevar trebuia un lnb bun pentru a avea o imagine cristal
- cu cat mai mic factorul de zgomot, cu atat mai putini ''pestisori'' pe ecran (la receptii mai dificile, cu semnal slab)
- cu cat mai mai mare amplificarea, cu atat imaginea mai buna (mai clara, fara alte imperfectiuni)

La digital conteaza sa ai un lnb bun si stabil doar pentru semnal util pe frecvente cu semnal slab... imaginea finala, dupa ''decodare/demodulare'', este data de softul receptorului

Edited by rz, 05 July 2010 - 18:34.


#43
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Calitatea canalelor Sd pe receiverul Hd Kaon este net superioara celei de pe Coship,care la randul ei este superioara Humaxului de la Digi si care la randul ei e superioara conservelor Hyundai.Asta in ce priveste procesarea receiverelor.Si calitatea transmisiei pe satelit e ceva mai buna la Dolce, Boom si Focus fata de Digi.Deci Digi accesibil ca pret ,content sportiv dar inferior calitativ in special pe Lcd.Ca pe un crt nu prea e sesizabila mare diferenta.

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008

View Postploiesteanu, on 4th July 2010, 20:56, said:

Eu am Dolce si Digi. Cand plafonul de nori este gros, nu se vede nici la Dolce nici la Digi nici la UPC cablu.
Voi rezilia contractul de fix mamemi mele si automat Dolce nu va mai fi rentabil.
Avind in vedere citatul de mai sus este ok Focusul?Pe ea n-o intereseaza meciurile...
Va rog sa-mi explicati cum este cu acea cartela de la Focus...trebuie sa platesc neaparat 24 luni sau pot plati citeva luni si daca nu mai vreau sa folosesc serviciul stau cu echipamentul montat pina se implinesc 24?

Edited by danghetau, 10 July 2010 - 07:56.


#45
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 06.12.2006
daca iei echipamentul in custodie trebuie sa ai activat pachetul familia 24 de luni neintrerupte, fie ca iei o cartela de 12 luni, 6 luni, 3 luni sau incarci luna de luna. daca intrerupi perioada iti vine acasa o hartie sau te va suna instalatorul care primeste o hartie de la sediul focussat cum ca in urma neplatii conform contractului trebuie sa predai echipamentul inapoi. la plata integrala a echipamentului aceasta conditie nu exista. poti reincarca cand vrei tu, iar daca o luna nu platesti, nu e problema.

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Da,pachetul i-l iau mamei in custodie.Nu era vorba ca intrerup perioada ci doar daca nu platesc o luna in cursul celor 24...Grila este mai mult decit suficienta chiar si pentru mine,daca era si Eurosport era perfect.
Aveti idee daca se pot pune 2 receivere la aceeasi antena?

#47
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 06.12.2006
sa nu platesti o luna in cursul celor 24, este vazuta ca o intrerupere. trebuie sa ai 24 de luni constante, fara sa ai zile de cartela neactivata. odata mie mi s-a terminat cartela, dar fiind ocupat si plecat in concediu, nu am mai incarcat decat dupa o saptamana jumatate, deci am avut o saptamana jumatate de inactivitate. la vreo saptamana dupa ce am incarcat, m-a sunat instalatorul cum ca primise hartie de la focussat pt a preda echipamentul aflat in custodie pt inactivitate. si asta dupa 4 ani de cand sunt la ei. probabil ca au vre-un soft care "suna" un clopotel cand cineva are perioade de inactivitate si ei trimit automat hartia mai departe. desigur ca se pot pune 2 recivere pe aceeasi antena, doar ca iti trebuie lnb cu 2 iesiri.

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am trecut azi pe la sediul lor situat la vreo 100 metri de mine si instalatorii aveau traseu exact prin comuna unde sta mama,le-am spus deja sa ia echipamentul pentru instalare...
Multumesc pentru informatii.

#49
UrbanJohn

UrbanJohn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.07.2010
UPC are oferta aia cu 82 de canale, super ieftin, parca pe la 25 de lei. Si pe HD merge f bine, plus ca are 9 canale HD spre deosebire de RDS care are 4 sau 5.

#50
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
7 canale HD mai exact la RCS ;)

#51
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View Postcatalinman, on 29th July 2010, 13:29, said:

7 canale HD mai exact la RCS ;)

De cand au cei de la RDS 7 canale HD? Si care sunt astea? Daca tot ai adus aici vorba de ele..

#52
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
TVR HD, PRO TV HD, SPORT.RO HD, DIGI SPORT HD, UTV HD, NATIONAL GEOGRAPHIC HD, NATIONAL GEOGRPAHIC WILD HD, din iunie 2010 ;)

#53
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View Postcatalinman, on 2nd August 2010, 15:08, said:

TVR HD, PRO TV HD, SPORT.RO HD, DIGI SPORT HD, UTV HD, NATIONAL GEOGRAPHIC HD, NATIONAL GEOGRPAHIC WILD HD, din iunie 2010 ;)

Multumesc frumos pentru lamuriri. Oricum UPC-ul ii bate la capitolul HD  :D . Ar fi fost cazul sa isi diversifice si ei oferta, tinand cont ca vor 10 ron/luna pentru acest serviciu. Si dupa parerea mea sunt 6 programe, deoarece unul din programe este al lor (Digi Sport), iar cele doua de la National..hmm... sa trecem cu vederea.

#54
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
o sa mai intre in curand 3-4 canale HD la RCS  :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate