Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Casa D+P+1E Mogosoaia

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Pt ce ai facut "podetul"? Nu zidesti din interior?
Nu inteleg care sunt problemele la etaj, de a fost necesara creearea podetului :unsure:

Edited by lifestyle2000, 06 August 2010 - 00:47.


#74
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010

 lifestyle2000, on 6th August 2010, 00:45, said:

Pt ce ai facut "podetul"? Nu zidesti din interior?
Nu inteleg care sunt problemele la etaj, de a fost necesara creearea podetului :unsure:
Pentru cofrarea stilpilor perimetrali si a centurilor. Va mai fi de folos si la montarea ceasacului. Era mai comod cu schela dar nu o am.

Edited by MaGe, 06 August 2010 - 09:39.


#75
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
eu, ca beneficiar, nu am acceptat spargerea caramizilor din primul rand pentru introducerea popilor de sustinere.

#76
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010

 forumeanu, on 6th August 2010, 09:42, said:

eu, ca beneficiar, nu am acceptat spargerea caramizilor din primul rand pentru introducerea popilor de sustinere.
Atunci sa inteleg ca ai scos mai multi bani din buzunar pentru realizarea/inchirierea unei schele?
In plus caramida a fost taiata cca 12x12cm, golul e mic. Nu am lasat gol pe toata inaltimea caramizii cum se practica.
  Sa pun in pericol muncitorii pentru a cofra de pe o sacara pre lunga si nesigura nu sint deacord.

#77
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
pentru faza la rosu nu am avut schela.
Lucru platit de faptul ca la doi stalpi, la mansarda, cofragul a fugit in afara 2 cm. :( Deci, ai dreptate, decat fara schela, ce ai facut tu e mai bine.
Dar la casa asta nu o sa trebuiasca oricum facuta o schela? Cum faci fatada?

#78
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010

 forumeanu, on 6th August 2010, 13:40, said:

pentru faza la rosu nu am avut schela.
Lucru platit de faptul ca la doi stalpi, la mansarda, cofragul a fugit in afara 2 cm. :( Deci, ai dreptate, decat fara schela, ce ai facut tu e mai bine.
Dar la casa asta nu o sa trebuiasca oricum facuta o schela? Cum faci fatada?
Beneficiarul vrea anul asta casa doar la rosu. Cu cine si cand va face fatada si finisajele el va hotari. Nu ne-am inteles sa lucrez cu schela mea, asa ca trebuie sa ne descurcam.
Aici am stilpi pe colt care sint ceva mai complicat de cofrag si in plus la inaltimea parterului de 3m se mai adauga 1,5m demisolul. Asa ca e mai greu de cofrat la etaj fara schela.
Cat despre cei 2 cm nu-ti face griji, lumea nu e perfecta si in plus se incadreaza in abaterile acceptate.

#79
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
MaGe, structura casei pe care banuiesc ca deja ai executat-o in intregime e pe cadre din cate observ (corecteaza-ma daca gresesc). Ce dimensiune au stalpi ? Am impresia ca sunt sub 30cm.

Te intreb pentru ca la casa care vreau sa o execut eu, zidul demisolului este de 20cm dar stalpii de sustinere (sistem pe cadre) sunt de 30x30cm. Asta ar insemna sa cobori pana la fundatie cu stalpi de 30x30 minim deci ar fi mai dificila cofrarea zidului de BA de la demisol din moment ce stalpi vor iesii putin in interior fata de zid:
Attached File  Desen1.GIF   3.6K   65 downloads

Merita chinuiala cu, cofrajul ? Sau e mai bine sa latesc zidul de BA de la demison la 30cm sa aiba aceeasi dimensiune cu stalpii SAU...sa pun stalpi de 20x40 cum presupun ca e pe la tine...sau 25 e la tine. Sau sa nu cobor cu stalpi de 30x30 pana in fundatie, sa ii opresc la cota 0 la parter (nu mi se pare corect dar ... ar fi posibil)

Imi place cum s-a cofrat si ma gandesc si eu sa cumpar/inchiriez etc. genul asta de cofraj, arata bine.

#80
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 forumeanu, on 6th August 2010, 09:42, said:

eu, ca beneficiar, nu am acceptat spargerea caramizilor din primul rand pentru introducerea popilor de sustinere.

Adevarul e ca  acuma  vazand  cate  gauri se dau in  caramizi  pt  diblurile de  polistiren,  sincer,....
Norocul e la  mine ca am  tencuiala de  4-6cm pe exterior plus 10cm  in polistiren....cred ca doar  le  ciobeste  nitel.

Edited by sanddy1964, 22 October 2010 - 22:11.


#81
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
una e sa dai gaura de 8mm cu bormasina, alta e sa faci gaura de 8x8cm...dar..fiecare cu pasarica lui.
Adica...ai si tu dreptate.

#82
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010

 hippyotu, on 21st October 2010, 15:57, said:

MaGe, structura casei pe care banuiesc ca deja ai executat-o in intregime e pe cadre din cate observ (corecteaza-ma daca gresesc). Ce dimensiune au stalpi ? Am impresia ca sunt sub 30cm.

Te intreb pentru ca la casa care vreau sa o execut eu, zidul demisolului este de 20cm dar stalpii de sustinere (sistem pe cadre) sunt de 30x30cm. Asta ar insemna sa cobori pana la fundatie cu stalpi de 30x30 minim deci ar fi mai dificila cofrarea zidului de BA de la demisol din moment ce stalpi vor iesii putin in interior fata de zid:
Desen1.GIF

Merita chinuiala cu, cofrajul ? Sau e mai bine sa latesc zidul de BA de la demison la 30cm sa aiba aceeasi dimensiune cu stalpii SAU...sa pun stalpi de 20x40 cum presupun ca e pe la tine...sau 25 e la tine. Sau sa nu cobor cu stalpi de 30x30 pana in fundatie, sa ii opresc la cota 0 la parter (nu mi se pare corect dar ... ar fi posibil)

Imi place cum s-a cofrat si ma gandesc si eu sa cumpar/inchiriez etc. genul asta de cofraj, arata bine.
Stilpii la care te referi sint de 25x45cm "jucati" pe doua directii iar cei de la colturi sint 45x45x25. Nu te sfatuesc sa reduci stilpii la 20cm in nici un caz, mai degraba te chinui la cofraj sau maresti diafragmele la 25 si modifici stilpii la 25x45 cu conditia sa ii armezi corespunzator.

#83
solomon_bgdn

solomon_bgdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.10.2009
MaGe vad ca la acest demisol nu s-a facut termoizolatie, o fi din cauza ca acesta din urma nu este locuibil?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate