Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Achizitie aur pentru economisire

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Am si eu o intrebare poate prosteasca, poate interesanta.
Dupa cum se stie cel mai bun mod de a face economii, si a-ti pastra banii fara sa se devalorizeze si fara sa primesti "dobanda" este achizitia de aur.
Sau cel putin eu asa cred.
Intrebare: daca vreaus a cumpar aur cum procedez? Evident, ma intereseaza cantitati mici, si de preferat sa nu il tin in casa.
As vrea la fiecare salariu sa cumpar aur de...200-300 de euro, in functie de cum imi permit, in functie de x alte variante.
Se pot achizitiona ceva bonuri de tezaur care sa ateste ca detii 50 de grame de aur existente undeva in depozitele BNR sau ceva de genul asta?

Multumesc!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
Poti cumpara lingouri, de preferinta cat mai mici de aur de la Pireus bank.

Faza la care trebuie sa fii atent este ca NU accepta rascumpararea :D

Pe scurt, acest aur e pentru zile extrem de negre...

#3
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
Inteleg acum despre ce este vorba.
Ma gandeam ca se poate achizitiona sa zicem, niste "certificate" intr-un fel sau altul de la stat. Sa nu vezi aurul, ci doar sa obtii un certificat care sa zica... joystick are...50 de grame de aur. Cand el vrea sa isi ia o garsoniera, o cocioaba din chirpici, sa vina cu ea la "stat" si staul sa rascumpere acele certificate.
Cred ca cel mai simplu ar fi in acest caz sa fac mici economii si sa schimb banii in euro, in USD, CAD...1000 de-aia 1000 de-ailalti, nu?
Nu urmaresc sa castig din dobanda. Urmaresc doar ca maine cu 10 UM sa pot sa fac ce faceam azi. Nu mai mult, nu mai putin. Aurul era o solutie. Si daca nu il rascumpara banca, une l-as putea vinde? La bijutieri? Nu prea ma incanta!

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Eu ma gandesc ca de cumparat e foarte simplu (ai un exemplu mai sus). Problema vine cand vrei sa-l vinzi....

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
Citeste acolo, sunt 3 feluri de aur:

1. Aur scriptic, precum banii din cont
2. Aur real, dar pe care nu il vezi, e tinut in tezaurul bancii (iar banca il rascupara daca vrei sa il vinzi)
3. Aur pe care il iei si il pui sub fundatia casei sau intr-o casuta de valori, dar a carui valorificare e dificila pt ca implica costuri de topire, testare etc.

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
Da, am inteles si asta numai ca... aceasta banca nu imi prea inspira incredere.
In plus, este o banca greceasca.
Ma mai gandesc. Poate ca in loc de 1000 de euro, nu ar strica sa incerc si asa ceva.

Iti multumesc frumos pentru aceste informatii!

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 Courage, on 6th June 2010, 22:15, said:

3. Aur pe care il iei si il pui sub fundatia casei sau intr-o casuta de valori, dar a carui valorificare e dificila pt ca implica costuri de topire, testare etc.

Lingourile oficiale nu se testeaza.
Se pot cumpara de la orice banca din Vest iar cele mici (pana la cateva uncii) chiar si de la unele magazine de numismatica.
Ca sa nu mai vorbim de restrike-urile de ducati austrieci 1915, preferatii mei...;)

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
este cineva care a cumparat aur fizic in londra? stiu ca este destul de putin probabil, dar intreb si eu. pe net am gasit citeva magazine, dar ma gindeam la un feed-back mai ... real.
multumiri.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am vazut ca a inceput sa scada pretul la aur, oricum in ultimul timp a urcat foarte foarte mult.

#10
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai sunt vreo cateva topice pe tema asta: http://forum.softped...t...t&p=5890519

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001

 Karhu, on 7th June 2010, 09:54, said:

Lingourile oficiale nu se testeaza.

LOL, cine te-a mintit?
Care e prostul care sa nu le testeze?
Lingouri 999 Good delivery sunt toate testate la vanzare, altfel poti sa te trezesti cu un strat de aur + mult tungsten.
In special lingourile mari e obligatoriu, pt ca nici la ecograf nu poti vedea sub o anumita grosime.

De ce crezi ca bancile nu le rascumpara dupa ce le-au vandut?
Lingourile ca sa fie revandabile trebuiesc retopite (costa) + implica 1-2% pierdere pe cuva de topire.
Din aurul topit (omogenizat) se ia o mostra si se analizeaza puritatea aurului.

Desigur, fraieri sunt tot timpul.
Poti cumpara bronz la pret de aur, daca nu te pricepi...

Edited by Karhu, 20 March 2020 - 11:29.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

 joystick, on 6th June 2010, 21:22, said:

Salut,

Am si eu o intrebare poate prosteasca, poate interesanta.
Dupa cum se stie cel mai bun mod de a face economii, si a-ti pastra banii fara sa se devalorizeze si fara sa primesti "dobanda" este achizitia de aur.
Sau cel putin eu asa cred.
Intrebare: daca vreaus a cumpar aur cum procedez? Evident, ma intereseaza cantitati mici, si de preferat sa nu il tin in casa.
As vrea la fiecare salariu sa cumpar aur de...200-300 de euro, in functie de cum imi permit, in functie de x alte variante.
Se pot achizitiona ceva bonuri de tezaur care sa ateste ca detii 50 de grame de aur existente undeva in depozitele BNR sau ceva de genul asta?

Multumesc!
In principiu sunt monede de aur de larga circulatie, British Sovereign (ce vinde Piraeus), Krugerand etc. Daca nu vrei sa-l tii in casa atunci trebuie ca cine ti-l vinde sa-ti ofere un aranjament gen Piraeus care ti-i pastreaza ei si ii rascumpara.

Daca dimpotriva, vrei sa-i tii in casa si sa poti sa-i revinzi la valoare intreaga, trebuie sa cumperi monedele sigilate, gen: http://www.londoncoi...ge=InvestInGold

Daca nici sigilate nu le vrei, o sa poti sa le vinzi, dar mai greu, la case de licitatie si cu discount.

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,101
  • Înscris: 02.12.2007

 yndy, on 22 iunie 2010 - 20:16, said:

Daca dimpotriva, vrei sa-i tii in casa si sa poti sa-i revinzi la valoare intreaga, trebuie sa cumperi monedele sigilate, gen: http://www.londoncoi...ge=InvestInGold
imi cer scuze ca reinviu topicul, dar vreau ceva lamuriri.
Daca achizitionez monede sigilate ca cele de mai sus unde le voi vinde? Sa zicem ca stau in Romania si calatoriile in strainatate sunt excluse. Este criza, disperare, poate ca deplasarile vor fi imposibile din lipsa de combustibili. Unde pot vinde in Romania asa ceva?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 Courage, on 14 iunie 2010 - 23:13, said:

De ce crezi ca bancile nu le rascumpara dupa ce le-au vandut?
In Vest majoritatea bancilor le rascumpara.
Oricum, recomand monedele...

 Tipiric, on 06 decembrie 2012 - 02:44, said:

imi cer scuze ca reinviu topicul, dar vreau ceva lamuriri.
Daca achizitionez monede sigilate ca cele de mai sus unde le voi vinde? Sa zicem ca stau in Romania si calatoriile in strainatate sunt excluse. Este criza, disperare, poate ca deplasarile vor fi imposibile din lipsa de combustibili. Unde pot vinde in Romania asa ceva?
De exemplu pe okazii e plin de oferte.
Cauta la categoria numismatica, cuvant de cautare ducat sau dukat.
Daca se va ajunge la asa criza si disperare cum zici tu, cu lipsa de combustibil etc, investitia cea mai buna e in ceva capacitati agricole (ferma, plantatie etc).
In criza din '33 s-au dat bijuterii de familie, stranse timp de zeci de ani, pe cateva kilograme de carne si faina. Daca se va ajunge la scenarii apocaliptice gen razboi atomic, cataclisme planetare etc aurul nu va tine de foame. De fapt nu tine nici acum...

 yndy, on 22 iunie 2010 - 20:16, said:

Daca nici sigilate nu le vrei, o sa poti sa le vinzi, dar mai greu, la case de licitatie si cu discount.
Nici vorba, ai aici o lista cu niste firme care tranzactioneaza asa ceva, e scris clar atat pretul de vanzare cat si cel de cumparare.

http://www.gold.de/p...96,Dukaten.html

E vorba de monede necapsulate (capsularea costa destul de mult plus ca unii cumparatori nu le prefera capsulate).

Edited by Karhu, 06 December 2012 - 08:55.


#15
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Karhu, on 06 decembrie 2012 - 09:06, said:

In criza din '33 s-au dat bijuterii de familie, stranse timp de zeci de ani, pe cateva kilograme de carne si faina.

Perfect de acord, dar in timp de criza cine iti va proteja terenul sau stocul de alimente ? Te poti trezi cu o nationalizare sau ceva mult mai rau, solutia optima e in continuare relocarea. Pentru exemplificare vezi situatia din Africa de Sud.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 AMDG, on 06 decembrie 2012 - 09:13, said:

Perfect de acord, dar in timp de criza cine iti va proteja terenul sau stocul de alimente ? Te poti trezi cu o nationalizare sau ceva mult mai rau, solutia optima e in continuare relocarea. Pentru exemplificare vezi situatia din Africa de Sud.
In caz de criza mondiala de proportii apocaliptice se va institui starea de urgenta/ de asediu/ de razboi/ legea martiala, plus ca granitele se vor inchide, combustibilul nu va mai fi disponibil civililor, alimentele vor fi rationalizate etc
Daca vei pleca cu traista in bat, la disperare, sa te relochezi in vreo tara mai linistita, probabil vei fi primit cu rafale de arma automata.

O solutia ar fi relocarea de pe acum, cand inca traim vremuri linistite si prospere.

Topicul e insa despre achizitia de aur, nu despre scenarii tip Mad Max...

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

 Tipiric, on 06 decembrie 2012 - 02:44, said:

imi cer scuze ca reinviu topicul, dar vreau ceva lamuriri.
Daca achizitionez monede sigilate ca cele de mai sus unde le voi vinde? Sa zicem ca stau in Romania si calatoriile in strainatate sunt excluse. Este criza, disperare, poate ca deplasarile vor fi imposibile din lipsa de combustibili. Unde pot vinde in Romania asa ceva?

Cum spunea cineva mai sus, daca vine apocalipsa, conteaza mai putin daca ai aur si daca e sigilat. Daca doar vin vremuri grele, o sa gasesti tu pe cineva care ti le va cumpara, o casa de amanet, un bijutier, poate o persoana particulara care este in stare sa le aprecieze si sa le evalueze.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007
Niciodata nu am achizitionat aur sigilat.
E mai complicat cu evaluarea, cu controlul autenticitatii etc
Exista capsule falsificate, de provenienta, cica, chinezeasca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate