Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Accident stupid.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Ieri fiind ziua copilului am zis sa imi iau liber sa ma duc cu copilul sa il "cinstesc".
Asa ca am luat sotia (in 3 saptamani trebuie sa nasca) si copilul de 8 ani si am plecat in oras.
Proasta idee am avut, o zi frumoasa se putea transforma intr-un cosmar.  :confuzzled:
Multumesc lui Dumnezeu  :worthy:  ca doar masina a avut de suferit, noi neavand nimic, doar sperietura.

Accidentul a avut loc la interesctia strazilor Alunisului cu Peroni, cine cunoaste intersectia stie ca este extrem de periculoasa aici avand loc nenumarate accidente. Strada Alunisului este cu prioritate.

Protagonisti: O Dacie "papuc" (care avea si o remorca mica) de la Apa Nova, un Mercedes 190 si eu cu Renault Megane Estate.

Incep cu ce am facut eu deoarece nici nu am stiut ce a intrat in mine, practic eu sunt victima colaterala in acest accident.

Veneam pe str. Alunisului dinspre Sos Oltenitei si am facut dreapta, intrand pe str Peroni.
Am parcurs 3-4 metri pe str Peroni catre str Stoian Militaru si am auzit o bubuitura urmata de socul loviturii.

In fractiunea urmatoare de secunda am vazut milioane de cioburi,airbag-ul cortina si cel pentru torace deschis si un fum (dupa accident am inteles ca era praful de la airbag).
Normal, ca prima grija a fost starea copilului si nereusind sa ies pe usa soferului fiind blocata, am tipat la sotie sa ia copilul si sa fuga ca ia foc.

Am iesit si eu din masina. Pret de cateva minute nici nu am avut reactie singura grija fiind starea familiei.

In sfarsit vad ce sa intamplat.
De pe trotuar vedeam masina mea (partea dreapta) care nu avea nimic si "papucul" rasturnat la cativa centrimeti de masina mea.

Dupa injuraturile date soferului ma calmez si trec la analiza pagubelor.
Si "soc" partea stanga facuta praf.

Intreb martorii ce draq s-a intamplat.
Soferul papucului nu a dat prioritate, Mercedes-ului l-a lovit in plin, a urmat rasturnarea si proiectarea in mine.
Impactul cu masina mea a fost in usa spate stanga, exact unde statea copilul.
O scurta paranteza, copilul sta in masina doar in scaunul special si cu centura de siguranta pusa
Inclin sa cred ca lovitura a fost produsa de caroseria de fibra a papucului care a zburat la impactul cu Mercedesul.
Toate sculele si lazile metalice din papuc au lovit masina mea, am avut maaaare noroc ca nu a trecut nimic prin geamurile laterale nimic din sculele alora. Desi eu am simtit o lovitura usoara la cap pe partea stanga, cred ca a fost de la airbag.

In papuc erau 4 oameni care nu au patit nimic, doar pasagera din Mercedes a acuzat dureri la cap si a fost dusa la spital.

Rugamintea mea daca din cei care citesc aici si au poze de la fata locului sa imi dea si mie cateva.

Atasez o poza (slaba calitativ)


Am un sfat pe care il repet la infinit cunoscutilor, copilul sta doar in scaunul special cu centura de siguranta pusa

Attached Files


Edited by xymzar, 02 June 2010 - 13:29.


#2
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 xymzar, on 2nd June 2010, 14:09, said:

Am un sfat pe care il repet la infinit cunoscutilor, copilul sta doar in scaunul special cu centura de siguranta pusa

CORECT!!! bine ca nu a patit nimeni nimic!!!
si eu vad dobitocii care isi tin copilul pe locul din fata fara centura de se urca pe scaun, in brate la volan, in spate catarat pe bancheta,etc...probabil isi spun ca merg doar 1 km si nu are nimic...dar oricand poate veni un dobitoc ca ala cu Dacia sau unul baut,etc...

NU VA RISCATI VIATA COPILULUI NICI PENTRU 100 METRII DE CONDUS MASINA!!!!

IN SCAUN CU CU CENTURA  PUSA INDIFERENT DE KM PE CARE I PARCURGETI SAU DE CIRCULATIA PE SECTORUL PE CARE IL PARCURGETI!!! ODATA E DESTUL SA GRESESTI IN VIATA...

nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca copilasul nu era in scaun cu centura pusa...

#3
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
daca masina si locul e dotat cu air bag(si nu numai), folositi centura !

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
http://www.daciaclub...i...t&p=2463339

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Mci Smilley, tocmai ma pregateam sa postez si reno.ro/dacia club.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,705
  • Înscris: 22.11.2007
am mai auzit de multe accidente in intersectia aia....

#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Am facut azi poze masinii la rezolutie mai mare.
Cine doreste sa le vada sunt aici

Am vorbit cu cei de la Uniqa unde este CASCO, maine am "vizionarea"

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
felicitarile mele pentru responsabilitatea cu care iti protejezi pruncul!
Masina se pare ca e destul de rezistenta, si pare reparabila. Important este ca ti-a protejat familia.
Dar cred ca va fi dauna totala, pentru ca ti-au puscat o gramada de airbaguri, care cu acte in regula costa cat masina.  Masina e de firma? de la arabescque? sau alea doar cu numere de GL sunt?

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Nu am vazut acolo masina cu nr de GL.
Aaa, m-am prins, ARB nu vine de la Arabesque sunt initialele de la prenumele nostru. :)

Astept devizul estimativ, eu sper sa nu fie dauna totala, ca raman fara masina.

#10
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Doamne...si am zis de atatea ori ca nu mai trec pe acolo, de cate ori era sa mi-o iau in intersectia aia! Stau in zona si folosesc destul de des strada, dar gata. Asta a pus capac. Mai bine 5 minute in plus si intreaga...

Imi pare rau pentru ce-ai patit, bine macar ca sunteti voi bine. Nastere usoara sotiei!

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 xymzar, on 4th June 2010, 14:06, said:

Nu am vazut acolo masina cu nr de GL.
Aaa, m-am prins, ARB nu vine de la Arabesque sunt initialele de la prenumele nostru. :)

Astept devizul estimativ, eu sper sa nu fie dauna totala, ca raman fara masina.
Roaga-te sa-ti dea dauna totala de la asigurari. Iei epava si banii. De bani iti repari masina si s-ar putea sa mai ramai cu ceva. Acum depinde daca esti dispus sa umblii pentru idiotenia altora :console:

Ma bucur ca nu s-a terminat mai rau, insa imi pare rau pentru paguba ta.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
tu vorbesti serios?
eu n-as conduce (sau vinde altcuiva) o masina stiind sigur ca a fost catalogata drept "dauna totala", dupa care a fost totusi reparata.

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Smiley, cel putin in cazul meu iese dauna datorita preturilor. Structura de rezistenta nu are nimic.
De exemplu tapiteria de plafon este data pentru inlocuire desi nu are nimic. Doar asta costa 2.800 lei.

Uite cum arata masina, credeti ca pentru asta merita sa fie dauna totala?

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   313.99K   93 downloads
  • Attached File  6.jpg   294.23K   88 downloads
  • Attached File  7.jpg   286.17K   125 downloads

Edited by xymzar, 07 June 2010 - 08:23.


#14
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
mie nu mi se pare dauna totala , oricum nu decid eu ...
asiguratorul o sa propuna cea mai buna solutie pentru el , daca e mai ieftin sa o repare , sau sa o faca dauna totala

Edited by aalinn, 07 June 2010 - 08:47.


#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Aia nu e dauna totala sub nici o forma. Cu suma pe care o dai doar pe tapiteria plafonului poti repara si vopsi tablaria, fara a inlocui airbag-urile. Daca ai noroc, poate gasesti la dezmembrari usi chiar pe culoarea masinii tale. ;)
De obicei la asiguratori cand e vorba de airbags masina e "dauna totala".

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 xymzar, on 7th June 2010, 09:15, said:

Smiley, cel putin in cazul meu iese dauna datorita preturilor. Structura de rezistenta nu are nimic.
De exemplu tapiteria de plafon este data pentru inlocuire desi nu are nimic. Doar asta costa 2.800 lei.

Uite cum arata masina, credeti ca pentru asta merita sa fie dauna totala?

nu pare a fi avariata foarte tare, dar trebuie sa faci niste calcule.
cat costa acum o astfel de masina? pe autovit gasesti Megane break diesel din 2006 pe la 5-7k euro, preturile sunt la un "minim istoric" :) . merita sa repari masina actuala, platind piesele noi (sunt destul de scumpe)  sau mai bine iei banii de la asigurare, vinzi epava si cumperi alta nelovita?
daca tapiteria aia costa 2800 lei, nu vreau sa stiu cat costa airbagurile, centurile (daca s-au declansat) si tot restul.

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
In cazul asta, dezmembrarile ruleaza!

#18
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
uh ... bine ca sunteti voi toti ok ... restul se reface incet incet !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate