Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Cat ma costa sa merg cu masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#181
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Era un site (cred ca nemtesc) pe care utilizatorii puneau consumurile reale masinilor. Era doar pentru consumuri. Care e acel site ? L-am tot vazut pe forum mai demult. Sau ce alt site exista pentru a afla care sunt masinile economice ? Dar nu ma intereseaza masinile noi, ci pana in penultima generatie inclusiv. Sa existe diverse filtre si sa poti seta valori.

#182
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
spritmonitor.de

#183
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,888
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBarboso, on 17 martie 2014 - 19:52, said:

spritmonitor.de
chiar e fain situl ala. Faci cont, si incepi sa bagi, cat ai alimentat , cat ai mers, data. Si apoi dupa un timp poti genera un grafic, cu consumurile. Se face media pe mai multi utilizatori ai aceluias model. Asta atata timp cat lumea este corecta si baga informatii reale.

#184
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Eu n-am rabdare sa tot trec undeva cheltuielile.
Facusem, acum multi ani, un Excel care sa-mi calculeze tot  -  inclusiv pretul reviziilor, anvelopelor, asigurarilor, il impartea la km parcursi intre schimburi si / sau zile si-mi dadea un cost exact pe km si / sau pe o perioada anume, dar m-am plictisit si-am abandonat toata operatiunea, in cateva luni.

#185
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
6620 lei pt un Nissan almera cu 10.000km/an, all included... mai putin amenzile. 0.6 lei/km

Edited by bbchip44, 03 April 2014 - 04:24.


#186
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu am calculat dar nu ma costa prea mult. Vreo 300 ron/luna benzina, Rca cam 300 ron/an, rovinieta (nu stiu cat costa ), impozitul vreo 50 ron/an, filtre +ulei 220 ron/ an
Ies un pic mai scump decat mersul cu RATB dar se merita.

Edited by Clovis, 04 May 2014 - 09:41.


#187
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBarboso, on 03 aprilie 2014 - 03:10, said:

Eu n-am rabdare sa tot trec undeva cheltuielile.
Facusem, acum multi ani, un Excel care sa-mi calculeze tot  -  inclusiv pretul reviziilor, anvelopelor, asigurarilor, il impartea la km parcursi intre schimburi si / sau zile si-mi dadea un cost exact pe km si / sau pe o perioada anume, dar m-am plictisit si-am abandonat toata operatiunea, in cateva luni.

eu zic sa reiei calculul poate, cine stie? devine tentant un lease operational fara batai de capete

#188
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,154
  • Înscris: 08.12.2008
Ok, sa imi dac curaj si eu.

VW New Beetle, 1.4 75 CP

Asigurare: 600 de lei/an
Benzina: comsum mediu 8.5l/100 km Pentru ca merg mai mult in oras) X 11000 km/an = cam 6000lei (wtf??)
Mentenata: tinand cont ca am schimbat anul acesta chitul de distributie, chitul de accesorii (cele doua m-au costat 1300 de lei) + consumabilele normale (ulei si filtre) cam de 500 de lei => 1800 de lei. Spalatorii si alte acareturi: 700 de lei.
Rovinieta: sa zicem 50 de lei ca o platesc doar pentru cateva zile cand ies din Bucuresti.

Total: aproximativ 8500 de lei.
Nu zic ca este putin, dar cand am citit ce s-a scris pe-aici eu zic ca stau... binisor daca se poate spune asa. E drept insa ca am grija de masina cat pot de mult si cel putin pana acum nu mi-a cerut nici un leu in plus.

Edited by LauCalin, 01 July 2014 - 22:45.


#189
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
La New Bug se pune chit la distributie? :)

#190
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,154
  • Înscris: 08.12.2008
Nu stiu cum este la actuala generatie. "Puiul meu de Porsche" e fabricat in 2007 si are distributia pe curea. Posted Image
Nu sunt foarte sigur dar cred ca la actualele 1.2 TSI distributia e pe lant si la 1.4 TSI e pe curea. Nu bag mana in foc, dar parca asa sa zic.

Edited by LauCalin, 04 July 2014 - 22:32.


#191
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
N-ai inteles, stimabile - "chit" e pasta aia care se intareste si pe care-o puneau ai batrani la ferestre pentru etansarea sticlei. Kit (preluat din engleza, vad ca apare si prin dex) = 'ansamblul pieselor detasabile ale <ce vrei tu>', in cazul de mai sus, distributie.

#192
GenericAbstract

GenericAbstract

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014
Salutare,

Mai intai desprea masina, apoi despre aplicatia pe care am creat-o, cu care puteti afla cat cheltuiti pentru masina.

Seat Leon FL 1.4 benzina 85CP 2011
Asigurare: ~800 de lei/an (deh, sub 30 ani se presupune ca suntem toti neglijenti)
Benzina: comsum mediu 10l%, mai mult prin oras, unde e la vreo 12l%, ocazional calatorii unde scade pe la 6%-7%, x~12000km/an * 6.2 = 7440lei (ar trebui sa mai scadem ceva bani ca mai platesc si pasagerii, dar numai ocazional)
Mentenata: revizia 900lei, spalatorie vreo 400, reparatii 1500 (dap, o busheala mica in bordura, AC nefunctional etc Posted Image) = 2800lei
Taxe: 125lei rovinieta, 60lei impozitul
Consumabile: 200lei - becuri arse, parasolar, lichid de parbriz and other s**ts
Amenzi: 0 Posted Image
Total: 11425lei

Referitor la aplicatie:
Memento Auto, o aplicatie pentru Android, poate fi instalata de aici: https://play.google....=app.mementocar
Aplicatia se adreseaza posesorilor de autovehicule, care doresc sa fie notificati atunci cand trebuie sa schimbe/innoiasca ceva la vehiculele lor, sau care vor sa-si tina evidenta cheltuielilor si sa vada si cateva rapoarte de cheltuiala.
Principalele lucruri care trebuie innoite periodic, sunt asigurarile si unele consumabilele. De asemenea, tot periodic trebuie efectuate anumite inspectii ale autovehiculelor, si trebuie platite anumite taxe. Aici intervine Memento Auto: afiseaza alerte referitoare la aceste evenimente.
Ca functionalitate, poti adauga mai multe vehicule, si poti seta alerte separate pentru fiecare vehicul in parte. Exista cateva alerte standard, pentru asigurari, inspectii tehnice, taxe si consumabile, si in plus se pot adauga alerte personalizate. Alertele genereaza notificari si SMS la date si/sau la kilometraj fix, in functie de setarile alertei.
In sectiunea cheltuieli, poti introduce/modifica/sterge cheltuieli cu diferite proprietati - masina respectiva, kilometraj, titlu, categorie, total platit, data si o descriere. Apoi poti vedea cateva rapoarte cu filtre (doar anumite masini, sau doar in intervalul de timp specificat etc.) si cu cheltuieli agregate (grupate per masina, per categorie de cheltuiala, sau per unitate de timp - zi, luna, an). De ex, daca vrei sa aflii cat cheltuiesti cu fiecare masina pe an, introduci toate cheltuielile, apoi selectezi din pagina de filtre agregare per masina si pe an.
Aplicatia este gratis, nu contine reclame, si este extrem de simplu de folosit, prin grafica si design-ul simplist. Necesita Android v4.0 minim, si momentan, exista doar in limba romana si engleza. Se poate instala si pe tablete.

Mersi mult!

Edited by GenericAbstract, 18 August 2014 - 23:13.


#193
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,888
  • Înscris: 15.06.2007
Ma dadeam aiurea pĂŁ net si dau peste asta..

Ce dumnezeu fac astia cu masinile de au reusit sa stranga 22000 de km in doar doua luni? Dorm in masina ? Locuiesc in ea? 11000 km lunar mi se pare incredibil de mult.

Edited by tfmercedez, 21 August 2014 - 22:24.


#194
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
anul trecut am reusit 20,000 intr-o luna
si n-am dormit in ea, :)

apoi, de nervi in 10 zile am mai facut 9,000 cu motocicleta

o fi fost rental si a fost folosita la greu, banuiesc ca autostrada

#195
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
La >650km pe zi in medie, desi nu cred c-ai condus 30 zile in ritmul asta, nu te vad bine la starea spinarii.

#196
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
La fosta masina (Golf 4 1.9 tdi 90cp) am avut o medie de 500 de lei pe luna de-a lungul a 27 de luni. Aici intra motorina, rca, revizii, reparatii, rovigneta.

#197
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttsunnami, on 26 august 2014 - 07:51, said:

anul trecut am reusit 20,000 intr-o luna
si n-am dormit in ea, Posted Image

apoi, de nervi in 10 zile am mai facut 9,000 cu motocicleta

o fi fost rental si a fost folosita la greu, banuiesc ca autostrada
...si asta se numeste soferie , inconstienta sau minciuna tip forum ????

#198
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmaximg, on 21 septembrie 2014 - 10:29, said:

...si asta se numeste soferie , inconstienta sau minciuna tip forum ????

distractie si munca, un amalgam perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate