Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

INFO Trafic in banda PMR446

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Da, stiu ca se poate. Dar ..sa faca asta, nu sunt multi in stare (in sensul ca sunt neinitiati in domeniu). Dar..sa stii ca individul care are canalul deschis, fara nici un ton pe el, aude foarte bine si clar conversatia noastra. Noi in schimb nu-l auzim pe el.

#20
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Iuliutz, on 26th May 2010, 23:35, said:

Vezi, aici te inseli. PMR este limitat de cei 0,5 w si de antenele alea minuscule, facute cu arcuri de pix.
Fa un test
Ia un wouxun UVD1P si emite cu cei 4w cat ii are in uhf intr-o antena dedicata pentru UHF
In paralel ia o statie CB cu 4w si emite intr-o antena Sirio 5000.  O sa ramai dezamagit probabil de CB si te vei intreba cu siguranta de ce nu a au alocat astia pentru CB frecvente pe la 446 MHZ
Nu pot sa-ti raspund ca nu am incercat,dar nu am auzit si nici nu-mi aduc aminte sa fii citit pe undeva de cineva cu pmr sa treaca de 10km...Acum tu stii mai bine!! ;) In schimb cu cb in mod constant in camp deschis "bat" peste 20 km(sau ma rog,bateam,cu alan48 multi,ca acum am un alan42 si inca nu stiu cum se comporta).Si inca o chestie,deocamdata noi cei cu "conserve" ,cum ne zic motociclistii, depindem in cea mai mare masura de tiruri,camioane...etc.Oare credeti ca aia o sa treaca la pmr ca sa auzim mai multe informatii?Eu zic ca tot cb-ul o sa ramana de baza....Nu zic ca nu e o initiativa buna,dar.....

#21
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Pai aia ziceam si eu mai devreme. Nu o sa renunte nimeni la ceva "inradacinat" pentru ceva nou, mai ales tiristii.

#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Eminenta Voastra, iertata-mi fie senilitatea de moment, uitasem de CTCSS-uri.....
Si da, se explica, plus raza de lucru mai modesta a PMR-urilor.

Edited by calinkgb, 26 May 2010 - 23:01.


#23
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010

 george_eu25, on 26th May 2010, 23:54, said:

Nu pot sa-ti raspund ca nu am incercat,dar nu am auzit si nici nu-mi aduc aminte sa fii citit pe undeva de cineva cu pmr sa treaca de 10km...
trec si de 100km, daca esti undeva pe munte la inaltime, corespondentul jos si aveti vizibilitate directa. chestie testata de mine si de un prieten la cota 2000 (wouxune si 0.5w)

Edited by yo3ihg, 27 May 2010 - 07:00.


#24
Matrics

Matrics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 17.02.2004

 Iuliutz, on 26th May 2010, 22:56, said:

Pai aia ziceam si eu mai devreme. Nu o sa renunte nimeni la ceva "inradacinat" pentru ceva nou, mai ales tiristii.

Nu este vorba sa renuntam la banda de 27MHz, fiind vorba de echipamente separate, pot "convietui" fara probleme impreuna.
Zilele trecute cand a fost propagare sporadica, nu te puteai intelege aproape deloc cu cei din apropiere, era un vacarm de nedescris pe multe canale, si situatii din astea vor fi din ce in ce mai multe in viitorul apropiat. In acest caz se poate apela la PMR si se poate comunica mult mai lejer, e adevarat, pe distante mai mici, eventual preponderent in orase, sau zone aglomerate, dar eu cred ca si in afara localitatii. Ideea e ca nu e musai sa faci "radiodifuziune", sa te auda tot E85-ul cand intrebi pe colegul care tocmai a trecut pe langa tine de un radar sau alt control.
Putem incepe prin a stabili un canal, apoi urmeaza sa-l popularizam..., daca e o idee buna si utila, poate va avea succes :)!

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pe propagarea asta, eu stau cu SQL-ul la ora 4. E ..liniste liniste :). Din cand in cand, mai intreb ce si cum si aproape tot timpul raspunde cineva din apropiere. Si e ok asa.

#26
colbert

colbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 26.03.2009

 richelieu, on 27th May 2010, 10:39, said:

Pe propagarea asta, eu stau cu SQL-ul la ora 4. E ..liniste liniste :). Din cand in cand, mai intreb ce si cum si aproape tot timpul raspunde cineva din apropiere. Si e ok asa.
Din cauza propagarii haraie statiile asa? Eu daca mut SQL-ul pe la ora 12 -1 scap de galagie! E normal asa? Cand aveam antena micro 30 parca nu era atata galagie . Acum cu asta de 1 metru e mai mult zgomot de fond. E normal??

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
pai da...e normal. Cu antena mai mare ai receptie mai buna.

#28
colbert

colbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 26.03.2009
DA DA Da!

#29
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pana la urma ce canal se va stabili ???

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Nu cred ca se va stabili nici unul :). Si oricum...la nivel de SP, nici nu ai cum sa stabilesti ceva national. Cati din conducatorii auto care folosesc sistemele radio pentru informare, sunt membrii SP?

#31
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
pai stii care e faza ca daca se va face un canal o sa umble zvonul imediat si o sa se populeze numaidecat,mai ales ca unii nu sunt dispusi sa dea 5-6 mil pe un cb dar o sa dea 1-2 mil pe 2 pmr-uri....

#32
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
mai nene, pmr-urile nu bat mai mult de 5 km, pe cand cb-urile bat lejer 10-15 km, dpdv al bataii lungimilor de unda, cb-urile is net superioare, de aia is preferate aceste statii.
pmr-urile is folosite la pescuit, la mers in sir cu masina, in grupuri, etc.

#33
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
PMR-urile sunt inferioare din pricina limitarilor legale......in fine, nu scimbam noi legea.
Putem la fel de bine sa dam examen de radioamatori si sa folosim pentru comunicatii VHF-ul si repetoarele

#34
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
normal, doar ca trebuie sa stai dupa astia sa vezi cand e examenul, sa faci rost de statie, daca nu ai, etc
cele mai bune si simple mi se par cburile si pmrurile dpdv legal, nu mai stai de examene si alte chestii

#35
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Propun folosirea canal 1 dupa cele 8 standard.
Timp de doua saptamani am tinut dupa mine PMR meu Midland GX7,vreau sa va zic ca in functie de zona si sector al capitalei fiecare vorbea pe unul din cele 8,dupa nimeni.
Ex:ag de paza de la Metro Baneasa folosesc P5-6,Carrefor P7 si 8,pe santiere se foloseste P1-3 si asa mai departe!
Ar fi buna ideea de promovare a info trafic pt capitala cu PMR a uni canal ales intr-un sondaj,zic si eu!

#36
florinar

florinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.04.2004

 Gabikia, on 20th June 2010, 20:57, said:

Propun folosirea canal 1 dupa cele 8 standard.
Timp de doua saptamani am tinut dupa mine PMR meu Midland GX7,vreau sa va zic ca in functie de zona si sector al capitalei fiecare vorbea pe unul din cele 8,dupa nimeni.
Ex:ag de paza de la Metro Baneasa folosesc P5-6,Carrefor P7 si 8,pe santiere se foloseste P1-3 si asa mai departe!
Ar fi buna ideea de promovare a info trafic pt capitala cu PMR a uni canal ales intr-un sondaj,zic si eu!



ag de paza? pai eu din ce stiam benzile cbsi pmr sunt benzi necomerciale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate