Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#1351
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai stiu eu unul, dar tace...

#1352
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 28.12.2010
Azi nu s-a putut ......  Ploua ca la balamuc e totul ud fleasca. La un moment dat se va opri si ea. Daca nu maine atunci poimaine.La vara stam si facem paparude pe malul ghiolului asa ca lasa sa ploua cat o vrea. Ce am vazut, niste afide pe ciresi, alea cateva cirese parguite au disparut cred  ca le-au ciordit graurii. Bine ca mi-au lasat capsunile am reusit sa adun vreo juma de kil. Rosiile arata foarte bine iar ardeii sunt cam galbejiti seamana cu aia din postarea unui coleg de pe topicul cu ardei. Probabil e prea frig pentru ei. In rest totul e bine vad ca vita de vie sta sa infloreasca. Trebuie sa pandesc sa se opreasca ploaia asta si sa bag o stropire generala.

#1353
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ploua peste tot in mama ei... Le-o dau si pe-a mea cui o vrea! Azi, pe la pranz, ziceam sa ma apuc de taiat, bine ca nu am facut-o.
Dar cica saptamana viitoare avem peste 30 de grade.
Intre timp, mi-am dat seama ca nu am altoi care sa nu aiba frunze, asa ca... ar merge doar ochi dormind, doar ca mi se pare cam devreme pentru el. Uite cum mai aman o treaba!

#1354
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 28.12.2010
Pai de ce sa nu aiba frunze? Frunzele le elimini. Lasi numai mugurele de la subtioara. Eu asa am vazut ca face lumea.

#1355
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Uite ca habar nu aveam.
Dar tot nu stiu pe ce naibii sa altoiesc piersicul ala. Samburii dorm pe ei in ghivece si cam toate ramurelele au fructe (am scos acum 2 ani - 3 galeti, acum un an 2 galeti). O sa incerc pe prun, numai ca nu am atatia pruni tineri cate altoiri am de facut si nici nu vreau sa-i tai, cat timp niciunul nu a lasat sa-i cada vreo pruna.
Complicat.

#1356
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La ora actuala nu a aparut mugurele sub codita frunzei, pana atunci mai e de asteptat.vreo 2 saptamani.

#1357
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Poti sa altoiesti pe o creanga din alt piersic sau corcodus daca nu ai pom tanar.

Sau poti sa plantezi samburii. Sunt sanse mari sa fie aproape ca pomu parinte. Si nu cresc imensi ca ciresii sau caisii din samburi.
Mie mi-au iesit vre-o 7-8 anu asta; au deja 25-30cm unii. Pus plastic pe pamant sa omoare buruienile, dupa cateva luni am luat plasticu am pus samburii direct pe pamant si am acoperit cu 4=5cm de nisip.

#1358
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu am alt piersic, corcodus.
Samburii nu au iesit inca, nici nu cred ca o vor mai face.
De ce folosesti metoda asta de plantare? De ce nu introduci direct in pamant butasii?

#1359
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Nu prea se prind butasii; nici nu m-am chinuit prea mult cu ei. Nu am pus nimic pentru inradacinare. Iar ce mi sa prins sa uscat ca am uitat sa-i ud. Din samburi se descurca singuri destul de bine.

Din samburi poti pune chiar daca nu ai access la pom ci doar ai cumparat fructele. Eu pe astia o sa-i folosesc sa altoiesc cativa piersici si nectarini care pur si simplu se chinuie. Habar n-am pe ce-s altoiti, luati de la sweetgarden. Samburii astia sunt de la un piersic salbatic care creste foarte bine fara tratamente.

Asa aratau acum 10 zile.

Attached Files



#1360
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sorin, nu stiu cum este piersicul tau. Al meu are pulpa sangerie si devine mai rosie pe masura ce se matureaza. Gustul este extraordinar, desi putin amar. Mirosul... yammy! Samburele este aderent, Culoarea piersicii coapte este gri spre grena/mov. Pielita groasa.
Soiul asta de piersic este intalnit inclusiv in Ardeal unde se face palinca din el. Absolut bestiala! Dar cred ca crema, cremelor este dulceata. Cu zahar ca la capsuni, nu mai mult.

#1361
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Nu pare acelasi soi. Asta are fruct mic, pulpa galbena foarte putin spre rosu, marimea cat o caisa. E foarte foarte aromat dar nu e prea dulce, nici acru. In Ardeal se face palinca din orice.
Daca as sta sa-i raresc fructele, probabil ar fi ceva mai mari.

#1362
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,085
  • Înscris: 17.03.2005

 adip1962, on 02 iunie 2021 - 09:50, said:

A venit iunie, incepe sezonul de altoiri! Si de taieri la pomii care nu au fructificat...
Asa ca intreb:
- pentru cires Germersdorf pe cires no name, ce motoda de altoire ar fi mai buna?
- Dar pentru visin Crisana pe acelasi cires no name?
- pentru piersic, ce portaltoi pot folosi dintre cires sau prun? Ce metoda de altoire?
- pentru prun (Lepotica si Renclod) pe prun salbatic?
Multumesc

Mai exact ce perioada începe la tine de ești asa e citat?


Ti+am mai zis, poți altoi acum în Z, dacă ai lastar viguros și la port și la altoi. Asta presupune sa fi retezat. Poetul ca să obții un astfel de lastar, dacă nu..
Poți baga și ochi, dacă ai mugure bine dezvoltat, e cam devreme în acest moment... Ca la ochi dormind doar ca îl protejezi împotriva deshidratării, îl lași sa se prindă și peste 3 săptămâni retezi deasupra lui sa îl forțezi sa plece...
Varianta asta a doua e mai dificila nițel decât z-ul... Nu se desprinde coaja, posibil sa fie nevoie sa tai un fel de chip, nu e de tine care ești la primele încercări...

Practic pt tine exista 2 variante de altoire.
1. Primăvara cu lastar, n metode..
2. Ochi dormind.


Varianta în verde de încercat e z-ul... Mai dificila per total.

Restul sunt pt aia care au ceva altoiți la activ mana bună și înțelegere a lucrurilor mai serioasa.


#1363
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Stai Padre, nu dadea...
Pe voi de pe forum v-am citat cu altoirile in iunie...
Altoirea in ochi dormind am inteles ca doar in iulie-august. Dar ce-am vazut pe net, aia nu taiau dupa 3 saptamani deasupra, ci doar in toamna/primavara. Practic era o metoda pentru la anul... Daca ea da rezultate mai devreme este super OK. Nu stiam.
Pentru altoirea in Z am nevoie de mugure la baza frunzei. Nu am inca la niciun pom. Cineva mai devreme spune ca peste 2 saptamani, Asta inseamna minim o luna la mine... Dar nu mi se pare mai dificila fata de copulatia perfectionata, care pentru mine este cea mai grea (sa potrivesti perfect 3 taieturi pe altoi si 3 pe portaltoi... cam greu). Dar daca o intorci la 90 grade si asta-i tot un Z. Ma rog, am incercat-o acum o saptamana, deocamdata insa nu se vad semne. Greu cu potriveala aia...
In concluzie mai stau o luna si cu taierile si cu altoirile. Iar am mai amanat o treaba! Incep sa ma pricep la asta... :)

#1364
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,085
  • Înscris: 17.03.2005
Nunai ce copilărie sa faci acuma. Teoretic poți incerca, practic însă La starul e mult prea fragil și leziunile problematice.
La z, doar elimini o fâșie de coaja pe ambii lastari și lipești acele zone, asta e tot.
, tălpile z-ului pot lipsi, poți face doar jos talpa, adică. Fasia jupuita a portului o lași acolo și doar o scurtezi.
În felul asta ai contact și pe. Exteriorul conturului segmentului altoi în partea inferioara.

Mugure am zis ca safe e dormind, ala din finalul verii, începutul toamnei.

Acelasi lucru teoretic poate fi încercat și mai devreme doar ca e pretențios și nu e de începător.. Mai sigur 3 z-ul.


#1365
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc Padre, dar... te rog eu si cred ca nu numai eu, scoate corectura automata.
Uite aici un link care iti spune cum sa o faci. Chiar daca ai o versiune mai noua de android, setarile ar trebui sa semene: https://www.digitalc...ectare-android/
Daca ai iphone, intri in setari (rotita dintata)/general/keyboard/all keyboards/auto-correction - off (check spelling - off)

#1366
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,085
  • Înscris: 17.03.2005
Și dacă o scot tot cu picioarele iese bre. Din păcate singura soluție e sa ma străduiesc eu mai mult ceea ce în multe momente se dovedește a fi imposibil.


#1367
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin cu marul din poza.
Altoiul de Starkrimson e ok, Goldenul e asa de vreo luna cu frunzele stranse, cred ca va fi rejectat, iar cel de Ionathan nu s-a prins. Pentru prima altoire eu sunt multumit.
Acum as vrea sa o fac pe a doua... daca mai e posibil.
Frunzele de meri au lastari in formare la baza lor, probabil in o saptamana - doua as putea recolta sa termin treaba la buturuga. Asta in conditiile in care scoarta mai este lipita sub banda, pentru ca nu vad ce alta metoda as putea folosi.
Intrebarile mele sunt:
Mai pot incerca altoiri pe aceasta buturuga?
Banda pusa in martie. Ca sa altoiesc sub scoarta ar trebui sa o scot, apoi dupa altoire sa pun alta. Credeti ca ar fi probleme daca scot banda pentru 30-45 minute?
Pot scoate altoiul neprins si pune altceva in locul lui? Daca nu se poate, cat de aproape as putea altoi de el?
Cati altoi sa folosesc acum?
Multumesc.

#1368
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Poti incerca cu altoi de anul asta in verde, dar desprinzi coaja intre altoii aia uscati, altoiesti intre ei sub scoarta proaspata, nu pe locul celor vechi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate