Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6697
honey21

honey21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.01.2014
Bună ziua. Am si eu o întrebare,  a folosit cineva cycogan? Daca da il pot folosi pentru a incetini din crestere si a putea rodi mai bine?

#6698
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Corsica, ai un sistem sa o dai jos in zilele mai intunecate sau o lasi tot timpul acolo ?

#6699
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Inca nu, dar ma gandesc serios la automatizarea cu Arduino. Poate la anul...

#6700
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am dat jos peturile , dimineata si nu am observat nimic deosebit, intre cele ce au fost acoperite peste noapte si restul.
Am cosit, cosit, cosit.. cu motocoasa si cam jumatate din curte este luminata.
Cred ca si restul de rasaduri vor urma aceasta cale, cu exceptia ardeilor care sunt ff mici.

#6701
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
asteapta sa vezi ce se intampla cu cele plantate. Intre timp, fa-le calirea la restul & invata de la un patit: am primit acum vreo 2-3 luni un smochin de la un prieten. L-am tinut pe veranda (pe smochin :) pana vremea a permis plantarea la loc definitiv. Acum vreo 3 saptamani l-am plantat, sperand ca nebulozitatea ce se anunta cateva zile la rand va tine loc de calire. Acum arata de parca a venit toamna, dupa prima bruma. El isi revine, cu toate ca nu mai am mari sperante anul asta la smochine, dar tu ce faci cu tomatele?  :)

#6702
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 qwertysecret, on 19 mai 2015 - 23:10, said:

asteapta sa vezi ce se intampla cu cele plantate. Intre timp, fa-le calirea la restul & invata de la un patit: am primit acum vreo 2-3 luni un smochin de la un prieten. L-am tinut pe veranda (pe smochin Posted Image pana vremea a permis plantarea la loc definitiv. Acum vreo 3 saptamani l-am plantat, sperand ca nebulozitatea ce se anunta cateva zile la rand va tine loc de calire. Acum arata de parca a venit toamna, dupa prima bruma. El isi revine, cu toate ca nu mai am mari sperante anul asta la smochine, dar tu ce faci cu tomatele?  Posted Image

Daca nu e un smochin super-rezistent la frig, baga-l la ghiveci de 25-50-70 L (cat te tine spinarea) si o sa te bucuri de 2 recolte/an. Iarna il ti in solar, cu ghiveciul ingropat in pamant.
Altfel o sa te chinnui si tu si smochinul.

#6703
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
da, am vazut si aceasta solutie, de altfel l-am primit cu recolta de iarna pe el. Nu-l pot tine pe veranda iarna ca se supara lamaiul. Sau ficusii (dar parca de astia ar tb sa scap, nu-si mai au rostul la tara, numa'ca ma leaga niste amintiri. De mici ii car dupa mine, de mai bine de 15 ani. Din Dristor in Lujerului, apoi in Brasov. Sa sfarseasca acum in lada de compost la tara, unde am mult mai mult spatiu?!).
De rezistat, a rezistat el in sudul Bucurestiului, sa nu reziste in sudul Campini, unde iernile-s mai blande si verile mai racoroase? :)
Eh, poate-l inghesui si pe el iarna, ca tare-mi mai plac smochinele. Renuntand la unul din ficusi  :)

Edited by qwertysecret, 20 May 2015 - 00:29.


#6704
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Mai exista si varianta sa-l lasi afara dar sa-l invelesti in ceva haine de iarna...
Dar cum smochinul e orice dar nu vreo ruda chiar si indepartata a tomatei...suntem complet off-topic...
:(

Edited by subway_guru, 20 May 2015 - 01:10.


#6705
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Am observat noi probleme la rosii, frunzele tinere si varfurile sunt ingalbenite si si un stranse , parca ar fi un mozaic dar nu sunt sigur, poate ma lamureste cineva.

Attached Files


Edited by Blanco25, 20 May 2015 - 07:38.


#6706
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am plantat alte răsaduri, dar si la astea s-au albit frunzele,si unele chiar au sucombat. Răsadurile au fost tinute incă de acum o lună pe balcon, cu geamul deschis non stop, iar plantarea a fost făcută pe un deal unde cam bate vantul,  si sint ceva diferente de temperatură ziua/noaptea.

Attached Files


Edited by sov, 20 May 2015 - 08:11.


#6707
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
geam deschis? calirea nu presupune neaparat vant si temperatura cat (mai ales) expunerea treptata la ucigatoarele UV

vasilemet, baga un ochi aici. Asa or sa arate si ale tale daca te pripesti scotandu-le necalite

P.S. Acest proces de calire n-am observat sa fie musai in cazul rasadurilor crescute in REP-ul din solar

#6708
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Si totusi au fost mangaiate pe balcon si de razele soarelui, cam o ora pe zi. Multumesc de raspuns.

Edited by sov, 20 May 2015 - 09:50.


#6709
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Sov, daca stai la mare o ora sau 8 ore la soare, efectele pe piele sint aceleasi? Calirea se face prin expunere treptata pana la 2 saptamani.
Qwerty ti-a spus foarte bine despre ce e vorba. Nu mai plantati in camp tomate care nu au fost calite.
In cel mai "rau" caz panditi zile cu nebulozitate sau puneti o folie tratata UV deasupra care sa blocheze o parte din radiatie pana se acomodeaza.
Si inca ceva: chiar daca au stat pe balcon, soarele "prin sticla" nu e totuna cu soarele direct. Mai ales daca e un geam tratat.

Edited by Hapygarden, 20 May 2015 - 11:00.


#6710
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Am vazut pe unele fire de rosii plantate in curte niste musculite extrem de mici, negre, cu aripile putin mai lungi decat corpul de maxim 1-2 mm. E cazul sa trec la masuri de combatere sau nu e un daunator al tomatelor? Mie sincer nu-mi par periculoase. Am un plic mic cu Mospilan pe langa mine. Nu am camera la mine dar pot incerca o poza cu telefonul

#6711
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Mospilan direct... ca să nu ai emoții de la viespile alea.

#6712
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am plantat si niste rasaduri de la cineva din răsadniță,  deci călite.  O sa vad maine daca au aceleasi simptome.

Am plantat si niste rasaduri de la cineva din răsadniță,  deci călite.  O sa vad maine daca au aceleasi simptome.

#6713
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Salutare tuturor,
  Sezonul ăsta este primul meu contact cu legumicultura, fără experiență practica fiind, am început să îmi fac răsaduri de roșii însămânțându-le pe data de 3 martie pe care ulterior le-am pus în grădină pe data de 7 mai. Problema mea este legata de uscarea frunzelor bazale și culoarea albăstruie pe care răsadurile mele le-au avut  chiar și înainte de plantare, în răsadniță. În cea de a doua poză am pozat 2 răsaduri, cel din stânga este din comerț iar cel din dreapta mai din fundal este făcut de mine. Este normal să aibă culoarea asta? Mulțumesc și aștept opiniile voastre.

Attached Files



#6714
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Rosiile cam la ce adancime isi intind radacinile ?  Intreb pentru ca nu stiu cat de adanc sa infig higrometrul pentru a avea un rezultat cat mai exact al umiditatii din sol.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate