Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#5941
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@1orgu, sarmele din bolta solarului ajuta ?
Nu am remaracat usa la panoul spate. Stiu ca ai aerisiri laterale.
Nu ai fost tentat sa faci aerisire, montand in bolta solarului un ventilator ?

#5942
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
E buna orice varianta daca tu crezi in ea...asa, in toata puterea cuvantului "crezut". Am auzit si eu despre sfintirea gradinilor....Clar, chestiuni foarte benefice, cel putin din cele relatate de oamenii respectivi. Ca tot suntem la tomate...Si eu le-am repicat saptamana asta:).

vasilemet, sarmele nu ajuta cu nimic. Cred ca pozele sunt facute de mai de mult...din cate retin, colegul nostru 1orgu le-a dat jos aproape pe toate. Rog a fi corectat daca nu-mi amintesc bine. Din cate stiu a facut un post de doua ecrane pe tema sarmelor. Dupa postarea sa, am postat si eu...Cred ca pe topicul de sere:).

#5943
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sarbatori fericite maraskinos. Ma bucur sa vad ca esti bine. :)

Se numeste Aghiasmaforte. ;)

#5944
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
maraskinos

guru a intuit metoda
Eu complectez doar cu faptul ca este si cel mai bio-ortodox tratament posibil.

vasilemet
Sarmele care se mai vad, sunt doar vreo 30% din cate au fost. Celelalte le-am dat jos.Numai necazuri mi-au facut. e foarte greu sa le elimini fara sa dai folia jos.
Cred ca in sere si solari am toate explicatiile insotite de foto.
Referitor la aerisire, initial vroiam sa fac niste usi, si in spate. dar dupa ce am trecut de doua veri, si am aerisire laterala pe ambele parti, sunt foarte multumit.  Nu am avut nici un fel de necazuri cu temperatura din solar, pe timp de canicula.

Foto actualizate, din 28.03.2015. Se vad pe folie urmele vechilor dusmance!

Attached Files


Edited by 1orgu, 05 April 2015 - 20:21.


#5945
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cand va fi canicula...folia se va mai dilata. Luati o scara si un pantent bun...Desfaceti de tot ce-i de desfacut si trageti bine de ele cu patentul. ...Vor iesi mai usor.

#5946
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
serrifu
Este o intreaga tehnologie, eliminarea sarmelor, cu folia pe solar. Maine cred ca o sa fac postarea in ce consta aceasta. Am parcurs toti pasii, nu sunt putini, pentru eliminarea lor. Multa atentie, efort, rabdare. Este practic imposibil sa le elimini daca esti grabit sau neatent, fara sa afectezi folia. Greu de pus la inceput, foarte greu de eliminate.
Aceste sarme galvanizate, au o memorie mult mai buna decat 5 p.c.-uri. Ele tin minte si dupe 10 ani ca s-au nascut intr-un colac. P.c.-urile se mai viruseaza si sunt docile.  
Sarmele devin brusc agresive, dupa ce le eliberam...
Dar mai multe informatii necesare si realiste, maine pe sere si solarii!

#5947
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

 meganedoi, on 05 aprilie 2015 - 18:56, said:

Kristalon era produsul pe care il foloseam pana ce m-am pricopsit cu agroleafu'. Voi continua sa le dau majoritar fosfor in perioada cu temperaturi foarte mici noaptea. Anul asta dupa fosfor voi incerca o schema cu formula echilibrata pana la parguirea primului fruct si apoi voi da majoritar potasiu. Sa vedem ce iese. Probabil ca voi adapta frecventa aplicarii formulei echilibrate in f7nctie de cum cere plantatia. Spun asta pentru ca am incirporat in sol gainar invechit de prepelita, foarte bogat in detoate, dar mai ales in azot. Foarte mult azot. Deci, voi urmari.



si apropos de krisalon ...din anii trecuti ...cum a mers? se preteaza sa l folosesc sau sa trec si eu la Agro.
mie, de abia acum imi dau seama ....anul trecut nenea cu rasadurile mi a dat 2 pungute cu prafuri. unul mai verde si unul mai galben . am dat la radacina cu cana prima data ala verde parca si intr o saptamana s au dublat . s au ingrosat incredibil de nu stiam ce e cu ele. de abia acum mi am dat seama de la ce a fost.  .   dupa am dat cu galben , dar nu m am tinut de ele si acum le mai am prin magazie.

agro...functioneaza. mi e sa nu mi iau teapa cu kristalonul sau sa maresc putin doza , mai ales ca maine si marti vor fi 5 grade . ce e bine , e ca si noaptea nu vor fi sub  3 -4 grade. mi a spus tanti de la meteo , cica sunt norii coborati . de miercuri ----20 de grade:) Doamne ajuta

#5948
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Da linistit kristalon caci wste un produs bun si face bine. Termina întai kilu' de kristalon pe care'l ai si apoi sa te gandesti daca sa schimbi.


#5949
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Din punct de vedere temperaturi, mai avem un hop vineri dimineata...

#5950
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cam prea multe drumuri denivelate are domnisoara primavara anul acesta.  Gropi, hopuri, denivelari de temperatura, precipitatii, vant.
Nu are si ea organigrama bine stabilita.
Chiar, in fata cui este responsabila pentru atatea neconcordante vis-a-vis de calendar?
Oare nu stie si ea ca avem si noi niste plantute pe care le astepta solul?

#5951
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
O doare la bascheti pe primavara de noi. Ea isi vede de ale ei.
Stau rasadurile mele intr-o beznaaaaa. Oricum, ele sunt aproape mai mari decat ardeii si vinetele + restul plantate la inceputul lunii martie. Iar diferenta este de 3 saptamani. Oribila primavara!

#5952
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
In zona noastra, vineri dimineata inghet la sol, gheata la mal...
:(
Ca asa e Vinerea Mare, tristete maxima...
;)
Dar vine ea si...Invierea!!!
:)

Edited by subway_guru, 06 April 2015 - 19:03.


#5953
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ieri  vazut randunelele in sudul Buc, au sosit deci! Asta inseamna ca nu va mai fi vreun "ger" 2 nopti legate, daca va mai fi vreunul. Acum in Buc Militari, este 1C...


#5954
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Sa nu moara randunelele alea de frig...

#5955
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
La noi mai caldut...se anunta de la 10 gr in sus ziua de maine.  Tocmai am venit de la tomate, voiam sa aprind focul...am vazut ca sunt 10 gr. si am renuntat.  Ma duc mai tarziu sa il aprind inainte de culcare.

#5956
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
crisbud
Eu am vazut cocorii, multi vreo 30, atat am putut sa numar, acum vreo 10 zile. Erau intr-o perfecta formatiune de litera V.
La 8 clase pe care cu chiu cu vai le-am terminat, tanti invatatoare ne spunea ca ei sunt vestitorii primaverii. Vin cocorii, asta era titlul lectiei respective
Oare asa era programa educationala sau gps-ul cocorilor este virusat?

anasstasia
Daca baschetii invocati de tine sunt de la complexul comercial ,,Dragonul rosu'' , in doua saptamani se uzeaza.
Referitor la rasadurile asociatiei de bloc unde se afla, ardeii si vinetele sunt putin mai lente in dezvoltare fata de tomate, varza, si castraveti.
Vrei rasaduri mari si verzi, seamana si niste dovlecei sau fasole. in 10 zile, trebuie sa le pui araci!

#5957
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Haia nu va mai plangeti ca muierile, in viata sunt.lucruri mai importante decat un zero pe 10 aprilie...
Preferati cumva o.primavara de vis urmata prin juma de iunie o.grindina cat oul de gaina, sa va treaca supararea pe viata?

Ho, e primavara, nu va place ...valiza, vindeti cortul si mutati-va mai la sud...

#5958
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Adica la sud in Grecia?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate