Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cat de tare a afectat criza zona in care locuiti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

 -Dorin-, on 1st May 2010, 22:53, said:

Păi la noi e criză și când nu e criză ! Suntem într-o permanentă criză !  :lol:
Ceva de genul asta, la noi e oricum saracie si fara criza...

#38
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Criza perpetua in Romania se datoreaza mentalitatilor, faptul ca aici a fost cel mai atroce comunism est-european are legatura. Criza aici o sa fie adancita, o data de incompetenta clasei politice, in speta PDL, care nu sunt in stare sa faca ceva coerent, iar in al doilea rand din cauza distrugerii a tot ceea ce ne inconjoara : desi agricultura tarii noastre poate sustine 3 state ca suprafata, faptul ca nu avem oameni specilizati, taranii au furat tot ce se putea fura de pe camp, agricultura a ajuns o ruina; fabricile au fost privatizate prin diferite metode catre portari sau contabili cu 8 clase ce au preferat sa le vanda pe bucati; clasa politica, acelasi esalon 2, au delapidat si distrus industrii pentru a netezii calea vesticilor care intarzie sa apara; in tot acest timp, romanul simplu voteaza pe mici, 2l de ulei si chef-de-chef, oricum ne contand prea mult : metoda Stalin s-a reinventant, conteaza cine numara voturile.

Zonele sunt afectate, fie ca vorbim de saracia lucie a Modovei populate de oameni specifici zonei, fie ca discutam de aglomeratiile urbane, peste tot se simte : magazine inchise, firme disparute, someri, servicii de foarte proasta calitate, nesiguranta pe toate planurile.

Eu nu cred ca exista un plan salvator, singurul lucru care poate ameliora situatia Romaniei este iesirea din criza a puterilor economice, care la randul lor sa isi continue programul investitional. Ce program poate fi implementat de un guvern cand in Romania nu mai exista agricultura si industrie? Practic nu se produce nimic, doar se consuma.

PS: sper sa nu mai existe raspunsuri de nivel foarte scazut, problema este putin mai complicata decat balega primavaratica.

Edited by Tom_Cat, 01 May 2010 - 23:41.


#39
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
nenea tomcat clasa politica nu e formata doar din pdl, ci din intreg rahatul romanesc: pdl, pnl , psd, pc, prm, udmr si cine o mai fi. Sper sa nu te superi pe aceasta adaugire nu? :) ca nu cred ca zic ceva neadevarat :P

#40
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Sunt deacord, am folosit in speta PDL pentru ca acum au fraiele in mana, dar nu au ce sa faca. Chiar daca nu sunt pe placul meu si imi este usor sa le gasesc nod in papura, adevarul este ca nu au de unde scoata bani. Solutiile implementate de ei ar fi putut fi insa mai omenesti, lipsa unei maini de fier isi spune cuvantul : disponibilizari masive cu riscul tensiunilor sociale. Aceasta bajbaiala a condus insa la consumarea rapida a imprumuturilor pe salarii si pensii, adica pe nimic fizic.

Situatia Romaniei se datoreaza esalonului 2 PCR, adica PDL, PNL, PSD, UDMR, PC si orice alta formatiune politica din Romania, altfel poate am fi fost cel putin la nivelul Ungariei, Cehiei sau de ce nu al Poloniei. Asta este realitatea, Romania o sa isi revina numai atunci cand atat populatia cat si clasa politica o sa fie nascuta dupa 1990.

#41
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Dupa 1 mai-ul de azi, eu cred ca nu se prea simte criza. Era la fel de aglomerat ca in anii trecuti, poate chiar mai mult.
Gara era furnicar, soselele aglomerate cu masini din toata tara, azi la 10 intre Constanta si Murfatlar. Mirosul de mici si peste era omniprezent.
Ca sa nu zic ca am venit cu unul din 'trenurile tineretii' vineri din Bucuresti :)

Ce e drept, sunt mai multi someri acum, dar e o situatie generala in tara. Sper ca pe perioada sezonului estival sa scada, si cred ca va scadea.

Daca era criza, ar fi stat romanul acasa, si-ar fi platit cate ceva...in loc sa faca festine in aer liber.

Ca o parere personala referitoare la topic, cred ca in zona Constantei criza nu a lovit prea tare, pentru ca nu se vede.

As mai avea ceva de mentionat: Un fost constantean in urma cu o pagina idolatriza viata la tara, respectiv Bucovina (cred ca dealtfel, si provenea de acolo, si s-a intors la origini) si ne blama pe noi, orasenii,sau ne compatimea, nu am prea inteles. De la astfel de oameni nu poti avea pretentii. Ei sunt multumiti cu faptul ca leguma creste in curte, ei o uda si maine o mananca. Dar viata omului nu e doar atat,hrana si apa, precum animalele ( O fi defect profesional ? Animalele au nevoie de astea, oamenii au nevoie de mai multe, cum ar fi educatie, cultura, cercetare, sanatate, divertisment, etc). Daca nu ar fi orasenii, nu ar fi nici satenii si invers, in contextul actual. Sau satenii ar fi mult mai jos decat nivelul la care sunt acum. Deci hai sa fim putin mai responsabili cand facem afirmatii, caci mie mi se pare un fel de ipocrizie. Sa fii orasean, sa renunti mutandu-te la tara si apoi sa critici mediul din care ai plecat. De ce ai mai stat 30 ani daca nu ti-a placut ?

Nu stiu daca a fost in Romania cel mai atroce comunism. Eu cred ca inca este, in China de exemplu.

#42
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Criza nu este a politicii, nu este cauzată de politică și în principiu nu doar a politcii este datoria de a ne scăpa de ea. Trebuie să nu ne pese atât de politică și de ce fac polticienii.
De exemplu Italia a avut de la al doilea război mondial încoace zeci de guverne, fiind o țară destul de instabilă dpdv politic. Totuși italienilor nu le pasă și o duc foarte bine.

 Tom_Cat, on 2nd May 2010, 00:41, said:

[...]desi agricultura tarii noastre poate sustine 3 state ca suprafata,[...]

[...] Practic nu se produce nimic, doar se consuma.[...]
Putem susține și un stat care are suprafață de mai bine de 40 de ori mai mare, cum este Canada.

N-are cum scădea deficitul comercial dacă nu producem nimic.

#43
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009

 m3th0dman, on 2nd May 2010, 14:24, said:

N-are cum scădea deficitul comercial dacă nu producem nimic.
De produs, tot producem noi ceva ! Fie și prin firme care au o parte a afacerii în România ! Acele hulite multinaționale ! Că nu producem suficient ... cât să avem un echilibru economic, e partea a doua. Nici nu o să avem atata timp cât suntem conduși de actuala clică politică !  :rolleyes:

#44
mucificatorul

mucificatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 31.03.2009
@Selam

Constanteanule, ai inteles gresit ideea expusa de mine, si nu numai tu .... Eu am scos in evidenta nulitatea oraseanului ca fiinta ce traieste pe acest pamant prin insusi pierderea identitatii fata de resursele naturale pe care le consuma dealtfel ...

Vezi, nu esti capabil sa privesti mai departe decat burta ta, cartea ta, sexul frenetic caracteristic orasenilor (adica distractie mai popular spus).Tu si atatia altii de la oras, efectiv traiti intr-o permanenta minciuna si duplicitate, iresponsabil fata de orice va inconjoara (inclusiv fata de partenerii de distractie).Nu e vina ta ca individ ci a urbanismului in care traiesti.E un stil de viata!Doar n-o sa te autoexcluzi, nu?

E alegerea fiecaruia unde si cum traieste, pot oricand sa revin in C-ta dar n-o fac ca nu am de ce s-o fac!Sa fiu stresat in fiecare dimineata de job?Sa cumpar totul fara sa stiu ce ingurgitez?Sa vad funduri si tate goale etalate intr-un mod grotesc?Sa pierd ore in traficul auto din C-ta?Sa las masina in spatele blocului cu inima stransa ca nu cumva s-o zagarie cineva sau s-o fure noaptea?Sa vad toti dobitocii cum claxoneaza  la stop ca demarez mai lent?

Spune-mi, ce sa caut eu in oras???Daca tu te simti bine acolo ... stai acolo, nu-i problema mea asa cum nici unde stau eu nu te priveste.

Pur si simplu am scos in evidenta cat de insipizi sunteti de fapt!La tara nu exista criza, viata e la fel de normala ca in 2005 sau 2008, pricepi?Nu e nimic schimbat, nici in bine nici in rau.La tara poti avea o independenta fata de sistem, nu totala dar destul de importanta, daca vrei sa intrelegi (poate nu esit capabil).

Edited by mucificatorul, 02 May 2010 - 15:45.


#45
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

@Selam

Constanteanule, ai inteles gresit ideea expusa de mine, si nu numai tu .... Eu am scos in evidenta nulitatea oraseanului ca fiinta ce traieste pe acest pamant prin insusi pierderea identitatii fata de resursele naturale pe care le consuma dealtfel ...

Vezi, nu esti capabil sa privesti mai departe decat burta ta, cartea ta, sexul frenetic caracteristic orasenilor (adica distractie mai popular spus).Tu si atatia altii de la oras, efectiv traiti intr-o permanenta minciuna si duplicitate, iresponsabil fata de orice va inconjoara (inclusiv fata de partenerii de distractie).Nu e vina ta ca individ ci a urbanismului in care traiesti.E un stil de viata!Doar n-o sa te autoexcluzi, nu?

E alegerea fiecaruia unde si cum traieste, pot oricand sa revin in C-ta dar n-o fac ca nu am de ce s-o fac!Sa fiu stresat in fiecare dimineata de job?Sa cumpar totul fara sa stiu ce ingurgitez?Sa vad funduri si tate goale etalate intr-un mod grotesc?Sa pierd ore in traficul auto din C-ta?Sa las masina in spatele blocului cu inima stransa ca nu cumva s-o zagarie cineva sau s-o fure noaptea?Sa vad toti dobitocii cum claxoneaza  la stop ca demarez mai lent?

Spune-mi, ce sa caut eu in oras???Daca tu te simti bine acolo ... stai acolo, nu-i problema mea asa cum nici unde stau eu nu te priveste.

Pur si simplu am scos in evidenta cat de insipizi sunteti de fapt!

Bag de seama ca iti place sa intaraiti spiritile prin aprecieri facute iresponsabil. Iti voi prezenta parerea mea despre tine, nu voi formula pareri despre vre-un grup de apartenenta, desi daca ar exista unul precis ar avea impus si un "Special" prin denumire, alaturi de un program european.
Ceea ce scoti tu in evidenta reprezinta frustrari personale, astfel incapacitatea de adaptare la un mediu competitiv te face sa proiectezi insuccesul tau in identitatea altora. Orasul ca entitate nu a fost inventat acum, are mii de ani de existenta si evolutie, reprezentand un liant social. Practic, functionalitatea orasului este de a concentra activitatea curenta, cotidiana, a oamenilor intr-un mod optimal, asigurandu-se in acest fel acces la institutii specializate, management al resurselor imbunatatit, nivel de scolarizare/educatie ridicat, etc. Aceasta concentrare a dus la evolutie, conturand ideea de societate. Resursele naturale sunt consumate si regenerate pentru un scop. Traiul la tara este departe de modul idilic care il prezinti tu, insa probabil ca te regasesti printre nulitatile existente in zona respectiva, sau probabil faptul ca ai locuit intr-un oras esti vazul ca altfel de comunitatea locala.
Ideile standard, putine si fixe semnalizeaza o pregatire precara, probabil una din sursele de frustrare, asignand cuvinte grele celor care pot face ceea ce tu nu poti. Sexul, distractie, tatele goale apartin unei anumite comunitati, asa cum bine stim si ce hram poarta domnisoarele de la tara. Depinde de tine ce vrei sa vezi, sau poate insuccesul profesional a tras dupa sine si un insucces sentimental, insa sa te retragi virgin la tara nu mi se pare o miscare inteleapta.
In legatura cu mancarea, pot spune ca unii tarani sunt atat de idioti ca nu sunt in stare sa livreze un produs competitiv fata de alti tarani de la sute sau chiar mii de km departare. Acest lucru genereaza noi frustrari, vina in mintea mica si optuza fiind a cumparatorilor si nu a ofertantilor. Macarea poti sa o alegi de unde vrei si la ce calitate vrei, astfel un oras iti ofera posibilitatea sa mananci sanatos sau nu, depinzand de atentia oferita fiecaruia acestui proces.

Este de preferat un orasean mediocru decat un frustrat limitat si optuz.

Edited by Tom_Cat, 02 May 2010 - 16:02.


#46
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009

 Tom_Cat, on 2nd May 2010, 17:01, said:

Este de preferat un orasean mediocru decat un frustrat limitat si optuz.
Bine punctat.  :thumbup:

#47
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

@Selam

Constanteanule, ai inteles gresit ideea expusa de mine, si nu numai tu .... Eu am scos in evidenta nulitatea oraseanului ca fiinta ce traieste pe acest pamant prin insusi pierderea identitatii fata de resursele naturale pe care le consuma dealtfel ...
In tarile civilizate 4% din populatie sustine restul de 96% si mai si exporta de 55 miliarde dolari anual ( Olanda, o tara cam cat Banatul). La noi jumatate din populatie nu o poate sustine pe cealalta jumatate, si mai si importam o groaza. Astia sunt tarani, sau cei olandezi ?

http://en.wikipedia....tural_resources

Asta e identitate ? Pun pariu ca nu mananci doar mere, prune, castane, branza carne si radacini. Iti trebuie si paine,ulei,zahar,orez, cultivate in alte parti.
Si faptul ca ai internet ne arata ca esti un taran ( nu e insulta, e stare de fapt dupa cum tu spui) modern.
Taranul modern care spune ca si-a tras net, si-a regasit legatura cu natura si care acum ne blameaza ca "nu suntem capabili sa privim mai departe de propria burta, carte si sex".

Auzi la el. Pai eu daca am ales sa studiez, sa muncesc intr-un domeniu, ca sa fiu de folos omenirii, iar tu te-ai retras de lumea asta aglomerata ca te-a durut prea tare capul de la asa-zisul trafic infernal din Constanta ( in care de la un cap la altul nu faci mai mult de 20 maxim 25 minute cu masina, din poarta 6 pana la delfinariu de exemplu) si te-ai retras in munti, izolat, mai poti spune ca eu sunt egoist, ma gandesc la cartea mea la sexul meu ???

Sau poate propui sa ne mutam cu totii la tara, sa cultivam ridichi in fata palatului parlamentului si sa facem grajduri in camerele de sedinta ? (nu ca nu ar fi si acum).

Si de unde stii ca mie nu imi pasa de mediu ? De unde stii ca activez sau nu activez in organizatii ecologiste si de protectie a mediului ?
Ca sa iti pese de mediu trebuie neaparat sa te retragi in pestera si sa consumi radacini ? Sau sa te duci in Maramures si sa-ti tragi net, si apoi sa spui ca iti pasa de mediu si orasenii sunt niste salbatici carora nu le pasa ?

 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

Vezi, nu esti capabil sa privesti mai departe decat burta ta, cartea ta, sexul frenetic caracteristic orasenilor (adica distractie mai popular spus).Tu si atatia altii de la oras, efectiv traiti intr-o permanenta minciuna si duplicitate, iresponsabil fata de orice va inconjoara (inclusiv fata de partenerii de distractie).Nu e vina ta ca individ ci a urbanismului in care traiesti.E un stil de viata!Doar n-o sa te autoexcluzi, nu?
pot oricand sa revin in C-ta dar n-o fac ca nu am de ce s-o fac!Sa fiu stresat in fiecare dimineata de job?Sa cumpar totul fara sa stiu ce ingurgitez?Sa vad funduri si tate goale etalate intr-un mod grotesc?Sa pierd ore in traficul auto din C-ta?Sa las masina in spatele blocului cu inima stransa ca nu cumva s-o zagarie cineva sau s-o fure noaptea?Sa vad toti dobitocii cum claxoneaza  la stop ca demarez mai lent?
Te rog sa nu faci acuze nefondate la adresa mea. Daca e nevoie sa o zic, nu am iesit in discoteci din motive religioase si etice, provin dintr-o familie musulmana conservatoare (tatari) si nici mie nu mi se pare ok destrabalarea cu care e asociat orasul nostru, dar asta este, traim aici de sute de ani. Asa ca ia-o mai usor cu acuzele, ca nu ne cunoastem nici macar numele, dapai vietile ?

Da,corect, eu nu privesc mai departe de burta mea, cand de exemplu daca lucrez la spitalul judetean sunt egoist, la conditiile de lucru si salariile din Romania, iar tu ca ti-ai luat talpasita si te-ai mutat la moldoveni, ca e mai buna mancarea si ti-o pregatesti singur, te gandesti dincolo de burta ta. Inteleg.


 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

Spune-mi, ce sa caut eu in oras???Daca tu te simti bine acolo ... stai acolo, nu-i problema mea asa cum nici unde stau eu nu te priveste.
Corect, cu mentalitatea asta ti-ai regasit locul de tara si ma bucur pentru tine. Nici nu-ti doresc sa te intorci in Constanta daca nu te simti bine.
Daca nici pe mine nici pe tine nu te priveste, nu mai aduce astea in discutie.

 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

Pur si simplu am scos in evidenta cat de insipizi sunteti de fapt!La tara nu exista criza, viata e la fel de normala ca in 2005 sau 2008, pricepi?Nu e nimic schimbat, nici in bine nici in rau.La tara poti avea o independenta fata de sistem, nu totala dar destul de importanta, daca vrei sa intrelegi (poate nu esit capabil).
Da, esti mai independent la tara, dar asta pare a fi singurul avantaj. Insa daca iti formezi un grup sau te nasti intr-unul, e foarte placut.

#48
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 mucificatorul, on 2nd May 2010, 16:42, said:

sexul frenetic caracteristic orasenilor (adica distractie mai popular spus).


De ce, e preferabila onania adusa la rang de religie din mediul rural? :thumbup:  :thumbup:

Edited by allyn1985, 03 May 2010 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate