Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3565
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdecoservicestil, on 10 februarie 2019 - 15:16, said:

.1/2 se refera la filet normal pe fier si 20 este grosimea ppr-ului echivalent 1/2 diametru interior.
Mai ieftin ar fi cu robineti de trecere ppr fiindcă nu mai cumperi racordurile. Eu am acceste vane de trecere la centrala si par ok....sunt cu bila ca cele din metal.

Multumesc.
Problema este ca la centrala nu le fatai de 3-4 ori pe zi. Eu o sa am nevoie ca sa inchid un traseu si sa deschid altul.
O sa compar preturile, dar as dori ca robinetul sa ma tina 1-2 ani.

Din cate vad pe dede "Robinet de trecere cu bila Remer 368MF12, filet exterior-interior, 1/2 ", maner fluture" este la 9,65 iar cel mai ieftin de ppr este peste 10 RON.
O sa vad ce fac si cu iesirea de 1/2 sau 3/4.
Multumesc.

Mai am o intrebare: daca eu am un conector rapid care are filet la un capat cum pot sa imi dau seama daca este filet de 1/2 sau 3/4?
Masor diametrul si daca este de 20 este de 1/2 iar daca este de 25 atunci este 3/4?

Edited by vdingo11, 10 February 2019 - 15:42.


#3566
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
1/2 are 20 mm diametru iar 3/4 are 25mm.

#3567
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
O sa radeti dar din proprie experienta va spun ca un filtru f. bun se obtine dintr-un pet de min. 5-6L perforat peste care tragi o bucata ( doua e si mai bine) de ciorap supraelastic ( de dama).
La 1" cred ca sunt necesare 2 robinete de 3/4".

Edited by vasile59, 10 February 2019 - 20:57.


#3568
walkernazy

walkernazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.03.2010
Domnilor, va salut.
Pentru prima oara in viata mea incerc sa fac o instalatie prin picurare(mai exact doua) si m-am pierdut in multitudinea de informatii. Am tot citit pagini dupa pagini,dar nu reusesc sa ma edific. Am rugamintea sa ma ajutati, functie de timpul si disponibilitatea fiecaruia, daca exista aceasta posibilitate.
Datele sunt urmatoarele:
Am doua pompe cumparate de la Lidl(acesta este modelul https://www.olx.ro/o...html#153c935e2d). Pana acum au fost folosite strict pentru a uda prin furtun. Daca sunt ok as vrea sa nu mai cumpar altele. As vrea ca instalatia sa functioneze fara bazine suspendate sau alte accesorii.
caracteristicile pompei sunt:
Putere instalată: 1100 W
Dimensiunile racordului de refulare/aspirație: filet interior (G1) 30,3 mm (1')
Debit: max. 4600 l/h
Înălțime de pompare: max. 45 m
Presiune: max. 4,5 bar
Înălțime de aspirație: max. 7 m
Temperatura de alimentare: max. 35 °C

Situatia A
Teren cu dimensiunile de 30m lungime si 7m latime.
Putul de apa se afla la cca 3m de teren, pozitionat aproape la jumatatea lungimii terenului. Oglinda de apa se afla la cca 6m de suprafata(in perioada verii). Pana acum nu au fost niciodata probleme legate de debit.
Pe teren se vor cultiva: tomate 6-7 randuri (lungime 7m), ardei 4-5 randuri(lungime 7m), vinete 2-3 randuri(lungime 7m), si alte cateva legume.

Situatia B
Teren cu dimensiunile de 7.5m lungime si 4.5m latime(solar)
Putul de apa se afla la cca 11m de teren, pozitionat aproape la jumatatea lungimii terenului. Oglinda de apa se afla la cca 6m de suprafata(in perioada verii). Pana acum nu au fost niciodata probleme legate de debit. De la suprafata putului pana la solar, traseul va trebui sa ocoleasca o cladire, adica va implica doua coturi de 90gr(va fi de forma unei scoabe de lemn).
La intrarea in solar, sistemul va trebui sa-l despart in doua(lungime de cca 7.5m si latimi de aprox 2.2m)
Cultura va fi de legume diverse. Randurile ce necesita a fi udate sunt cu lungimi de 2.2m.

Este vorba de doua puturi diferite.

Intrebari:
1. Poate face fata fiecare pompa in parte la fiecare situatie descrisa?
2. Ce ma sfatuiti sa folosesc : furtun sau banda de picurare? Intentionez sa folosesc accesorii de picurare cu distanta intre gauri de 10cm(pentru a acoperi toate tipurile de culturi)
3. De unde sa cumpar cele mai bune repere raport pret/calitate(robineti, furtun/banda, etc)? Sunt din Slatina si aici singurul mare retailer prezent este Dedeman(asta pt cumparaturi fizice). Care este recomandarea online cea mai buna?
4. Daca pompele sunt dotate cu sorb(din acela cu sita metalica) la partea de absorbtie mai este nevoie de filtru Y?
5. Ma ajutati sa dimensionez corect instalatiile? Pur si simplu...nu ma descurc cu calcule la debite, diametre de furtun/banda, etc.

Va multumesc mult pentru intelegere si suport.

#3569
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Indraznesc eu:
1. O singura pompa face fata la tot ce vrei tu acolo
2. Obligatoriu furtun, daca nu folosesti bazin
3. Poate te ajuta alti colegi
4. Da
5. Trebuie sa vii cu mai multe detalii si cu siguranta se va gasi cineva sa faca aceste calcule; de fapt nu cred ca ar fi multe calcule de facut, debitul pompei il stii, furtunul va avea diametrul de 16 mm, etc

#3570
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
3.Mantzaris de la Vâlcea si nu e nici departe de tine unde gasesti de toate are si online....

#3571
walkernazy

walkernazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.03.2010
Multumesc mult pentru raspunsuri

@corsica
Poate ca o singura pompa ar fi facut fata dar sunt doua amplasamente diferite: unul este in curte, celalalt in gradina.
De ce este indicat furtunul in detrimentul benzii de picurare? Din cauza presiunii?
Te rog sa-mi spui ce detalii suplimentare trebuie sa adaug. Sincer, nu am nimic altceva in gand. Debitul pompei este maxim(si mai ales teoretic sau ideal) dar sunt convins ca el este diminuat in realitate. Cat de mult...habar nu am!

@fostrobi69
Multumesc mult pentru recomandare. Am mai vazut mentionat acest nume!Am sa ma uit si la ei pe site. Dar, din punct de vedere al calitatii(raport pret/calitate) se poate o recomandare?

#3572
stanabogdan

stanabogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 03.03.2009
Salut, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru irigarea unui solar.
Dimensiunea este mica de 6 x 8 metri. Am un bidon de 1000l suspendat la 2m inaltime de unde vine apa. Pana acum am folosit banda de picurare dar nu am fost multumit pentru ca s-a rupt si infundat in multe locuri.
Avand in vedere ca apa vin doar prin cadere si nu am pompa de presiune, as vrea acum sa folosesc o teava care sa aibe gaurile de picurare mai mari sa nu se infunde asa usor.
Ma gandeam chiar sa fac eu gaurile cu un burghiu mic, de 2-3 mm, intr-o teava de 1 tol. A mai facut cineva ceva asemanatro si ma poate ajuta cu sfaturi?

#3573
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
Pai daca faci tu gauri in teava o sa fie irigare prin siroire nu prin picurare.

Daca schimbi banda anual nu are de ce sa se infunde sau sa se rupa, si daca se intampla, o mufa si aia e.

#3574
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Poststanabogdan, on 10 martie 2019 - 13:41, said:

infundat in multe locuri.
Filtru la iesire din vas ai?
Nu renunta la banda de irigare, este cea mai buna solutie in cazul tau. Eu o inlocuiesc in fiecare an, pretul este infim.

#3575
stanabogdan

stanabogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 03.03.2009
nu am filtru, ce imi recomandati?

#3576
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Asa ceva.

#3577
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Avem asa:
o gradina nou infiintata (8x10 m), ce urmeaza sa fie udata de la put forat cu pompa sau hidrofor. Distanta intre randurile de zarzavat de 15-20 cm, diverse culturi de la morcov pana la ardei si ceapa. Solul este destul de afanat (nu e argilos).

- pot folosi o linie de irigare la 2 randuri (de exemplu la morcov/ceapa)?
- banda sau tub?
- unde pot gasi in Timisoara (sau online) un magazin de unde sa procur tot ce e necesar? H..ch si D..man or fi scumpe pentru a ierta greselile unui incepator...

Multumesc!

#3578
stanabogdan

stanabogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 03.03.2009
salut, m-am hotarat sa fac irigarea prin banda de picurare pe care sa o conectez la o conducta/teava de apa cu robineti. problema este ca nu stiu de unde sa iau teava la metru(din Bucuresti) pentru ca am nevoie doar de 10 metri liniari si ce diametru am nevoie. banuiesc ca daca este mai mare in diametru o sa stea mai bine garniturile de la robineti in gaurile din teava.

#3579
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
De aici.
Daca ai presiunea mare la retea e bine sa cumperi tub (furtun) de picurare, banda nu este recomandata la presiuni mai mari de 1 bar.

#3580
stanabogdan

stanabogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 03.03.2009
multumesc, dar tubul este bun si la presiune mica? daca apa vine doar prin cadere dintr-un vas suspendat?

#3581
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Daca vine prin cadere folosesti banda de irigare, la tub trebuie o anumita presiune. Am incercat si eu cu tub din vas suspendat la aproape 4 m si nu am fost multumit.

#3582
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua
Dragi colegi, va rog sa nu sariti pe mine cu "am mai explicat asta" ...
Sincer nu am timp sa citesc tot forumul de la capat ...
Vreau sa fac 2 statii de pompare, apa va fi pompata de la aproximativ 20m adancime
Parcelele vor avea 15m latime  si 100m lungime. Fiecare statie de pompare va deservi 6-7 parcele
Ce tip de banda de picurare recomandati ca sa nu am probleme . Vorbim de cca 23 benzi de picurare lungi de 100m
La pompare ma gandesc la 2 pompe sumersibile de 8 metri cubi/ora, inseriate
Da stiu, cum spunea menegerul Dumnezeu sa il ierte : "nebunii au schimat fata planetei"
Va mai zic ca toate astea vor avea energie verde? Cu alta ocazie
Va multumesc anticipat

Edited by mariusares, 21 March 2019 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate