Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3259
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu (prea) te ajuta nici înălțimea dar mai ales volumul de apa pentru datele prezentate.

#3260
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

 tinoalbertino, on 13 aprilie 2017 - 17:02, said:

Bună seara,
Am o suprafață de aprox.200 mp. de grădină,și vreau să folosesc 2 rezervoare a 220 l pentru o instalație de picurare.
Ce ziceți îmi ajunge înălțimea de 1m?
Terenul este în pantă,(cam 2-3%)rândul are 16m.

  Chiar daca ti se cer multe date, dar cata vreme nu spui ce fel linie de picurare folosesti (presiune compensata sau necompensata), ce debite au picuratoarele si la ce distanta sunt ele amplasate, ce diametru interior au liniile de picurare, daca ele urca sau coboara in raport cu directia de circulatie a apei, ce diametru interior si lungime are conducta principala, precum si daca pe ea mai exista alte pierderi locale (filtre, robineti, coturi, teuri etc) nu ai cum sa primesti altceva decat pareri, nu si raspunsuri. Mai mult, daca folosesti presiune necompensata (si nu prea ai cum altceva) ar fi bine sa precizezi producatorul, pentru ca parametrii picuratoarelor difera de la un fabricant la altul. Presupunand ca ai circa 17-18 randuri de alimentat va trebui sa spui si cate ceva despre conductele secundare (cele din care se alimenteaza liniile de picurare) dar cel mai bine ar fi sa faci o schita a instalatiei.  
  Daca ti se pare prea complicat nu-ti ramane decat sa incerci prin tatonari.

#3261
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006

 dragos I, on 14 aprilie 2017 - 00:28, said:

  Chiar daca ti se cer multe date, dar cata vreme nu spui ce fel linie de picurare folosesti (presiune compensata sau necompensata), ce debite au picuratoarele si la ce distanta sunt ele amplasate, ce diametru interior au liniile de picurare, daca ele urca sau coboara in raport cu directia de circulatie a apei, ce diametru interior si lungime are conducta principala, precum si daca pe ea mai exista alte pierderi locale (filtre, robineti, coturi, teuri etc) nu ai cum sa primesti altceva decat pareri, nu si raspunsuri. Mai mult, daca folosesti presiune necompensata (si nu prea ai cum altceva) ar fi bine sa precizezi producatorul, pentru ca parametrii picuratoarelor difera de la un fabricant la altul. Presupunand ca ai circa 17-18 randuri de alimentat va trebui sa spui si cate ceva despre conductele secundare (cele din care se alimenteaza liniile de picurare) dar cel mai bine ar fi sa faci o schita a instalatiei.  
  Daca ti se pare prea complicat nu-ti ramane decat sa incerci prin tatonari.

Salut,
Am tubul ăsta de picurare :https://www.dedeman....-16mm/p/7031093
Tuburile de picurare sunt în coborâre
Conducta principală o voi face de 1".De fapt toată instalația va fi de 1"
Voi avea maxim 12 rânduri de tuburi de picurare
Ca rezervoare voi folosii 2 butoaie de 220 litri.Am vrut să cumpăr un IBC dar am rămas fără finanțe...
Vorbesc la timpul viitor,deoarece încă nu am făcut instalația.Eu am gândit-o ca în poza atașată.Am făcut personal schița,sper să fie lizibilă.
Pompa am cumpărat-o de la Dedeman https://www.dedeman....h-45m/p/2015609
Până acum am săpat doar căminul de lângă puț + Betonatul respectiv Posted Image
Așadar mai pot "remedia proiectul".

Attached Files


Edited by tinoalbertino, 14 April 2017 - 09:38.


#3262
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu inteleg de ce mai ai nevoie de acele butoaie care si asa nu au un volum de apa suficient pentru gradina ta de 200 mp unde iti intra cca. 600 de plante, care in perioada verii vor consuma si 2 litri/planta. Mai departe faci tu calculul.

#3263
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006

 corsica, on 14 aprilie 2017 - 09:45, said:

Nu inteleg de ce mai ai nevoie de acele butoaie care si asa nu au un volum de apa suficient pentru gradina ta de 200 mp unde iti intra cca. 600 de plante, care in perioada verii vor consuma si 2 litri/planta. Mai departe faci tu calculul.


Păi să bag apa rece direct din puț,am înțeles că nu-i recomandat...

#3264
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Cei care nu au rezervor cum iriga? Uzi dimineata devreme si treaba e rezolvata, iar apa din fantana nu e chiar asa rece, depinde de adancime, poate ajunge si la 11 gr. C.

Un sfat: nu trebuie sa citezi mesajul anterior. Multumesc.

#3265
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

 tinoalbertino, on 14 aprilie 2017 - 10:30, said:



Păi să bag apa rece direct din puț,am înțeles că nu-i recomandat...

Acesta este un mit preluat gresit de la irigarea prin aspersie.

#3266
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Tubul de picurare pare a fi cu presiune compensata, drept care picuratorii vor functiona corect incepand de la presiunea de 0,4 - 0,5 bari in sus. Deci ar trebui sa urci bazinele la cel putin 4-5 metri, situatie in care nu stiu ce rost mai au acestea, fiindca oricum trebuie sa le umpli de cateva ori pe zi ca sa-ti asiguri apa necesara gradinii. Din pompa la debitul de 1,92 mc/ora ai presiune cam 2,5-2,6 bari, cum nu se poate mai bine, deci nu vad de ce n-ai iriga direct.

#3267
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Pe pagina producatorului am gasit fisa tehnica a tubului tau. Se pare ca totusi este cu presiune necompensata, caz in care va trebui sa ridici vasele la minim 2 metri pentru uniformitatea udarii de 90% sau la 3 metri pentru uniformitate 93%. De la inaltimea de 2 metri picuratorii vor descarca intre 1,9 si 2,11 litri/ora, iar de la 3 metri intre 2.33 si 2,5 l/ora. Cantitatile mai mici de apa corespund picuratorilor situati in partea mai inalta a gradinii, iar cele mai mari celor din partea de jos.
Poti iriga si direct din pompa, dar la 2,5 bari picuratorii vor descarca 6,6 litri/ora, o cantitate de apa pe care nu stiu daca solul tau o poate prelua. Ai tabelul atasat.
    Eu ti-as recomanda la 3 metri, pentru ca nu am tinut cont de filtre, robineti etc pe care se mai pierde ceva presiune.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   51.6K   57 downloads

Edited by dragos I, 14 April 2017 - 13:44.


#3268
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006
...voi renunța la cele 2 butoaie.Nu are rost să construiesc o platformă la 3m pt.ele.Dacă aveam un IBC poate merita efortul...Trec la varianta directă.
Mulțumesc tuturor pt.răspunsuri!
Ar mai fi o întrebare:se poate reduce cantitatea de apă descărcată de picurători?

#3269
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Se poate, folosind un reductor de presiune si o supapa de suprapresiune, dar acestea te vor costa mai mai mult decat daca inlocuiesti tubul de picurare cu altul corespunzator.

#3270
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005

 corsica, on 13 aprilie 2017 - 17:40, said:

Nu (prea) te ajuta nici înălțimea dar mai ales volumul de apa pentru datele prezentate.
Daca treaba cu volumul se refera ca cantitatea necesara pt suprafata e alta poveste dar daca se refera la functionarea picurarii in sine(de fapt asta era discutia, Daca va functiona), volumul apei nu are nicio treaba.
Presiunea e data de inaltimea coloanei de apa.... adica intre un butoi de 1m inaltime si volum de 200l si un bazin de 1m inaltime si volum de 50kl , presiunea la plin va fi aceeasi.
Difera doar durata la care ai o anumiya presiune, inaltimea coloanei de apa scade rapid in cel de 200l, se goleste mai repede...insa asta e alta discutie.

#3271
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Volum=cantitate, că doar lucrez in domeniu.

#3272
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Folosirea unui flotor la partea superioara a bazinului (pe unde se face alimentarea) ..poate asigura o presiune constanta in sistemul de picurare libera ..pentru ca volumul va fi intotdeauna constant in bazin.
Timpul de functionare il poate da un programator de irigare ..ce va fi setat in functie de anumite probe facute in teren ..de cata apa e asigurata la planta pe unitatea de timp.


#3273
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
A incercat cineva sa bage uree dizolvata prin banda de picurare ?
Teotretic ar trebui sa fie ok...nu?

#3274
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Vladut pt o buna dozare ar trebui o pompa pas cu pas si un apometru cu contact .
Am asa ceva folosit pt altceva dar ca si scop final e acelasi lucru .
Si f precis


Acu cine


Spune cat bagam pe litru.

#3275
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014

 irimiaciprian1, on 18 aprilie 2017 - 21:20, said:

Vladut pt o buna dozare ar trebui o pompa pas cu pas si un apometru cu contact .
Am asa ceva folosit pt altceva dar ca si scop final e acelasi lucru .
Si f precis


Acu cine


Spune cat bagam pe litru.
instructiunile spun ca se aplic la legume 200-350 kg /ha. ptr.stropire solutie de 20-30 g / 10l apa.

#3276
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Ok treaba e lamurita .
Multumim

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate