Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#1495
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postparintele, on 19 iunie 2014 - 23:53, said:

Clar, platim si licenta lu' tataia Newton cand cumparam un bic si udam prin cadere. Posted Image Ala a murit de vreo 200 de ani in caz ca n-ai auzit la stiri Posted Image
Costa de 10 ori cat ar trebui sa coste fix pe considerentul ca "isi scoate banii"...cand o sa fie folosit pe scara larga o sa coste fix cat face, adica 5 lei.
Daca ar fi baieti destepti, aia care vand fertilizatorii ar trebui sa le dea moca, daca tot prostul ar avea "cuce" , unul din 10 prosti ar incerca..si ar cumpara si chimicala, la care de fapt se face banul gros.
Subscriu la filozofia moca... Macar sa le aiba la vanzare la pret rezonabil si cu ceva instructiuni de dozare a marafeturilor pe care le vand. Dar asta tine de profesionalism si simt comercial elevat, ceea ce pare sa cam lipseasca in domeniu...

#1496
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Ce de-a discutii a generat injectorul meu Posted Image

Eu am dat 70RON pe el, si merge ok.  (e pe 3/4, si in pretul asta e corpul injectorului si tubul de absorbtie, cu sita la un capat, si robinet la celalat)
Dar cine are timp si mufaraie la dispozitie, poate incerca si o silutie artizanala. Poate merge... poate iese mai ieftin...

Edited by cristianhaulica, 20 June 2014 - 11:12.


#1497
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcristianhaulica, on 20 iunie 2014 - 11:12, said:

Ce de-a discutii a generat injectorul meu Posted Image

Eu am dat 70RON pe el, si merge ok.  (e pe 3/4, si in pretul asta e corpul injectorului si tubul de absorbtie, cu sita la un capat, si robinet la celalat)
Dar cine are timp si mufaraie la dispozitie, poate incerca si o silutie artizanala. Poate merge... poate iese mai ieftin...
De unde l-ai cumparat?
Se pare ca varianta asta de injector e protivita pentru debite/suprafete de irigat mici (cazul meu...). Banuiesc, ca exista astfel de injectoare si pentru debite mari. Pana una asta, gospodarul roman aplica varianta absorbtiei (T montat pe admisie). Perfect functionala, dar dupa gustul meu, cu risc de contaminare a fantanii (panzei freatice...) si necesita supraveghere mai atenta.

Edited by FaneDuru, 20 June 2014 - 11:29.


#1498
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
http://www.agropatak... Dosatroane.pdf

O precizare insa. E nevoie intre intrarea si iesirea lu sa fie o minima cadere de presiune. Asta depinde depresiunea de intrare, si de debitul picuratorilor.
De ex la mine la legume am cam 200m de banda cu picuratori la 10cm, si merge ok.
La brazi insa, am numai vre-o 50m, si nu merge. Pur si simplu debitul picuratorilor e prea mic, si presiunea iainte si dupa injector sunt apropiate. :(

Deci, cel mai mic injector e prea mare/larg pt o instalatie mica.

Nu stiu de ce naiba fac 7dimensiuni, cand ar putea sa faca 2, reglabile. Pur si simplu sa poti regla dimensiunea gatuirii din interior, ca sa mearga la orice presiune/debit.

#1499
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcristianhaulica, on 22 iunie 2014 - 21:29, said:

http://www.agropatak... Dosatroane.pdf

O precizare insa. E nevoie intre intrarea si iesirea lu sa fie o minima cadere de presiune. Asta depinde depresiunea de intrare, si de debitul picuratorilor.
De ex la mine la legume am cam 200m de banda cu picuratori la 10cm, si merge ok.
La brazi insa, am numai vre-o 50m, si nu merge. Pur si simplu debitul picuratorilor e prea mic, si presiunea iainte si dupa injector sunt apropiate. Posted Image

Deci, cel mai mic injector e prea mare/larg pt o instalatie mica.

Nu stiu de ce naiba fac 7dimensiuni, cand ar putea sa faca 2, reglabile. Pur si simplu sa poti regla dimensiunea gatuirii din interior, ca sa mearga la orice presiune/debit.
Multumesc!

Cadere de presiune, da. Presiune, oarecum... E nevoie de debit. Accelerarea debitului in acea gatuitura provoaca aspiratia. Sunt curios, atunci cand functioneaza (debit mai mare), cam ce procent din lichidul cu care se iriga reprezinta fertilizatorul (la dilutia lui din rezervorul din care e absorbit). Daca e concentrat, cat de cat, si coloana de alimentare a furtunelor cu picuratoare nu e prea departe de injector, poate merge sa pui un robinet in capatul coloanei ce alimenteaza liniile de furtune cu picuratoare, pe care sa-l deshizi pana faci debitul necesar absorbtiei si sa colectezi solutia de fertilizant in apa intr-un rezervor situat ceva mai sus decat recipientul din care se absoarbe. Apoi, cu un furtun, prin cadere, sa readuci lichidul colectat in bazinul de absorbtie... Asta, daca dilutia nu e prea mare si in loc sa golesti rezervorul, il supra umpli...
Cred ca se absoarbe mai usor daca asezi rezervorul cu fertilizant mai sus decat injectorul venturi, cu furtunul introdus in el pe sus, folosesti metoda cu robinetul (descrisa mai sus) pana amorsezi sifonarea, dupa care, cred ca daca inchizi robinetul, nemaifiind nevoie de absorbtie care sa ridice lichidul,  merge la orice debit (exceptand zero...). Merita incercat, cred...

Nu prea cred ca merge... Gatuitura aia trebuie sa fie exact in locul in care se intalnesc cele doua conicitati. Conicitatile respective se obtin relativ ieftin prin turnare in matrita. Sa faci un fel de diafragma care sa varieze gaturitura, chiar in zona in care in lateral exista gaura de absorbtie, nu e deloc simplu. Mai exact, n-ar fi deloc ieftin. Cred ca nimeni n-ar cumpara un astfel de injector, ca s-ar obtine cu cost mare si de aici pret astronomic...

Ma gandesc sa incerc construirea unui astfel de injector dupa modelul de aici.
Un T simplu, n-ar merge cu siguranta. Daca, insa ingustezi T-ul la mijloc cu furtunul ala, asa cum face nenea in clip, pare sa mearga...

#1500
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Diferenta intre irigatiile noastre si ce face nenea din filmuletul ala, e ca iesirea din injector e libera complet, pe cand la noi e restrictionata de tuburile de picurare. Ce vreau sa zic e ca la el e mult mai putin pretentios sistemul, ce debit/presiune ii da pompa, curge liber prin injector, la noi depinde si ce alimentam Posted Image.

Ce propuneam eu nu e neaparat o diafragma. Corect, tubul de absorbtie trebuie sa fie fix la gatuitura, dar asta e numai jumatate de problema, care poate fi ca si pana acum, fixa. In partea opusa insa, s-ar putea face ceva mobil, care sa mareasca sau sa micsoreze orificiul.

De ex in sectiune ar fi cam asa, piesa de sus sa culiseze pe niste canale, sau in a doua varianta sa culiseze intr-o gaura cilindrica, nici macar nu e nevoie sa fie etansa. Singura garnitura ar putea fi mai sus, pe axul care o misca sus/jos:
Attached File  injector.jpg   36.38K   15 downloads
Varianta de jos ar fi si mai simpla. Cine zice ca orificiul e musai sa fie rotund?

Totul e sa poti controla fin debitul prin gatuitura respectiva. Cu cat il gatui mai tare, cu atat viteza apei creste, si absorbitia e mai puternica.

Posted Image... daca ma enervez, ma apuc sa-l modific pe asta care-l am. Ar trebui sa-i dau o gaura, unde sa fixez o jumatate de robinet de ala cu rozeta... Numai sa-mi vina o idee cum sa sa fac asamblarea etansa...

PS. Am incefcat sa scot supapa din injector, si nu merge. Fara ea, la brazi i-mi refuleaza apa prin sorb Posted Image

Edited by cristianhaulica, 23 June 2014 - 09:04.


#1501
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
un burta unui robinet clasic, cu surub, intepi furtunul de admisie. Ala e variator de viteza.

#1502
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Posted Image Posted Image Posted Image

View Postcristianhaulica, on 23 iunie 2014 - 09:00, said:

Diferenta intre irigatiile noastre si ce face nenea din filmuletul ala, e ca iesirea din injector e libera complet, pe cand la noi e restrictionata de tuburile de picurare. Ce vreau sa zic e ca la el e mult mai putin pretentios sistemul, ce debit/presiune ii da pompa, curge liber prin injector, la noi depinde si ce alimentam Posted Image.

Ce propuneam eu nu e neaparat o diafragma. Corect, tubul de absorbtie trebuie sa fie fix la gatuitura, dar asta e numai jumatate de problema, care poate fi ca si pana acum, fixa. In partea opusa insa, s-ar putea face ceva mobil, care sa mareasca sau sa micsoreze orificiul.

De ex in sectiune ar fi cam asa, piesa de sus sa culiseze pe niste canale, sau in a doua varianta sa culiseze intr-o gaura cilindrica, nici macar nu e nevoie sa fie etansa. Singura garnitura ar putea fi mai sus, pe axul care o misca sus/jos:
Attachment injector.jpg
Varianta de jos ar fi si mai simpla. Cine zice ca orificiul e musai sa fie rotund?

Totul e sa poti controla fin debitul prin gatuitura respectiva. Cu cat il gatui mai tare, cu atat viteza apei creste, si absorbitia e mai puternica.

Posted Image... daca ma enervez, ma apuc sa-l modific pe asta care-l am. Ar trebui sa-i dau o gaura, unde sa fixez o jumatate de robinet de ala cu rozeta... Numai sa-mi vina o idee cum sa sa fac asamblarea etansa...

PS. Am incefcat sa scot supapa din injector, si nu merge. Fara ea, la brazi i-mi refuleaza apa prin sorb Posted Image
Corect. Situatia din filmulet nu e comparabila cu a noastra, dar confirma faptul ca pentru absorbtie e nevoie de DEBIT, nu de presiune. In sistemul lui, saracia aia de pompa asigura oarece debit (maricel), tocmai pentru ca nimic nu obtura refularea, presiunea fiind foarte mica...

Din cate am inteles, efectul Venturi este cu atat mai pregnant cu cat curgerea este mai laminara. De-aia constructiile injectoarelor presupun doua parti conice, la intersectia carora (unde viteza fluidului e maxima) se plaseaza laterala pentru absorbtie. Intr-o constructie de genul celei imaginate de tine, perfect valabila din punct de vedere al strangularii si cresterii vitezei fluidului, apar turbulente serioase la trecerea din gatuitura in camera urmatoare si nu-mi dau seama cat de mult se diminueaza efectul de absorbtie din cauza acestora, dar cu siguranta aspectul asta conteaza... Forma cat mai circulara e aleasa din aceleasi considerente. Altel, avionul rectangular in sectiune ar fi mai simplu de construit si ar incapea mai multe in el, cred...

E normal sa refuleze... Injectorul, ori creaza suctiune(la oarece debit) ori din cauza presiunii, in lipsa debitului, refuleaza pe unde gaseste orificii... Supapa aia de sens e pusa, cred si pentru varianta in care alimentezi din hidrofor (bazin, etc), treci prin injector si ajungi in sistemul de picurare care mai are niste robineti. Daca nu-l inchizi intai pe cel de la sursa de apa din amonte fata de injector si te apuci sa inchizi la cei ai instalatiei de picurare, cand debitul nu e suficient pentru a crea efectul de suctiune, presiunea apei din injector (in lipsa debitului specific) impinge apa din conducta in vasul cu fertilizator...
   Acum, cateva consideratii cu privire la ce sugerasem eu mai inainte pentru a 'convinge' injectorul sa functioneze la debit mai mic:
a   In varianta recomandata de producator, injectorul 'suge'Posted Image fertilizator din vasul in care s-a strecurat furtunul de absorbtie al acestuia. Situat mai jos decat injectorul, trebuie sa invinga forta de gravitatie care tine lichidul in vas, plus resortul care tine inchisa supapa de sens...
b   Daca asezam vasul cu fertilizator cu baza mai sus de nivelul injectorului si strecuram, pe deasupra, furtunul de absorbtie al acestuia, amorsam sifonarea, crescand debitul cu un robinet in aval (initial ziceam la capatul conductei in care sunt intepate furtunele cu picuratoare, dar nu conteaza unde...), pana cand venturi suge oarece din vas, dupa care inchidem robinetul. In felul acesta, venturi nu mai trebuie sa invinga gravitatia, dimpotriva, dupa sifonare, lichidul cu fertilizator curge spre injector tras de gravitatie, pe principiul vaselor comunicante (asa mai scot eu, din cand in cand, zaibarul din butoi...Posted Image ) si un vacuum cat de mic ar cam fi suficient sa faca instalatia sa functioneze. Eu as incerca... Doar ca vara asta despre care se spunea ca va fi cea mai calduroasa si uscata din istorie, da semne ca nu se astampara si da cu ploaie, de nu pot testa nimic.Posted Image

Edited by FaneDuru, 23 June 2014 - 12:02.


#1503
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Yep.. s-ar putea sa mearga si chestia cu robinerul. Desi garnitura ar cam astupa si tubul pe care-l intepi Posted Image . Dar daca ar merge, intr-adevar ar fi cea mai simpla solutie, artizanala. O s-o incerc candva. Posted Image

Si, mai sunt is alte idei, ca de ex asta : http://www.freepaten...397-0-large.jpg
In locul cotului din dreapta ar putea merge un T, ca sa poti pune niste reductii si garnitura ca sa treci teava aia culisanta.
Iar in stanga ar merge un injector normal (cu sorbul astupat)

Sau. La un injector normal, scoasa supapa si in locul ei / sub ea introdus ceva care sa micsoreze orificiul si mai mult. (asta nu ar fi reglabila, dar cu cateva bucatele de tub de diverse forme s-ar acoperi toate nevoile). Asta ar fi chiar simplu de facut si industrial, sa vanda injectrul cu 4-5 piese interschimbabile, sa pui ce se potriveste cu instalatia ta.

Edited by cristianhaulica, 23 June 2014 - 12:16.


#1504
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postparintele, on 23 iunie 2014 - 10:42, said:

un burta unui robinet clasic, cu surub, intepi furtunul de admisie. Ala e variator de viteza.
Corect, e variator de viteza, dar am mari indoieli ca va functiona. Trebuie sa gasesti exact punctul in care viteza curgerii fluidului (cat mai laminara) e maxima. La fel ca la sugestia folosirii unui T obisnuit. Nu e suficient sa scazi sectiunea, dupa care sa o cresti. De exemplu, daca avem o pompa de debit f. mare care trimite apa printr-o teava de 2" si l-a un moment dat bagam o reductie de la 2" la 1/4" si de acolo tragem un furtun de 100m furtun de la instalatiile pneumatice, dupa care trecem iar (cu reductorul corespunzator) la teava de 2", crezi ca daca intepam furtunul de 1/4" oriunde, suge aer, ori stropeste vitejeste? E evident ca in acesta, presiunea, viteza de curgere, debitul sunt mult mai mari ca in tevile de 2" de la capete. Dar, ca sistemul sa absoarba, zona de absorbtie trebuie sa fie in punctul in care se produce sugusarea, sau cat mai aproape de acesta. Am bagat furtunul de 100m ca sa fie exemplul cat mai relevant. Poti scadea la 1m, 10cm si tot asa. Pe portiune cilindrica, chiar cu debit urias, am indoieli ca va merge!

Edited by FaneDuru, 23 June 2014 - 12:33.


#1505
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
M-am uitat pe net si am vazut ca sunt niste sisteme cu doua furtunase in bidonul de fertigare, ceea ce ar umple permanet acel recipient...sau am inteles eu gresit...plus ca bidonul respectiv e inchis cu capac, deci nu are suprafata libera la presiunea atmosferica...

#1506
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcristianhaulica, on 23 iunie 2014 - 12:07, said:

Si, mai sunt is alte idei, ca de ex asta : http://www.freepaten...397-0-large.jpg
In locul cotului din dreapta ar putea merge un T, ca sa poti pune niste reductii si garnitura ca sa treci teava aia culisanta.
Iar in stanga ar merge un injector normal (cu sorbul astupat)

Sau. La un injector normal, scoasa supapa si in locul ei / sub ea introdus ceva care sa micsoreze orificiul si mai mult. (asta nu ar fi reglabila, dar cu cateva bucatele de tub de diverse forme s-ar acoperi toate nevoile). Asta ar fi chiar simplu de facut si industrial, sa vanda injectrul cu 4-5 piese interschimbabile, sa pui ce se potriveste cu instalatia ta.
Da. cel din poza functioneaza. Rolul cotului din dreapta e destul de bine definit, cred... Curgerea trebuie sa-si pastreze laminaritatea. Daca obligi fluidul sa coteasca brusc la 90 grade se produc turbulente care perturba serios efectul Venturi. Imbinarea dintre 'cotul' cu raza mare din dreapta si tubul din stanga (chiar Venturi fara gaura de suctiune) trebuie sa fie perfecta, din acelasi motiv al eliminarii turbulentelor. De-aia cel care prezinta proiectul foloseste o imbinare speciala (cu ghidaj si inchidere prin colier ce apasa pe suprafete conice). Teava de absorbtie sin cazul acesta ingusteaza la maximum traseul fluidului cand e impinsa pana in gatuitura venturi (fluidul trece intre exteriorul ei si interiorul amenajarii) si acolo suctiunea e maxima. Pe masura ce se retrage, creste diametrul prin care trece fluidul, respectiv scade viteza de curgere a acestuia. Si toate astea intr-un montaj special, care pastreaza curgerea cat mai laminara... Ma tem ca varianta cu T-ul, chiar daca mult mai simpla constructiv, nu va aduce ceea ce dorim. E posibil sa traga oarece, dar nu mai mult decat Venturi clasic din dotare... Discut doar in termeni de probabilitate si logica...

Doar ingustand orificiul in zona de admisie nu rezolvi nimic. Daca tuburile la care te referi vor intra in fluid, atunci se ingusteaza. Insa se pune problema etansarii lor fata de gaura prin care le strecori. Iar, supapa de sens unic stabilisem ca are rostul ei... sigur, se poate pune alta in alta pare.

Edited by FaneDuru, 23 June 2014 - 16:48.


#1507
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Injectoarele astea s-ar putea sa fir un pic cam overrated.

De ex, au am o jucarie de stropit/spalat de genul asta: [ http://www.presentsformen.co.uk//images/products/medium/ez-jet-water-cannon-IMG13527.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai vasul de dedesubt unde poti pune fertilizator/detergent concentrat, se inchide etans, si pur si simplu apa (o parte din ea) trece prin concentrat, si usor-usor il preia, pana acolo ramane oar apa.

Ce-i drept, nu ai control prea mare asupradozajului, dar pt o instalatie de fertilizare s-ar pune oricum dobineti pe circuitul din/in borcan cu care sa se ajusteze debitul.
Asta ar merge la orice presiune/debit.

Eu la 100mp pun 700g ingrasamant granulat / 1sapt , care ar incapea intr-un borcanas de 400ml, iar la brazi e ceva de genu 15ml de concentrat /30l de apa /2 saptamani / 2mp. Tot foarte putin.
Cred ca inlocuind injectorul cu un vas de asta [ http://www.uniprest.ro/userfiles/filtru%20de%20apa%282%29.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (cel mai mic dintre ele), s-ar rezolva problema simplu si definitiv.

#1508
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Ce ce crezi ca ar merge la orice presiune/DEBIT? Ai incercat sa vezi cum functioneaza daca apesi doar putin, foarte putin, cat sa picure, manerul pistolului de stropit?
S-ar putea sa mearga daca apa intra si spala granulele. In felul asta te gandesti sa nu mai pui fertilizatorul in solutie si sa lasi apa sa-l dizolve in timp ce stropesti? Depinde cate e de solubil si cat de repede se dizolva in apa. De fapt, chiar daca ajung granule in filtru, stau acolo pana se dizolva...

Edited by FaneDuru, 23 June 2014 - 21:15.


#1509
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Da am fertilizat cu stropitoare similara cu cea din prima poza niste straturi mici cu ierburi aromate.

Cam 1 lingura de granule,  dispare in cateva secunde. In timpul asta trec rapid peste straturi ( 6 - 8 mp), si apoi schimb cu o stropitoare cu debit mare, si continui udarea.

Vroiam sa zic ca in schema clasica cu injector daca as inlocui injectorul cu un borcan din ala de filtru, regland din cele 3 robinete, as putea doza cata apa trece pe direct si cata prin borcan, incat sa se dizolve graulele in ritmul dorit (indiferent de presiunea de intrare si de dimensiunea instalatiei de picurare).

Bine, in borcanul respectiv s-ar putea pune o sita mica pe iesire sa nu iasa granulele intregi, s-ar putea pune si un tub prelungitor la intrare, ca sa duca apa pana in fundul borcanului.. dar asta sunt detalii.

Edited by cristianhaulica, 23 June 2014 - 22:24.


#1510
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcristianhaulica, on 23 iunie 2014 - 22:19, said:


Vroiam sa zic ca in schema clasica cu injector daca as inlocui injectorul cu un borcan din ala de filtru, regland din cele 3 robinete, as putea doza cata apa trece pe direct si cata prin borcan, incat sa se dizolve graulele in ritmul dorit (indiferent de presiunea de intrare si de dimensiunea instalatiei de picurare).

Bine, in borcanul respectiv s-ar putea pune o sita mica pe iesire sa nu iasa granulele intregi, s-ar putea pune si un tub prelungitor la intrare, ca sa duca apa pana in fundul borcanului.. dar asta sunt detalii.

Pe modelul asta am improvizat eu cu un vermorel vechi de 5L. Aceeasi schema cu apa care ajunge pe admisie pana in fundul borcanului si este evacuata deasupra.
A functionat un an. La prima incercare de utilizare anul asta aproape ca a explodat.
Rezultatul este acela ca am decis sa investesc in ceva serios si a rezultat ce se vede aici

#1511
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Un borcan de ala pt filtru nu are cumsa explodeze (doar pt asta e facut sa fie supus presiunii)

Anul asta nu cred sa mai fac alte incercari, dar la anul sper sa fac si cismeaua din fata casei, ca sa am unde conecta irigarea pt bradutii de acolo mai direct. O sa incerc acolo varianta asta (oricum, nu am decat un singur injector la dispozitie, nu am cum sa-l impart in ambele parti)

#1512
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Pana la urma am modificat din nou.
De data asta merge la orice presiune/debit :D

Attached File  545 - Modificari instalatie de fertilizare (din nou) - 001 .jpg   257.17K   126 downloadsAttached File  545 - Modificari instalatie de fertilizare (din nou) - 003 .jpg   220.66K   121 downloadsAttached File  545 - Modificari instalatie de fertilizare (din nou) - 004 .jpg   187.92K   109 downloadsAttached File  545 - Modificari instalatie de fertilizare (din nou) - 005 .jpg   179.52K   103 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate