Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Blocare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Buna!
In seara aceasta am avut o experienta foarte neplacuta cu un minunat cu vila in centru si cu masini (2 masini). Am parcat langa casa lui legal( nu era parcarea interzisa si chiar daca ar fi fost...tot nu avea dreptul sa ma blocheze) lasandu-i access la garaj foarte mare. Nici macar poarta pe care intra nu i-am blocat-o. Se pare ca domnul minunat s-a chinuit destul de mult (dupa spusele vecinilor) sa ma blocheze cu cele doua masini ale lui ca vezi ca am parcat langa curtea lui. (chiar daca nu conteaza, precizez ca in curte avea loc de parcare pentru 3 masini si chiar si cele 2 masini avea unde sa le parcheze, strada fiind libera).
Dupa o discutie cu vecini care mi-au spus cine e propritarul masinilor ( parea ca era ceva obisnuit ca el sa blocheze masinile care indraznesc sa parcheze langa curtea lui) am indraznit sa ii bat la usa si sa il rog sa mute masinile.  Nu erau locuri rezervate de parcare sau marcate intr-un fel.
A iesit domnul smecher si pretindea ca nu are nici o obligatie sa mute masinile. Dupa ~ 15 min de discutii ( absolut civilizate din partea mea),  a mutat una din ele.  Din cate stiu eu se incaseaza amenda pentru blocatul masinilor, dar as vrea sa stiu cum demonstrez acest lucru ca sa nu am surprize ca nu am destule probe.

Ce trebuie sa fac exact? Cat este amenda? A reusit cineva pana acum sa demonstreze ca a fost blocat de cineva si vinovatul sa fie amendat?
Intradevar numai dupa ce am format numarul de la politie a cedat domnul minunat.  Sincer acum imi pare rau ca am incercat sa discut cu el ... la modul la care s-a purtat cu mine....

Are cineva montate camere de filmat in masina? Sincer ma gandesc serios sa instalez una pe masina, macar pentru linistea mea.

Oricum de maine imi voi lua camera de filmat si reportofon la mine... ca de prea multe ori imi pare rau ca nu inregistrez anumite lucruri.

Va multumesc!


p.s Banuiesc ca tot domnul minunat i-a zgariat masina si unui prieten care a parcat pe acolo ...

#2
catanita

catanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.05.2007
Indiferent cine unde parcheaza este ilegal sa blochezi masina cuiva, echivaleaza cu o lipsire de folosinta temporara a acesteia. Trebuia sa faci poze macar cu telefonul si sa suni la 112 ca sa vina politia rutiera si sa ia masurile corespunzatoare , in speta individul trebuia amendat contraventional. Daca si tu erai parcat neregulamentar eventual riscai tot o sanctiune (amenda). Ideea este ca nu ai de ce sa stai de vorba cu astfel de neamuri proaste care s-au trezit peste noapte proprietari in oras, deocamdata strazile sunt publice si singurele in masura sa aplice sanctiuni sau sa ridice /blocheze masini sunt autoritatile statului roman.

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006

 minx, on 27th April 2010, 21:46, said:

Buna!
In seara aceasta am avut o experienta foarte neplacuta cu un minunat cu vila in centru si cu masini (2 masini). Am parcat langa casa lui legal( nu era parcarea interzisa si chiar daca ar fi fost...tot nu avea dreptul sa ma blocheze) lasandu-i access la garaj foarte mare. Nici macar poarta pe care intra nu i-am blocat-o. Se pare ca domnul minunat s-a chinuit destul de mult (dupa spusele vecinilor) sa ma blocheze cu cele doua masini ale lui ca vezi ca am parcat langa curtea lui. (chiar daca nu conteaza, precizez ca in curte avea loc de parcare pentru 3 masini si chiar si cele 2 masini avea unde sa le parcheze, strada fiind libera).
Dupa o discutie cu vecini care mi-au spus cine e propritarul masinilor ( parea ca era ceva obisnuit ca el sa blocheze masinile care indraznesc sa parcheze langa curtea lui) am indraznit sa ii bat la usa si sa il rog sa mute masinile.  Nu erau locuri rezervate de parcare sau marcate intr-un fel.
A iesit domnul smecher si pretindea ca nu are nici o obligatie sa mute masinile. Dupa ~ 15 min de discutii ( absolut civilizate din partea mea),  a mutat una din ele.  Din cate stiu eu se incaseaza amenda pentru blocatul masinilor, dar as vrea sa stiu cum demonstrez acest lucru ca sa nu am surprize ca nu am destule probe.

Ce trebuie sa fac exact? Cat este amenda? A reusit cineva pana acum sa demonstreze ca a fost blocat de cineva si vinovatul sa fie amendat?
Intradevar numai dupa ce am format numarul de la politie a cedat domnul minunat.  Sincer acum imi pare rau ca am incercat sa discut cu el ... la modul la care s-a purtat cu mine....

Are cineva montate camere de filmat in masina? Sincer ma gandesc serios sa instalez una pe masina, macar pentru linistea mea.

Oricum de maine imi voi lua camera de filmat si reportofon la mine... ca de prea multe ori imi pare rau ca nu inregistrez anumite lucruri.

Va multumesc!


p.s Banuiesc ca tot domnul minunat i-a zgariat masina si unui prieten care a parcat pe acolo ...



salutare

trebuia sa suni la administratia drumurilor si veneau baietii si ii ridicau masina cat ai zice "peste". si la cel putin 6 mil cat e amenda cred c data viitoare se gandea de 2 ori pana sa blocheze alte masini. eu am patit-o cu unu in tm si am sunat la politia comunitara care au trimis o masina cu macara pt a ridica masina care ma bloca. in timp ce se chinuiau aia sa o ridice hopa si proprietarul masinii. a incercat el sa se scuze dar tot a luat 2,5 mil amenda asa ca pt deplasarea alora cu masina :D.

Bafta

PS: nu cred ca faci nimic daca ii inregistrezi pt ca toate alea nu constituie probe decat daca sunt facute in prezenta unui procuror (cel putin asa stiam eu).

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
am patit si eu faza asta doar ca parcam in fata unui bloc cu semnul interzis.dimineata veamm o urgenta si vad masina blocata(eram in vizita la socrii)
sun la individ si iese mama lui care imi spune ca ala e locul lor ca si baiatul nu e acasa...asa ca sun frumos la 112 , mi se face legatura la o sectie , vin 2 politisti si in 5 minute platforma.in 2 minute a aparut si baiatul care era in casa de fapt si dupa care a inceput un mic scandal.
sfatul meu alta data suna la 112 sa vezi ce repede apare platforma

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate