Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Flavia Coposu a vazut pe 22 dec. 89 la 6 PM pe unul cu cagula care tragea cu mitraliera

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009
Flavia Coposu (una din surorile lui Corneliu Coposu) a vazut pe 22 dec. 89 la 6 PM pe unul cu cagula care tragea cu mitraliera

Cum ați petrecut primele momente ale Revoluției?

Flavia Coposu: Întâmplător, eram pe stradă. Am văzut prima mișcare, din Piața Palatului, când a ieșit nenorocitul ăla de Ceaușescu și le-a promis studenților câțiva lei. Eu nu locuiam aici, stăteam în cartierul Balta Albă atunci. În ziua în care Ceaușescu a plecat, am venit acasă pe la ora șase seara. Când am ieșit din metrou, era un tip îmbrăcat cu un fel de salopetă și cu cagulă - ca diavolul îmi părea.

Avea o mitralieră în mână și trăgea. Împotriva cui, nu știu. Vedeam cum săreau gloanțele spre asfalt.
Am ajuns la Cornel acasă, care se uita la televizor, la comunicat. Parcă îl văd și acum pe Iliescu, zâmbăreț, când a zis: „Cu voia dumneavoastră, ultimul pe listă, Ion Iliescu". Țin minte că am răcnit: „Nemernicule, cum poți râde când pe stradă se moare? Ticălosul ăsta e mai rău decât Ceaușescu! Iliescu e ticălos!".

Fratele dumneavoastră cum a reacționat?

Flavia Coposu: Cornel s-a îmbrăcat și a plecat în Piața Universității, să vadă ce s-a întâmplat. Și de acolo, la Televiziune, pentru că s-a făcut apel la toți oamenii de bună credință. El s-a prezentat și a vorbit, în primă fază, cu Alexandru Stark, unul dintre reporterii cunoscuți ai Televiziunii. I-a spus:„Anunță-l pe domnul Iliescu că doresc să stau de vorbă cu dânsul". Dar pe Cornel nu l-au lăsat în Televiziune. Destul de târziu, era deja întuneric, a venit acasă. A doua zi nu l-au lăsat nici să se apropie de curtea Televiziunii.

De ce nu l-au lăsat?

Rodica Coposu: După ce s-a „despărțit" Roman de Iliescu, fostul premier a scris o carte, „Libertatea ca datorie", unde spune ce s-a întâmplat atunci. A spus că, într-adevăr, el era la Televiziune, că l-a auzit pe Cornel prezentându-se și voind să-i trimită un bilet lui Iliescu. Când a apărut biletul în studioul 4 au sărit Iliescu, Brucan și Bârlădeanu și au spus: „Oricine, dar ăsta nu!". Noi atât știm. Bine, înainte, tot timpul spunea că fratele meu a stat acasă, în papuci, în timp ce el făcea Revoluția.


Sursa: http://www.adevarul...._250775421.html
Titlu Articol: Surorile lui Coposu: „Pe Cornel nu l-au lăsat în Televiziune!“
Autor: Laurențiu Ungureanu
Luni 26 Apr. 2010

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Când am ieșit din metrou, era un tip îmbrăcat cu un fel de salopetă și cu cagulă - ca diavolul îmi părea.
ok... o marturie extrem de cretinibila. bravo lu ziaru adevarul care a spart misterul teroristilor: diavoli cu mitraliere care scuipau baba-gloante catre asfalt

#3
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009
:death:  aha , "nenorocitul de Ceausescu", fitiar neamu al dreaqu, atunci era bun ceausescu, acum ca-i oale si ulcele e nenorocit
ce de curve pe lumea asta....
si  masculine si feminine
"Flavia Coposu: Întâmplător, eram pe stradă. Am văzut prima mișcare, din Piața Palatului, când a ieșit nenorocitul ăla de Ceaușescu și le-a promis studenților câțiva lei. Eu nu locuiam aici, stăteam în cartierul Balta Albă atunci. În ziua în care Ceaușescu a plecat, am venit acasă pe la ora șase seara. Când am ieșit din metrou, era un tip îmbrăcat cu un fel de salopetă și cu cagulă - ca diavolul îmi părea."

si ce "marturie de vita cretina"...

#4
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
biata femeie chiar credea atunci ca sunt teroristi
dar pe cine intereseaza suferinta unei natii? nu stiu de ce unii mai sufera si mai incearca ceva pentru voi analfabetilor. cititi aici desi cred ca e prea mult pentru voi.
http://www.qmagazine...-catuselor.html

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o caracteristica a imbecililor este si faptul ca ei cred ca politicienii bagati in puscarii de comunisti au luptat vreodata pentru popor. cretinii dracului nici nu se intereseaza care era situatia "poporului" in timp ce respectivii politicieni se infruptau cu toate cele. am mai zis si mai zic o data: comunismul n-a aparut de bine ce era in lume. acest "monstru" oribil a fost creat tocmai de catre politicienii care atit de bine au condus tarile respective incit au ajuns sa fie casapiti. bun, multi prost pling de mila "intelectualilor" care au luat-o in freza, dar si-au facut-o cu mina lor, sfidind o majoritate care traia ca vai de ea.

in concluzie: ma cac pe toti "politicienii martiri". nu exista asa ceva. ii durea fix in cur de "popor", la fel cum i-a durut si pe comunisti si la fel cum ii doare si pe astia de azi. s-au omorit niste jigodii intre ele, asta e de fapt realitatea

#6
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007

View PostMosotti, on 27th April 2010, 11:34, said:

o caracteristica a imbecililor este si faptul ca ei cred ca politicienii bagati in puscarii de comunisti au luptat vreodata pentru popor. cretinii dracului nici nu se intereseaza care era situatia "poporului" in timp ce respectivii politicieni se infruptau cu toate cele. am mai zis si mai zic o data: comunismul n-a aparut de bine ce era in lume. acest "monstru" oribil a fost creat tocmai de catre politicienii care atit de bine au condus tarile respective incit au ajuns sa fie casapiti. bun, multi prost pling de mila "intelectualilor" care au luat-o in freza, dar si-au facut-o cu mina lor, sfidind o majoritate care traia ca vai de ea.

in concluzie: ma cac pe toti "politicienii martiri". nu exista asa ceva. ii durea fix in cur de "popor", la fel cum i-a durut si pe comunisti si la fel cum ii doare si pe astia de azi. s-au omorit niste jigodii intre ele, asta e de fapt realitatea
sigur nu ai pus mana pe o carte de istorie adevarata. sigur nu ai pus mana pe nici o carte daca ai un asemenea limbaj

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da, ma, bine ca ai pus tu. si in cartea aia pe care ai pus tu mina, adevarata carte, era super in romania. era super in rusia. politicienii erau fantastici, se gindeau numai la popor si la bunastarea lui. dar :scared: , din neant a aparut o mina de dementi, care, FARA MOTIV, decit poate unul DIAVOLESC, din STRAFUNDURILE IADULUI, i-au omorit pe politicienii cei buni. ce trist :(

#8
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostVeteran2, on 27th April 2010, 10:29, said:

Flavia Coposu (una din surorile lui Corneliu Coposu) a vazut pe 22 dec. 89 la 6 PM pe unul cu cagula care tragea cu mitraliera

Cum ați petrecut primele momente ale Revoluției?

Flavia Coposu: Întâmplător, eram pe stradă. Am văzut prima mișcare, din Piața Palatului, când a ieșit nenorocitul ăla de Ceaușescu și le-a promis studenților câțiva lei. Eu nu locuiam aici, stăteam în cartierul Balta Albă atunci. În ziua în care Ceaușescu a plecat, am venit acasă pe la ora șase seara. Când am ieșit din metrou, era un tip îmbrăcat cu un fel de salopetă și cu cagulă - ca diavolul îmi părea.

Avea o mitralieră în mână și trăgea. Împotriva cui, nu știu. Vedeam cum săreau gloanțele spre asfalt...


Pitorească relatarea lu' tanti Coposu... :D Ghiavolu' ăla putea foarte bine fi vreun tanchist, ca ăsta din imagine:

[ http://4.bp.blogspot.com/_0fRzyX-JoL4/SU7djWQCIII/AAAAAAAAGwk/g_9hT2slHVY/s400/Teroristi%20decembrie%201989%20Roncea.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
:lol:

#10
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
bai Masotti tu esti pe o alta softpedia? sau eu? cand mama zmeului am spus eu ca politicienii aia erau buni din 50 in coace toti erau si sunt buni de pusi pe rug. Eu am spus ca daca existau 1000 ca si Coposu care prefera sa moara pentru un ideal acum nu mai aveam aceste specimene pe langa noi sau ma rog erau mai putine si sper eu nesemnificative, dar na la Timisoara Sibiu si Bucuresti au murit in perceptia ta doar idiotii, nebunii prostii care credeau saracii ca intradevar fac revolutie.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
man, nu e vorba de 50 incoace, e vorba de cind s-au inventat politicienii incoace. politicienii nu lupta pentru idealuri, asta cred prostii. politicienii lupta pentru bani. multi bani. bani cacalau. si daca nu-s bani, rare cazuri, atunci o fac pentru putere. prin urmare, coposu lupta un cacat pentru idealuri. uita-te la alt bosorog, diaconescu. ce pretinde el in aceste momente? reformarea statului roman, intr-o democratie utopica? NU. vrea 18 MILIOANE DE EURO :lol:

partidul national TARANESC era taranesc fix un cacat. taranii erau praf. ce dracu, toti ati avut bunici la oras? nu vi s-a povestit nimic despre cit de misto era si inainte de maleficul comunism? muncitorii erau vai de pubipla lor. nu degeaba, cretineala aia "proletari din toate tarile, uniti-va" a avut succes. pai daca muncitorii aia aveam macar niste drepturi minime, le-ar fi dat cu flit oricaror comunisti. "ce comunism vrei, ba, nu vezi ca avem bani, avem concediu, avem zile libere, avem asigurare de sanatate, avem invatamint gratuit, avem di tati?" "da, dar marx a zis ca..." "hai, hai, plimba ursu"

#12
lrl

lrl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.01.2008

View PostVeteran2, on 27th April 2010, 09:29, said:

Flavia Coposu (una din surorile lui Corneliu Coposu) a vazut pe 22 dec. 89 la 6 PM pe unul cu cagula care tragea cu mitraliera

Nu e primul. In fata sediului PCR din Timisoara au fost vazuti grupuri de "civili" tragand atat in armata cat si in populatie cu scopul clar de a provoca ambele parti.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlrl, on 27th April 2010, 12:00, said:

Nu e primul. In fata sediului PCR din Timisoara au fost vazuti grupuri de "civili" tragand atat in armata cat si in populatie cu scopul clar de a provoca ambele parti.
well, asta e o cretineala. cu siguranta niste indivizi care ar vrea sa provoace tragind in ambele tabere n-ar face-o in grup, ci de undeva adapostiti. probabil erau securisti in civili tragind in populatie si atit, daca cumva au existat macar. din pacate, marturiile nu fac nici cit un cacat batut de vinturi in patagonia, fara dovezi care sa le insoteasca

#14
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMosotti, on 27th April 2010, 12:56, said:

partidul national TARANESC era taranesc fix un cacat. taranii erau praf. ce dracu, toti ati avut bunici la oras? nu vi s-a povestit nimic despre cit de misto era si inainte de maleficul comunism? muncitorii erau vai de pubipla lor. nu degeaba, cretineala aia "proletari din toate tarile, uniti-va" a avut succes. pai daca muncitorii aia aveam macar niste drepturi minime, le-ar fi dat cu flit oricaror comunisti. "ce comunism vrei, ba, nu vezi ca avem bani, avem concediu, avem zile libere, avem asigurare de sanatate, avem invatamint gratuit, avem di tati?" "da, dar marx a zis ca..." "hai, hai, plimba ursu"
Muncitorii erau vai pubipla lor si in vest si totusi acolo nu s-a instaurat comunismul.

ON: in rest, despre marturii de genul asta si despre adevaratele idealuri cam ai dreptate, da incearca un limbaj mai putin colorat si fara s-o mai dai asa in extreme. :D

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postfuturist, on 27th April 2010, 13:26, said:

Muncitorii erau vai pubipla lor si in vest si totusi acolo nu s-a instaurat comunismul.
pentru ca s-au prins la timp si i-au casapit pe aia care au incercat. si chiar si pe aia care NU au incercat, vezi isteria din SUA cu mccarthy. dupa care au imbunatatit calitatea vietii al dracului de mult, nu pentru ca ar fi iubit poporul, ci pentru a preveni sa fie casapiti.

#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
A existat comunism in Romania pt ca a fost adus de tancurile sovietice. In perioada interbelica stanga in Romania a fost anemica rau de tot... Cati faceau parte din pcr/pmr inainte de venirea rusilor... si cati dupa?!?

#17
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMosotti, on 27th April 2010, 14:50, said:

pentru ca s-au prins la timp si i-au casapit pe aia care au incercat. si chiar si pe aia care NU au incercat, vezi isteria din SUA cu mccarthy. dupa care au imbunatatit calitatea vietii al dracului de mult, nu pentru ca ar fi iubit poporul, ci pentru a preveni sa fie casapiti.
Cine i-a casapit , muncitorii ?
Sau elitele au actionat altfel (in alte conditii )decat la noi ?

Edited by futurist, 27 April 2010 - 14:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate