Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cazanesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

Quote

Referendum in Cazanesti, pentru transformarea orasului inapoi in comuna

Locuitorii din Cazanesti, judetul Ialomita, merg duminica la vot pentru a renunta la statului de oras, deoarece, spun ei, de cand sunt oraseni au avut partea doar de dezavantaje.


Oamenii spun ca in ultimii sase ani au platit impozite de trei ori mai mari decat vecinii lor din satele limitrofe si tot din banii lor i-au sutinut si pe cei 40 de angajati ai primariei, relateaza Realitatea TV.
Locuitorii din Cazanesti se plang ca strazile din localitate sunt neasfaltate, nu exista canalizare si nici retea de distributie a gazelor naturale.
Daca referendumul se inchie bine pentru localnici, Cazanesti ar putea deveni primul oras din Romania care redevine comuna din dorinta localnicilor.

http://www.ziare.com...-comuna-1011552

http://www.realitate...ras_710625.html
Cazanesti este primul oras din Romania care doreste sa devina din nou sat. Uimitor!  :w00t:

Edited by muc_cel_mic, 25 April 2010 - 17:25.


#2
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Presupun ca e unul din satele alea transformate 2003-2004 in orase de catre PSD. Is cacalau prin tara si mai toate arata jalnic.

#3
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 muc_cel_mic, on 25th April 2010, 18:25, said:

Cazanesti este primul oras din Romania care doreste sa devina din nou sat. Uimitor!  :w00t:
Da ,este o situatie tragi-comica pentru ca aceste orase-comune,nu pot beneficia de programe europene de dezvoltare a mediului rural (alimentari cu apa,canalizari,drumuri) din cauza ca sunt orase,iar la capitolul orase ,iarasi nu pot beneficia de fonduri europene pentru ca nu au numarul minim de locuitori (peste 10000 ,imi cer scuze deca cifra nu este exacta)

#4
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Au si ei dreptate.

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Toti taranii cooperativizati se visasera oraseni , acum vor sa scape de acest statut ca doar

"obrazul subtire doar cu mare cheltuiala se tine " !  :console:

Dar  :rolleyes:  ce fel de cazane au "cazanestenii" ....... de fonta , de alama , de inox sau de cupru ? B)

Si ce anume fierb ei in cazanele lor daca sunt atat de pauperi ?  B)

Edited by Teophileos, 25 April 2010 - 17:51.


#6
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
M-am uitat pe net. Cazanesti are o gara prin care zilnic trec 5 trenuri regionale.  Spital n-are, drumuri asfaltate nu prea si incasarile totale ale primariei anul trecut erau cam 1 milion de EUR. Insa are un liceu agricol si un orfelinat. 3600 de locuitori.  Eu cunosc comune mai prospere decat acest "oras".

Edited by alalaltu, 25 April 2010 - 21:44.


#7
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
era ceva de asteptat cunosc si eu comuna transformata in oras, pentru ca locuitorii comunei aleia credeau ca or sa aiba mai multe perechi de oo, daca peste noapte comuna devine metropola :lol: care o fi fost motivatia psd-ului de a sustine asa ceva? Cumva salariile pt primari?

#8
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 vanitty, on 25th April 2010, 22:30, said:

care o fi fost motivatia psd-ului de a sustine asa ceva? Cumva salariile pt primari?

Taxele si impozitele mai mari a.k.a. jecmaneala pe fata.

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Cum l-au declarat oraș dacă n-are canalizare?

 alalaltu, on 25th April 2010, 22:28, said:

M-am uitat pe net. Cazanesti are o gara prin care zilnic trec 5 trenuri regionale.  Spital n-are, drumuri asfaltate nu prea si incasarile totale ale primariei anul trecut erau cam 1 milion de EUR. Insa are un liceu agricol si un orfelinat. 3600 de locuitori.  Eu cunosc comune mai prospere decat acest "oras".
Și eu oraș mai jalnic.
Vașcău - 4 blocuri, fără spital, fără liceu, o linie de tren (personal) care nu transportă nimc, 2600 de locuitori. Și în perioada interbelică avea și tribunal.

#10
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009
O fi jalnic Vașcăul dar are o pagina wikipedia care depaseste pe cea a multor orase cu peste 100 000 locuitori.
http://ro.wikipedia....g/wiki/VaƟcău

#11
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 alalaltu, on 25th April 2010, 22:28, said:

M-am uitat pe net. Cazanesti are o gara prin care zilnic trec 5 trenuri regionale.  Spital n-are, drumuri asfaltate nu prea si incasarile totale ale primariei anul trecut erau cam 1 milion de EUR. Insa are un liceu agricol si un orfelinat. 3600 de locuitori.  Eu cunosc comune mai prospere decat acest "oras".

Daca e acel Cazanesti de care stiu eu, in Ialomita parca, acolo era unul din cele mai mari combinate de crestere a porcilor pe vremea Plumbuitului. Din tara si nu cred ca ma insel prea mult cand zic si cel mai mare din Europa.

Avea o intreaga retea de silozuri si fabrici de nutreturi prin tot judetul. Cum combinatul a disparut si orasul a decazut.

#12
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 dragospas, on 25th April 2010, 18:41, said:

Da ,este o situatie tragi-comica pentru ca aceste orase-comune,nu pot beneficia de programe europene de dezvoltare a mediului rural (alimentari cu apa,canalizari,drumuri) din cauza ca sunt orase,iar la capitolul orase ,iarasi nu pot beneficia de fonduri europene pentru ca nu au numarul minim de locuitori (peste 10000 ,imi cer scuze deca cifra nu este exacta)

Ai partial dreptate. Pot beneficia ca orase,chiar daca au sub 10.000 de locuitori, de anumite fonduri europene.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004

 m3th0dman, on 26th April 2010, 00:52, said:

Cum l-au declarat oraș dacă n-are canalizare?

Să nu uităm că Bucureștiul ieste capitală ieruopeană și încă are străzi fără apă curentă și canalizare. Culmea culmilor iginei personală în București: să stai pe Str. Dușului și să trebuiască să te speli la logan (ăăă... lighean) pentru că nu ai apă curentă și canalizare.

Edited by djl, 26 April 2010 - 08:33.


#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Nu e cumva necesar un minim 5000 locuitori ca sa fie oras ? Oricum 'afacerea' oraselor pe banda este plata impozitelor mai mare ! Acum taranul care sta la oras trebuie sa dea si factura si uite asa se mai umfla nitel buzunarele boccienilor  :uhuhno:

Edited by rvic77, 26 April 2010 - 08:59.


#15
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 rvic77, on 26th April 2010, 09:57, said:

Nu e cumva necesar un minim 5000 locuitori ca sa fie oras ? Oricum 'afacerea' oraselor pe banda este plata impozitelor mai mare ! Acum taranul care sta la oras trebuie sa dea si factura si uite asa se mai umfla nitel buzunarele boccienilor  :uhuhno:
A fost facut oras pe vremea luminatilor rosii, prin lege.
Ba da, parca 5000 stiam si eu. Dar au falsificat actele si au facut si magaria asta.

Ca si Baneasa din jud. CT, doar ca Baneasa are 5300.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate