Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

4x4 si Boating

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am cumparat un Ford Explorer AWD de la un individ care se dadea mare pescar - avea o barca si presupun ca o ducea la mare cu SUV-ul - lansarea se face prin dat inapoi cu trailerul care are barca in apa, pana barca pluteste liber de pe trailer. Facand asta in apa sarata (ocean) trebuie neaparat sa speli masina pe dedesubt cu apa dulce. Unii lenesi prefera so o vanda la altii care stiu sa schimbe cablul de frana de urgenta (ruginit in interior) si amortizoare.
La fel se petrece si cand masina a fost folosita intensiv iarna pe drumuri cu sare aplicata generos. De vazut este greu la cumparare, ca trebuuie sa te tarasti sub masina cu o lanterna :)
Aviz cumparatorilor. Poza la ce am dat jos... si la ce am pus.

Attached Files


Edited by SuperDuper, 24 April 2010 - 23:25.


#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Felicitari pentru achizitie !!! Trebuia sa fii mai atent inainte sa o cumperi , acum nu mai ai ce face .

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
@SuperDuper: si spalatul se face acolo imediat in marina (ceva facilitati locale), sau te duci la spalatorie si gata?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De obicei rampele amenajate (se numesc "marina") si au furtune cu apa de spalat. Sau te duci la spalatorie cand te intorci cu barca de la pescuit.
Dar cum am zis, unii prefera sa nu... Acum am invatat lectia, data viitoare daca vad o barca in curte, ma tarasc sub spatele masinii :)
In afara de suruburile alea ruginite pe care l-am desfacut cu un "breaker bar", nu am avut probleme la schimbat. Acum am citit ca oricum la 50000 mile este recomandata schimbarea amortizoarelor si ma bate gandul sa o fac oricum si pe fata. Arata bine saracele, dar acum am vazut diferenta - spatele nu mai sare ca un cal nebun cand trec peste hopuri, este probabil mai bun decat original (ca am pus amortizoare mai bune), dar fata parca are un pic de balans deranjant.

Am intrebat si la un service ieftin (niste coreeni) si voiau 160$ manopera. Nici nu vreau sa stiu cat o fi la dealerul Ford :)

Edited by SuperDuper, 25 April 2010 - 18:38.


#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Pe aici "marina" zicem cam la toata parcarea de barcute (cu pontoane, parcari, rampe de acces, macarale si ce mai e pe acolo). Daca stau sa ma gandesc cum arata Festival Marina http://www.igy-festi...arina/overview/ si cum stateau barcile la rand in Oman, atunci da, se cam sesizeaza diferenta.
Sup, barca iti iei? Ca pe mine cam ma bazaia un gand acum ceva vreme (un bow rider de vreo 25ft), dar asta ar fi insemnat sa schimb si masina si nu prea era economic...

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Barca stiu ca insemna groapa de ingropat bani :)
Aici marina insemna cam tot asa - toate au insa banala rampa de lansare (boat launch ramp).
http://www.nngov.com...ion/leewardpage
http://www.longbaypo...ina.com/air.htm
http://viningsmarine...ding-marina.htm
Ma manca si pe mine undeva sa imi iau una, dar nu prea le am cu pescuitul si asa, doar de plimbare in larg parca nu merita banii care trebuie tocati lunar pentru slip si taxe de proprietate.
Am fost cu unii (firma) la vreo 100 mile in larg si nu ma simteam prea bine :)

Edited by SuperDuper, 19 May 2010 - 04:05.


#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Asta cu intretinerea m-a cam omorat si pe mine (desi aici nu se platesc taxe de proprietate). Si nu prea am incredere in mentenanta pe care o fac tovarasii astia locali...
In plus faptul ca odata ce bagi banii in ea, te simti cumva "obligat" sa tot iesi cu barca. Cumva am ramas cu senzatia ca daca faci acelasi lucru de prea multe ori, nu mai e la fel de fun. Piere elementul de...surpriza, de ceva deosebit. Devine doar un fel de rutina (cred). Eu am fost de vreo 4 ori cu un speed boat in Oman (tot se incurcau aia in ore si pierdeam vaporasul mare, asa ca ne urcam intr-una de-asta si fugeam dupa el sa-l prindem) si am ramas 50/50 indragostit cu sechele :)
Cu pescuitul nici eu nu ma omor, dar chiar imi place sa merg cu barca. E drept, 100 de mile in larg mi se pare cam departe, eu ma gandeam la ceva costier asa.
Ahaaaa, te-am dibacit! Locuiesti prin VA. De doua ori te-am intrebat, si nu mi-ai spus. Te-ai dat de gol :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate