Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Palpitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pexu

pexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.06.2007
Problema mea este urmatoarea: de vreo 2 sapt simt tot timpul ca-mi bate inima putin mai repede... am fost la medicul de familie m-a trimis la cardiolog unde mi-am facut EKG-ul si totul a iesit bine, totusi ca sa scap de aceste palpitatii i-am cerut aceluasi medic de familie sfaturi cu privire la situatia mea, mi-a recomadat sa iau Panangin macar pana se mai amelioreaza starea si sa beau o cana de ceai de paducel in fiecare zi...
Credeti ca este bine sa iau aceste medicamente chiar daca EKG-ul nu indica vreo problema? Mentionez faptul ca 3 luni am lucrat in conditii de stres si cred ca problema mea este pe sistem nervos

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poți să iei Panangin sau Aspacardin (aproximativ același lucru). Niciunul dintre ele nu face rău, dar ar putea ajuta.

#3
pexu

pexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.06.2007
aha.. ok mersi pentru raspuns

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
As sugera sa incerci mai intai niste tratamente "naturiste" : renunta la cafea si bea mai multa apa.

Cand nu prea bei apa, sangele e mai gros si inima pompeaza mult mai greu sangele (presupun ca creste un picut si tensiunea).

Sunt multe persoane care au probleme cu consumul de cafea. Fac parte din categoria asta. Pot sa beau multe luni de zile cateva cafele pe zi, dar ajung in stadiul in care am palpitatii si sunt foarte usor iritabil (ma enervez usor). La mine cafeaua are efect cumulativ. Efectul se accentueaza in timp.
Am cam renuntat la cafea evident.

Edited by katran, 03 May 2010 - 20:41.


#5
raluca89

raluca89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2010
buna... am si eu o problema... am 21 de ani aproape si de la 16 ani am inceput sa am senzatia ca nu am aer destul.... incet incet au inceput palpitatiile..... acum un an si ceva am descoperit ca am tensiunea 9 cu 6...   palpitatii am avut in continuare, destul de dese, mai ales in zilele mai proaste... acum un an jumatate am fost la cardiolog si am facut un ekg, doctorul a vazut ca imi face pauze inima, mi-a zis ca sunt compensatorii si mi-a dat propanolol si aspacardin ( nu mai stiu in ce cantitati) le-am luat pentru 2 zile si m-am oprit pentru ca ma simteam foarte slabita. Acum 2 saptamani am mers iarasi la cardiolog si mi-a spus ca am extrasistolie ventriculara.... se poate face infarct din asta?

#6
Endrea

Endrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2010

 raluca89, on 5th June 2010, 19:47, said:

buna... am si eu o problema... am 21 de ani aproape si de la 16 ani am inceput sa am senzatia ca nu am aer destul.... incet incet au inceput palpitatiile..... acum un an si ceva am descoperit ca am tensiunea 9 cu 6...   palpitatii am avut in continuare, destul de dese, mai ales in zilele mai proaste... acum un an jumatate am fost la cardiolog si am facut un ekg, doctorul a vazut ca imi face pauze inima, mi-a zis ca sunt compensatorii si mi-a dat propanolol si aspacardin ( nu mai stiu in ce cantitati) le-am luat pentru 2 zile si m-am oprit pentru ca ma simteam foarte slabita. Acum 2 saptamani am mers iarasi la cardiolog si mi-a spus ca am extrasistolie ventriculara.... se poate face infarct din asta?
=)))
Sorry pentru ras , daca mai vii pe aici si citesti asta .. CALMEAZA'TE toti oamenii au extrasistolie , unii nu isi dau seama , altii isi dau seama .
De obicei apar cand esti intr-o schimbare , de exemplu cand tii o dieta si mananci mai putin decat trebuie , e mai mult un semn ca ar trebui sa iti schimbi stilul de viata , cateva sfaturi 1. somn mult 2. nutritie buna ( sunt vitamine pentru protectia inimii excelente ) 3. sport sport sport .

Daca bei cafea renunta , nu sta mai mult de 3 ore la pc , daca fumezi renunta , si vezi iar nutritia , ce fel mananci mai MULTE   oua , peste , carne , fructe , legume , nuci / alune  , lactate fermentate ( NU LAPTE de la magazin )  apa multa , condimente naturale etc. si mai putine : cereale , soia , zahar rafinat , sucuri , paine , ulei vegetal , faina , lipii , paste , arahide , fasole , mazare , lactate .

Cat despre palpitatii , de care am avut si eu si inca mai am , tine de ceva psihologic , atacuri de panica , frica , cu cat te enervezi mai mult cu atat o sa le ai , daca te calmezi si ai un program de somn normal intr-o saptamana trec.

Si NU , nu poti face infarct din asta , parerea mea ( nu sunt nici pe departe un expert , vb din experienta ) e ca tu te-ai panicat si inca ti-e frica , ti-e frica de infarct , ti-e frica sa nu ai vreo boala de inima , si frica asta iti aduce simptomurile care le simti .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate