Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Ce rezulta cand nu cedezi trecerea?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010
Salutare! Ma deplasam cu masina persoanala catre serviciu pe drumul prioritar. La nici 1 km de acasa intr-o intersectie si-a facut aparitia un individ. Inainte de-a patrunde in intersectie a intalnit indicatorul cedeaza trecerea. Nu a dat importanta indicatorului acela, nu sa asigurat si din nefericire eu am fost ghinionistul care l-am lovit. A vrut sa imi dea niste bani doar ca sa nu mergem la politie sa declaram accidentul, dar numai din vorbe. Inainte sa plecam de la locul accidentului a bagat de seama ca asigurarea lui expirase cu o zi in urma. Am ridicat masina pe platforma, am ajuns la politie. Intre timp el si-a incheiat alata asigurare. Cand a constatat accidentul domnul agent la intrebat de asigurare. Ia inmanat-o pe cea noua si a trecut-o pe aceea pe procesul verbal. Numai ca pentru asigurarea expirata amenda este de 3000-5000 ron. El nu a fost sanctionat conform legii. Permisul susperndat 3 luni si amenda.
Partea cea mai nasoala este ca eu nu am cazut la pace cu el sa imi pot repara masina. Nu a vrut sa ne intelegem omeneste. L-am dat in judecata si se face aproape un an de zile. De rezolvat nu s-a rezolvat nimic.
Am obtinut un deviz de reparatii de la un service autorizat in valoare de 1500 euro. Nu a fost de acord cu acesti bani in instanta motivand ca este exagerat pentru o Dacie SuperNova.
Masina mea a fost in service am schimbat piese in valoare de vre-o 500-600 de euro, 250 manopera. Nu avea niciun joc, functiona perfect, am rulat 700 de km cu aceste piese noi si apoi...
Oare v-oi mai scoate candva banii de la acest individ ?
Ce ar trebuii sa fac ca totul sa se rezolve mai repede? De un an stau cu masina lovita.




Va rog frumos care pot sa ma ajute si pe mine cu un sfat.
Multumesc frumos.

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
N-am inteles ce a decis instanta...
Poate daca lasi pretentiile putin mai jos gasiti o solutie de compromis.

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Te cam intinzi si tu, sincer. 1500 de euro pentru o super nova ? Pai iti cumperi alta cu 1200-1500. Si tu vrei s-o repari de banii aia ? Trebuia sa te gandesti ca soferul celalalt nu va fi de acord sa-ti plateasca 1500 de euro. Ai gresit in multe privinte. Inclusiv in faptul ca n-ai vrut sa te intelegi cu el. Ai vrut tu sa-l arzi, sa ajungi la politie, si ce-ai rezolvat ? Te judeci cu el si stai dupa bani, in loc sa-l fi lasat sa-si faca RCA si sa va duceti la politie 2-3 zile mai tarziu. Iti faceai masina pe banii asiguratorului si aia era. Nici eu nu ti-as da 1500 de euro pentru reparatii, nici in ruptul capului. As aduce un sondaj de piata cu valoarea reala a masinii, nu m-ar interesa unde ti-ai reparat tu masina cu 60 de milioane.

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
cand dai peste un individ cu rca-ul expirat este bina sa il lasi sa incheie rca-ul si sa il faci pe rca-ul lui ... e mai simplu pentru tine
koffyyan eu cred ca te-ai bazat ca nu are rca si ai vrut sa storci mai multi bani de la el ...in loc sa incerci sa va ajutati ... tu ai vrut profit

#5
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
de ce nu ti-ai reparat masina pe noul RCA?

#6
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Omul nu i-a cerut atunci 1500 de euro, ii cere acum, avand probabil chitante de la service care atesta suma.(suma totusi cam mare)
Eu tot nu am inteles, i-au luat permisul aluia sau nu?

#7
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010

View Posttchoara, on 27th March 2010, 10:13, said:

Te cam intinzi si tu, sincer. 1500 de euro pentru o super nova ? Pai iti cumperi alta cu 1200-1500. Si tu vrei s-o repari de banii aia ? Trebuia sa te gandesti ca soferul celalalt nu va fi de acord sa-ti plateasca 1500 de euro. Ai gresit in multe privinte. Inclusiv in faptul ca n-ai vrut sa te intelegi cu el. Ai vrut tu sa-l arzi, sa ajungi la politie, si ce-ai rezolvat ? Te judeci cu el si stai dupa bani, in loc sa-l fi lasat sa-si faca RCA si sa va duceti la politie 2-3 zile mai tarziu. Iti faceai masina pe banii asiguratorului si aia era. .


Eu am lucrat la un service de vopsitorie si era in spatele blocului. Masinile mai scumpe BMW, Ford,audi erau facute bine dar cand venea vorba de chevrolet,opel,dacia: Logan, solenza etc erau facute un fel de n-ar mai fi. De aceea nu am fost de acord sa imi repar masina in spatele blocului pentru ca stiu cum se lucreaza acolo. Piesele eu l-am schimbat la meridian si am cerut sa imi repare masina la un service autorizat Dacia, nimic mai mult. Am schimbat urmatoarele:
arcuri fata
arcuri spate
telescoape fata
telescoape spate
planetara stanga
planetara dreapta
cilindrii frana
saboti
discuri frana
placute frana
rulmeti fata
rulmeti spate
pivoti
bucsaraie
curea de distributie
pompa de apa
Investete si tu niste bani intr-o masina si apoi sa vina unu smecher sa te invarta ba ca iti dau 2000 de ron,ba ca iti dau 1000 de euro ba ca dute ba in... nu iti mai dau nimic. Tu ce ai face? Ma rog de el sa imi repare masina. Cum altfel puteam sa imi recuperez dauna provocata de el? Nu este o persoana cu care sa te poti intelege.
Am intrebat multe persoane si mi-au spus ca daca eu nu doreste sa iti repare masina nu ai alta solutie decat in justitie.Ce puteam sa fac?
Aia 1500 de euro au fost banii ceruti de service pentru reparatie, nu de mine.
Ca avarii majore este plafonul, cadrul motor fugit, fulia de la alternator bate in lonjeron. Daca erau asa de usor de facut reparatiile numai erau nici costurile mari.
Explicati-mi si mie un lucru: daca eu nu ma duceam la politie sa declar accidentul, asteptam sa-i intre lui asigurarea, dar cine imi garanta mie ca imi mai da asigurarea noua?
Permisul ia fost suspendat 3 luni + amenda.

Edited by Koffyan, 27 March 2010 - 12:46.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
stai mai, ca nu se intelege de ce vrei bani de la el - atata timp cat pe procesul verbal e trecuta o asigurare valabila (cum ai scris in primul post). de ce nu iti faci masina pe rca-ul lui? asta intreaba toata lumea.

#9
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010

View Postborn2lose, on 27th March 2010, 12:58, said:

stai mai, ca nu se intelege de ce vrei bani de la el - atata timp cat pe procesul verbal e trecuta o asigurare valabila (cum ai scris in primul post). de ce nu iti faci masina pe rca-ul lui? asta intreaba toata lumea.


Nu este posibil asaceva pentru ca procesul verbal a fost incheiat pe o data. Iar asigurarea chiar daca a fost incheiata la data accidentului cand sa emis si procesul verbal intra in vigoare dupa trei zile.Este diferenta aceea de 3 zile intre rca si PV. Trebuia ca pe proces sa treaca rca expirat cred ca asa era cel mai corect.


View PostCipsu, on 27th March 2010, 10:05, said:

N-am inteles ce a decis instanta...
Poate daca lasi pretentiile putin mai jos gasiti o solutie de compromis.


Suma de 1500 de euro a fost contestata de individ mentionand ca pretul reparatiei este mult prea mare. Adica mai pe intelesul fiecaruia a vrut sa zica ca am dat eu bani la service-ul unde am fost pentru deviz, sa imi treaca valoarea reparatiei mult mai mare decat cea reala.Nu am dat un banut pentru nimic in plus.Instanta a propus ca devizul sa fie analizat de un expert. Luna ce vine trebuie sa de-a solutia expertul.Apoi o sa decida instanta ce si cum...

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
RCA intra in vigoare a doua zi de la incheiere.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostKoffyan, on 27th March 2010, 13:34, said:

Suma de 1500 de euro a fost contestata de individ mentionand ca pretul reparatiei este mult prea mare. Adica mai pe intelesul fiecaruia a vrut sa zica ca am dat eu bani la service-ul unde am fost pentru deviz, sa imi treaca valoarea reparatiei mult mai mare decat cea reala.Nu am dat un banut pentru nimic in plus.Instanta a propus ca devizul sa fie analizat de un expert. Luna ce vine trebuie sa de-a solutia expertul.Apoi o sa decida instanta ce si cum...
este foarte corect...si eu as fi contestat suma respectiva sa fiu sigur ca nu exista ceva suspect la mijloc. Partea proasta este ca procesul se mai lungeste (poate cu inca 1 an ) .Iar daca vinovatul nu are bunuri pe numele lui si nici salariu....poti sa-ti iei adio de la bani direct de la el.

Quote

Am intrebat multe persoane si mi-au spus ca daca eu nu doreste sa iti repare masina nu ai alta solutie decat in justitie.
Te-au informat gresit......De fondul pentru victimele strazii ai auzit ???!?! Practic vinovatul la aceea data era neasigurat desii avea o hartie care intra in vigoare peste cateva zile !

Varianta de care amintesc acum trebuia actionata de prima data .....posibil sa fi fost despagubit mai repede de 12 luni , iar vinovatul era executat silit de catre acest Fond (practic procesul si executarea silita revenea fondului)


Condiții de intervenție a Fondului:  Fondul intervine, în principiu, dacă accidentul cauzator de prejudicii s-a produs:
pe teritoriul României și autovehiculul care a provocat accidentul a rămas neidentificat sau autovehiculul identificat era neasigurat și avea locul obișnuit de staționare în România sau într-un stat terț față de statele din S.E.E.;


Sursa de venituri a Fondului: Pentru a-și îndeplini obligația de despăgubire și pentru a-și acoperi cheltuielile de funcționare, Fondul dispune de o structură financiară proprie care se constituie din contribuția membrilor cu o cotă procentuală din încasările realizate din vânzarea asigurării R.C.A. 

Dreptul de regres al Fondului: După plata, Fondul va recupera, pe cale de executare silită dacă va fi cazul, despăgubirile plătite, cheltuielile legate de plata acestora precum și dobânda legală, de la persoanele vinovate sau de la alte entități responsabile.

(2) Persoanele prejudiciate care au înaintat actiune în justitie împotriva persoanei sau persoanelor
responsabile
pentru repararea prejudiciului vor fi despagubite de Fond în baza hotarârii judecatoresti.
Fondul are legitimare procesuala pasiva, în calitate de garant al obligatiei de despagubire, în limitele
si în conditiile prevazute de reglementarile legale în vigoare.

Art. 12. -
În cazul în care Fondul este avizat pentru solutionarea unui caz de dauna ca urmare a
faptului ca asiguratorul R.C.A.
nu recunoaste valabilitatea contractului de asigurare, Fondul va
proceda la instrumentarea si lichidarea pretentiilor de despagubire respective. Daca, ulterior, instanta
de judecata va stabili ca asiguratorul R.C.A. trebuie sa plateasca despagubirea, acesta este obligat sa
ramburseze Fondului despagubirea achitata persoanei pagubite, cheltuielile legate de instrumentarea
si lichidarea pretentiilor de despagubire, precum si dobânda legala aferenta sumelor cheltuite de
Fond, potrivit legii.

Art. 13. - Dupa plata despagubirilor,
Fondul se subroga în drepturile persoanelor prejudiciate.
Persoana sau persoanele responsabile pentru repararea prejudiciului au obligatia sa ramburseze
Fondului despagubirea achitata persoanei pagubite
, cheltuielile legate de instrumentarea si lichidarea
pretentiilor de despagubire, precum si dobânda legala aferenta sumelor cheltuite de Fond, potrivit
legii.


Arunca un ochi aici peste reglementari , legi si alte norme !

Edited by cosmin_miu, 27 March 2010 - 16:35.


#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmorogan, on 27th March 2010, 16:05, said:

RCA intra in vigoare a doua zi de la incheiere.
Pentru masinile care, la momentul incheierii noii polite RCA, NU detin asigurare RCA valabila ( cazul de fata ) , noua polita RCA intra in vigoare cel devreme la ora 00:00 a zilei a 3-a urmatoare celei in care au fost emise (diferenta minima > 48h intre momentul emiterii politei si cel al intrarii in vigoare) ...

Edited by ech, 27 March 2010 - 16:47.


#13
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010
Masina nu cred ca se mai merita sa-o repar. A trecut aproape un an de cand sa produs accidentul si numai doresc sa pastrez masina dupa teminarea procesului. Nu am ajuns din vina sau din placerea mea in instanta ci din cauza incapatanarii individului. Asa ca pe langa acei 1500 de euro ma gandesc sa mai adaug si niste daune. Numai ca nu sunt sigur de un lucru, eu cum o sa imi primesc banii? Asta o sa decida intanta dar nu as fi de acord sa imi dea banii in rate pentru ca nici eu la randul meu nu am achitat masina in rate.
Bunuri pe numele sau are masina din cate stiu eu. Altceva nu cunosc.

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostKoffyan, on 27th March 2010, 12:36, said:

cadrul motor fugit, fulia de la alternator bate in lonjeron. Daca erau asa de usor de facut reparatiile numai erau nici costurile mari.
Explicati-mi si mie un lucru: daca eu nu ma duceam la politie sa declar accidentul, asteptam sa-i intre lui asigurarea, dar cine imi garanta mie ca imi mai da asigurarea noua?
Si cine-ti  garanteaza  ca iti da  legea  ceva? Doi  chitrosi  se  intalnesc isi  uite ce  iese. Unu  care  are  asigurarea expirata, cum pana mea poate s a circule  cu  masina  fara  asigurare? Si altul care nu  vede  ca singura  sansa  sa  faca  masina  e sa  aiba o asigurare la indemana pe  care  s-o fructifice la  maxim.  Nene,  daca  te-ai  dat  corect  si ai mers  la politie,  bravo!  Trebuia s ale  spui ca nu are  asigurare  valabila  si sa-l sanctioneze  pe  om  k lumea.
Daca  l-au  sanctionat  pt  prioritate  si  Asigurarea  lui nu este  valabila,  scuza-ma, ai ce  ai  meritat. Nici eu  nu-ti  dadeam  nimic  pe  masina. Tu  vrei sa  o dai  si ca JUNK la  programu rabla  si sa ciugulesti si de la om, CEEA CE NU E  CORECT-te-au  sfatuit gresit  colegii.La munca!!!
Cine-mi  garanta  mie...bla bla...pai omu  era  idiot?  hiar  atat de  distrus  era  incat s a te  temi ca  nu-ti  da asigurarea?  Ii aduceai  politia  la  usa! Ce-l  costa  pe el  sa-ti  de a asigurarea?  NIMICA! Si scapa si cu  cu  permisu,  va  gandeati ce sa  decalarati.

Edited by sanddy1964, 27 March 2010 - 19:25.


#15
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
cea ce spune sandy e perfect logic , eu am fost lovit de unu din brasov care si-a cerut scuze ... si ma rugat sa declar ca am gasit masina ...
era cu un copil mic si spunea ca e bolnav (ceva legat de spital)si nu are timp sa mearga la politie ...
cum aveam casco si copil mic atunci , l-am lasat sa plece si am declarat ca in timp ce parcam am atins un gard ...
alta data asteapta sa isi faca dobitocul rca si declarati amandoi ca sa petrecut accidentul altfel.
oricum el nu poate sa nu iti dea rca-ul pentru ca daca a 3 zi nu iti raspunde te duci tu la politie si declari ... oricum el are masina lovita ... o poza la fata locului ajuta enorm...iar omul care stie ce a facut iti spun sigur ca e deacord sa iti dea rca-ul lui

#16
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010

View Postsanddy1964, on 27th March 2010, 19:21, said:

Si cine-ti  garanteaza  ca iti da  legea  ceva? Doi  chitrosi  se  intalnesc isi  uite ce  iese. Unu  care  are  asigurarea expirata, cum pana mea poate s a circule  cu  masina  fara  asigurare? Si altul care nu  vede  ca singura  sansa  sa  faca  masina  e sa  aiba o asigurare la indemana pe  care  s-o fructifice la  maxim.  Nene,  daca  te-ai  dat  corect  si ai mers  la politie,  bravo!  Trebuia s ale  spui ca nu are  asigurare  valabila  si sa-l sanctioneze  pe  om  k lumea.
Daca  l-au  sanctionat  pt  prioritate  si  Asigurarea  lui nu este  valabila,  scuza-ma, ai ce  ai  meritat. Nici eu  nu-ti  dadeam  nimic  pe  masina. Tu  vrei sa  o dai  si ca JUNK la  programu rabla  si sa ciugulesti si de la om, CEEA CE NU E  CORECT-te-au  sfatuit gresit  colegii.La munca!!!
Cine-mi  garanta  mie...bla bla...pai omu  era  idiot?  hiar  atat de  distrus  era  incat s a te  temi ca  nu-ti  da asigurarea?  Ii aduceai  politia  la  usa! Ce-l  costa  pe el  sa-ti  de a asigurarea?  NIMICA! Si scapa si cu  cu  permisu,  va  gandeati ce sa  decalarati.


Prietene daca nu sti cum au fost si cum s-au petrecut lucrurile de ce vorbesti aiurea? Unu la mana de unde sti tu ca sunt chitra? mi-ai verificat monetarul ?de unde sti ca nu sunt arunc cu banii? Doi la mana masina se putea repara si fara asigurarea aluia ce e asa de greu de inteles asta? Nu sunteti romani cei de aici? Nu am avut cu cine sa ma intelg si sa cad la o intelegere. Un vecin a avut accident idem ca si mine. A avut cu cine sa se inteleaga i-a reparat masina plus 2000 de euro. Sunt fel si fel de persoane. Pune-te si tu putin in locul meu sa te rogi de cel vinovat sa iti repare ce ti-a stricat. Stiu cat de usor este sa vb despre altul, sau cat de usor este sa-l scoti pe altul vinovat.
Am avut placerea sa de-a ma intelege cu el. A zis ca imi ofera 600 de euro eram dispus sa-i iau si pe aia. Nu mi-a dat nimic. Si-a inchis telefonul,nu raspundea cand al sunam. Tot eu sunt de vina?
Individul trebuia sa cede trecerea si eu ma deplasam cu drumul cu prioritate. Cum poate declara ca este culpa comuna odata ce pe PV nu este specificat asa? Culpa comuna insemnand ca el nu a cedat si ca eu ma deplasam cu viteza mare. Pe cine interesa viteza atata timp cat el trebuia sa stea la cutie.

Edited by Koffyan, 27 March 2010 - 21:34.


#17
Koffyan

Koffyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2010
"Tu  vrei sa  o dai  si ca JUNK la  programu rabla  si sa ciugulesti si de la om, CEEA CE NU E  CORECT-te-au  sfatuit gresit  colegii.La munca!!!"


Masina este propritatea mea si eu decid ce se intmpla cu ea. Poate ca nu doresc sa-o dau la remat asa cum afirmi tu.
Nu ma sfatuit nimeni nimic. Daca ma sfatuiau altii numai ajungeam sa postez aici pe forum.
Am crezut ca gasesc si eu pe cineva care sa ma inteleaga si sa ma ajute si pe mine.:( Dar mam convins... :crybaby:
Multumesc frumos pentru tot.

Edited by Koffyan, 27 March 2010 - 22:20.


#18
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostKoffyan, on 27th March 2010, 18:59, said:

 Numai ca nu sunt sigur de un lucru, eu cum o sa imi primesc banii? Asta o sa decida intanta dar nu as fi de acord sa imi dea banii in rate pentru ca nici eu la randul meu nu am achitat masina in rate.
Bunuri pe numele sau are masina din cate stiu eu. Altceva nu cunosc.
instanta decide sa-ti dea banii sa zicem. Daca nu iti da bani in perioada de xx zile se trece la executare silita, pentru asta tu trebuie sa ajungi la un executor. Executorul ii da pune propire pe bunuri care vor fi valorificate ( prin licitatie) sau pe o parte salariu in caz ca are(iti va da nu stiu cat % din salariul lunar). Daca nu mai are nimic .....nu mai recuperezi nimic de la el. Simplu !  :D
In 12 luni a avut timp sa-si treaca masina pe alt nume daca a fost cu capu pe umeri   :D

Exista varianta cu fpvs pe care am spus-o mai sus insa ei nu o sa decarteze niciodata 1500 E reparatii ptr o masina care valoareaza 1500E pe piata si sub 1000 E in div. cataloage (stare, depreciere, etc)

Quote

iar omul care stie ce a facut iti spun sigur ca e deacord sa iti dea rca-ul lui
e vorba de omul .....dar sa fii om e lucru mare mai ales acum cu bonus-malus  :fear:  

Edited by cosmin_miu, 27 March 2010 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate