Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

dhs adventure

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
grigorascata

grigorascata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2010
vreau niste pareri despre aceasta bicicleta

#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Nu DHS , nu iti recomand DHS , Rich Bike sau First Bike , mai citeste alte topicuri . Mai bine mai strangi ceva banuti si iti cumperi ceva mult mai fiabil .

#3
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Un detinator mi-a zis ca are 23 kg. E adevarat?

#4
DunlopZX

DunlopZX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2010
in nici un caz DHS sunt niste pocnitori. Am avut si eu una si mai bine mergi pe jos. Poate asa scapi cu viata.

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
În cuvintele unui cunoscut despre bicicleta lui DHS, "literalmente curg piesele din ea". Habar n-am dacã era adventure. Dacã vrei s-o freci mai tare (cum fãcea amicu' meu pânã a învãþat sã zboare de pe ºa peste ghidon cu aterizare pe suprafaþã durã - rod al obiceiului de a se da cu bicla din vârful dealului), încearcã ceva mai bun.

PS: Zice târgu' cã ar fi bine sã te fereºti ºi de First Bike.

Edited by Dihorul Razboinic, 26 March 2010 - 21:12.


#6
foxxbiker

foxxbiker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgrigorascata, on 26th March 2010, 15:43, said:

vreau niste pareri despre aceasta bicicleta
din gama de biciclete mtb dhs poti alege modelele chuper(12,5 kg),silver(13kg) sau impulse(13 kg) ,personal le-am testat pe toate si se comporta ok ,nu recomand dhs adventure (furca slaba,deraioare modeste ,cadru incomod)

#7
grigorascata

grigorascata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2010
dar despre balance 1.1 de la hervis e buna de ceva?

#8
grigorascata

grigorascata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2010

View Postdrysna, on 26th March 2010, 21:25, said:

Un detinator mi-a zis ca are 23 kg. E adevarat?
nu cunosc nu am avut bicicleta si vreau una pt plimbari ocazionale nu chiar zilnic da destul de solida ca am cam 100 de kg

Edited by grigorascata, 01 April 2010 - 07:33.


#9
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Daca bicicleta are 23 kg nu inseamna ca si rezista mai mult :))

#10
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Ai dreptate,nu trebuie sa fie grea pentru a rezista.Are un prieten un Fb din vara si suspensia spate e foarte moale.

#11
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
DHS din gama IMPULSE sunt super OK. In categoria lor de pret sunt ca fix aceleasi biciclete ca ale producatorilor de renume - adica echipate cu shimano alivio, furca santour xcm restul echiparilor - promax.

http://www.dhsbike.r...?id=307&style=1

Bicicleta de mai sus si-a luat-o un amic cu 7.5 mil (chiar daca acolo scrie 10 mil in realitate la magazinele unde se comercializeaza o gasesti undeva la 8-8.5 mil) - noua. Super pret zic eu. Bicicleta se comporat OK pentru oras si iesiri la padure chiar si coborari mai light. Cadrul este solid si cu o geometrie OK si daca n-ar fi scris pe el DHS as fi jurat ca este cube, kona, trek etc.

Singurele chestii care nu prea mi-au placut au fost franale pe disk - promax. Dar cu 1-1.5 mil le schimbi cu shimano br-416 sau 486 mecanice si ai facut o bicicleta mai mult decat OK la 7.5 mil.

Edited by ncristi, 01 April 2010 - 13:27.


#12
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Cadrul e ok.
Jante DHS si butuci de toata increderea :) Sunt asa de PERFORMANTE ca s-au gandit sa reduca din numarul de spite. Sa se asigure ca lumea se va intoarce in service pentru centrat rotile.
Frane, dupa cum ai zis si tu, o bataie de joc.

Daca au un renume de bombe pe doua roti de ce le mai cumparati? Numai niste magari ar putea scoate pe piata un full suspension cu frane pe disc sub 600 lei. Ce incredere poti sa mai ai in ei?

#13
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
@ncristi :  in descrierea bicicletei Impulse din linkul tau scrie ca are cadru de 26". Pei asta e bicicleta pentru oameni de 2.5 metrii (sau nu stiu astia de la dhs cum se face un cadru). Schimbatorul spate nu e cumva acera? Iar ala fata e tourney, gama TY, adica aia cea mai ieftina, nici macar TX. De butuci si furca vad ca nu scriu nimic (probabil productie proprie). Da nu-i nimic, scrie shimano pe undeva pe ea, deci e buna ;)

#14
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Furca este fix XCM-ul care-l am (avut ca o s-l schim in curand) pe cube - bicicleta de 25 mil  :deadtongue: . Nu este nici o produtie proprie iar jantele si butucii (am impresia ca butucii-s joytech - adica divizia mai ieftna a celor de la novatech daca nu ma insel) s-au comportat foarte bine.

Am impresia ca i-a schimbat in momentul cumpararii butucul pedalier cu un monobloc shimano...sper sa nu ma insel.

#15
meandrro

meandrro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.04.2008
am eu bicicleta dhs adventure si sunt multumit de ea ... dar in caz de o iei sa o verifici bine sa fie bine stranse toate piulitele, sa ai grija pentru ca eu asa am facut si butucul de pe spate nu era bine strans si dupa ce mi`am dat seama (cam o luna de zile de sarit borduri, etc) mi s-a indoit si acum are joc (astept sa se strice de tot ca sa pun altul). In rest nu am probleme, fac padurea foarte des cu ea, o duc peste tot si merge stas. Schimbatoarele sunt bune... Dupa parerea mea e o bicicleta buna dar ti`am zis sa ai grija dupa ce o cumperi. Acum 2 zile am luat o tranta cu ea in padure (m-am agatat de buzunarul unui coleg la intrecere) si pot sa zic ca am mers 10 metri cu bicicleta peste mine, langa mine si dupa ce s`a oprit nu avea nimic ... doar saua a suferit o zgarietura mica si eu care acuma dorm cam rau din cauza juliturilor ^^. Colegul acela

#16
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010

View Postmeandrro, on 7th April 2010, 11:54, said:

am eu bicicleta dhs adventure si sunt multumit de ea ... dar in caz de o iei sa o verifici bine sa fie bine stranse toate piulitele, sa ai grija pentru ca eu asa am facut si butucul de pe spate nu era bine strans si dupa ce mi`am dat seama (cam o luna de zile de sarit borduri, etc) mi s-a indoit si acum are joc (astept sa se strice de tot ca sa pun altul). In rest nu am probleme, fac padurea foarte des cu ea, o duc peste tot si merge stas. Schimbatoarele sunt bune... Dupa parerea mea e o bicicleta buna dar ti`am zis sa ai grija dupa ce o cumperi. Acum 2 zile am luat o tranta cu ea in padure (m-am agatat de buzunarul unui coleg la intrecere) si pot sa zic ca am mers 10 metri cu bicicleta peste mine, langa mine si dupa ce s`a oprit nu avea nimic ... doar saua a suferit o zgarietura mica si eu care acuma dorm cam rau din cauza juliturilor ^^. Colegul acela
Las' ca trece ;) Oricum e vremea cam naspa de iesit acum .

#17
grigorascata

grigorascata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2010

View Postmeandrro, on 7th April 2010, 11:54, said:

am eu bicicleta dhs adventure si sunt multumit de ea ... dar in caz de o iei sa o verifici bine sa fie bine stranse toate piulitele, sa ai grija pentru ca eu asa am facut si butucul de pe spate nu era bine strans si dupa ce mi`am dat seama (cam o luna de zile de sarit borduri, etc) mi s-a indoit si acum are joc (astept sa se strice de tot ca sa pun altul). In rest nu am probleme, fac padurea foarte des cu ea, o duc peste tot si merge stas. Schimbatoarele sunt bune... Dupa parerea mea e o bicicleta buna dar ti`am zis sa ai grija dupa ce o cumperi. Acum 2 zile am luat o tranta cu ea in padure (m-am agatat de buzunarul unui coleg la intrecere) si pot sa zic ca am mers 10 metri cu bicicleta peste mine, langa mine si dupa ce s`a oprit nu avea nimic ... doar saua a suferit o zgarietura mica si eu care acuma dorm cam rau din cauza juliturilor ^^. Colegul acela
multumesc mult pt sfaturi cred ca o sa iau una si eu

#18
treides

treides

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2008

View Postgrigorascata, on 18th April 2010, 23:06, said:

multumesc mult pt sfaturi cred ca o sa iau una si eu

Salut . Pentru 100 de RON in plus , cumpara  cu incredere "Silver"-ul . Cadru de aluminiu, ghidon si  furca imbunatatita , schimbator  mai performant , daca prinzi o serie speciala (cum am vazut vara trecuta la CORA Liujerului ) , s-ar putea sa vina si cu o sea mai confortabila  . Un coleg de servici care are peste 110 kg , o foloseste aproape zilnic  de aproape 5 luni si nu are nici un fel de problema , mai ales ca parcurge trasee outdoor . Sincer , credeam ca o sa se rupa sub el .

Eu personal am un ADVENTURE , sunt multumit de ea , este foarte solida ( m-a lovit o masina in roata spate asteptand la un semafor !! - si nu s-a strambat absolut nimic ) , am facut outdoor , light  down hill  , in afara de sabotii de frana si de furca care devine mai relaxata dupa o perioada lunga de folosire , nu s-a stricat nimic  , merge ca si noua . Mici reglaje pe ici pe colo , strans un surub , etc .
Singurul si marele dezavantaj este -- GREA , GREA , GREA . Este foarte robusta , dar am impresia uneori  ca pedalez un tanc , nu o bicicleta . Daca ai probleme cu articulatiile , nu  vrei sa faci culturism la picioare , alege modelul SILVER, e cu aproape 6 kg mai usoara  . E mult mai confortabila la drum lung si ascensiune .

Spor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate