Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Joc de Rantz

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View PostIgnition, on Oct 14 2005, 20:56, said:

Poate fi jucat si in 6 persoane. Mai exact 6 jucatori x 8 carti = 48 carti.
Nu este nici un programator interesat ?

Sigur...eu insa nu am jucat niciodata in 6...doar ca se mai adauga inca 16 carti, adica 6, 5, 4, 3, dar regulile sunt aceleasi...asa ca asteptam un programator interesat sa faca jocu'...
Multumesc anticipat!  :coolspeak:

#20
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Problema ar fi cu ai-ul pentru că trebuie alt ai la fiecare joc: dame, carale, levate, totale, popa de roşu, whist, renţ.

Edited by dixy, 15 October 2005 - 18:24.


#21
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
hai fratilor ca dupa ce il faceti sigur va sari cineva de la doizece.ro sa cumpere motorul jocului ... eu spun ca merita

#22
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

View PostM_r, on Oct 10 2005, 12:47, said:

Deci...e vb in felu urmator:
Ai uitat sa zici cum are loc impartirea cartilor, degeaba am citit (sau am incercat sa citesc) explicatiile tale de vreme ce nu stiu cate carti are fiecare jucator =))

#23
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Uite aici sunt regulile in engleza, de la celalt joc de rentz care nu il mai dezvolta nimeni.
Ar fi util sa putem seta fiecare la ce valoare de pucte sa fie fiecare din jocuri.
Asteptam programatori interesati.

Rentz

Introduction
Rentz is a skilful card game for 4-6 players. From the standard pack use 8 cards for every player (24 for 3 players, 32 for 4 players and so on). The cards rank as usual: A, K, Q, J, 10, 9, [8, 7...].
In the course of a session, each player will play each of the seven contracts once. The first dealer is chosen at random. Then the turn to deal rotates clockwise after each hand. The first player (the next to the first dealer) chooses a contract to play. In the next hand, the next player (the next to the first player) chooses another contract (could be the same as the first contract) and so on. This way, all the players will play randomly the seven contracts, one in each round. In each of these contracts, each player is playing for herself.
The Seven Contracts
There are five "negative" and two "positive" contracts.
In all the contracts, there are no trumps. The declarer leads to the first trick. Players must follow suit if possible - a player who cannot follow suit may discard any card. The winner of a trick leads to the next.
The negative contracts are:
? No Tricks: Each trick scores negative points to the player winning it.
? No Queens. Each queen scores negative points to the player winning it in a trick. When the fourth queen is played, the play ends at the end of that trick, as there are no more points at stake on that hand.
? No Diamonds. Each diamond scores negative points to the player winning it.
? No King of Hearts. The king of hearts scores negative to the player winning it in a trick.
? Totals. all the above penalties count at once
The positive contracts are:
? Tricks. Each trick scores positive points  to the player winning it.
? Rentz. There is a starting rank depending on the number of players. This is the superior middle rank (e.g. for 4 player is J, for 5 players is 10). The game starts with the player that has the clubs with the starting rank. The object is to get rid of all one's cards before the other players. Each player in turn, starting as usual with declarer, must, if possible, play an acceptable card face upwards to the table. Acceptable cards are those of the starting rank, also cards of the same suit and adjacent rank to one already played. A player who cannot play (having no acceptable card), indicates this (saying “Pass”) and the turn to play passes on. The played cards form a layout with the four cards of the starting rank in a column in the center, and the other cards of their suits built up in sequence on either side. Play continues until all four players have played all their cards.
The end cards (i.e. Aces and, in a 4 players game, 7s) are special card. If a player draw an Ace he has the right to place another card. If a player draw a 7 then the next player must pass, even he has an acceptable card to play.
Example: A 4-player Rentz starts with the J of clubs. The next player draw the J of spades, the next plays the 10 of spades. Playable cards for the fourth player are now C10, CQ, S9, SQ, DJ, and HJ. If he has none of these he must pass.
The Scoring
There are some scoring algorithms used for Rentz. The simplest one is to use a fixed value of cards:
? Diamond: -10 points;
? Queen: -20 points;
? King of hearts: -80 points;
? Tricks: + or -10 points;
? Rentz: first player wins 250 points, the second wins 200, the third 150, the fourth 100, and if necessary, the fifth 50 and the sixth wins nothing.
Variations
A common variation, used to make the game shorter, is to reject the Tricks contracts, the positive and negative one. Anyway, the Totals contract still count the negative points for the tricks.
Another variation, is the possibility of refusing the Rentz contract by the other players that the ones who declare it. A player can refuse the Rentz contract, if he have 4 different end cards or 3 identical end cards (e.g., in a 4-player game, 3 Aces or 3 7s or 2 Aces and 2 7s). A Rentz contract can be refused ones or twice (this number can be establish, at the user choice, at the beginning of the game).

#24
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Și eu care eram convins că jocul e românesc. Cât despre ideea unui joc de renț pe calculator, nu știu cât interes prezintă. Nu de alta, dar am văzut că lumea nu prea se omoară după jocurile de cărți pe calculator.

#25
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postdixy, on Oct 17 2005, 12:25, said:

Și eu care eram convins că jocul e românesc. Cât despre ideea unui joc de renț pe calculator, nu știu cât interes prezintă. Nu de alta, dar am văzut că lumea nu prea se omoară după jocurile de cărți pe calculator.
Jocul nush sigur cat e de romanesc...io am auzit ca e unguresc...da mno...nush...oricum...dc bunicu' il stie (si crede-ti-ma ca nu o stat in fatza unui calculator niciodata... :D ) si asta inseamna ca e fie unguresc fie romanesc...
In legatura cu impartirea cartilor...scuze...uite ca am uitat ceva pana la urma...deci se impart spre stanga, cate o carte (ca la poker) pana se impart toate cartile. (Deci dc se joaca in 4 sau 6...vor fi 32 de carti, respectiv 48 => cate 8 de pers...).
Altceva nush ce sa zic despre joc...io il consider super...adica oricum mai super decat 66 in 2 sau in 4 sau decat licitatzie. E un fel de "monopoly"...stiu ca nu ii pot spune asa, ca nu are absolut nici o treaba unu cu altu', dar e palpitant...adica il poti juca pe bani, pe bere, pe ce vreti voi...putetzi sa il :death: pe ala care pierde...(sunt sadic...stiu...desi nu imi sta in fire)
Deci pana la urma...se zice ca sperantza moare ultima...eu sper ca cineva il va face...sper...ca eu nu stiu...ca dc as sti...as lucra zi si noapte la el...numai sa stiu ca se poate juca...ms oricum celor care au raspuns acestui topic...inseamna mult pt mine ca cineva totusi a accesat acest topic si a spus cate ceva... :worthy:

#26
dj50

dj50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.12.2003
Jocu nu e neaparat greu de facut, dar ia o gramada de timp datorita faptului ca sunt 8 tipuri de joc (Totale +, Totale -, Whist, Levate, Romburi, Dame, Popa de rosu, Rentz) ... ma rog ca sunt cam la fel mai putin rentz-ul, doar punctarea difera.

Partea cea mai nasoala e faptul ca tre sa joace calculatorul sau sa poti juca prin internet, adica inca pe atat timp pierdut cel putin.

Cel mai bine ii bateti la cap pe cei de la doizece.ro, sau de la alt site de profil ca poate se indura si-l fac.

#27
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postdj50, on Oct 18 2005, 11:15, said:

Jocu nu e neaparat greu de facut, dar ia o gramada de timp datorita faptului ca sunt 8 tipuri de joc (Totale +, Totale -, Whist, Levate, Romburi, Dame, Popa de rosu, Rentz) ... ma rog ca sunt cam la fel mai putin rentz-ul, doar punctarea difera.

Partea cea mai nasoala e faptul ca tre sa joace calculatorul sau sa poti juca prin internet, adica inca pe atat timp pierdut cel putin.

Cel mai bine ii bateti la cap pe cei de la doizece.ro, sau de la alt site de profil ca poate se indura si-l fac.

Mah in primu si in primu rand ar fi mai usor un pic (probabil...) dc ar face cineva varianta pe care am scris-o io...adica nush...da ma cam enerveaza faza asta cu Totale - si + (si sincer nu ii inteleg rostu'...adica tre sa nu duci nimik...deci toate ti se scad...deci tre sa fie cu - ...pana la urma il faceti pe care il doriti...insa io zic ca e mai simpla varianta mea)...deci nush...eu speram sa faceti varianta aia...o sa incerc si pe doizece.ro...ms de info...
Sper in continuare ca cineva se va invoi sa faca acest joc...
Hail to you guys!
:worthy:

#28
parkyprg

parkyprg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2003
sal

Eu am facut acum 6 ani pentru atestatul pentru bac. partea de Rentz.
Era facut in pascal si mergea beton. Era doar pentru un singur calc. dar puteau participa intre 1 si 6 jucatori, restul fiind inlocuiti de calc.

Credeti ca ar fi multi interesati de acest joc?
Ma gandesc la o verisune on-line. Ar merita facut asa ceva? Eu m-as apuca, dar nu vreau sa pierd mult timp doar pentru 2-3 oameni.
:bye:

#29
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postparkyprg, on Oct 19 2005, 11:55, said:

sal

Eu am facut acum 6 ani pentru atestatul pentru bac. partea de Rentz.
Era facut in pascal si mergea beton. Era doar pentru un singur calc. dar puteau participa intre 1 si 6 jucatori, restul fiind inlocuiti de calc.

Credeti ca ar fi multi interesati de acest joc?
Ma gandesc la o verisune on-line. Ar merita facut asa ceva? Eu m-as apuca, dar nu vreau sa pierd mult timp doar pentru 2-3 oameni.
:bye:

Eu cunosc vreo 10 care is interesati de acest joc, dupa regulile pe care le-am dat eu mai sus, dar din pacate nici unul nu se "intelege bine" cu programarea...asa ca rabda...fiecare cum poate...Crede-ma ca sunt fi si mai multi care ar vrea jocul...dar care poate nu au auzit de acest forum...din pacate...
Eu zic ca merita...acuma nush...greul sta "pe programatori" si ei au nevoie de vointza si de timp sa il faca, asta presupunand ca (,) cunostintele le au deja...
Dc ai putea sa adaugi la acel joc de Rentz si celelalte 5, adica Levata, Doba, Dame, Cocosh, Totale ti-as fi recunoscator pe veci...:worthy: Asta bineinteles...dc ai uploada programelu pe site... :D ms anticipat :peacefingers:

#30
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postparkyprg, on Oct 19 2005, 10:55, said:

sal

Eu am facut acum 6 ani pentru atestatul pentru bac. partea de Rentz.
Era facut in pascal si mergea beton. Era doar pentru un singur calc. dar puteau participa intre 1 si 6 jucatori, restul fiind inlocuiti de calc.

Credeti ca ar fi multi interesati de acest joc?
Ma gandesc la o verisune on-line. Ar merita facut asa ceva? Eu m-as apuca, dar nu vreau sa pierd mult timp doar pentru 2-3 oameni.
:bye:

In cazul in care s-ar apuca careva sa-l reprogrameze, cred ca ar fi util sa se poata uita la sursele programului tau.
Nu ar strica sa postezi sursele respective aici, bineinteles daca esti de acord sa le foloseasca si altii (open source).

#31
marinica2222

marinica2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.07.2004
am reusit sa fac jocul de wist si ma gandeam sa ma apuc si de rentz; din pacate din lipsa de timp am lasat balta proiectul; oricum jocul de rentz este mult mai complicat (practic sunt 7 jocuri intr-unul) deci trebuie un algoritm pt fiecare joc in parte...
dar tot o sa-l fac.....:))

#32
marinica2222

marinica2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.07.2004
cam asa o sa arate!!
:naughty:

Attached Files

  • Attached File  rent.jpg   76.78K   430 downloads


#33
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postmarinica2222, on Oct 26 2005, 10:05, said:

am reusit sa fac jocul de wist si ma gandeam sa ma apuc si de rentz; din pacate din lipsa de timp am lasat balta proiectul; oricum jocul de rentz este mult mai complicat (practic sunt 7 jocuri intr-unul) deci trebuie un algoritm pt fiecare joc in parte...
dar tot o sa-l fac.....:))

Trebe sa recunosc ca lucrurile nu au decurs chiar asa cum speram atunci cand am initziat acest topic...
Ce vreau sa spun e ca lucrurile au luat o intorsura neasteptata...pt mine.
Io speram ca daca scriu regulile originale ale jocului (si nu cele in engleza...luate din jocul de pe ftp://debian.lcs.mit.edu ...pe care il am si eu...si care e destul de restrictionat  :nonobad:) si le postez pe site voi avea norocul ca cineva sa faca jocul intocmai dupa acele reguli...
Io nu inteleg faza aia cu Totale + si Totale - si cu Whistu'. Nu stiu sincer ce e Whistu' asta. Probabil e un joc asemanator cu Rentz-ul, nush, si sincer nu ma intere...Eu am scris regulile la varianta originala a jocului de Rentz (cea ungureasca) invatzata de bunicu' meu de la unguri acum 50-60 de ani. Adica ma gandeam ca astia de pe net, care au facut progu', niste englezi probabil, si care l-au uploadat pe ftp://debian.lcs.mit.edu au bagat de la ei anumite chestii...pt ca jocul original nu e asa...adica nu are si Totale + si Totale -, ci numa Totale (simplu, fara + sau -) a caror reguli le-am prezentat nu de mult pe forum. Si jocul ala de Whist...adica nu cred ca Whistu' e un joc unguresc de fapt sau ca ungurii au plagiat un joc englezesc sau american pentru a isi imbogatzi ei o creatzie proprie... Nu vreau sa creada lumea ca is sustinator al ungurilor sau fan sau Doamne fereste... "altceva", nici nu am nimik cu oamenii aia...desi au incercat sa ne ia Transilvania... :lol: ...dar la capitolu' Rentz sunt sigur ca ei l-au inventat si ca nu au adaugat jocuri "straine" creatziei lor.
Acuma va rog sa ma scuzati ca fac abuz de spatiu incercand sa prezint cat mai pe larg regulile unui joc pe care eu il consider super, ceva pe langa care pokeru' e mic copil, in sperantza ca va fi cineva care il va face dupa regulile originale, de la mama lor de acasa. Probabil trebuia sa mentionez acest lucru cand am postat greselile. Nu am facut-o, asta e, my bad.
Dar totusi insist asupra acestui fapt si imi doresc in continuare ca cineva sa faca jocul dupa regulile pe care le-am postat eu...sper...
Daca acele reguli nu au fost destul de explicite sau...nush...cineva considera ca pe baza lor nu se poate "construi" acel joc...il rog sa isi spuna parerea...sa imi spuna unde sa aduc completari...pentru ca le voi aduce cu cea mai mare placere...
E un joc pe care eu il joc an de an, de 10 ani incoace si pot spune ca sunt "obsedat" de el, din dorintza de a-l juca virtual, de a-l juca pe compu' meu, cu inca 3 sau 5 preteni, pe bani sau pe bere, pe dezbracatea, pe orice...e ca Monopoly$...un joc palpitant...chiar dc nu de societate...nu cumperi nik, nu platesti...e palpitant si amuzant totodata sa il joci...
Termin imediat...nush ce am de scriu atata iar...asta e probabil datorita faptului ca am fost foarte entuziasmat cand am vazut ca lumea chiar citeste topicul si ca sunt persoane care chiar ar vrea sa joace acest joc, chiar daca nu au auzit de el pana in momentul in care au citit topicul, sunt si mai entuziasmat cand vad ca tot mai multi acceseaza acest topic si sper ca vor fi macar cativa care vor incerca sa faca acest joc...
Inca o data multzumesc tuturor celor care au fost interesati macar sa citeasca topicul, celor ce doresc sa faca programul si celor ce inca asteapta ca cineva...un GOD...sa faca acest joc...
Sperantza moare ultima...deci eu inca sper ca cineva va face acest joc (bineinteles dupa regulile "mele" :rolleyes: )
Suntetzi  :coolspeak:

#34
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Pana la urma este vreun programator interesat de proiect ?

#35
marinica2222

marinica2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.07.2004
da, el lucrez la el, in limita timpului disponibil (din pacate)

#36
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIgnition, on Oct 22 2005, 14:16, said:

In cazul in care s-ar apuca careva sa-l reprogrameze, cred ca ar fi util sa se poata uita la sursele programului tau.
Nu ar strica sa postezi sursele respective aici, bineinteles daca esti de acord sa le foloseasca si altii (open source).
da, Ignition are dreptate, posteaza sursele ... dar sper sa fie comentate macar ... si ar fi si mai frumos sa fi folosit nume de variabile sugestive, altfel mai bine imi dati regulile si il fac de la 0.
Daca renunt la al doilea job, poate ma apuc eu sa-l fac ... si dupa cum au decurs lucrurile in ultimul timp e foarte posibil sa renunt .... 12-14 ore pe zi e totusi prea mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate