Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7712 replies to this topic

#3439
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 12.02.2014
E normal să poată. La telefonia mobilă se poate face transfer de responsabilitate fără probleme.

#3440
brahma

brahma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.11.2011
am  sunat...se poate face transferul de responsabilitate , dar numai intr un centru UPC.....problema mea e ca socrul meu se deplaseaza greu si nu e in oras, as fi vrut prin alta metoda, prin telefon sau email cum se face si la abonare sau retentie , dar nu se poate si nu inteleg de ce......

#3441
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Ar trebui sa se poata orice, exista scannere, se trimit documentele, se scaneaza, semneaza etc si cam asta e.
Asa am facut in cateva cazuri si nu era vorba de un simplu contract de cablu...

#3442
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
din moment ce la anumite banci, in cazul persoanelor greu deplasabile sau imobilizate la pat, se deplaseaza un reprezentant al bancii la domiciliul persoanei, pentru a-i inmana cardul sau pentru a-i actualiza datele personale, ar trebui sa se poata gasi o solutie si in cazul celor de la upc. daca se vrea, cu putina omenie si intelegere, se poate rezolva.

#3443
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

View Postbrahma, on 08 mai 2018 - 15:56, said:

am  sunat...se poate face transferul de responsabilitate , dar numai intr un centru UPC.....problema mea e ca socrul meu se deplaseaza greu si nu e in oras, as fi vrut prin alta metoda, prin telefon sau email cum se face si la abonare sau retentie , dar nu se poate si nu inteleg de ce......
Confirm. Am sunat astazi si mi s-a comunicat ca transferul de responsabilitate se poate face doar intr-un sediu UPC, in prezenta titularului si a persoanei catre care se face transferul (ambele persoane cu buletinul normal), Am intrebat daca se poate efectua operatiunea pe mail, cu trimitere scan dupa buletine, dar se pare ca nu se poate.

#3444
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Interesant, eu am schimbat titularul de contract pentru energia electrica (tata, decedat de 10 ani) prin mutarea de la Electrica la Enel direct pe numele mamei.
E adevarat ca la Engie au cerut cateva acte in plus dar la Enel s-a putut, m-am dus unde a fost ok (si ca pret s-a nimerit).

Referitor la UPC: toate modificarile pe contract au fost facute online...

#3445
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

View Postdanghetau, on 08 mai 2018 - 18:57, said:

Interesant, eu am schimbat titularul de contract pentru energia electrica (tata, decedat de 10 ani) prin mutarea de la Electrica la Enel direct pe numele mamei.
E adevarat ca la Engie au cerut cateva acte in plus dar la Enel s-a putut, m-am dus unde a fost ok (si ca pret s-a nimerit).

Referitor la UPC: toate modificarile pe contract au fost facute online...
Referitor la modificarile online efectuate la UPC, presupun ca te referi la ofertele de retentie/prelungire. In acest caz, si eu am acceptat si primit noile contracte la telefon/mail, atat la abonamentul meu cat si pentru abonamentul parintilor.

#3446
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, la telefon nu exista certitudinea ca se vorbeste cu titularul. Macar in magazinele proprii exista un angajat care se mai uita si la poza. Eu cu tata (acum vreo2 ani) asa am facut.

La noua casa, am preluat recent un contract de gaze (Engie) online. In fomularul Online mi-au cerut scanari dupa buletinul meu, contractul de spatiu (la mine a fost contractul de vanzare-cumparare la care este obligatoriu autentificarea, pentru data presupun) si serie si consum contor (initial dadusem seria contorului gresita si le-am trimis si poza cu contorul in care se vedea consumul, codul de bare si inca un cod). Ar fi de intrebat daca se poate face si ceva de genul.

#3447
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
Cat mai aveti de gand sa poluati topicul de retentii cu subiectul asta?

#3448
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 09.08.2013
Am internet 300mbs si tel.nelimitat fix Romania si Europa la 36,7lei și mi s a oferit cu prelungire pe 2ani tv maxim+ maxpak+300mbs+tel.nelimitat fix RO si Eu+2ci+la 64.8 lei.Este bine,să accept?

#3449
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Practic dublezi costurile pentru maxim TV plus doua decodoare (CI+). Daca te uiti la canale din grila maxima, ar merita. Tata plateste 70 de lei pentru maxim tv+sport+net 300+mediabox hd+ci si se cam uita la cele premium (adica la cele incluse in maxim). Daca ai un tv cu DVB-C si iti sunt indeajuns canalele pe care le receptionezi, n-are sens.

PS: Vodafone a cumparat UPC, asa ca ia in calcul ca in viitorul apropiat sa ai oferte si pentru mobil sau invers (daca esti si abonatul Vodafone).

#3450
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009

View Postmarin62, on 10 mai 2018 - 09:41, said:

Am internet 300mbs si tel.nelimitat fix Romania si Europa la 36,7lei și mi s a oferit cu prelungire pe 2ani tv maxim+ maxpak+300mbs+tel.nelimitat fix RO si Eu+2ci+la 64.8 lei.Este bine,să accept?
Încearcă doar pe un an.

#3451
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
E corect cum procedeaza UPC in urmatorul caz?

Cand te apropii de finalul perioadei cintractuale ai doua variante: fie renegociezi fie platesti pretul intreg, nu poti ramane in situatia actuala. In conditiile in care eu am deja ultimele pachete/echipamente (adica Play Maxim, Connect Box) nu vad corecta afirmatia unora "sa nu fie asa de multe versiuni de pachete pe piata, sa se alinieze". Eu sunt ok aici.
Daca renegociez si astia nu vor sa accepte decat pe 2 ani e cam aiurea, fie platesti pretul intreg (nu o face nimeni) fie reziliezi si pleci.
La alte companii daca un abonament este pe piata si esti in afara contractului obligatoriu, nu te obliga sa schimbi abonamentul (vezi Connex Cent care si acum functioneaza la unii).

Prin urmare mi se pare o fortare a mainii, mai ales in situatia celor care sunt la zi cu noile tipuri de abonament.

#3452
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu sunt singurii. Ori Vodafone (...) ori Orange au avut in reclama pana nu demult o optiune (sau bonus) pe perioada de 2 ani (la contractele pe 2 ani), dupa urmand a fi tarifat separat de abonament, nu dezactivat automat. Depinde ce scrie pe contractul de fidelizare. La ultima mea fidelizare aveam specificat ca pachetul Sport este gratuit pentru 12 luni, dar aveam negru pe alb chestia asta, stiam de ea. Practic iti ofera un bonus de ceva (in general un serviciu sau o optiune gratuita) sa te mai tina macar un an, dupa ce trece, e posibil sa uiti ca reducerea este pe termen limitat si sa te trezesti in luna a 13a/25a cu abonamentul marit.

#3453
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Nu as face niciodată contract pe 2 ani.
Daca nu merge pe 6 luni atunci maxim un an.
Sa vad ce oferte îmi fac, astept sa ma sune. Aici pot intentionat sa nu ma sune decât prea târziu când nu mai pot renegocia fără sa risc sa ma trezesc ca ies din perioada contractuala si sa plătesc mai mult decât face, acel "pret de lista".

#3454
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Daca nu ceri tu o reofertare ei nu o sa te sune pana la finalul perioadei contractuale, te lasa sa iti intre noul pret, iar apoi iti zic ca iti pot prelungi oferta veche.

#3455
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am cerut acum vreo 2 saptamani.
De ce nu poti ramane cu pachetul actual si dupa ce expira perioada contractuala nu inteleg.

#3456
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
poate uiti ca iti expira si mergi cu pretul nou ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate