Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7712 replies to this topic

#1729
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Scuze, ca m-am uitat direct la configuratia ofertei, fiind oricum pe topicul de retentii.
Ce sa zic, avand in vedere ca astazi ar trebui lansat Horizonul, poate ca totusi vor schimba ceva si la ofertele pentru abonatii noi.

Dar si asa, oferta este inacceptabila, in opinia mea: daca ai tvuri cu CI+ nu ai nici un motiv sa accepti grila SD. Si chiar daca nu este o retentie (caz in care ar fi fost necesara o reducere de 20 ron) eu zic ca in banii astia ai merita Maxim HD.
Ca alfel, sa nu-mi spui ca eventual iti cer si contract pe 2 ani, adica sa stai pana la jumatatea anului 2018 cu grila SD ?!?

#1730
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Daca ai televizor hd, iti iei echipament care poate hd dar grila sd... e groaznic, n-am ce spune.

#1731
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru cei care se ambaleaza aiurea: SD respectiv HD din denumirea ofertei de net (fie Familia fie Maxim) nu inseamna ca doar in ultimul caz sunt canale HD. Nu faceti confuzia cu analog.
De exemplu intre Maxim SD si Maxim HD exista diferente de 1 canal la SD (probabil TV1000) si de 16 canale HD. Dintre acele 16 canale HD mai mult de 10 sunt porcarii (Etno, Taraf, Mezzo, Arte, Mooz etc.) pe care eu nici in format "SD" nu le am salvate, ba chiar nici in analog nu le-as fi salvat.

Hai s-o luam altfel: pachetul Optim HD e mai bun decat Maxim SD? Dupa logica voastra da fiind vorb de HD din titlu...
Pana cand si Optim HD (pachetul de baza) are 10 canale HD.

De fapt as fi vrut sa spun ori esti de nationalitate turca ori cred o dioptrie foarte mare. Imi cer scuze dar nu inteleg ce e atat de greu sa intelegi cand toata lumea iti spune cum sta treaba. Dar n-o spun.

Deci hai sa nu ne mai dam interesanti decat atunci cand e cazul. Si ocazii vor mai fi.

#1732
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Diferenta dintre Maxim SD si HD nu exista cand punem vorba de posturi SD, e o greseala pe site, si TV1000 e inclus in Maxim SD.

Ideea e ca Maxim SD are 10 posturi HD (cele din Optim HD), iar Maxim HD are 27 de posturi HD. Daca iei Maxim SD pierzi MTV Live HD, Trace Urban HD, Viasat HD, Nat Geo Wild HD, Shorts HD, History HD, Mooz Dance HD si Travel HD care sunt extrem de bune :).

#1733
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View Postdanghetau, on 10 iunie 2016 - 13:10, said:

Pentru cei care se ambaleaza aiurea: SD respectiv HD din denumirea ofertei de net (fie Familia fie Maxim) nu inseamna ca doar in ultimul caz sunt canale HD. Nu faceti confuzia cu analog.
De exemplu intre Maxim SD si Maxim HD exista diferente de 1 canal la SD (probabil TV1000) si de 16 canale HD. Dintre acele 16 canale HD mai mult de 10 sunt porcarii (Etno, Taraf, Mezzo, Arte, Mooz etc.) pe care eu nici in format "SD" nu le am salvate, ba chiar nici in analog nu le-as fi salvat.

Hai s-o luam altfel: pachetul Optim HD e mai bun decat Maxim SD? Dupa logica voastra da fiind vorb de HD din titlu...
Pana cand si Optim HD (pachetul de baza) are 10 canale HD.

De fapt as fi vrut sa spun ori esti de nationalitate turca ori cred o dioptrie foarte mare. Imi cer scuze dar nu inteleg ce e atat de greu sa intelegi cand toata lumea iti spune cum sta treaba. Dar n-o spun.

Deci hai sa nu ne mai dam interesanti decat atunci cand e cazul. Si ocazii vor mai fi.
De ce nu accepti parerile altora mai vechi si sa nu mai fii capos cand altii vor sa te ajute.
Daca nu vreti sa fiti ajutati sau nu doriti alte pareri atunci nu mai utilizati forumul si vorbiti singuri ca tot ce vreti voi faceti.

Edited by gigsnet, 10 June 2016 - 13:57.


#1734
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Eu credeam ca omul comenta ca nu are ce face.. daca stiam ca a cerut sfatul nostru nu dadeam nici macar o tasta pentru el.

#1735
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 21.08.2008

View Postqueron, on 10 iunie 2016 - 13:43, said:

Diferenta dintre Maxim SD si HD nu exista cand punem vorba de posturi SD, e o greseala pe site, si TV1000 e inclus in Maxim SD.

Ideea e ca Maxim SD are 10 posturi HD (cele din Optim HD), iar Maxim HD are 27 de posturi HD. Daca iei Maxim SD pierzi MTV Live HD, Trace Urban HD, Viasat HD, Nat Geo Wild HD, Shorts HD, History HD, Mooz Dance HD si Travel HD care sunt extrem de bune Posted Image.
Da, si TV1000 e in Maxim HD dar eu il am atat pe tv cat si pe Horizon Goin grila SD.
Tocmai asta am spus, diferenta e doar pe HD si pentru mine, cu exceptia catorva canale bune, nu merita. Nici la ele in format SD nu ma uit ca nu am cand si nu m-ar ajuta decat sa stiu ca sunt acolo. Adica sa platesc pentru ceva ce nu folosesc.
Eu utilizez foarte mult platforma online, am spus-o inca de la inceput...

Eu apreciez efortul vostru, nu pot sa ma supar pentru ca astia sunteti...
Toata lumea stie ca sunteti oamenii platiti de Telekom si Digi...

Apropo queron: esti sigur ca ai raspuns la vreun post de-al meu sau ai incurcat borcanele? Eu nu tin minte sa fi raspuns, cred ca ai gresit andrisantul. La ce sfat te referi ca am cerut si la care ai raspuns tu?

Like, like, like, dati-va likeuri intre voi.

Edited by danghetau, 10 June 2016 - 14:16.


#1736
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postdanghetau, on 10 iunie 2016 - 13:10, said:

Hai s-o luam altfel: pachetul Optim HD e mai bun decat Maxim SD? Dupa logica voastra da fiind vorb de HD din titlu...
Pana cand si Optim HD (pachetul de baza) are 10 canale HD.

Cine si-a luat un tv HD, se presupune ca vrea sa se uite la programe HD.
CI+ este un echipament de decodare HD, specific televizoarelor HD.
Toate tvurile moderne HD au tuner digital care permite evident receptia programelor transmise necodat. In cazul UPC discutam despre pachetul Optim HD.

Deci nu ai nevoie de CI+ ca sa receptionezi grila Optim inclusiv cele 10 programe HD, nu este necesar nici macar sa ai un contract cu UPC pentru Optim HD, poti sa ai bine-mersi abonament analogic.
Si atunci in final se pune problema ca daca tot iti pui la tvul tau card CI+, sa te ajute cardul respectiv cu ceva la partea de HD.

Edited by quant, 10 June 2016 - 19:13.


#1737
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 21.08.2008
Intr-adevar, Optim HD mergea cu toate canalele si fără CI+.
Am solicitat grila Horizon Go extinsa si mi s-a oferit in pretul abonamentului Optim HD acest Maxim SD, 2CI+ si netul de 500/25.
Fără net ar fi fost 52-53 de lei.
Nu stiu daca Maxim SD sau HD ar fi mers la fel cu sau fără CI+, ma refer la grila completa.
Repet, nu m-au interesat programele HD din pachetul Maxim HD, folosesc Horizon Go.


#1738
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Au existat in trecut astfel oferte parsive pentru abonati noi, cu CI+ sau mediabox HD dar grila SD. La fel cum s-au facut astfel de oferte si la retentie iar unii au pus botul. Evident ca cine ia CI+ sa se uite la Travel, Sundance etc va vrea sa o faca la versiunile HD. Cine are un tv full HD nu ai nici un motiv sa se uite pe 110 in loc de 152 etc.

#1739
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 21.08.2008
In cazul meu (un televizor CRT cu Mediabox DVR) plus doua TV HD/FHD mi s-au oferit si doua CI+ pentru ultimele televizoare (bonus, gratis) pentru ca fara acestea nu se vad nici macar posturile SD ca sa nu mai spun de cele HD. Am testat astazi, am scos CI+ si nu mai vedeam AXN Black/White, TV1000 etc. Nu mi-au dat cardurile fara noima.
Deci nu stiu daca e corect cum ai spus mai sus (asta pentru corecta informare a altora care ar putea fi in situatia asta). Cel putin la mine asa e.

Mai am un tuner tv la desktop si un tv cu tub dar acolo vad pachetul de baza.

Edited by danghetau, 11 June 2016 - 07:23.


#1740
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007
Quant a spus ca nu-ti trebuie CI+ pentru canalele din Optim HD, acelea le receptioneaza toata lumea fara CI, normal ca tu daca ai Maxim SD vei receptiona toate canalele din grila Maxim dar HD doar pe cele din Optim, restul le vezi SD.

Edited by Danosul, 11 June 2016 - 10:13.


#1741
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postdanghetau, on 11 iunie 2016 - 07:23, said:

(bonus, gratis)
Nu exista nimic GRATIS pe lumea asta. La orice fel de oferta, retentie etc nu va lasati impresionati de cuvinte de genul acesta.
Este irelevant ca pe diverse facturi pe anumite linii poate scrie CI Gratis, Filmbox Gratis, Extrafotbal Gratis, Maxpak Gratis.  Conteaza doar care sunt grilele, pachetele, echipamentele, pretul total si cum se compara toate acestea cu ofertele altor abonati si cu ofertele competitorilor.

View Postdanghetau, on 11 iunie 2016 - 07:23, said:

fara acestea nu se vad nici macar posturile SD ca sa nu mai spun de cele HD.
Eu ce sa mai spun, ca ai tv HD cu CI+ care este echipament HD, dar care nu iti foloseste la nimic pe partea de HD. Tot ce ai HD sunt programele necodate, dar care nu au nici o legatura cu oferta ta, si nu te ajuta CI+ul cu nimic in privinta respectiva. Deci desi tu ai aparatura HD nu te poti bucura de HD. Nu-i prima oara cand vad astfel de situatii, au fost si oferte la noi abonati cu DVR-HD si grila SD.

#1742
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Omul nu prea pricepe.. lasa-l sa vada Travel Channel, Viasat, Nat Geo Wild si restul in SD, nu va mai chinuiti cu el ca e cauza pierduta :).

#1743
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 21.08.2008
Si atunci de ce fara CI+ in tv nu vad TV1000, AXN White, Black, Viasaturile...

Sau: un post non HD, de exmplu TV1000 se vede altfel (mai putin clar) in grila Maxim SD fata de Maxim HD?
Sau: pana acum am avut Optim HD si nu se vedea mai bine ca acum cu Maxim SD. Chiar nu pricep ce vreti sa spuneti. Nu vad privind ecranul nici o diferenta decat intre programele SD si cele HD.

Edited by danghetau, 12 June 2016 - 09:13.


#1744
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Un pensionar are
Familia HD
Passion
Mediabox Hd.
Pret 30 lei

Ce ar putea să ceară?

#1745
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 08:58, said:

Nu vad privind ecranul nici o diferenta decat intre programele SD si cele HD.
... si atunci ar fi bine sa te uiti la versiunile HD dupa cum a spus si colegul Queron mai sus. Ce nu este clar cand mai multi ti-am explicat ?
Tu ai tv HD, cu CI+ care este echipament HD, dar nu te ajuta decat la receptionat programe SD. Deci tu nu te poti uita la versiunile HD ale programelor ci doar la cele SD (cu exceptia celor necodate, dar acelea nu au nici o legatura cu oferta si echipamentul CI al tau).

View Postmadalinmdl1, on 12 iunie 2016 - 12:07, said:

Un pensionar are
Familia HD
Passion
Mediabox Hd.
Pret 30 lei

Ce ar putea să ceară?
Pensionar + passion Posted Image  Mai doreste si altceva ? Posted Image
Lasand gluma la o parte, cam ce si-ar dori ? Considerand ca este un client vechi si este pregatit si de o negociere poate cere un upgrade la Maxim.

Edited by quant, 12 June 2016 - 13:03.


#1746
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 08:58, said:

Si atunci de ce fara CI+ in tv nu vad TV1000, AXN White, Black, Viasaturile...


Pai ce nu ai inteles ? e normal sa nu le vezi  fara CI+ pentru ca ele nu exista in pachetul Optim, cand bagi cardul CI+ in TV atunci prinzi toate canalele din grila Maxim SD, dar in format HD le vezi doar pe cele 10 canale care sunt oricum si in grila Optim HD(pe care le receptioneaza toata lumea care are un televizor HD cu DVB-C), restul le vezi in SD.

In schimb in grila Maxim HD ai 26 de canale HD dintre care tu vezi doar 10 dintre ele datorita faptului ca ai abonament maxim SD care are incluse doar 10 canale HD, oricum vezi chiar pe pagina UPC ca scrie clar ce contine Maxim SD si Maxim HD.

http://www.upc.ro/te...une/abonamente/

Attached Files

  • Attached File  upc.jpg   131.74K   25 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate