Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7712 replies to this topic

#1747
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008

View Postquant, on 12 iunie 2016 - 12:43, said:

... si atunci ar fi bine sa te uiti la versiunile HD dupa cum a spus si colegul Queron mai sus. Ce nu este clar cand mai multi ti-am explicat ?
Tu ai tv HD, cu CI+ care este echipament HD, dar nu te ajuta decat la receptionat programe SD. Deci tu nu te poti uita la versiunile HD ale programelor ci doar la cele SD (cu exceptia celor necodate, dar acelea nu au nici o legatura cu oferta si echipamentul CI al tau).
Dar pe mine (si ma refer doar la mine) nu ma intereseaza sa vad acele 16 canale in plus (dintre Maxim SD si Maxim HD) in format HD. Unele sunt tentante dar pe unele nici in format SD nu le am salvate (din alea 16HD). Si asa am salvate din toata grila doar cca 25 programe.
Si cand te gandesti ca totul a plecat de la faptul ca eu am vrut doar grila Horizon Go sa fie extinsa... Nu toata lumea doreste ce doreste majoritatea.

Poate in cativa ani se va renunta la formatul SD si toata grila va fi HD, televizoarele vor fi doar HD (minim) iar serviciile operatorilor de cablu impecabile.

PS: Danosul, exact ce am spus eu, stiu foarte bine diferentele, mi le-am asumat, nu am nevoie de ele. Si nu, nu la Optim HD m-am referit ci la pachetul actual! ADICA fara CI+ in tv NU se vad acele programe SD!

Edited by danghetau, 12 June 2016 - 15:51.


#1748
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 15:48, said:

nu ma intereseaza sa vad acele 16 canale in plus (dintre Maxim SD si Maxim HD) in format HD
Bine atunci, ai primit ceea ce ai dorit.

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 15:48, said:

ADICA fara CI+ in tv NU se vad acele programe SD!
Da, evident ca nu se vad. Dar cazul tau, de persoana care are tv HD dar isi doreste CI+ doar pentru programe SD este o exceptie. Daca maine s-ar introduce in grila versiunile HD ale acelor programe SD la care te uiti tu, nu le vei avea, pentru ca ai o oferta 'geniala' in care la tv HD cu echipament de decodare CI+ HD, grila este SD.

Se intamplase de mai multe ori ca unii colegi sau apropiati de-ai lor sa fie prostiti cu oferte cu echipamente HD dar cu grile SD, nefiind atenti la detalii si realizand abia apoi lipsurile.

Edited by quant, 12 June 2016 - 17:37.


#1749
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu ca pare un nonsens sa ai televizor compatibil HD si sa ai o "grila SD" insa aceasta e si din cauza impartirii pachetelor de programe de catre UPC.
M-am uita si intre SD si HD la Maxim e vorba doar de un canal SD (pe care eu il am in grila SD desi apare ca nu e disponibil) si de 16 canale HD, dintre astea doar 3 sunt tentante. Da, eu am stiut de la inceput ce mi se ofera, am intrebat de mai multe ori care sunt diferentele, unii colegi au fost deranjati ca nu am ales ce ar fi ales ei dar ce sa-i faci, eu am alte necesitati...
Daca oferta HD ar fi fost mult diversificata in sensul ca la SD aveam 5 canale HD iar in HD as fi avut 50 canale da, mai ziceam, dara asa chiar nu sufar ca la mine pe abonament nu scrie Maxim HD ci SD, e vorba doar de o denumire.
Canalele SD se vad la aceeasi calitate pe televizoarele mele HD ca la cineva care are pachetul Maxim HD iar diferenta e ca eu nu vad acele 16 canale HD.
Chiar in aceste conditii, fara cardurile CI+ nu as fi vazut canalele in format SD care sunt mult mai importante decat acele 16 canale HD care fac diferenta.

Eu unul sunt deocamdata multumit, e clar ca daca se vor aduce modificari grilei probabil voi fi vaduvit de unele programe dar chiar e ok acum, la aceiasi bani am in plus:
-net 500/25 fata de 200/6
-2 CI+
-Maxim SD fata de Optim HD (vreo 50 canale SD si probabil cateva HD in plus).
-grila extinsa HorizonGo (50 canale fata de 25).

#1750
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 18:08, said:

Stiu ca pare un nonsens sa ai televizor compatibil HD si sa ai o "grila SD" insa aceasta e si din cauza impartirii pachetelor de programe de catre UPC.
Dpdv logic este un nonsens, in realitate este o nesimtire dar facuta cu intentie, le creeaza lor un "leverage".
Unii abonati neatenti au picat in capcana.

View Postdanghetau, on 12 iunie 2016 - 18:08, said:

[...] si de 16 canale HD, dintre astea doar 3 sunt tentante. [...] Daca oferta HD ar fi fost mult diversificata
Ideea este ca la UPC lipsesc momentan multe versiuni HD ale unor programe de calitate, disponibile HD, dar prezente in grila doar SD (plus ca altele noi pot fi introduse, poate doar HD si avem exemple de programe fara duplicare SD !). Poate ca odata cu lansarea iminenta a Horizonlui, se vor aduce si imbunatatiri pe partea de HD iar Maxim HD va fi intarit si atunci poate il vor da mai greu la retentie.   Deci pentru cei care au echipamente HD dar oferta de grila SD , diferenta de programe HD la care nu au acces , nu poate decat sa creasca.

Edited by quant, 12 June 2016 - 18:39.


#1751
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007
Ideea era ca tu in Maxim SD nu ai decat cele 10 canale HD la liber care le poate prinde oricine care are TV HD cu DVBC, nici nu trebuie CI+ pentru acest lucru, normal ca in OptimHD nu sunt toate canalele disponibile si ai mai multe in Maxim SD, dar le vezi SD, dar e ok daca nu te deranjeaza acest lucru, cardul CI in cazul tau te ajuta sa receptionezi toate canalele din grila SD, fara el introdus in TV ai doar canalele din Optim HD( dar asta se aplica la toti abonatii TV UPC).
Poti sa fii doar abonat la internet, dar poti avea canalele din Optim HD gratuit cu ajutorul unui spliter.

#1752
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 06.12.2006
Pai dacă pe om nu-l interesează actualele canale HD de ce sa negocieze oferte cu acestea incluse?

Dacă el este mulțumit de ce a primit nu mai contează ca din punctul tău sau al meu de vedere nu a făcut o afacere.

Poate programele pe care le urmărește el nu au versiune si in HD. Sau poate nu pune mare accent nici pe formatul HD.

Gusturile fiecăruia nu se discută

Edited by tdan08, 12 June 2016 - 18:40.


#1753
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007
Ca idee cam astea sunt canalele care tu nu le poti vedea in format HD :

152. Sundance HD  
154. Shorts HD
163. Auto Motor Sports HD  
167. Trace Urban HD
180. History HD
182. National Geographic Wild HD
185. Travel Channel HD  
186. Viasat Nature/History HD  
190. Fashion TV HD  
191. High TV 3D  
194. Taraf HD  
195. MTV HD  
196. Etno HD  
197. Mooz Dance HD  
198. Mezzo Live HD
199. Arte HD

le vezi dar in SD, daca nu conteaza pentru tine acest lucru si esti multumit, atunci totul e bine, chestia e ca poate ai fi putut obtine Maxim HD in aceeasi bani, dar tu erai inca sub contract cu UPC pana in Septembrie si e mai greu de negociat asa.

#1754
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008

View PostDanosul, on 12 iunie 2016 - 18:52, said:

Ca idee cam astea sunt canalele care tu nu le poti vedea in format HD :
....
le vezi dar in SD, daca nu conteaza pentru tine acest lucru si esti multumit, atunci totul e bine, chestia e ca poate ai fi putut obtine Maxim HD in aceeasi bani, dar tu erai inca sub contract cu UPC pana in Septembrie si e mai greu de negociat asa.
Exact asta am spus si eu mereu. De la retentie mi-au spus ca oferta personalizata nu mai poate beneficia de o alta reducere. Nici nu doream sa am ceva si sa nu folosesc, prefer sa am mai putin si sa folosesc.

M-am raportat la Maxim SD si la CI+, in acest caz fara card nu pot vedea nici macar canalele in format SD, cele care fac subiectul upgradeului de la Optim de acum cca 2 ani.

Edited by danghetau, 12 June 2016 - 19:32.


#1755
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View PostDanosul, on 12 iunie 2016 - 18:52, said:

le vezi dar in SD, daca nu conteaza pentru tine acest lucru si esti multumit, atunci totul e bine, chestia e ca poate ai fi putut obtine Maxim HD in aceeasi bani, dar tu erai inca sub contract cu UPC pana in Septembrie si e mai greu de negociat asa.
Atentie ca este o mica mare problema: de vazut in grila SD, pot fi vazute doar programele care sunt transmise duplicat, adica pe o pozitie in SD si pe o alta in HD, cum este de exemplu Sundance. Altele in schimb (de ex Shorts, AMS, Trace urban, Viasat N/H, MTV, Mezzo live, Arte) sunt transmise doar HD, deci cei care au echipamente CI+ HD (sau mediabox HD) dar oferta cu grila SD, nu le vor putea receptiona...

Alte exemple de situatii: cineva care are tv mai vechi, non-HD, poate lua mediabox HD si sa seteze ca mediaboxul sa scoata semnal de rezolutie SD, si deci daca are grila Maxim HD poate viziona in SD si programele HD, inclusiv cele care sunt transmise doar HD.  De aceea mediaboxul HD este mult mai util decat unul SD, chiar si pentru televizoarele non-HD.  Plus ca din experienta de testare proprie pot sa spun ca imaginea SD scoasa de un mediabox HD este mai buna calitativ comparativ cu cea provenita de la un mediabox SD  (probabil datorita tehnologiilor mai noi) (vorbesc de o testare pe care o facusem pe un tv cu tub catodic).
Insa in exemplul ofertei colegului noi suntem in situatia inversa in care un mediabox HD, sau CI+ care este un echipament HD destinat exclusiv tvurilor HD, ajunge sa receptioneze doar grila SD si mai precis doar programele transmise SD, care in unele situatii pot fi duplicate ale unora HD, dar nu neaparat. Deci si tvul si echipamentul UPC sunt HD dar se receptioneaza doar continutul pe care UPCul il transmite strict SD. Practic o porcarie la adresa abonatilor.

Edited by quant, 12 June 2016 - 22:22.


#1756
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008
Acum am Maxim HD si unele posturi SD de care vorbeam zilele trecute (AXN Black, White si toate care fac subiectul upgradeului de la grila Optim) se vad doar cu CI+ pus in televizor FHD si HD.
Daca as fi avut grila Maxim HD as mai fi avut nevoie de aceste CI+ pentru a vedea acele canale SD mentionate intre parantezele de mai sus?

Scurt: da sau nu.

Edited by danghetau, 13 June 2016 - 13:25.


#1757
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,857
  • Înscris: 07.07.2009
Nu contează că vrei SD sau HD, dacă vrei mai mult decât Optim HD (care e la liber) ai nevoie de CI+ (nu e echipament exclusiv pentru posturile HD, fără acel card nu vezi nimic în plus ci numai pachetul minim). Simplu.

Nu trebuie explicat mai departe care e avantajul sau dezavantajul, omul a zis clar că nu are nevoie de posturile HD din Mazim.

Edited by Kalman2007, 13 June 2016 - 13:39.


#1758
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008
Si cand spuneam eu ca fara CI+ nu vad nimic din canalale "de upgrade" au sarit arsi vreo 2-3 cum ca eu am echipament HD si am ales grila SD. Ei bine, fara CI+ nu as fi vazut nici in grila HD acele canale "de upgrade".

Am sunat azi la UPC sa vedem care e statusul abonamentului, initial mi-a spus o domnita ca as avea Familia HD apoi la insistentele mele a cautat ceva mai "adanc" si a gasit oferta actuala cu drept de retragere in 14 zile, pana pe 23.06.
Mi-au confirmat asta, poate foloseste si altora.
In acelasi timp am studiat si oferta Telekom dar pe partea de tv online stau mult mai slab decat UC si pe mine asta m-ar fi interesat mai mult... Daca oferta T ar fi fost mai generoasa (sau mai calitativa) as fi ramas pana in septembrie la UPC si as fi semnat cu T.
Nu stiu ce sa zic, la mine internetul de la UPC merge ok, nu am nevoie sa stiu ca am ping 2-3ms sau 500MB upload pentru ca nu joc (nici online nici offline), nu descarc decat ocazional (sau foarte ocazional Posted Image )...
Multi ar trece la T datorita FTTH dar la mine este ok, am 505/25...

Edited by danghetau, 13 June 2016 - 14:28.


#1759
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,857
  • Înscris: 07.07.2009
Tu să fii mulțumit, în rest nu contează :)
Lumea de aici a dat oricum sfaturi bune, mai departe tu decizi.

#1760
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008
Unii nu au fost prea atenti, au încercat sa ma treacă strada desi eu nu doream. Nu au vrut sa accepte decât intr-un final ca nu doream un pachet maximal.

Poate s-a pierdut informatia initiala cum ca eram sub contract si ca s-a făcut un upgrade, am beneficiat de o reducere pe tot pachetul de 25%.
Vorba ta, clientul sa fie multumit.

Multumesc.

#1761
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 21.08.2008

View Postquant, on 12 iunie 2016 - 22:00, said:

...cineva care are tv mai vechi, non-HD, poate lua mediabox HD si sa seteze ca mediaboxul sa scoata semnal de rezolutie SD, si deci daca are grila Maxim HD poate viziona in SD si programele HD, inclusiv cele care sunt transmise doar HD...
M-am uitat azi in setarile mediaboxului HD Thomson si nu am gasit unde as putea face aceasta setare. Singurul loc unde am modificat a fost intre Standard si RGB, calitatea imaginii in interfata era mai buna in RGB dar nu am vazut nici un canal in plus (de genul Eurosport HD sau Pro TV HD).

Apropo de retentie: ieri am lasat numarul de mobil pe siteul Telekom in vederea contactarii pentru a discuta anumite chestii tehnice. Se spune ca vor suna in maxim jumatate de ora, abia azi la pranz au sunat, au servicii de relatii cu clientii mult mai proaste decat UPC.

#1762
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,131
  • Înscris: 10.03.2012
Azi ma suna de UPC sa imi modific contractul sa urc de la 200 la 500 si filmbox sau panonia si inca ceva la aceasi bani 155 si le am spus ca sunt multumit cu ce am acum.

#1763
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Foame de bani grav. Ce sa faci cu Filmbox sau Panonia, niste pachete de tot rahatul neinteresante? Panonia e pentru unguri, daca ei il ofera ca motiv pentru prelungirea contractului dau in ridicol rau de tot.

#1764
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Posthansoloro2, on 14 iunie 2016 - 14:51, said:

Azi ma suna de UPC sa imi modific contractul sa urc de la 200 la 500 si filmbox sau panonia si inca ceva la aceasi bani 155 si le am spus ca sunt multumit cu ce am acum.
Tu ce servicii ai si cat platesti? Inteleg bine, 155 ron ? Ca valoare mi se pare mult, dar as vrea sa vad, pentru ce exact.

View Postqueron, on 14 iunie 2016 - 15:08, said:

Foame de bani grav. Ce sa faci cu Filmbox sau Panonia, niste pachete de tot rahatul neinteresante? Panonia e pentru unguri, daca ei il ofera ca motiv pentru prelungirea contractului dau in ridicol rau de tot.
Hai ca Panonia contine programele specifice comunitatii respective.  Dar pachete precum Filmbox si Bolly sunt niste aberatii. Vedem ca alti operatori nici nu au creat optiuni pentru asa ceva. Programele Filmbox nu au nici o identitate aparte ci doar reaiau la infinit aceleasi filme intre ele. Ce este pe Filmbox Plus sau Extra sau Family poate fi in cursul aceleiasi saptamani si pe Filmboxul normal din Optim. Iar filmele sunt foarte slabe. Poate de aceea cand ii apuca, baga vizionari libere de cate o luna, o luna jumate, de oricine apuca sa se sature de productiile respective. Am incercat si eu cand erau libere de sarbatori sa vad ceva, dar nu am remarcat nici macar un film care sa merite vizionat cap-coada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate