Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Ce este de fapt sionismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1521 replies to this topic

#1495
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Pisa4you, on 12 iulie 2013 - 23:04, said:

Billy, nu am auzit de asa ceva pina acum, de aceea ti-am cerut sursa. Cu tot respectul, doar nu-ti inchipui ca am sa cred tot ce spui fara nici un fel de dovezi.

Nu, nu-mi inchipui si de aceea am intotdeauna in spate o sursa cat se poate de credibila ori chiar verificata din mai multe directii.

 Pisa4you, on 12 iulie 2013 - 23:04, said:

Pe de alta parte, poate ar fi mai bine sa nu dai sursa. Deja am avut un soc azi, cind am primit ca sursa un link la electronic intifada.

OK, n-o s-o dau caci tin la sanatatea sufleteasca a userilor mei dragi (scuze pentru nuanta paternalista, de mos-moderator)

#1496
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

 Billy, on 12 iulie 2013 - 23:09, said:

Nu, nu-mi inchipui si de aceea am intotdeauna in spate o sursa cat se poate de credibila ori chiar verificata din mai multe directii.



OK, n-o s-o dau caci tin la sanatatea sufleteasca a userilor mei dragi (scuze pentru nuanta paternalista, de mos-moderator)


Care sint userii tai dragi?

e o intrebare directa si care te poate defini

#1497
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Oboi, on 12 iulie 2013 - 23:21, said:



Care sint userii tai dragi?

e o intrebare directa si care te poate defini

Pai cu avatarul ala al tau, raspunsul nu poate fi decit unul - sau [ http://www.sherv.net/cm/emo/funny/1/black-eye.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1498
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

 Pisa4you, on 12 iulie 2013 - 23:25, said:


Pai cu avatarul ala al tau, raspunsul nu poate fi decit unul - sau [ http://www.sherv.net/cm/emo/funny/1/black-eye.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ma exclud de mult...,

#1499
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Billy, on 12 iulie 2013 - 14:43, said:


Mesaj moderator:

ThinkAbout, daca intr-adevar imi pui la indoiala moderarea, te rog sa soliciti super-moderatorilor ori direct adminilor sa fiu scos de la moderare.

Vorbesc serios si ... Be My Guest.

Eu cred ca a fost aci o neintelegere. Ce ThinkAbout a scris ca figura de stil a scri ,nu ca sa te faca vinovat de ceva. Uite eu, Am  pretentii ca ai idei care nu se potrivesc cu realitatea  si nu cu ideile mele insa la moderare,nu am nici o pretentie .Posted Image

 Billy, on 12 iulie 2013 - 15:34, said:

Ascult domnule Edgar, ascult ... Iata de exemplu cam pe unde se plaseaza opinia mondiala despre Israel intr-un poll facut de Globescan, pentru BBC.

Pai ti-am scris ca Israelul nu este interesat ca cineva sa-l "iubeasca" . Cine vrea poftim. Cine nu,sa-i fie de bine.
Ma scuz ca lungesc replica si ajung cu ea ,in trecut. In anii 40 din WWII.   Dumneata cunosti pe cineva care a  facut ceva ca sa nu se omoare evreii in lagarele de exterminare?
Dom`le Billy, diplomatia   este cea mai apropiata profesie de prostitutie.  In lumea noastra,noi ne-am fript si azi suflam si in iaurt.  
Cine gaseste mare placere in asa poll-uri ,sa-i fie de bine. Pentru noi  nu are nici o importanta.

Stii dumneata,la Londra au fost facute manifestatii in care  s-a cerut sa se boicoteze toate cele care sunt fabricate in Israel. Cineva a intrebat: Si ce ne facem fara iphone ,deoarece sunt fabricate cu piese care se fac numai in Israel?  Oamenii nu prea stiu uneori ce sa zica.Asa si la poll-uri.

#1500
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Billy, on 12 iulie 2013 - 21:45, said:


Stiu domnule ACorneliu, de cate ori ... deschideti forumul este din intamplare si pentru ultima data.

Da, domnul meu, tot incerc sa-mi explic "opinia asta mondiala despre Israel" si nu reusesc.

Si daca tot ati deschis forumul astazi, domnul meu, ati putea sa ma lamuriti intr-o cestiune; am auzit astazi cum ca Israelul n-ar permite accesul in fasia Gaza de materiale / produse de genul creioane, creta pentru scris la tabla, instrumente muzicale si alte asemenea lucruri. Este aceasta situatie adevarata, domnule ACorneliu? Daca este, stiti cumva care sunt explicatiile autoritatii israeliene care controleaza accesul de marfuri in fasia Gaza?

Ce nu se permite accesul la Fasia Gaza sunt arme,munitii,materiale   chimice din care  se fac meteriale explozive cum si tevi de metal din care se fac rachete.

Actual, armata egipteana a inchis si distrus toate tunelele intre fasie si Sinai. Hamasul este in criza cum nu a fost niciodata ca nici  carburanti nu mai primesc din Egipt si azi  sunt legati numai de Israel in privinta asta.  Hamasul incearca sa provoace simpatia lumii cu ajutorul minciunilor  lor.

Fasia a cumparat aceste produse din Egipt. Cu distrugerea tunelelor ei sunt nevoiti sa cumpere din Israel cu preturi mai scumpe decat au cumparat din Egipt. Ei nu vor sa pl;ateasca,atuncia bineinteles ca nu li se trimete. Nu-i vorba deloc de permis sau nu. Este vorba de plata pentru marfa.
La fasie intra din Israel ceace importatori palestinieni cumpara din strainatate si in acord cu acordarea controlului israelian  ,ce se cumpara din Israel de comerciantii fasii si  convoiurile cu alimente si altele care sunt trimese de UNRA.

#1501
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 13 iulie 2013 - 10:47, said:

Fasia a cumparat aceste produse din Egipt. Cu distrugerea tunelelor ei sunt nevoiti sa cumpere din Israel cu preturi mai scumpe decat au cumparat din Egipt. Ei nu vor sa pl;ateasca,atuncia bineinteles ca nu li se trimete. Nu-i vorba deloc de permis sau nu. Este vorba de plata pentru marfa.

O sursa ?

#1502
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Oboi, on 12 iulie 2013 - 23:21, said:

Care sint userii tai dragi?
e o intrebare directa si care te poate defini

Toti.

 Edgaroropsitul, on 13 iulie 2013 - 10:29, said:

Pai ti-am scris ca Israelul nu este interesat ca cineva sa-l "iubeasca" . Cine vrea poftim. Cine nu,sa-i fie de bine.
Ma scuz ca lungesc replica si ajung cu ea ,in trecut. In anii 40 din WWII.   Dumneata cunosti pe cineva care a  facut ceva ca sa nu se omoare evreii in lagarele de exterminare?
Dom`le Billy, diplomatia   este cea mai apropiata profesie de prostitutie.  In lumea noastra,noi ne-am fript si azi suflam si in iaurt.  
Cine gaseste mare placere in asa poll-uri ,sa-i fie de bine. Pentru noi  nu are nici o importanta.

Stii dumneata,la Londra au fost facute manifestatii in care  s-a cerut sa se boicoteze toate cele care sunt fabricate in Israel. Cineva a intrebat: Si ce ne facem fara iphone ,deoarece sunt fabricate cu piese care se fac numai in Israel?  Oamenii nu prea stiu uneori ce sa zica.Asa si la poll-uri.

Draga domnule Edgar, sunt prea tanar (vorba vine) ca sa pot cunoaste pe cineva care sa fi facut ceva in apararea evreilor in timpul celui de-al doilea RM; dar cu siguranta, de eram de varsta "potrivita" eu m-as fi aflat printre acei oameni cu coloana vertebrala dreapta si cu simtul responsabilitatii si dreptatii intacte.

Cat despre poll-ul in care Israelul este unde este, nu este in niciun caz un motiv de placere ori neplacere; eu, l-as vedea doar ca pe o unealta in a-mi ajuta la evaluarea propriei persoane, natii ori tari. E-adevarat ca nu intotdeauna e-adevarat ce cred altii despre mine, ba chiar de multe ori, ce cred ei (si nu ma refer la mine, ca persoana, aici) este gresit. Dar sunt doar doua posibilitati si deci doua cai de urmat ...

Ori chiar este adevarat ceea ce cred ceilalti despre mine; si atunci ma vad in situatia de fi nevoit sa ma schimb, pentru ca simt ca asa trebuie. Ori daca ceilalti considera ca gresesc si eu am dreptate in ceea ce fac, apare evident ca lumea nu imi cunoaste adevaratele intentii, ca nu imi intelege actiunile, ca nu vede ceea ce vad eu in viitor; si atunci e musai sa explic lumii despre ce este vorba in ... proiectul meu.

Asta daca vreau sa fiu in relatii normale cu cei din jurul meu, mai aproape ori mai departe de mine. Insa daca aleg sa (vorba aia) "sa dau cu flit", adica sa nu-mi pese deloc ce cred ceilalti despre mine, pozitie care poate si ea sa fie foarte OK, in acest caz trebuie sa imi asum si eventualele responsabilitati, repercursiuni ori efecte negative ce insotesc o astfel de atitudine.

Cum nu traim izolati intr-o lume tot mai interconectata, eu n-as face ultima alegere, cea cu flit-ul.

Dar asta-i doar opinia mea.

#1503
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Edgaroropsitul, on 13 iulie 2013 - 10:29, said:

Dumneata cunosti pe cineva care a  facut ceva ca sa nu se omoare evreii in lagarele de exterminare?

Da, sunt o multime.
Se regasesc in listele dreptilor intre popoare.
Care se actualizeaza anual.
De departe cel mai rasunator nume care a salvat evrei este romanul Traian Popovici.

 Billy, on 13 iulie 2013 - 12:00, said:

Cat despre poll-ul in care Israelul este unde este, nu este in niciun caz un motiv de placere ori neplacere; eu, l-as vedea doar ca pe o unealta in a-mi ajuta la evaluarea propriei persoane, natii ori tari. E-adevarat ca nu intotdeauna e-adevarat ce cred altii despre mine, ba chiar de multe ori, ce cred ei (si nu ma refer la mine, ca persoana, aici) este gresit. Dar sunt doar doua posibilitati si deci doua cai de urmat ...
Ca teorie suna sublim
Insa cand altii nu dau 2 bani pe atitutidea ta schimbata avand in scafarlie numai dorinta de a te extermina, schimbarea este inutila.
Asta daca nu suferi de intentii sinucidale.
Sa nu ne ascundem dupa deget Billy.
Cand ambele parti se schimba, atunci exista o sansa pentru normalitate.
Ciudat ca musulmanilor extremisti nu li se cere niciodata o schimbare.
Ei pot fi oricum, sadici, teroristi, mafioti, hoti ca li se gaseste vesnica scuza subreda.
Erau palestinieni domne au ramas fara casa, necontand ca au incendiat toate casele pe unde au poposit.

Edited by ThinkAbout, 13 July 2013 - 13:40.


#1504
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 ThinkAbout, on 13 iulie 2013 - 13:39, said:

Da, sunt o multime.
Se regasesc in listele dreptilor intre popoare.
Care se actualizeaza anual.
De departe cel mai rasunator nume care a salvat evrei este romanul Traian Popovici


Hai si tu draga ThinkAbout. Statul Israel este profund recunoscator la cei care in pericol de moarte au salvat evrei fara sa clipeasca. Unii au ales sa traiasca in Israel printre evrei si altii au primit o diploma la bunul fapt ce au facut in timpul WWII  inclusiv o renta care li sa dat de la statul acelor evrei care au salvat. Unii care au murit si faptele lor s-au descoperit mai tarziu,totusi familia sa a capatat ce i sa cuvenit.  La Ierusalim a fost facut un monument in onoarea acestilor  ingeri.

Din pacate au fost numai cateva zeci de persoane in aceata lista care au dat dovada de curaj colosal cum si ca au iubit aproapele cum este scris in Biblie.

#1505
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Billy, on 13 iulie 2013 - 12:00, said:

Toti.



Draga domnule Edgar, sunt prea tanar (vorba vine) ca sa pot cunoaste pe cineva care sa fi facut ceva in apararea evreilor in timpul celui de-al doilea RM; dar cu siguranta, de eram de varsta "potrivita" eu m-as fi aflat printre acei oameni cu coloana vertebrala dreapta si cu simtul responsabilitatii si dreptatii intacte.

Cat despre poll-ul in care Israelul este unde este, nu este in niciun caz un motiv de placere ori neplacere; eu, l-as vedea doar ca pe o unealta in a-mi ajuta la evaluarea propriei persoane, natii ori tari. E-adevarat ca nu intotdeauna e-adevarat ce cred altii despre mine, ba chiar de multe ori, ce cred ei (si nu ma refer la mine, ca persoana, aici) este gresit. Dar sunt doar doua posibilitati si deci doua cai de urmat ...

Ori chiar este adevarat ceea ce cred ceilalti despre mine; si atunci ma vad in situatia de fi nevoit sa ma schimb, pentru ca simt ca asa trebuie. Ori daca ceilalti considera ca gresesc si eu am dreptate in ceea ce fac, apare evident ca lumea nu imi cunoaste adevaratele intentii, ca nu imi intelege actiunile, ca nu vede ceea ce vad eu in viitor; si atunci e musai sa explic lumii despre ce este vorba in ... proiectul meu.

Asta daca vreau sa fiu in relatii normale cu cei din jurul meu, mai aproape ori mai departe de mine. Insa daca aleg sa (vorba aia) "sa dau cu flit", adica sa nu-mi pese deloc ce cred ceilalti despre mine, pozitie care poate si ea sa fie foarte OK, in acest caz trebuie sa imi asum si eventualele responsabilitati, repercursiuni ori efecte negative ce insotesc o astfel de atitudine.

Cum nu traim izolati intr-o lume tot mai interconectata, eu n-as face ultima alegere, cea cu flit-ul.

Dar asta-i doar opinia mea.

Dom`le Billy. Am  si eu un raspuns nu scurt la lunga dumitale replica:  De cateva ori am scris ca europenii habar nu au de cum gandesc arabii si unii musulmani. Asa ca intelege cel putin ca dumneata nu poti intelege mentalitatea dusmanilor nostrii. Nici nu i-ti trece prin cap cum gandesc ei. De exemplu,beduinii. Primesc musafiri,fie cine or fii cu multa bucurie si cu toata buna vounta insa dupa ce iesi din cortul lui nu are problema sa-ti bage un cutit in spate ca a vrut ceasul tau sau banii tai.Traditia permite asta.  La un musafir musulman nu o sa faca asa deoarece la ei este "legea sangelui". Vendetta cu alte cuvinte.La asta ei nu sunt gata sa plateasca pretul.    Ce problema crezi dumneata auei sa minta sau sa induca in eroare?  De obicei se zice ca daca-i pui la aparatul care detecteaza minciuna, ei nu sunt depistati niciodata.   Toate hartile si poll-urile facute in orase arabesti au valoarea de ceapa degerata .  Fara sa clipeasca ei pot sa-ti debiteze cele mai traznite idei  ca de exemplu ca Israelul nu pemite sa se treaca la fasie creioane si creta de tabla. Chestii legate de elevi.copii,intotdeauna atrag atentia si increderea naivilor.

Eilat este cel mai din sud oras israelian. Inainte cu o saptamana au fost lansate din pustiul Sinai doua rachete spre Eilat care este actual plina cu elevi din toata tara care sunt in   pauza de vara la scoala. Ai auzit pe vre-un israelian ca a facut scandal pe urma asta?  Am fii facut dar nu are cine sa ne asculte deoarece totii se ocupa cu embargo-ul cretei si a creioanelor impus fasiei.

Stii dumneata cum se zice?  Dupa razboi se ivesc eroii. Asa si dumneata.  Fii serios dom`le Billy. Daca traiai in acele timpuri ai fii facut ce au facut toti romanii,ai fi intors capul si asta este de inteles. Ai fii trait intr-o dictatura a lui Antonescu care nu te-ar fii lasat sa ridici un deget contra criminalilor.

La evrei Holocaustul face deacuma parte din ADN -ul lor   Experienta de atuncia  ne indrumeaza calea in anumita masura si azi.Nu suferim de complexe de inferioritate cum stii. Asa nu avem o acuta nevoie sa fim laudati de altii.

#1506
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

 Billy, on 13 iulie 2013 - 12:00, said:

Toti.



iti plac Toti!

Dezarmant.

Daca ai fi un simplu user te-as crede.

Ce ai tu, insa, cu Israelul si evreii, de-i contesti mereu?

#1507
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Oboi, on 13 iulie 2013 - 21:36, said:



iti plac Toti!

Dezarmant.

Daca ai fi un simplu user te-as crede.

Ce ai tu, insa, cu Israelul si evreii, de-i contesti mereu?

Dute  acasa inainte de te trimete cineva ca nu ai venit aci sa discuti cum trebuie.

#1508
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
"Curva" cea bună
Există o singură curvă pe lumea asta care s-a oferit tuturor, fără să-și fi cerut plata de curvă, Fiica Sionului (Ezekiel). De aceea o și iubește Domnul cel mai mult! Din păcate așa s-a întâmplat și cu Isus, S-a oferit tuturor, fără vreo plată! Așa cum femeia îl "iubește" pe bărbat pentru casă, mașină și bani, așa și oamenii îl "iubesc" condiționat pe Dumnezeu pentru o casă mai bună în ceruri. Toți sunt niște curve...

Edited by Oneiros, 09 August 2013 - 00:30.


#1509
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Oneiros, on 09 august 2013 - 00:22, said:

Există o singură curvă pe lumea asta care s-a oferit tuturor, fără să-și fi cerut plata de curvă, Fiica Sionului ...


nu este un nonsens cele scrise de tine ??

Ceva de genul..."Singurul profesor bun este cel ce nu stie carte...."

#1510
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 budlight, on 11 iulie 2013 - 13:39, said:


Oaia s-o dai ma-tii, eu ce am nevoie, imi procur din alta parte, evreule alias Sfanta Paraschiva....
Ai jignit si oile si pe Sfanta Paraschiva.

 Oneiros, on 09 august 2013 - 00:22, said:

"Curva" cea bună
Există o singură curvă pe lumea asta care s-a oferit tuturor, fără să-și fi cerut plata de curvă, Fiica Sionului (Ezekiel).
Nu cunosti definitia cuvantului "curva".

 Billy, on 12 iulie 2013 - 13:32, said:


Stiu draga ThinkAbout, mereu ALTII trebuie sa faca ceea ce trebuie facut si nu noi insine; cunosc aceasta atitudine.
Ce, exact, am facut noi insine si de ce uitam faptul ca Israel este un factor stabilizator in Orientul Apropiat?

#1511
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 perpetumobile, on 20 martie 2010 - 17:18, said:

Sionismul este ideologia  evreilor ca sa se intoarca in tara lor istorica.
Sionismul sa ocupat si se ocupa numai cu singurul tel ,a reinvia tara evreilor pe teritoriu istoric. Nimic mai mult.
Sionismul nu este un fel de nationalism. El este numai a reveni a fi un popor in tara sa.
In Israel sunt multe partide politice si majoritatea lor sunt zioniste.
Sionismul se refera numai la tara evreilor si nimic mai mult.
Puteți să ne precizați la care țară a evreilor vă referiți: la vechea țară cucerită, dar care nici aia nu a fost cucerită total și dintr-o dată, la cele două regate separate sau la ceea ce mai rămăsese de fapt din fostul teritoriu evreiesc, anume Iudeea? Actualul stat Israel ocupă mai mult teritoriu decât fosta Iudee? Dacă da, pe ce "fundamente"?

#1512
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Noi ne referim la ce istoria contemporana a crezut  ca Tara evreilor, Palestina istorica. Evreii nu au revendicat partea din estul raului Iordan cu toate ca si acest teitoriu a bfacut parte din Regatul regelui David.

Cam o mie de ani si mai mult de fapt tara a fost   pustie. Scriitorul Mark Twaine a venit sa viziteze  Tara Sfanta in anul 1867 si uite ce a gasit:

https://www.google.c...ved=0CAcQ_AUoAg

https://www.google.c...q=jerusalem in%
201867

Actual Israelul este sensibil mai mic decat anticul regat a   evreilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate