Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#685
tudorsasu

tudorsasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.06.2011
Domnu Rand am vazut ca veti folosi ca erbicid premergent Guardian,intrebarea mea este daca Guardian este mai bun ca Adengo sau Merlin Duo,ca la pret am vazut ca cu guardian costa 125 de ron/ha si cu celelalte 200 de ron/ha(medie preturi net).Care ar fii cel mai bun?

#686
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 katlin, on 14th April 2012, 18:35, said:

Nu folosesc preemergent, am terenurile curatele. :)  Primaverile sunt secetoase si nu prea isi fac efectul.
PS vad ca n-ai mers pe 440...

Scapi de o cheltuiala... Eu incerc sa scap de mohor si iarba barboasa cu preemergent si sa dau cu SDMA pe vegetatie.
DKC 440 nu am gasit primavara asta... dar la anul daca Domnul ajuta si o sa fiu sanatos o sa pot sa-mi aleg hibrizii mai bine. De abia acuma am reusit sa gasesc un agent de vanzari cu care pot sa vorbesc asa cum vreau eu :).

#687
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 Daniel_Florici, on 14th April 2012, 16:13, said:

Eu la porumb am 2 soiuri, unul de la LG 33.62 ( FAO 360) si unul de la KWS 9361 (FAO 340) un hibrid nou de la KWS. La semanat am sa merg cu 66.445 boabe/ha 21,5 cm intre boabe ......reglajul este 22-9 discurile cu 16 gauri + 150 kg/ha NPK 15-15-15.
Tot pe 22-9 merg si eu. La floare am bagat 52000, reglaj 30-11.
Ingrasamantul il dati odata cu semanatul sau la pregatirea terenului cu MA-ul?
Anul asta la porumb am ales genetica KWS si ca erbicide de la Bayer.

#688
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 tudorsasu, on 14th April 2012, 19:13, said:

Domnu Rand am vazut ca veti folosi ca erbicid premergent Guardian,intrebarea mea este daca Guardian este mai bun ca Adengo sau Merlin Duo,ca la pret am vazut ca cu guardian costa 125 de ron/ha si cu celelalte 200 de ron/ha(medie preturi net).Care ar fii cel mai bun?
Adengo este mai bun.Am folosit anul trecut, si a fost eficace chiar si in conditii de seceta. Se reactiveaza dupa ploaie. Nu este necesara incorporarea. Merlin Flexx si Merlin Duo sunt si ele bune, tot de la Bayer. Problema este pretul.

Guardian este bun daca ai primavara ploioasa. Pe timp secetos se recomanda incorporarea lui la 2-3 cm. Nu se reactiveaza, daca nu prinzi o ploaie buna, este ineficient. Dar este ieftin.
Adengo cam 500 RON/litru, si ajunge la 2.5ha. Deci 200 RON ha.
Guardian 35RON/litru si e nevoie de 2.5 litri/ha. Deci cam 90RON/ha.
Preturile sunt fara TVA, si dozele sunt cele maxime recomandate, pentru terenuri argiloase si puternic imburuienate.
Ca si spectru de combatere, sunt cam la fel. Combat ce iese din samanta, ce este din rizomi creste pana dai pe vegetatie cu ceva :)
Eu am probleme doar cu Cirsium(Palamida) dintre perene, si alea mor la SDMA sau dicamba.
Mai am ceva teren cu pir, e arat din iarna, si a inceput sa inverzeasca. Pe ala vreau sa dau la inceputul saptamanii viitoare cu Glyphos si sa seaman dupa 4-5 zile.

Edited by rand, 14 April 2012 - 19:19.


#689
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 rand, on 14th April 2012, 19:10, said:

Pe ala vreau sa dau la inceputul saptamanii viitoare cu Glyphos si sa seaman dupa 4-5 zile.


Ai ales cea mai buna solutie!

#690
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 cristiflb, on 14th April 2012, 20:05, said:

Tot pe 22-9 merg si eu. La floare am bagat 52000, reglaj 30-11.
Ingrasamantul il dati odata cu semanatul sau la pregatirea terenului cu MA-ul?
Anul asta la porumb am ales genetica KWS si ca erbicide de la Bayer.

Da il dau odata cu semanatul...am fertilizatoare la semanatoare.....fac o singura trecere, semanat si fertilizat....economisim motorina! Parca la floare e cam putin 52.000, mai pierzi 2-3000 de plante care nu rasar, pierderi si raman in jur de 49000 ...putin, dar na acum fiecare face cum stie! Asta e primul an care folosesc si eu seminte de la KWS, vom vedea ce iese!

Edited by Daniel_Florici, 15 April 2012 - 11:44.


#691
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011
Cum este mai eficient ingrasamantul la porumb,odata cu semnatul sau la pregatirea terenului.Daca este dat la pregatirea terenului cu MA-ul nu cumva este mai ineficient?mentionez ca am un spc6 fara fertilizatoare si in fiecare an zic ca o sa-i pun cutii pt azot iar apoi vine semanatul porumbului si ma gaseste fara ele;oricum pana la anul viitor sunt ferm hotarat sa-i pun fertilizatoare

#692
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 ady_L, on 15th April 2012, 13:33, said:

Cum este mai eficient ingrasamantul la porumb,odata cu semnatul sau la pregatirea terenului.Daca este dat la pregatirea terenului cu MA-ul nu cumva este mai ineficient?mentionez ca am un spc6 fara fertilizatoare si in fiecare an zic ca o sa-i pun cutii pt azot iar apoi vine semanatul porumbului si ma gaseste fara ele;oricum pana la anul viitor sunt ferm hotarat sa-i pun fertilizatoare
Eu din cea ce stiu ingrasamantul este mai bine sa fie dat odata cu semanatul, concomitent pt ca este dat exact pe randul plantei, la radacina. Vrem sa ajutam planta pe care o semanam nu sa ingrasam pamantul! dar in lipsa de fertilizatoare la semanatoare o putem face si cu Ma-ul, decat nimic e bine si asa!

Edited by Daniel_Florici, 15 April 2012 - 20:46.


#693
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Daniel_Florici, on 15th April 2012, 21:46, said:

Eu din cea ce stiu ingrasamantul este mai bine sa fie dat odata cu semanatul, concomitent pt ca este dat exact pe randul plantei, la radacina. Vrem sa ajutam planta pe care o semanam nu sa ingrasam pamantul! dar in lipsa de fertilizatoare la semanatoare o putem face si cu Ma-ul, decat nimic e bine si asa!
Dezavantajul aplicarii concomitent cu semanatul este ca intarzaie rasarirea in primaverile reci. Samanta are nevoie de caldura, ingr, chimice racesc solul.
Ureea inhiba rasarirea, sa nu dati niciodata concomitent cu semanatul. Inainte de revolutie, un inginer de abia a scapta de puscarie pt. ca a dat uree la semanat si nu a iesit porumbul. Voiau sa-l bage la subminarea economiei nationale, pe atunci era nasol rau.

Daca ai teren curat de buruieni, e bine sa dai complexul cu MA-ul, fertilizare de baza, si in felul asta si fosoforul, care este mai greu solubil este mai bine asimilat de porumb.
Eu dau anul asta concomitent cu semanatul, terenurile sunt imburuienate si parcelele sunt mici... cu MA-ul ar zbura aiurea, la fiecare parcurs as avea o margine de teren...

Edited by rand, 15 April 2012 - 21:34.


#694
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 15th April 2012, 22:27, said:

Dezavantajul aplicarii concomitent cu semanatul este ca intarzaie rasarirea in primaverile reci. Samanta are nevoie de caldura, ingr, chimice racesc solul.
Ureea inhiba rasarirea, sa nu dati niciodata concomitent cu semanatul. Inainte de revolutie, un inginer de abia a scapta de puscarie pt. ca a dat uree la semanat si nu a iesit porumbul. Voiau sa-l bage la subminarea economiei nationale, pe atunci era nasol rau.

Daca ai teren curat de buruieni, e bine sa dai complexul cu MA-ul, fertilizare de baza, si in felul asta si fosoforul, care este mai greu solubil este mai bine asimilat de porumb.
Eu dau anul asta concomitent cu semanatul, terenurile sunt imburuienate si parcelele sunt mici... cu MA-ul ar zbura aiurea, la fiecare parcurs as avea o margine de teren...

Cum stati cu lucrarile, vremea cum se prezinta?

#695
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Ploaie si iar ploaie. Porumbul semanat, dar fara a apuca sa fie erbicidat preemergent asa ca va fi aplicat erbicidul pe vegetatie la 3-4 frunze, daca rasare. Mie frica sa nu putrezeasca samanta la ce ploi sunt, pe jumatate din suprafete la mine are tendinta sa balteasca 2-3 zile dupa ploi. Cum ploua de vineri si se prognozeaza sa o tina tot pana vineri s-ar putea sa mai fac o investitie.

#696
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Daniel_Florici, on 17th April 2012, 10:27, said:

Cum stati cu lucrarile, vremea cum se prezinta?

Ploaie multa, deci saptamana asta nu pun nimic in pamant. Macar pot rezolva ultimele probleme legate de contracte de arenda.
Poate pe la jumatatea celeilalte saptamani o sa incep.

@Id1 - temperaturile sunt bune, nu sunt scazute, asa ca nu se pune problema clocirii. Partea cu baltirea este o problema, dar daca nu a incoltit boblu, nu are nimic.  Oricum, e primavara nu toamna, in 2-3 zile de soare si vant terenul este iarasi uscat.

#697
scorpyon82

scorpyon82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2007

 tudorsasu, on 14th April 2012, 19:13, said:

Domnu Rand am vazut ca veti folosi ca erbicid premergent Guardian,intrebarea mea este daca Guardian este mai bun ca Adengo sau Merlin Duo,ca la pret am vazut ca cu guardian costa 125 de ron/ha si cu celelalte 200 de ron/ha(medie preturi net).Care ar fii cel mai bun?

Pentru culturi curate, va recomand urmatorul ''tratament'':
in PREEMERGENTA (maxim 5-6 zile de la semanat): ACETOCLOR (Guardian sau REGAL) ; 2 l/ha ; cost 70-80 ron / ha;
in VEGETATIE: SDMA (DICOPUR D = 30 ron/ha) sau SDMA+DICAMBA (DICOPUR TOP :50 RON/HA; daca aveti si rug/mur in cultura)
                    + NICOSULFURON (CREW =160 RON/HA), daca v-a iesit pir, mohor , costrei (din samanta) (asta se intampla daca nu ati dat cu ACETOCLOR in preemergenta, sau daca ati avut teren nelucrat pana atunci).
Nu este doar o "'formula '' din carte, ci testata de noi de ceva ani incoace, pe fermieri cu sute/ mii de hectare). Si ma refer la cel mai bun raport pret/calitate.

Anumiti fermieri merg pe varianta TITUS. TITUS-ul este un produs foarte bun, insa nu duce singur buruienile combatute de erbicidele de mai sus, necesitand ''ajutor (mai ales pt frunza lata), ajungand astfel ca si costuri ceva mai sus).

Spor la treaba si culturi bogate va doresc!

#698
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am bagat azi la porumb, iese un praf in urma semanatorii...

#699
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

 katlin, on 17th April 2012, 13:19, said:

Am bagat azi la porumb, iese un praf in urma semanatorii...
La tine nu ploaua?

#700
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am mai spus, ultimele precipitatii mai serioase au fost cu zapada, in rest 1-2litri/mp.

ps  Stie cineva daca un erbicid total(ex dominator) poate fi amestecat cu un preemergent(ex guardian)?

Edited by katlin, 17 April 2012 - 14:03.


#701
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 rand, on 17th April 2012, 12:52, said:

Ploaie multa, deci saptamana asta nu pun nimic in pamant. Macar pot rezolva ultimele probleme legate de contracte de arenda.
Poate pe la jumatatea celeilalte saptamani o sa incep.

@Id1 - temperaturile sunt bune, nu sunt scazute, asa ca nu se pune problema clocirii. Partea cu baltirea este o problema, dar daca nu a incoltit boblu, nu are nimic.  Oricum, e primavara nu toamna, in 2-3 zile de soare si vant terenul este iarasi uscat.
multa ploaie ? haha. de trei ani de cand sunt in baragan nu am trecut de aproape optim la nici o cultura. acum e satisfacator ca a dat o ploaie duminica. inainte era seceta moderata si se apropia dinspre slobozia seceta puternica. cum spune si ktalin, suntem in aprilie si nu a plouat de la zapezi

#702
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

 katlin, on 17th April 2012, 14:48, said:

ps  Stie cineva daca un erbicid total(ex dominator) poate fi amestecat cu un preemergent(ex guardian)?

Mi-a povestit cineva ca anul trecut a discuit terenul in 15 martie, si in 20 aprilie era inverzit tot de buruieni micute. A semanat in acele buruieni, si dupa o zi, a dat cu Guardian+Glifosat. A avut efect foarte bun, buruienile verzi au murit de glifosat, iar altele nu au mai dat, datorita guardianului. Am vrut sa incerc si eu anul asta tot asa, dar nu mi-ai iesit planurile, nici nu am discuit pana acum din cauza ploii.
Daca e seceta la tine, nu stiu ce sa zic de aceasta combinatie, guardianul ar trebui incorporat, lucrul care nu ti-l permite celalalt erbicid, totalul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate