Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#6391
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Posttoti_bc, on 06 ianuarie 2014 - 17:32, said:

Buna ziua,de mai bine de un an,urmaresc din umbra acest forum,si desi am o suprafata relativ mare si inginer agronom angajat la firma,vreau sa marturisesc ca de la utilizatori precum:katlin,rand,s3ekon,jean_cezar,daniel_florici si mai sunt cativa care imi scapa momentan,am avut o groaza de lucruri bune de invatat.In schimb,acest RAVASY,a devenit exasperant,ba vorbeste de politica,ba isi face ferma ca ,,in Dallas'',ba pleaca din tara....e plin de sfaturi,care din pacate ,in majoritatea cazurilor sunt numai tampenii...l-as ruga pe aceasta cale,sa se mai abtina si sa comenteze strict despre subiectul discutat.Multumesc inca o data pentru cei care sunt de un real ajutor celorlalti agricultori.Ozi placuta va doresc

Bine ai venit, forumul este pentru toti si pentru toate. Se mai scriu si baverne, dar o persoana cu discernamant stie sa trieze ce e bun si ce e rau.
Am fi curiosi si noi sau cel putin eu, ce metode aplica inginerul tau agronom pt fiecare cultura, experiente, pareri, rezultate, pt ca pana la urma rezultatul final e cel care ne intereseaza.

#6392
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postkatlin, on 06 ianuarie 2014 - 12:28, said:

CERA 391 Qtek ar putea fi un fas, nu as vrea sa-l probez eu primul, eram curios de el, s-ar parea ca nu mai exista un alt hibrid rezistent la acest erbicid. E premiera ptr. Procera insa sunt rezervati in a-i face publicitate.
Eu unul sunt in cautarea hibridului ideal: vegetatie scurta, radacini dezvoltate, transpiratie redusa si bineinteles productii mari.
katlin treaba cu hibridul .......... nu stiu cum sa zic.....ii ca, chestia cu alegerea vinului :multi aleg vinuri premiate. de ex un vin  premiat in 2007 sa zicem ,da nu se gandesc ca a fost premiat in 2007 doar, in rest...
parerea mea este sa pui ce ai mai pus si a mers bine  sau ceva despre care stii ceva , s-a mai cultivat ...experiente....dkc pioneer si poate ceva romanesc mai putin de la kws ,asa k sa fim nationalisti ca altii de pe forum :))

View PostDaniel_Florici, on 06 ianuarie 2014 - 20:58, said:

Bine ai venit, forumul este pentru toti si pentru toate. Se mai scriu si baverne, dar o persoana cu discernamant stie sa trieze ce e bun si ce e rau.
Am fi curiosi si noi sau cel putin eu, ce metode aplica inginerul tau agronom pt fiecare cultura, experiente, pareri, rezultate, pt ca pana la urma rezultatul final e cel care ne intereseaza.
da... dreptate au si  irimia si daniel . aici nu vorbim de aruncat cu pietre in cel ce greseste sau care se orienteaza mai greu in viata sau agricultura .

#6393
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
de ce anume mai putin de la kws........ lucy

#6394
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postirimiaciprian1, on 06 ianuarie 2014 - 18:13, said:

E tanar ravasy  acuma zburda cand o sa traga la ham o sai vina mintea la cap...

Nu cred.

#6395
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View PostOld-Farmer-09, on 07 ianuarie 2014 - 08:52, said:

Nu cred.

asta e tineretul din ziua de azi .....trebuie sa avem incredere speranta sau ....cum so chema .

#6396
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
In fine nu stiu ce am zis asa deplasat in acel mesaj de mi s-a urcat in cap atata lume,totusi chiar as vrea sa stiu cam ce gandirea aveati o parte din voi la 20 si ceva de ani si cam cu ce va ocupati pe atunci?
Tare ma intreb cati dintre voi ati fi avut barbatia si responsabilitatea sa va fi apucat la 22 de ani de agricultura fara sa stii nimic,fara sa ai ajutoare gen parinti pe langa,frati,bunici,cu cateva ciururi de utilaje si cu multe bucatele si sa faci toate lucrarile+acte tot singur?
Pun pariu ca multi dintre cei care o ard acum pe smecherii n-aveau nici o treaba cu viata la varsta aia.
Sau pun pariu ca multi dintre baietii celor mai in varsta de pe forum o ard cu BMW si figuri prin toate barurile.
Nu prea cred ca au o gandire mai matura ca a mea...
Poate nu realizati,dar inainte si ma refer acum vreo 10-15 ani cui ii mergea mintea mai facea un ban,dar acum e greu.Sunt vremuri tampite.E si normal sa ma clachezi uneori si sa-ti bagi picioarele.
Cand eram copil am cam vazut cum erau cei de 20 si ceva de ani..distractia era distractie,totul ieftin,daca erai istet mai invarteai ceva si nu mureai de foame.
Ia faceti voi un test si puneti-va copii pe ''drumuri'' adica lasati sa se descurce singuri sa vad reusesc sau o iau razna?
Sau puneti-va pe voi ca si cum ati lua-o de la inceput in zilele astea sa vad cam ce gandire ati fi avut.


Pe langa asta am vazut si eu la altii ca deviaza si incepe cu povesti,asa ca eu zic sa terminati cu prostiile.
Sa revenim.

Edited by Ravasy, 07 January 2014 - 10:24.


#6397
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
vedeti ca ravasy ..e barbat ..numai tre sa avem rabdare .

#6398
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
Ravasy agricultorule la 22 de ani ,eu unul nu am vazut nici un post de al tau in care sa fi spus ce ai facut TU in agicultura nu USL,PDL,vecinii,neamurile etc.

#6399
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bre țăranilor, (că sunteți cu toții domni, asta o știm în privat, da' nu o spunem public Posted Image )
Vin în fața domniilor voastre cu următoarea propunere:
Să închidem noi topicul ăsta care a depășit 350 de pagini, și să deschidem partea a doua a subiectului "porumbul".
Vă propun asta prin prisma a ce-a spus și Insane_:

View PostInsane_, on 06 ianuarie 2014 - 17:48, said:

...gasim raspunsul de multe ori doar rasfoind postari anterioare .

pentru a fi utilă sporovăiala celor ce vor o informație și o vor afla mai ușor într-un topic mai scurtuț.

Dacă sunteți de acord și voi, rămâne numai să-l găsiți pe cel care va avea onoarea deschiderii noului topic.

#6400
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
pai cel ce l-a deschis pe primul...
Deci, ucvph, asteptam sa mai deschizi un topic :P

#6401
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
Cred ca dechiderea unui nou topic nu va rezolva problema intrucat si discutiile inutile se vor muta acolo.Daca ar fi eliminate unele postari inutile ale utilizatorilor gen R... cred ca s-ar reduce numarul de pagini cu cel putin 100Posted Image ,personal nu am nimic impotriva cu popunerea.

#6402
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
nici eu nu am nimic impotriva, numai ca daca se va deschide un nou topic, acela sa fie foarte strict, pt alte vaicareli sunt alte arii ale acestui forum.

#6403
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Posts3ekon, on 06 ianuarie 2014 - 23:11, said:

de ce anume mai putin de la kws........ lucy
pai am semanat 2 soiuri in 2 ani la rand kamelias si .. nu maai stiu ce si nu am fost multumit eo personal de prestatie . si mai sant si alte pareri de la altiii nemultumiti de kws.cica ar fi ceva cu samanta .
asta este parerea mea strict .

Edited by lucy56, 07 January 2014 - 11:43.


#6404
toti_bc

toti_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2013
Multumesc Daniel,o sa incerc sa fiu mai comunicativ de acum incolo si doar sa,,spionez''.Cat despre tehnologie,e cam aceiasi pe care o aplicati si voi,doar o singura lucrare am observant(sau poate nu am fost atent),o facem in plus,si anume tavalugirea imediat dupa insamantare cu un tavalg inelar,in cazul nostrum,tip Cambridge

#6405
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

View Postlucy56, on 07 ianuarie 2014 - 11:42, said:

pai am semanat 2 soiuri in 2 ani la rand kamelias si .. nu maai stiu ce si nu am fost multumit eo personal de prestatie . si mai sant si alte pareri de la altiii nemultumiti de kws.cica ar fi ceva cu samanta .
asta este parerea mea strict .

in postarile anterioare se spunea despre kws  krabas si kinemas ca dau productii foarte bune, si daca nu mai puneti kws cu ce doriti sa il inlocuiti?
hibrizi de la caussade is mai buni de cat kws?ce pareri sunt

Edited by JFLagro, 07 January 2014 - 12:03.


#6406
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
eu anu asta m-am ars cu garbure(samanta veche etc.) dar in schimb 9361 tot de la kws a mers foarte bine, adik cat a scris in catalog atat a scos(10 11t/ha), anul acesta din ce am auzit kws nu mai au probleme cu samanta, de altfel nici ceilalti nu au, cat despre incercarea de alti hibrizi, anul acesta am sa incerc de la maisadour Mas 36A, eu in general caut hibrizi care se preteaza la densitati mari, per total anul acesta m-am oprit pe:
dkc 4490/4590
kws 9361
kws krabas
kws kinemas
mas 36A
toti ajutati de 150 kg/ha uree la pregatirea terenului plus 150 kg/ha 18 46 0 la semanat
dupa care o sa vad daca merg cu adengo in preemergenta sau postemergenta timpurie, sau gat motion+dicopur top in postemergenta(4 7 frunze) + un foliar in cazul in care intarzii prea mult cu ierbicidatul(sa nu stresez planta de porumb)

#6407
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
nu cred ca deschiderea altui topic  este o rezolvare .incepem anul 2014 cu discrepante si toate alea si nu este bine  .nu toti au inteles ca scriu pe un forum si putini isi dau seama ca citind postarile este diferit fata de un forum cu dezbateri fata in fata.haideti sa revenim la porumbul  nostru si sa lasam "rasismul" deoparte.niciodata sau rar or sa fie exact aceleasi pareri asa ca judecata sau cum spunea daniel discernamantul face diferenta.cel ce a gresit a primit "lectia" si invata sper.

#6408
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
Eu am avut Y12 de la Pioneer si nu am fost multumit deloc a avut tot ce ii trebuie dar slab la productie 3000-3500kg/ha.Poate ca undeva am gresit dar nu il recomand cu Olt am facut 5000kg boabe acum 2 ani ca sa nu mai pun la socoteala diferenta de pret intre Y12 si Olt.

Edited by Insane_, 07 January 2014 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate