Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#1477
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 NOSZTALGIA, on 24 iunie 2019 - 18:37, said:

Acum raspunde si tu la o intrebare, ce reteta de furaje le dai, in afara de granule.

Viva bio - granule.
Dar pe langa ele mai au prin troaca si uruiala - porumb/grau/orz/srot - dar nu prea mananca din ea. Baza sunt granulele.

#1478
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema ca nu mai stiu cum sa-i dau de capat.
Anul acesta am cumparat ca de obicei cativa curcani de o zi. Dupa 7 zile a murit unul dar nu am dat importanta.
La 8 saptamani mi-a murit altul - l-am deschis si dupa cum arata ficatul avea histomonoza.
Vazand acest lucru am deparazitat cu vermizol F10 (au eliminat cativa viermi) apoi tratament timp de 5 zile cu metranidazol.
La 10 luni mi-a murit altul - dimineata l-am vazut ca este in neregula cu el, am vazut gainatul galben sulf i-am dat metranidazol dar pana seara a murit. Pana in acea dimineata era vioi doar ca am vazut gainatul cu 1 zi inainte dar nu stiam de la care este.
L-am deschis si din nou histomonoza la ficat.
Aveti idee vreo alta schema de tratament sau cum sa ii tratez altfel?
Ce mai este ciudat este ca mai fac un gaina maro inchis dar in ciuda acestui fapt mananca si sunt vioi.
Sa incerc din nou metranidazol? Este ciudat sa tratez la fiecare doua saptamani.
Am inteleg ca este si enteroguard praf. Se poate pune acesta in apa? Aveti ideee de eficienta.

Multumesc.

Edited by vdingo11, 04 August 2019 - 21:02.


#1479
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Carei boli credeti ca ii corespunde acest tip de gainat? Este negru total.
Cand le dau drumul dimineata de unde dorm numai asa se gainateaza, dupa care pe parcursul zilei mai gasesc dar nu asa de multe.

Attached Files


Edited by vdingo11, 06 August 2019 - 10:46.


#1480
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Stiti vreun tratament eficient pentru tricomonoza la curcani?
Ii dau metranidazol de 8 zile dar nu vad nici o schimbare in bine.
Eventual si ceva preventiv pentru ceilalti.
Initial am crezut ca are difteovariola dar dupa ce am citit cate ceva si ce noduli are in cioc, plus ochi lacrimati, noduli pe cap inclin spre tricomonoza.

#1481
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Incearca si enteroguard are si antibiotic, o pastila pe kg

#1482
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Va rog mult jutati-ma in problema pe care o am la curcani ca nu ii dau de capat. Am fost si la farmaciile din oras dar unul imi spune ceva, altul altceva si doar experienta voastra ma poate ajuta.
Acel curcan de care spuneam mai sus mi-a murit. L-am desfacut si ficatul era negru iar matele un pic unflate. In fine ala a fost o cauza pierduta dar m-am incapatanat sa il tratez.
Acum am alta situatie care se extinde de la o zi la alta: Curcanii se comporta foarte ciudat, stau cu aripile lasate, coada o tin ca un evantai si in momentul in care se ridica de jos par ca nu ar avea forta in picioare. Dupa ce se ridica calca parca in strachini. De mancat nu mananca exceptional dar sunt ok.
Aceasta instabilitate este data de vreo boala anume? Eu vad ca isi tin coada evantai si aripile in jos pentru o mai mare stabilitate.
Gainatul este cand foarte bun , cand foarte moale, maro inchis.
Mentionez ca granule nu le mai dau decat dimineata, lucerna verde foarte putin ca nu prea mai am dar am incercat sa le dau frunze de conopida de vreo saptamana. Uruiala nu o manaca uscata dar seara cand le dau ud mananca cat de cat.
Le-am dat si vitamine Selevit vreo cateva zile.
Daca aveti vreun sfat il astept cu interes ca nu as dori sa ii tai acum. I-as mai tine vreo cateva saptamani.
Multumesc mult.

#1483
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru stabilitate o laie.
Nu stii cum se infoaie curcanii?
Daca s3 infoaie e ok, daca nu si e pozitie pleostita e altceva.

Treaba e ca daca nici tu nu recunosti semne, apai sa le mai si descrii si cineva sa inteleaga... Iti dai seama ca e imposibil sa rezolvi ceva astfel.

In al doilea rand, avand deja o boala grava, probabilitatea ca si altii sa fie afectati e maricica. In plus, la cat3 belele ai cu ei de atatia ani, probabilitatea sa fie si tarati de diverse probleme care aparent ai trecut, petrecute de-a lungul sezonului, e destul de importanta.
A mai v3nit si vremea propice manifestarii multor boli...

Dracu o mai descalceste acum, e complicat si pt un medic care se pricepe si chiar daca a4 vedea pasarile live sa bungheasca o rezolvare.

Teoretic lumea isi poate ds cu parerea, mai mult sau mai putin argumentat, insa prsctic realitatea e ca "sunt compromisi"... Mai "tratezi" la nimereala, mai crapa, bine e sa te apuci sa tai ce pare mai dubios si in rest... Noroc si atat.

Pana cand nu o sa schimbi ceva semnificativ(conditii, cunostinte, abordare adica sa ii iei devreme si sa scspi de ei pana vine vremea rea samd) nu o sa fie altfel... Ai deja 2-3 ani de cand te chinui si faci colectie acolo de toate probl3m3l3 posibile si imposibile.

Deja avand focar de infectie in curte multe risca za se. Repete la anul chkar daca faci lucrurile calumea... Un3le boli rezista in batatura cu anii...

#1484
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 11 octombrie 2019 - 09:50, said:

Nu stii cum se infoaie curcanii?
Daca s3 infoaie e ok, daca nu si e pozitie pleostita e altceva.
Pai tocmai ca nu se infoaie.
Anul trecut am avut unul care tot asa statea pleostit cu coada evantai si aripile lasate dar ala se gainata galben sulf si la sacrificare ficatul era busit de histomonoza.
Astia fac in cursul zilei gainatul perfect si seara trantesc o diaree de ma crucesc.
In plus azi dimineata am gasit si un viermisor prin gainat.
O sa incerc o deparazitare si vitamine ad3e+selevit sa vad cum merg.
Clar este ca am o boala care se tot extinde.

Totusi parinte ce inseamna ficatul negru fara pete pe el (nu negru ca taciunea ci intre maro inchis si negru)? Macar sa mai invat si eu cate ceva daca tot imi crapa - sa ma aleg cu ceva.

Edited by vdingo11, 11 October 2019 - 10:19.


#1485
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Attached File  20200113_144948.jpg   188.98K   20 downloads@parintele, ajutor, te rog!
Curca este usor apatica, mananca, dar putin, nu are nimic vizibil in gat, doar aceste "proeminente" cu evolutie rapida.
Am primit diagnosticul de diftero-variola, primeste de 6 zile enteroguard 1cpr/kg, vitamine si extern albastru de metil, dar nu se vede nicio ameliorare.
Am primit o pereche in toamna, curcan rosu, superb, si ea e singura curca pe care o (mai) am. Speram sa scot pui la primavara, dar...............
Ce poate fi? MAi are vreo sansa de vindecare? Tare mila mi-e de ea Posted Image

Edited by ginaro, 13 January 2020 - 21:47.


#1486
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Si mie anul acesta diftero-variola mi s-a parut foarte urata iar cei cu forma grava chiar doar cutanat nu s-au vindecat.
Aveti idee de vaccinul antivariolei daca se gaseste prin farmacii. Eu am intrebat la mine in oras si nu au avut niciodata.

#1487
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 vdingo11, on 10 octombrie 2019 - 20:23, said:


Daca aveti vreun sfat il astept cu interes ca nu as dori sa ii tai acum. I-as mai tine vreo cateva saptamani.
Multumesc mult.

Si eu am avut anul asta belele mari cu "margelatii"...histomonoza mi-a luat vreo 5 ... diftero vreo 2...vreo 2 au crapat in primele zile...cand am tras linie am iesit pe minus...deci de la anul aplic solutia de succes si anume: nu mai cresc curcani...iar daca voi mai creste vreodata va fi doar daca nu mai am gaini in batatura 3 ani la rand.

#1488
Diugu

Diugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.09.2014
bn   `

#1489
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
buna seara,
Am cumparat azi, pentru prima data in viata mea , 6 curcani Big6  de 8 saptamini de la agroland.
Am citit ceva acuma seara pe forum si m-a cam luat spaima la cate boli pot sa aiba si ce pretentiosi sunt.
Nu stiu daca noaptea sa le las bec aprins sa manince sau nu.
Mancare le-am luat tot de la agroland.
Am incercat sa le fac un adapost sa nu le fie frig, dar stiu eu? poate ca ar trebui sa aiba caldura noaptea.
Le-as da ceva preventiv sa nu se imbolnaveasca. aparent sunt bine , au mancat , au baut apa. Mai stau toti adunati unul intraltul dar probabil ca sint si speriati. Dar cred ca mai speriata sint eu!!
Poate dati un sfat unei incepatoare , ca eu sint mai "curca" decat pasareturile mele.
multumesc de ajutor

#1490
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Puii nunau voie sa stea unul în altul, asta înseamnă că le e frig. De asemenea au nevoie de lumina, fiind deja măricei programul inseamna și ore de somn, adica lumina se si stinge noaptea.
Adăpostul trebuie sa fie uscat, cu așternut uscat și curat(talaș sau măcar paie în strat generos, 5 cm minim) bine ventilat/aerisit permanent dar Fără curenți de aer.

Fără condiții șansele sa se îmbolnăvească și sa ii compromit sunt foarte mari.

Daca i-ai luat de unde au fost obișnuiți, adica într-o hala cu condiții optime, și i-ai bagat cine știe unde, într-un loc în care condițiile sunt diferite(între ce crezi tu ca e optim și ce au avut ei pot fi diferențe mari), atât schimbarea mediului cât și lipsa unor parametri (caldura, lumina, aer, așternut, etc) se vor suprapune și iese cam rău.
Cât mai repede repari ce poți la condițiile de viata și mai departe, cum ți-o fi norocul.
Data viitoare întâi te documentezi și apoi faci o treaba, nu invers. Și retine, puiul mare, deși e mai puțin sensibil decât cel de o zi, are și dezavantajul ca pana l vârstă aia probabil a fost crescut calumea, în condiții optime, iar o trecere la alt mediu poate fi în sine un soc suficient pt probleme.



Probl3ma principala de sănătate la puii de curca e histomonoza, asta începe sa apara când puii se măresc și e o problema destul de greu de evitat în regim gospodăresc iar când apar semne deja ai pierderi destul de serioase(mortalitate la unii, altii in stadii  incipiente sunt dati este cap și nu mai merg asa cum trebuie) , un ficat și un sistem digestiv afectate la un animal care face conversie a furajului in carne, sunt ca un motor stricat la o mașină de curse.

Pt a preveni problemele, în mod realist, mai ales când nu ai experienta și nu te pricepi la boli, una din soluții e administrarea de enteroguard, tablete, individual, în funcție de greutatea corporala.
Una sau chiar doua cure(funcție de cum merg), prima pe la 2.5-3 luni, poate 3.5 luni când faci doar una, funcție de starea lor și când vrei sa ii sacrifici, pot fi o soluție ok în asemenea circumstanțe.

Tine cont ca enteroguard conține și antibiotice, administrarea acestora la modul preventiv poate ca nu e o abordare ideala sau poate ca nu vrei sa folosești asemenea medicamente din principiu, pragmatic insa iti zic ca în condinții gospodărești riscurile sunt mai degrabă mari.

Se poate și fără, poți avea și noroc, habar nu am detalii despre tine/condiții/istorci al zonei și gospodăriei, etc... Însă eu iti spun ca sa fii pregatit/a, exista nu posibilitatea ci mai degrabă probabilitatea sa apara probleme și adesea aceasta e mare.


In rest, bolile uzuale, nimic specific.




#1491
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
"La curci aplicarea vaccinului AVIPOX GAL nu se face prin înţeparea membranei aripii, ci prin badijonarea pielii deplumate din regiunea coapsei sau gambei (curcile dorm cu capul sub aripă şi pot trece virusul de la locul de inoculare pe mărgelele de la gât)"

Credeti ca poate fi facuta aceasta vaccinare de o persoana care nu a mai facut niciodata acest lucru sau trebuie medic veterinar?
Nu prea intelecg ce inseamna "badijonarea pielii deplumate"

#1492
maresal995

maresal995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2006
Buna ziua,

Am urmatoarea rugaminte la dumneavoastra.
Ma puteti ajuta cu un tratament pentru boala de care sufera curcanul din imagine (varsta aprox 2 luni, sinusurile umflate)? Am atasat o poza.

Multumesc.

o zi buna,
Laurentiu

Attached Files


Edited by maresal995, 07 September 2020 - 09:14.


#1493
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Cu tămâie și rugăciuni, asta însemnând ca șansele de a trata eficient, cu vindecarea drept rezultat, șunt minime spre zero.
Poți încerca să ajuți puțin celelalte păsări, problema 3 ca boala e omniprezenta în gospodarii, lumea administrează o groaza de medicamente aiurea și rezistenta la antibiotice poate sa difere foarte mult astfel încât e greu de spus ce ar putea funcționa la tine.
Se poate încerca enrofloxacina, poți încerca un lincosp3ctin, pot merge și alte dar per total... Slabe speranțe.



#1494
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am avut doi curcani care nu ma puteau sta in piciooare. Daca ii ridicam eu stateau drepti dar nu se puteau deplasa decat foarte putin si atunci dand tare din aripi pentru echilibru.
De mancat mancau foarte bine.
La taiere ambii aveau fierea foarte mare - umflata.
Aveti idee care ar cauza?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate