Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Contract Colectiv de Munca la Nivel de Unitate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
levai_l

levai_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare: sunt in preaviz. Motivul concedierii: art. 65 alin 1.
Exista in decizia de preaviz o fraza despre salariul compensatoriu, ca fiind de 50% potrivit Contractului Colectiv de munca la nivel de unitate.
Firma are angajati mai multi de 21.
Intrebarea mea este daca este in regula acordarea unui salariu compensatoriu doar de 50% sau ar trebui sa primesc cel putin 1 salar?

Multumesc,

#2
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Daca asa a fost negociat si semnat CCMul la nivel de unitate, atunci este OK 50%.

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Eu zic ca nu este OK. Prin contractul colectiv la nivel de unitate nu se pot stabili drepturi inferioare celor stabilite prin CCM-ul la nivel national.

#4
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Chow05 are dreptate, minim un salar.

#5
Lee4you

Lee4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Buna. Vin si eu cu o intrebare asemanatoare.
In luna martie mi s-a adus la cunostinta ca postul meu urmeaza a fi restructurat, din motive economice, nu din vina mea.
M-au informat printr-o comunicare perioada de preaviz si atat.
Ulterior eu am facut o cerere in care am precizat ca la terminarea perioadei de preaviz sa-mi fie platite toate compensatiile banesti corespunzatoare (lucram in vanzari), contravaloarea zilelor de concediu neefectuate si plata a 2 salarii compensatorii (ramura mass-media, asa e prevazut in CCM la nivel de ramura).
Mentionez ca in CCM la nivel de unitate nu este prevazut niciun salariu compensatoriu, iar in CCM la nivel national 1 salariu.

Preavizul s-a incheiat, nu am primit nici comisioanele din vanzari, nici salariile compensatorii, nici raspuns la solicitare (desi am precizat ca astept un raspuns, are nr de inregistrare). Inca nu m-au chemat sa-mi dea cartea de munca.
Cum ar trebui sa procedez acum?
Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate