Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Vand vila!Doresc ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
maruss20

maruss20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2010
Buna ziua.Doresc sa vand cat mai repede o vila in zona colentina.Este P+2,135mp construiti/nivel,280mp de teren,strada asfaltata,zona linistita,toate utilitatile,casa este la jumate la gri,jumate aproape terminata.Exista cineva care ma poate ajuta sa o vand?ofer comision.Multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
cat timp ceri un pret ok, te pot ajuta multi sa o vinzi.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
sunt sigur ca niste poze ar ajuta

#4
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Cum ar fii daca toti care au ceva de vanzare ar posta aici sa fie ajutati?

A mai deschis cineva un topic cu un teren de vanzare, dar omul e din alt timp - a ramas in 2008.

Sincer nu cred ca ai nevoie de ajutor, tot ce ai de facut este sa corelezi pretul la piata, scazi din pret treptat pana gasesti cumparator, dar si asa poate sa dureze. Insa sunt convins ca stiai asta, doar ca este greu sa accepti realitatea.

PS: Recitind raspunsul meu imi dau seama ca suna cam dur ce am scris, dar nu am gasit o exprimare mai "usoara" ... scuze.

#5
ConsultantaFonduri

ConsultantaFonduri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2010

View Postmaruss20, on 13th March 2010, 12:04, said:

Buna ziua.Doresc sa vand cat mai repede o vila in zona colentina.Este P+2,135mp construiti/nivel,280mp de teren,strada asfaltata,zona linistita,toate utilitatile,casa este la jumate la gri,jumate aproape terminata.Exista cineva care ma poate ajuta sa o vand?ofer comision.Multumesc.
Posteaza anunturi in ziare/ pe site-uri sau/ si ia legatura cu agentiile imobiliare.
Exista si o sectiune pentru vanzari !
O vei vinde la acel pret la care vei gasi un cumparator. Personal, cred ca este cam mare ( 400 mp construiti) pentru cerintele actuale / criza, deci nu cred ca iese prea mult pe mpc. Multi incearca sa le recompartimenteze. Nici zona nu este de fite, ca sa existe cereri la suprafete asa mari, nici nu este finisata... !
Succes la vanzare ! Deja ti-am dat cateva informatii gratis !
Moderatorul ar trebui sa intervina prompt in astfel de cazuri si sa redirectioneze anunturile !

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostConsultantaFonduri, on 14th March 2010, 12:53, said:

Posteaza anunturi in ziare/ pe site-uri sau/ si ia legatura cu agentiile imobiliare.
Exista si o sectiune pentru vanzari !
O vei vinde la acel pret la care vei gasi un cumparator. Personal, cred ca este cam mare ( 400 mp construiti) pentru cerintele actuale / criza, deci nu cred ca iese prea mult pe mpc. Multi incearca sa le recompartimenteze. Nici zona nu este de fite, ca sa existe cereri la suprafete asa mari, nici nu este finisata... !
Succes la vanzare ! Deja ti-am dat cateva informatii gratis !
Moderatorul ar trebui sa intervina prompt in astfel de cazuri si sa redirectioneze anunturile !

Ohoo, ce de informatii pretioase i-ai dat! Vezi ca ti-ai dat cu presupusul si in cazul meu si esti departe de ideea de consultant. Auzi tu: "O vei vinde la acel pret la care vei gasi un cumparator." Si mai vrei si bani pentru astfel de sfaturi? Ti se parea enorm cand vorbeam de 750e/mp construit la standarde mult peste medie, dar sfaturi ca ale tale te astepti sa merite ceva!
Sunt chiar curios in ce conditii locuiesti de esti atat de arogant? La cate postari ai inveti deja si moderatorii ce au de facut! Banuiesc ca tot contracost.

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
denky, nu trebuie sa fii ironic

#8
maruss20

maruss20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2010
Eu zic ca pretul este destul de ok 150.000e.M-am uitat in stanga si in dreapta si cam asta ar fi pretul,poate si mai mult,terenul in zona e undeva in 300e;pe strazile asfaltate.Numai mana de lucru m-a costat 15.000 pana acum.Ms de sfaturi,nu cred ca e cazul sa va certati(multumesc pt informatiile gratis).Am postat deja  in ziare/ pe site-uri sau cu agentiile imobiliare.Ideea era daca o fi careva pe aici sa se zbata mai tare ca mine sa o vanda,pt a lua si omul comision.Am vrut mult spatiu de accea sunt 400 mp construiti.La parter 1 sufragerie+1camera oaspeti+1casa scarii+1bucatarie+1baie=135mp,la etaj 1-4 camere,la etaj 2 necompartimentat,135 mp open space.Ms si pt ajutor si pt replici dure.Numai bine!

#9
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
La 150.000 o sa stai mult si bine cu ea. Te va prinde 2020, cand s-o da iar drumul la credite.

#10
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdenky, on 14th March 2010, 13:05, said:

Ohoo, ce de informatii pretioase i-ai dat! Vezi ca ti-ai dat cu presupusul si in cazul meu si esti departe de ideea de consultant. Auzi tu: "O vei vinde la acel pret la care vei gasi un cumparator." Si mai vrei si bani pentru astfel de sfaturi? Ti se parea enorm cand vorbeam de 750e/mp construit la standarde mult peste medie, dar sfaturi ca ale tale te astepti sa merite ceva!
Sunt chiar curios in ce conditii locuiesti de esti atat de arogant? La cate postari ai inveti deja si moderatorii ce au de facut! Banuiesc ca tot contracost.
Bai denky, vila ta e la coada porcului, sau mai rau, in camp. Nu trebuie sa te cramponezi atat de mult de ideea valorii casei tale.
Asta de aici e in Colentina - cam naspa, dar macar e in Bucuresti, si se cere 150 de mii pe 400mpc (chiar daca mai e de lucru la ea). Adica nici 400E/mpc.

Edited by Sylverix, 15 March 2010 - 08:14.


#11
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostSylverix, on 15th March 2010, 08:13, said:

Asta de aici e in Colentina - cam naspa, dar macar e in Bucuresti, si se cere 150 de mii pe 400mpc (chiar daca mai e de lucru la ea). Adica nici 400E/mpc.

E neterminata. Cine dracu mai are azi 200.000 de euro cash ca s-o cumpere si s-o puna la punct?! Doar prin credit s-ar mai putea cumpara la suma asta.

#12
maruss20

maruss20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2010
Colegule...Cine are bani...sunt destui cu bani stai tu linistit.Pe mine ma costa cam 30.000e sa o termin.Dar pe urma nu imi da nimeni 200.000 pe ea.Cum am mai spus,tiinand cont ca terenul e 300e/mp=84.000e numai terenul.Mai raman 66.000e pe o casa de 400 mp.Fa socoteala ca nici la rosu daca te apuci sa o construiesti nu iesi in banii astia.Are geamuri,incalizire pardoseala toata casa,2 placi de beton.Daca fac socoteala sigur nu mai fac una la fel cu 66.000.Bine pretul erea negociabil.Deci undeva la 60,55.000e mai raman pentru casa.Pretul l-am pus si eu in functie de ce am mai vazut prin zona,nu l-am pus asa de capul meu.

#13
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
Cine ar avea 200 mii de euro cash ... ar cumpara o casa sau si-ar face-o cu mana lui ?! eu cred mai mult in a 2-ua varianta.
Plus ca nu poti avea incredere in ce a construit un asazis "investitor" ~ care a construit cu scopul de a vinde si a face un profit, a avut grija sa taie costurile la minim in ceea ce priveste materialele si forta de munca !! eu n'as putea dormi linistit sub un astfel de acoperis.

re: Daca ai facut-o pentru tine e alta treaba, insa eu ma refeream in general la acei "investitori" mai privilegiati care cu niste relatii bine plasate au putut accesa credite preferentiale la banci ~ nu numai sume uriase pentru un muritor de rand, dar si la dobanzi mult mai mici, astfel ca odata construite 4-5 case sau 2-3 blocuri nu numai ca isi achita creditul dar si ramanea in buzunare cu o suma la care un muritor de rand nici ca viseaza ... la acesti "investitori" m-am referit.

Edited by Bismarck, 15 March 2010 - 10:36.


#14
maruss20

maruss20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2010
Am acte,stau in zona de 22 de ani:).Am mai cumparat un apartament si un teren mai mare la carrfour colentina,o dau pe asta ca nu am bani sa o mai termin.si daca m-as stranga un pic poate ca as termina-o,dar nu o dau in 200k,pierd si mai multi bani.Daca te-ai pricepe cu adevarat,casa fiind nefinisata,poti aduce experti sa verifice sa inspecteze,sa ia mostre.Casa are 400mp cadea pana acuma daca erea de cacioreala.Ma rog,ti-ai dat cu parerea.Sunt acceptatea toate comentariile.

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,058
  • Înscris: 02.03.2003
Cei care au bani cash au deja casa/case.
Variante sunt upgradistii(de la apartament in sus) si cei care vor o casa cu credit.
Zona merge, singurele probleme sunt constructie multa raportata la teren si faptul ca nu e finalizata.
Mai umbli la pret si o sa gasesti client.
Imobile s-au vandut intotdeauna, chiar si in vreme de razboi. Se vand si acum dar nu la preturile din 2007.
Spor la vanzare!

#16
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
MAruss, cine are 200.000 de euro in cash si NU are deja casa, ori :

1. Nu e interesat de problema (poate sta cu parintii, prin hoteluri, in strainatate sau naiba stie unde) si deci nu il intereseaza sa cumpere o casa la gri, rosu, verde, albastru sau ce culoare i-oi da tu;
2. Ori are banii bagati in chestii muuuuult mai profitabile. De exemplu, indicele BET a crescut in ultimele 14 luni cu 250%, in timp ce bietele imobiliare se duceau dracului. Chiar si in perioada asta de criza, sunt oportunitati in jurul nostru de te doare capul... bani sa fie!

Vrand nevrand, eu zic ca depinzi de variantele de creditare de pe piata. Ai putea incerca si prin Prima Casa 2, varianta cu casele construite de la 0. Sunt convins ca un plic impins unde trebuie iti va rezolva problema (in sensul ca vei putea zice ca incepi sa construiesti casa abia acum). Poate gasesti 2-3 cumparatori interesati care sa-ti dea (fiecare) un avans de 15-20.000 de euro, apoi luati cu totii creditul de 70.000 (banii vor intra in buzunarul tau, alaturi de avans) si cumparatorii vor termina ulterior pe cheltuiala proprie vila. Alta varianta nu vad si nu mai trage speranta la oamenii cu bani, ca au ei alte treburi cu banii aia, nu sa-i bage in betoane.

#17
maruss20

maruss20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2010
kevinro toti care vand case/vile/garsoniere/betoane raman cu ele nevandute?Mai sunt si oameni care gandesc altfel cum a spus si colegul terratec..mai sunt oameni care vor ceva mai mult spatiu,care poate au mai facut ceva bani si doresc sa cumpere toata romania si pe urma sa o inchireze,poate au facut mai multi copii,poate e unu mai al drq care s-a insurat fisu si vrea sa il puna bine la casa lui;a vandut niste pamant la tara si aia e.Ori stai la o garsoniera undeva in rahova la etajul 10,ori nu prea realizezi pe ce lume traiesti.Revenind la topic,nu am pus cutitul la gat sa imi dai tu bani sau colegii de pe forum.Ideea era(cum am mai spus-o si pt altii)care o vinde are comision.

Se poate inchide.Merci celor care mai traiesc cu picioarele pe pamant de sfaturi.

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmaruss20, on 15th March 2010, 10:27, said:

Am acte,stau in zona de 22 de ani:).Am mai cumparat un apartament si un teren mai mare la carrfour colentina,o dau pe asta ca nu am bani sa o mai termin.si daca m-as stranga un pic poate ca as termina-o,dar nu o dau in 200k,pierd si mai multi bani.Daca te-ai pricepe cu adevarat,casa fiind nefinisata,poti aduce experti sa verifice sa inspecteze,sa ia mostre.Casa are 400mp cadea pana acuma daca erea de cacioreala.Ma rog,ti-ai dat cu parerea.Sunt acceptatea toate comentariile.

Stai linistit, sa vezi ce mi-au facut mie astia 2, rechinul si prietenul lui consultant  vor sa ia pe 500 euro jumate din casele situate in Primaverii (Primaverii si atat, la Timisoara e coada porcului, dupa el). Nu le mai da lamuriri, ca ei tot inainte o vor tine cu preturile care se prabusesc. Vorba ta, isi dau cu parerea.  
La noi aici, in camp, la coada porcului (repet, 20 minute lejer pana in centrul Timisoarei, 150m de asfalt, PARALEL cu el, nu inspre camp, toate utilitatile-canal, apa, curent, gaz, cablu telefon, internet, comuna cu absolut tot in ea), pretul terenului s-a stabilizat la 80 euro/mp de mai multe luni, urmaresc atent. Iar ce-am bagat in casa am mai scris o data, nu mai repet. Ce repet e ca nu am facut-o s-o vand vreodata, as vinde-o pt ca nu mai am ce face cu apartamentul de la etaj.
Bafta tie la vanzarea casei. Ce stiu proaspat, un coleg din Bucuresti a vandut casa din Corbeanca acum 2 luni, cu 180.000e (160mp).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate