Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#91
LidyaB

LidyaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2009
De cartofii Elita (Nicola, Desiree sau Saturna) de la SemLuca (Timisoara) http://www.sem-luca.ro/cartofi.php   ce ati auzit? La primele 2 soiuri pretul e de 6.5 lei/kg... mi se pare cam mare, comparativ cu  cel de la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Cartof și Sfeclă de Zahăr Brașov, sau cu alte preturi, sub 2 lei, mentionate  pe forum...
Vreau si eu sa incep o cultura pe 17 ari (pana anul trecut a fost cultivat porumb pe acest teren), in apropiere de Baia Mare si fiind noua in domeniu nu m-as avanta la o investitie prea mare.

Initial am gasit pe http://www.sieberz.h...36&kategoria=14 niste cartofi care mi-au placut, dar preturile sunt uluitoare din pacate.  <_<

Ceva recomandari pentru incepatorii in domeniu?

Spor la semanat!!!  :thumbup:

Edited by LidyaB, 20 March 2011 - 02:48.


#92
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Personal pretul de 6.5lei/kg imi pare enormm... . Acum tu stii cati bani iti permiti sa bagi in samnta. Decizia iti apartine pana la urma, dar ar fi interesant totusi cumparate cateva kilograme si pus macar experimental. Spor la treaba, asteptam vremea buna sa ne apucam de treaba :wave:

#93
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
6,5 lei sunt la Semluca ????

Mai ce hoti ! Eu am vazut la mine cartofi de la Semluca la 12 lei saculetul ! Am intrebat cat are un saculet dar cica nu se da la kil, ca e cartof perfomant, olandez. :deadtongue:  Dar nu cred sa fie mai mult de 1kg. la saculet. Erau si albi si roz, cat o nuca mare.

#94
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 LidyaB, on 20th March 2011, 02:45, said:

De cartofii Elita (Nicola, Desiree sau Saturna) de la SemLuca (Timisoara) http://www.sem-luca.ro/cartofi.php   ce ati auzit? La primele 2 soiuri pretul e de 6.5 lei/kg... mi se pare cam mare, comparativ cu  cel de la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Cartof și Sfeclă de Zahăr Brașov, sau cu alte preturi, sub 2 lei, mentionate  pe forum...
Vreau si eu sa incep o cultura pe 17 ari (pana anul trecut a fost cultivat porumb pe acest teren), in apropiere de Baia Mare si fiind noua in domeniu nu m-as avanta la o investitie prea mare.

Initial am gasit pe http://www.sieberz.h...36&kategoria=14 niste cartofi care mi-au placut, dar preturile sunt uluitoare din pacate.  <_<

Ceva recomandari pentru incepatorii in domeniu?

Spor la semanat!!!  :thumbup:
Astazi am cumparat de la SCDA Suceava 2to de samanta de cartof categoria superelita, Sante si Magic la pretul de 2,5lei/kg inclusiv TVA.Trecand peste faptul ca vor mai trebui sortati pentru indepartarea semintei bolnave sau putrezite(de... SUPERELITA) daca voi obtine 25 to/ha mi se pare un pret mai aproape de adevar pt timpul asta.
Intrebarea pt care cer parerea colegilor forumisti este urmatoarea:
am doua sole pe care pot semana-una a fost arata din toamna,cultura precedenta a fost porumb(8to/ha)cu ingrasamant si erbicid iar a doua sola este la al 3-lea an de trifoi dar nu a fost arat de toamna.(aici pot fi si posibilitati de irigare)
Care dintre cele 2 sole ma sfatuiti sa o insamntez cu cartof-am dat probe de sol pt analiza dar nu am inca rezultatele.
Multumesc anticipat.

#95
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
daca nu ai arat din toamna cind mai ari si cind mai pui cartoful?
te/ai intrebat?

#96
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
In mod normal trifoiul ar fi o planta premergatoare mai buna dar in cazul tau nu prea se aplica ,deci iti ramane parcela de porumb mai ales ca a fost si erbicidat si nu ai atatea buruieni pe parcela , cu ceva ingrasamant se vor face cartofi

Chiar ai o alegere dificila de facut , daca zona ta e secetoasa planteaza pe parcela cu trifoi (pt ca dupa cum spui ai posibilitati de irigare)  daca ploua destul pe cea cu porumb

#97
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 vasiuca, on 21st March 2011, 19:50, said:

daca nu ai arat din toamna cind mai ari si cind mai pui cartoful?
te/ai intrebat?
Sola am luat-o in arenda abia in primavara asta.Problema mea nu e timpul ci tipul de lucrari ce rebuie executate pt a suplini oarecum actiunea iernii pe o aratura de toamna si in special ce pierderi/probleme pot aparea pe sola nearata-mai ales ca cei de la Suceava mi-au spus clar ca este nerecomandata cultura cartofului pe aratura de primavara(poate ne spune cineva care are experienta insamantarii cartofului pe aratura de primavara)

 francix89, on 21st March 2011, 20:19, said:

In mod normal trifoiul ar fi o planta premergatoare mai buna dar in cazul tau nu prea se aplica ,deci iti ramane parcela de porumb mai ales ca a fost si erbicidat si nu ai atatea buruieni pe parcela , cu ceva ingrasamant se vor face cartofi

Chiar ai o alegere dificila de facut , daca zona ta e secetoasa planteaza pe parcela cu trifoi (pt ca dupa cum spui ai posibilitati de irigare)  daca ploua destul pe cea cu porumb
Nu mai vreau trifoi,n-am la ce-l folosi.Sincer prefer sa investesc ceva si sa relizez si productie decat sa las terenul asa.In N Moldovei(P Neamt) nu e o zona f secetoasa dar nu stiu ce surprize pot avea...

#98
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Am plantat cartofi acum 2 ani in aratura de primavara pe un teren de lucerna si chiar s-au facut ofiicartofi fara a investi f mult , incearca sa ari terenul si sa-l maruntesti cat mai bine cu un combinator , daca nu e suficient combinatorul baga o freza mai mare  ,nu o sa fie ca dupa o aratura de toamna da pe aproape tot e , da apuca-te zilele astea de operatii ca imediat vei planta cartofii,  spor la munca

#99
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 francix89, on 21st March 2011, 21:09, said:

Am plantat cartofi acum 2 ani in aratura de primavara pe un teren de lucerna si chiar s-au facut ofiicartofi fara a investi f mult , incearca sa ari terenul si sa-l maruntesti cat mai bine cu un combinator , daca nu e suficient combinatorul baga o freza mai mare  ,nu o sa fie ca dupa o aratura de toamna da pe aproape tot e , da apuca-te zilele astea de operatii ca imediat vei planta cartofii,  spor la munca
Multumesc de sfat.Sper sa pot ajuta si eu candva.

#100
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Am cumparat ~520kg cartofi de samanta cu 1,5lei/kg +110kg cu 1,6lei/kg + mai am ~80kg in beci de anul trecut.
Am arat in toamna terenul si sper sa reusesc sa pun cartofii pana la 1 aprilie.
Ce ingrasamant sa incerc pentru cartofi?Am cumparat anul trecut ceva ingrasamant la punga de 1kg ce se da prin picurare.E bun pentru orice tip de legume,inclusiv cartofi mi-a spus un inginer de la Glissando.Ce ar fi daca as dizolva praful intr-u bidon cu apa si sa stropesc terenul cu acest ingrasamant. :rolleyes: Ce parere aveti?La fel de bine pot sa folosesc praful asta si la altceva dar daca credeti ca ar fi ok o sa-l folosesc la cartofi.

#101
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Banuiesc ca acel ingrasamant e foliar si se poate aplica prin fertigare, merge la cartofi daca respecti doza dar sa nu te astepti la minuni, acel ingrasamant ajuta putin planta si cam atat, ar mai trebui sa mai pui in pamant odata cu plantatul si ceva gunoi  sau complex  gen 15-15-15 (cel mai des intalnit ) costa in jur 110 lei sacul de 50 kg , macar un sac sau doi  sa pui si tot e ceva

#102
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Da,e foliar.M-am gandit sa mai cumpar ceva ingrasamant cu mult azot.
Cam pentru cat teren imi ajunge un sac?Ingrasamantul va fi imprastiat manual iar terenul e de 2000mp.

Edited by Neuronul_ganditor, 21 March 2011 - 23:19.


#103
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Mai bine ai cauta ingrasamant ce contine potasiu K , e mai bun la cartof , de asta iti sugeres complexul care le are pe toate azot, fosfor si potasiu, pentru 2000 mp ti-ar trebui vreo 3,4 saci in mod normal
La cartof se folosesc 1000 kg complex /ha intr-o cultura intensiva

#104
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Multumesc pentru ajutor.Maine o sa ma duc pe la magazine sa vad ce gasesc.

#105
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 francix89, on 21st March 2011, 23:28, said:

Mai bine ai cauta ingrasamant ce contine potasiu K , e mai bun la cartof , de asta iti sugeres complexul care le are pe toate azot, fosfor si potasiu, pentru 2000 mp ti-ar trebui vreo 3,4 saci in mod normal
La cartof se folosesc 1000 kg complex /ha intr-o cultura intensiva
Exact asta mi-au recomandat si cei de la Statiunea  de crecetari.In plus in afara de NPK15/15/15, 500kg/ha mai fertilizeaza printre randuri,la semanat cu azot 200 kg/ha.
Au o semanatoare ce da si ingrasamant.
Au mai insistat pe tratamentul preventiv contra manei atunci"cand se unesc frunzele"chiar daca nu sunt semne de aparitie.La ce-am patit cu rasadurile o sa-l fac sigur.

#106
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011
Ceva interesant despre combaterea gândacului de colorado la cartofi:

In vederea evitarii aplicarii tratamentelor cu substante sintetice, in combaterea gandacului de Colorado, a fost testata cu succes metoda asocierii cartofului cu crizantema.  
Experimentul a fost organizat in primavara anului 2002 la o ferma particulara din judetul Teleorman. Pe parcela experimentala s-au plantat patru randuri de cartofi la distante obisnuite, pe langa care s-a plantat un singur rand de crizanteme (amestec de soiuri si specii) la o distanta de 35 cm intre plante pe rand cu material saditor obtinut prin despartirea tufelor.
Pentru cultura cartofului a fost ales soiurile Desire si Ostara, care de obicei se manifesta in cultura ca soiuri sensibile la atacul gandacului de Colorado.
La infiintarea culturii sa administrat un fertilizant organic, si anume compost de gunoi de pasare (3 kg/m.p.), iar in timpul vegetatiei s-au facut udari si s-au aplicat prasile manuale.
Cu toate ca pe timpul vegetatiei plantele de cartof nu au primit nici un tratament contra daunatorilor, in cultura nu s-a observat nici un gandac de Colorado.
Pentru a verifica corectitudinea concluziilor la care s-a ajuns dupa primul an de testare, experimentul a fost repetat pe acelasi loc si in 2003. Intre timp, tufele de crizanteme au crescut mai viguroase. Probabilitatea unui eventual atac al gandacului de Colorado a fost mai mare intrucat nu s-a facut rotatia culturii de cartofi. Nici de data aceasta adultii gandacului de Colorado nu au depus oua pe plantele protejate de crizanteme. De mentionat ca in afara perimetrului in care s-a facut experienta, gandacul de Colorado a fost prezent chiar si in cadrul culturilor tratate cu produse chimice.
Acest prim experiment poate continua si de catre alti cultivatori pentru a se stabilii spatiul care se afla sub incidenta protectoare a crizantemelor si pentru a gasi raportul optim de cultura intre numarul plantelor de cartofi si a celor de crizanteme. De asemenea este foarte util de stabilit eficienta speciilor si soiurilor de crizanteme pentru a fi recomandate in culturile asociate.


Am plantat și eu crizanteme pe lângă câteva rânduri de cartofi, sunt curios ce se va întâmpla până la urmă. O să vă țin la curent.  :rolleyes:

#107
chirilaionut

chirilaionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2010
Salut!
Recunosc ca nu stiu prea multe de agricultura, deci intrebarile pe care vi le adresez sa le primiti cu ingaduinta.

As vrea sa pun anul asta cativa ari de cartof. Datele problemei ar fi asa: pamantul este in moldova(deci zona deluroasa), nu a mai fost prelucrat pana acum (deci lipseste aratura de toamna).
Intrebarea 1: Este posibil daca fac lucrarile cu un motocultor sa ajung la performanta de a obtine un teren bun pentru a cultiva cartofi? trebuie erbicidat, folosite ingrasaminte?
Eu ma gandesc sa iau ceva cartofi tratati, si sa folosesc un complex de ingrasaminte(nu stiu inca de care, pana nu fac o analiza a solului).

Problema 2: Un unchi m-a descurajat: a zis ca in zona aia se face vie si livada, la cartofi nu as scoate nici samanta. Adevarul e ca el a folosit mereu metoda traditionala: ingrasamant mai putin(de grajd), neirigarea suprafetei, prajire cu sapa doar atunci cand se ingrosa gluma si buruienile sufocau cartoful, tratament anticolorado potrivit..
Intrebarea 2: Daca as folosi samanta de calitate, irigare, as face cateva bilonari pe sezon, tratament anti-colorado...totusi e posibil sa nu obtin productie? Un sol din asta "hleios" este fara de speranta??

Va multumesc

#108
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
1-nu stiu exact cat de adanc poti ara terenul cu motocultorul, daca ar fi macar un 22 cm tot e ceva , la frezat o sa dureze ceva ,e bine cand incepi sa ari terenul sa fie zvantat si pamantul sa se sparga cat de cat la intoarcerea brazdei.  Merge erbicidat cand buruienile incep sa iasa cam odata cu cartofii, iar buruienile ramase dupa ce erbicidezi le elimini tu prin o prasa ,ingrasamant sa pui ca ala va face diferenta pe terenul tau cleios care e destul de sarac , merge si ceva gunoi intre randuri pe langa ceva complex
2- daca faci tratamentele la timp si irigi vor iesi cartofi ,acum depinde si de samanta

Am si eu rude la moldova prin neamt la tara, la ei totul depinde de tratamentele pt gandaci si mana (care de obicei nu sunt facute si cartoful cum creste putin ori e mancat de gandaci ori se maneaza), dar am vazut in unii ani cartofi f frumosi acolo
Trebuie sa te gandesti daca merita efortul financiar si munca ta, daca terenul e aproape de casa e bine , daca e departe nu te baga

Primavara a venit si trebuie sa te grabesti daca te hotaresti sa-i plantezi , eu deja incep sa plantez cartofii mei zilele astea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate