Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#55
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Apa este foarte importanta, deci daca nu esti intr-o zona a tarii unde ploua foarte des trebuie sa-i uzi mai mereu, cam o data pe saptamana si nu doar asa putin la suprafata , de asta cartoful se cultiva in anumite zone oarecum umede

#56
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
I-mi spune si mie mai detaliat cum se cultiva cartoful nu pe scara larga in gradina nu dispun decat 5ari, am inteles ca mai la suprafata. Recolta buna se poate face si fara complexe decat cu putin gunoi de grajd?
Am mai citit pe aici ca se pune si nisip? ne da si noua cineva cu rabdare mai detaliat? :naughty:

#57
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Merge si gunoiul de grajd dar nu se va compara cu ingrasamantul, terenul ideal pe care merg cartofii este acele in care nu ai mai cultivat anii anteriori radacinoase ci mai mult cereale sau lucerna , lucerna fiind cea mai buna pentru ca pastreaza terenul curat fara buruieni ,in rest e foarte simplu plantezi cartofii prin aprilie , dupa aproximativ 3,4 saptamani ii rebilonezi si astepti sa crreasca , intervii sa ii stropesti de mana si gandaci de cate ori este necesar, fara nisip sau alte metode

Edited by francix89, 22 November 2010 - 18:02.


#58
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
ROADELE PAMANTULUI!!!!

Edited by horia66, 23 November 2010 - 18:21.
Zi si matale ceva constructiv, ca de chibitzi e plina lumea ...


#59
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Intentionez sa cultiv 2 ha de cartofi timpurii, am de toate mai putin samanta.
Sunt sceptic in ceea ce o priveste, doar sa am noroc sa gasesc ceva de calitate. Ceva ponturi?

#60
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009

 katlin, on 27th January 2011, 10:46, said:

Intentionez sa cultiv 2 ha de cartofi timpurii, am de toate mai putin samanta.
Sunt sceptic in ceea ce o priveste, doar sa am noroc sa gasesc ceva de calitate. Ceva ponturi?
daca vrei sa cumperi o samanta buna ar trebui sa mergi in covasna si sa cauti pe acolo, sunt cateva anunturi si pe net cu samanta de cartofi da sa nu ai incredere in toate , oricum  ai nevoie de o cantitate maricica vreo 8 tone si la pretul actual o sa te cam coste , sa ceri ceva acte la cartofi macar sa fie un material biologic de calitate ,succes

o adresa http://www.solfarm.ro/

#61
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
incearca si la Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Cartof si Sfecla de Zahar Brasov

#62
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Se pare ca cei de la institutul cartofului au publicat oferta de samanta pt primavara asta :
1   Cartof   DESIREE   Elită   --   3,0
1 Cartof CHRISTIAN Superelită -- 3,5
3 Cartof CHRISTIAN Elită -- 3,0
4 Cartof CUMIDAVA Elită -- 2.5
10 Cartof RUSTIC ECOLOGIC    2,5
preturile includ tva

Sunt preturi destul de mari dar era de asteptat

#63
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cu 10000 ron numai samanta pe ha nu vad un profit bunicel.
Am luat legatura cu cativa producatori din CV si am gasit samanta inmultirea 1 cu 1.20 pe kg. Sa te increzi in ce spun ei?
La Solfarm e 2 ron fara tva dar mi s-a parut lipsit de profesionalism cu cine am discutat. Eu insistam cu un soi tarziu si el imi recomanda ca f. bun un soi despre care stiam ca e timpuriu.
Mai fac sapaturi, imi trebuiesc cca 15 to samanta.

#64
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Nici nu stiu ce sa zic , oricum nu merita samanta asta f scumpa de la 2 lei in sus  ,  mai bine iei una mai ieftina  si experimentezi cu aia  si la toamna iti cauti o samanta buna pentru la anu

Si eu ma gandeam sa cumpar ceva samanta da se pare ca o replantez pe a mea , mai veche dar cu suficient ingrasamant se face

Si de ce zici ca ai nevoie de 15 to? la hectar media e undeva la la 3.5 .. 4 to

#65
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Intr-o tarla am o parte de teren mai nisipos si m-am hotarat sa o cultiv toata, vreo 5ha mai ales ca am si sistem de irigatie. Ce soi tarziu recomanzi?
E de ajuns vreo 500 kg complex in situatia in care nu pot administra gunoi de grajd? Nu am analiza solului pe suprafata asta, am avut grau anul trecut si am obtinut vreo 3 to la ha.
Ca sa fiu mai exact ma gandeam la vreo 100 kg substanta activa de N, 80 kg P2O5 si 80 kg K2O.

Edited by katlin, 08 February 2011 - 09:20.


#66
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Nu conteaza asa mult soiul ,conteaza sa fie de o calitate acceptabila, mai ales ca ii poti si iriga, io zic ca 500 kg de complex15-15-15 sau 16 la plantat ar fi suficient

La mine aici in brasov in comuna societatile agricole baga undeva la 1000 kg de ingrasamant da si productiile sunt pe masura , peste 40 to hectar dar si stropesc cartofii contra manei de vreo 10 ori pe an

La plantat bag si eu 500 complex si cred ca ajunge mai ales ca inainte am avut lucerna pe teren si pamantul are din start ceva azot

#67
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Marturisesc ca nu ma pricep deloc bine la cartofi, insa as vrea sa intreb cum putem scapa de coropisnite cred, cred ca ele mananca din cartofii din pamant ! Sau e imposibil ? Sa fie alt animal ?

Nici eu nu stiu exact, doar am primit plangeri de la ai mei.

#68
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ai plantat cartofi in februarie ?  :huh:

#69
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
nu prea am vazut coropisnite in cartofi , sunt si niste larve de vierme care mai manca din cartofi, au 2 cm lungime dar nu fac pagube foarte mari

#70
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu am plantat in februarie, asta s-a intamplat anul trecut, din cate am primit eu de veste.
O sa vad anul asta cum decurge treaba, si o sa fiu si mai atent in general. Am impresia ca exista o tendinta de victimizare excesiva a celor de acolo.  :confuzzled:

#71
eta_ozn

eta_ozn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.06.2010

 tavktm, on 10th February 2011, 20:45, said:

Nu am plantat in februarie, asta s-a intamplat anul trecut, din cate am primit eu de veste.
O sa vad anul asta cum decurge treaba, si o sa fiu si mai atent in general. Am impresia ca exista o tendinta de victimizare excesiva a celor de acolo.  :confuzzled:
sapi toamna gropi in care pui balegar iar primavara le scoti balegarul si l aprinzi (cu coropisnite cu tot) .Larvele care maninca din cartof (alea albe de 2cm)sant larvele carabusului de mai care ies din pamant odata la 3-4 ani

Edited by horia66, 16 February 2011 - 22:46.


#72
emilmicu

emilmicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2011
Am fost la brasov si am cumparat 75kg de cartof din soiul cristian super elita pretul e de 3.5ron/kg pe langa asa am mai luat i 33kg de riviera (cartofi din productia din anul trecut) mari frumosi incoltiti. Eu recunosc ca nu ma pricep sa cresc cartofi dar de asta cred ca sunt bune forumurile :thumbup:. Am tot cicit fel si fel de articole am intrebat in stanga in dreapta si cu toate astea vreau sa aflu mai multe!
1. Am teren in teleorman si as vrea sa stiu ce sanse as avea in aceea zona sa fac productie.
2. Din cate stiti voi semintele astea ar fi bune?
3. Am facut un plan de stropire al cartofilor.... ce ziceti este bun?
START 19 Martie

9 Aprilie 23 Aprilie 11 Iunie 18 Iunie 25 Iunie 2 Iulie      9 Iulie      16 Iulie     23 Iulie    30 Iulie
Melody     Antracol Calypso   Conseto    Antracol    Conseto Calypso Antracol Infinito Conseto


Litri Apa Solutie
Melody 9 60g - solutie fungicida contra manei
Antracol 10.5 60g - solutie fungicida contra manei
Conseto 10.5 60g - solutie fungicida contra manei
Infinito 10.5 42g - solutie fungicida contra manei
Calypso 9.5 2.4 grame (insecticid pentru gandaci)

Cantitatile sunt calculate de mine pentru suprafata de 300mp cu gramajele de la producator (BAYER)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate