Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Sarcom mediastinal

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
tilll2004

tilll2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2006
E dificil, pentru ca nu stiu cum sa incep.
Sora mea a fost diagnosticata cu un astfel de diagnostic, la spitalul Fundeni. Dupa analize, tomografii si tot ce era nevoie s-a ales varianta chirurgicala pentru ca tumora atinsese 16cm / 10 cm. Numai ca, inainte cu o zi de operatie a mai facut un RMN cu substanta si ce sa vezi? Tumora imbraca trunchiul bronhio.... si medicul a zis ca operatia e prea riscanta, existand posibilitatea spargerii celor 2 artere pulmonare pe care apasa tumoarea. Este vorba de dl. doctor Codrut Stanescu. Cu rezultatele RMN am mers apoi la d nii doctori Horvat la IOB si Cordos la Filaret care au confirmat varianta domnului Stanescu.I s-a recomandat un set de 3 sedinte de chimioterapie si apoi, ulterior daca e nevoie si radioterapie, in vederea restrangerii tumorii pentru a deveni operabila. Credeti ca se poate intampla asa ceva? Prima sedinta de chimioterapie e programata pe 12 martie. Sora mea are dureri mari, dat fiind marimea tumorii. Ar exista oare varianta unei extirpari partiale si apoi tratament chimioterapeutic si radio?
Cum ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.
Sora mea are doar 37 de ani.

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Da, se poate asa ceva, nu vorbesc strict in cazul tau ci in general. Sunt tumori foarte mari inoperabile la care se incepe cu tratamentul chimio/ radio cu scopul de a micsora dimensiunea tumorii si a o aduce la operatie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate