Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#55
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42']lolz...exemple  ?....in afara de postul ala kilometric pentru care imi trebuie dictionar ca sa il inteleg ? [/quote]
si asta inseamna ca eu sunt agramat: faptul ca nu intelegi tu?
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42']vezi ca si-n ultimele 3 posturi s-a repetat istoria.
si nu-mi spune mie ca am limbaj de canal, pentru ca in ciuda ineptiilor pe care le-ai spus, ti-am vorbit foarte politicos [/quote]
vorbit politicos: "da-ti un cap in gura" "stai pe coji de nuci" etc
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] apropo...sugereaza-le celor de la ase sa initieze si urmeze niste cursuri de cultura si civilizatie sau de teoria comunicarii...poate vom ajunge candva sa discutam de la egal la egal..[/quote]

si ar trebui sa stii daca tot te lauzi cu teoria comunicarii (macar teoria sa o stii ca practica m-a "convins") ca intr-o comunicare tb sa existe dialog si pcte de vedere impuse cu forta "ca asa zic eu"
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] btw :
1)foarte putini au venit aici pentru ca "stiau ca nu ia examenul la stat" intelegi ?
majoritatea vin aici pentru conditii, in primul si in primul rand...si apropo...aici costa 450 de dolari, conditiile se stiu, si sunt net superioare unor hoteluri destul de bine cotate[/quote]

nu stiam ca la facultate te duci ca sa stai la hotel
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 2)ase-ul..pentru ce a facut locurile cu taxa ??? daca era plin de genii ? la ce au mai suplimentat locurile facand si unele contra cost ?[/quote]

n-am zis ca nu au si ei uscaturile lor, dar atata timp cat exista si locuri pentru care este concurenta, asta ar trebui sa iti spuna ceva
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 3)si dupa ce imi raspunzi la intrebarea asta, sa ai in vedere proiectul de reforma al invatamantului care vizeaza ca toate universitatile sa fie cu taxa...[/quote]

nu am nimic impotriva taxei: am impotriva criteriilor de admitere
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 4)pasul logic imediat urmator, va fi privatizarea sectorului de invatamant, si-o sa vezi tu atunci taxe si principii....[/quote]

vezi ce am scris mai sus
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42']5)vezi ca nu exista facultate romano americana. Exista Universitate Roman-Americana avand in componenta 6 facultati, da ?[/quote]

ok
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 6)Vezi vizita si raportul Comisiei Parlamentare pe Probleme de Invatamant (publicata in Adevarul)...si dupa aia mai discutam, ca daca era Ase-ul mama economistilor acolo s-ar fi dus intai...dar spre fericirea noastra a tuturor, si-au dat seama ca acolo e pierdere de timp [/quote]

Auzi, daca tu mai iei cu ce scrie Adevarul, chiar esti copil:frate , am lucrat in unul din ministerele Romaniei:daca esti prieten cu un secretar de stat, vine ala si spune si faptul ca la baie aveti harie igienica cu vibromasaj; asa ca da argumente mai solide in loc de "a scris in ziare despre noi"
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 7)..urmeaza sfatul de la lone star cu privire la frustrare[/quote]

nu stiu cine e mai frustrat dintre noi.
eu sunt MANDRU ca am terminat o facultate la care am intrat cu concurenta 8 pe un loc (stiu ca pt tine suna strange in conditile in care aveti mai multe locuri decat studenti)
[quote name='spare-me' date='Jun 29 2005, 07:42'] 8)du-te si plictiseste pe altcineva si daca se poate intoarce-te in timp si da-le-n cap celor care-au inventat progresul...multumita tie, tot la stadiul de ginta ne aflam acum[/quote]


asta apropo de limbajul "elevat " de care te mandreai mai sus.
e drept ca fiecare are criterii diferite de evaluare, dar tu esti mult pe langa standarde :puke:
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Edited by bogwol, 29 June 2005 - 09:23.


#56
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

LoneStar, on Jun 29 2005, 07:46, said:

Si tinand cont ca unele universitati particulare sunt recunoscute pe plan international mult mai mult decat cele de stat si sunt ;pe plan international ; mult mai respectate decat aici in Romania ... asta nu denota cumva o ultima zvacnire disperata a invatamantului centralizat de stat de a salva viziunea comunista a nationalismului ?

<{POST_SNAPBACK}>

sigur ca da.....
da-mi un exemplu unde este recunoscuta :naughty:
intamplator, am urmat un curs la universitatea din Birmingham/UK (pot sa iti spun pe propria piele ca nu recunosc nici o facultate/universitate din Romania)
povesti de genul recunoscut international am auzit: stiai ca in USA daca te duci cu o diploma de absolvent iti spuin ceva de genul : e Ok, ai o diploma care arata ca ai facut ceva in plus decat altii, dar stiti, mai aveti de dat vreo 10 - 15 diferente ca sa echivalam diploma.
prin functia pe care o am intru in contact cu ingineri si conssutanti din vestul Europei si America (Canada si SUA) asa ca vorbesc din experienta personala si din "ne-a spus decanul ca e recunoscuta facultatea afara, inseamna ca asa e"
si dac tot sunt recunoscute de ce facultatile/universitatile private nu au dreptul sa isi organizeze examenele de licenta independent de cele de stat?  :scratchchin:

Edited by bogwol, 29 June 2005 - 09:32.


#57
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

bogwol, on Jun 29 2005, 10:24, said:

sigur ca da.....
da-mi un exemplu unde este recunoscuta :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>



Cate relatii externe are ASE si cate are URA ?
exemple (pentru necunoscatori) : - James Madisson University USA (asta o stiu sgur dupa nume )
apoi ar mai fi universitati din : - Spania
                                            - Anglia
                                            - Grecia
                                            - Italia
                                            - Franta
   pentru cunoscatorii care nu cunosc : Ar trebui sa va lasati pagubasi cu subiecte paralele gradului vostru de intelegere .

#58
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

LoneStar, on Jun 29 2005, 09:28, said:

Cate relatii externe are ASE si cate are URA ?
exemple (pentru necunoscatori) : - James Madisson University USA (asta o stiu sgur dupa nume )
apoi ar mai fi universitati din : - Spania
                                            - Anglia
                                            - Grecia
                                            - Italia
                                            - Franta
   pentru cunoscatorii care nu cunosc : Ar trebui sa va lasati pagubasi cu subiecte paralele gradului vostru de intelegere .

<{POST_SNAPBACK}>

ce insemana relatii: faptul ca un profesor de acolo vine si va tine cursuri? ei se duc oriunde pt bani.
James Madisson University USA ? sincer n-am auzit de ea; o fi prin Montana oare?

#59
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

bogwol, on Jun 29 2005, 10:35, said:

ce insemana relatii: faptul ca un profesor de acolo vine si va tine cursuri? ei se duc oriunde pt bani.
James Madisson University USA ? sincer n-am auzit de ea; o fi prin Montana oare?

<{POST_SNAPBACK}>




iubire mica ... cum ziceam ... cunoscatorii necunoscatori paraleli cu temele discutate sunt rugati sa ia loc pe un scaun si sa nu faca galagie in timpul spectacolului

#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lone star, ai uitat de centrul de studii braziliene si de centrul de studii japoneze
pentru tudentii acestor tari car invata la romano-americana
exista acord de colaborare ca si studentii romani din tarile respective sa fie recunoscuti acolo dar nu stiu exact la ce universitati si oricum nu conteaza

bogwol...hai sa-ti spun ceva ca sa-ti iasa din grija...acum meriti sa fol. limbaj de canal, pentru ca stii tu vorba aia ? Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul.
si m-ai convins ca esti realmente idiot
apropo de primul tau post, e plin ochi de "purici" gramaticali gen :face-ti, spune-ti, da-ti..unde cratima e total in plus...dezacorduri si alte abominale schingiuri aduse limbii romane pentru care nu meriti sa fi bagat in seama
eu asa cred...ca mai bine inveti mai putin in conditii decente, decat mai mult, stand cu fundul intr-o balega pe mijlocul campului, da ?...si pentru ca la ase bantuie fantomele si aveti facultatile imprastiate in n'spe mii de sedii...uite de-aia am venit eu direct la ura.
da, eu prefer sa citesc ce scrie in adevarul..pentru ca in toata ingamfarea lui, fostul redactor-sef Cristian Tudor Popescu a fost unul dintre cei mai impartiali jurnalisti din massmedia romaneasca
tie..ce sa zic..spor la :Libertatea, Ciao, Bravo, Popcorn si Cool Girl
trei...daca dupa atatea posturi n-ai fost in stare sa-ti recitesti postul si sa vezi cat de analfabet esti, cu toate ca te-am informat in repetate randuri, uite ca inca mai am rabdarea sa-ti explic cu argumente ce-am de spus, asta in legatura cu teoria comunicarii, pe care n-ai cum sa o cunosti, din moment ce limba romana iti este straina
si inca ceva...nu te mai obosi sa raspunzi pentru ca am constatat ca nu meriti nici un fel de atentie drept care din acest moment, vorbesti singur
o zi buna tuturor

Edited by spare-me, 29 June 2005 - 12:10.


#61
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

spare-me, on Jun 29 2005, 13:08, said:

lone star, ai uitat de centrul de studii braziliene si de centrul de studii japoneze
pentru tudentii acestor tari car invata la romano-americana
exista acord de colaborare ca si studentii romani din tarile respective sa fie recunoscuti acolo dar nu stiu exact la ce universitati si oricum nu conteaza

bogwol...hai sa-ti spun ceva ca sa-ti iasa din grija...acum meriti sa fol. limbaj de canal, pentru ca stii tu vorba aia ? Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul.
si m-ai convins ca esti realmente idiot
apropo de primul tau post, e plin ochi de "purici" gramaticali gen :face-ti, spune-ti, da-ti..unde cratima e total in plus...dezacorduri si alte abominale schingiuiri aduse limbii romane pentru care nu meriti sa fi bagat in seama
eu asa cred...ca mai bine inveti mai putin in conditii decente, decat mai mult, stand cu fundul intr-o balega pe mijlocul campului, da ?...si pentru ca la ase bantuie fantomele si aveti facultatile imprastiate in n'spe mii de sedii...uite de-ai am venit eu direct la ura.
da, eu prefer sa citesc ce scrie in adevarul..pentru ca in toata ingamfarea lui, fostul redactor-sef Cristian Tudor Popescu a fost unul dintre cei mai impartiali jurnalisti din massmedia romaneasca
tie..ce sa zic..spor la :Libertatea, Ciao, Bravo, Popcorn si Cool Girl
trei...daca dupa atatea posturi n-ai fost in stare sa-ti recitesti postul si sa vezi cat de analfabet esti, cu toate ca te-am informat in repetate randuri, uite ca inca mai am rabdarea sa-ti explic cu argumente ce-am de spus, asta in legatura cu teoria comunicarii, pe care n-ai cum sa o cunosti, din moment ce limba romana iti este straina
si inca ceva...nu te mai obosi sa raspunzi pentru ca am constatat ca nu meriti nici un fel de atentie drept care din acest moment, vorbesti singur
o zi buna tuturor

<{POST_SNAPBACK}>




spare .... Stiam ca am uitat ceva . Dar decat sa spun ceva gresit , am preferat sa tac .

#62
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Frate, nu neg ca va chinuie la universitatea voastra, ceea ce mi se pare foarte firesc... important e ceea ce stiu sa faca si ce perspective au oamenii care ies dintr-o facultate particulara...
Intreaba tu 100 de angajatori ce ar alege intre un absolvent de ASE si unul de particulara. Eu pun pariu ca toti au preferinta pentru ASE...

Eu iti zic sincer ca la licenta cand au venit prietenii de la private (mai ales cei de la Romano-americana)  si ii auzeam ce puteau sa debiteze despre am ramas interzis... Plus de asta majoritatea celor picati au fost de la facultatile private...

deci asta mi se pare cea mai clara dovada a calitatii invatamantului de acolo...
Nu intelegti gresit... nu am zis ca NU VA INVATA!
ci va invata niste chestii care nu se afla in programa si care nu va folosesc nici in viata de zi cu zi

In strainatate e cu totul altceva... facultatile acelea au fost inca din evul mediu cand au fost infiintate erau PRIVATE. In timp si-au creat o traditie, o personalitate... invatamantul de stat a aparut relativ recent pentru a oferi si amarastenilor o sansa la studii superioare.
In Ro, ASE-ul nu are nici 100 ani, asta e calitatea invatamantului din Romania ce poti sa ii faci...

Daca ai bani pt URA eu as incerca la o universitate in strainatate... ai alte perspective acolo...

#63
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

Bertino, on Jun 29 2005, 13:34, said:

Frate, nu neg ca va chinuie la universitatea voastra, ceea ce mi se pare foarte firesc... important e ceea ce stiu sa faca si ce perspective au oamenii care ies dintr-o facultate particulara...
Intreaba tu 100 de angajatori ce ar alege intre un absolvent de ASE si unul de particulara. Eu pun pariu ca toti au preferinta pentru ASE...

Eu iti zic sincer ca la licenta cand au venit prietenii de la private (mai ales cei de la Romano-americana)  si ii auzeam ce puteau sa debiteze despre am ramas interzis... Plus de asta majoritatea celor picati au fost de la facultatile private...

deci asta mi se pare cea mai clara dovada a calitatii invatamantului de acolo...
Nu intelegti gresit... nu am zis ca NU VA INVATA!
ci va invata niste chestii care nu se afla in programa si care nu va folosesc nici in viata de zi cu zi

In strainatate e cu totul altceva... facultatile acelea au fost inca din evul mediu cand au fost infiintate erau PRIVATE. In timp si-au creat o traditie, o personalitate... invatamantul de stat a aparut relativ recent pentru a oferi si amarastenilor o sansa la studii superioare.
In Ro, ASE-ul nu are nici 100 ani, asta e calitatea invatamantului din Romania ce poti sa ii faci...

Daca ai bani pt URA eu as incerca la o universitate in strainatate... ai alte perspective acolo...

<{POST_SNAPBACK}>




Aici sunt de acord ... Dar nu acuza sistemul din cauza celor care trec prin el . Asa putem spune ca intreaga tara e de cacat iar noi suntem toti niste puturosi .. Pentru ca cel putin 15-20% din romani asta sunt ...
Apropo . Eu am terminat URA si sunt director economic adjunct ..:) Ca idee

#64
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

bogwol, on Jun 29 2005, 10:35, said:

ce insemana relatii: faptul ca un profesor de acolo vine si va tine cursuri? ei se duc oriunde pt bani.
James Madisson University USA ? sincer n-am auzit de ea; o fi prin Montana oare?

<{POST_SNAPBACK}>

nici macar acreditata nu e. la fel si cu heuron, din marea britanie.

#65
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

zuppy, on Jun 29 2005, 14:04, said:

nici macar acreditata nu e. la fel si cu heuron, din marea britanie.

<{POST_SNAPBACK}>




Imi pare rau scumpule ... Ai ramas cativa (2) ani in urma . E acreditata ... Mai informeaza-te

#66
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
toate cele 6 facultati sunt acreditate prin legea 274/ 15 mai 2002
universitatea functionoeaza inca din 1991, iar asta v-o spun ca sa intelegeti ca a fost acreditata dupa foarte mult timp de observare a performantelor, nu asa..pe pile sau spagi
eu sunt anul 2, fac practica in aria finante-contabilitate la o televiziune de top din romania, unde deja mi s-a propus sa raman angajat pe o perioada de minim 3 ani in sectorul financiar in schimbul unui training de 1 an
...fara pile...fara spaga
scuze de dezamagiri...normal ca am si pile, pentru absolut orice are si le foloseste mai rar sau mai des, dar asta e peste tot asa ca..e irelevant
so think about guys

#67
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Lasa ba ca o stii domn' director ce zice...
cine stie ce studii savante o fi facut la facultatea asta celebra de au ajuns toti sa il respecte si sa il aprecieze  :)  Vorba aia, doar e domn' director!  :P

#68
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

spare-me, on Jun 29 2005, 12:08, said:

lone star, ai uitat de centrul de studii braziliene si de centrul de studii japoneze
pentru tudentii acestor tari car invata la romano-americana
exista acord de colaborare ca si studentii romani din tarile respective sa fie recunoscuti acolo dar nu stiu exact la ce universitati si oricum nu conteaza

bogwol...hai sa-ti spun ceva ca sa-ti iasa din grija...acum meriti sa fol. limbaj de canal, pentru ca stii tu vorba aia ? Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul.
si m-ai convins ca esti realmente idiot
apropo de primul tau post, e plin ochi de "purici" gramaticali gen :face-ti, spune-ti, da-ti..unde cratima e total in plus...dezacorduri si alte abominale schingiuri aduse limbii romane pentru care nu meriti sa fi bagat in seama
eu asa cred...ca mai bine inveti mai putin in conditii decente, decat mai mult, stand cu fundul intr-o balega pe mijlocul campului, da ?...si pentru ca la ase bantuie fantomele si aveti facultatile imprastiate in n'spe mii de sedii...uite de-aia am venit eu direct la ura.
da, eu prefer sa citesc ce scrie in adevarul..pentru ca in toata ingamfarea lui, fostul redactor-sef Cristian Tudor Popescu a fost unul dintre cei mai impartiali jurnalisti din massmedia romaneasca
tie..ce sa zic..spor la :Libertatea, Ciao, Bravo, Popcorn si Cool Girl
trei...daca dupa atatea posturi n-ai fost in stare sa-ti recitesti postul si sa vezi cat de analfabet esti, cu toate ca te-am informat in repetate randuri, uite ca inca mai am rabdarea sa-ti explic cu argumente ce-am de spus, asta in legatura cu teoria comunicarii, pe care n-ai cum sa o cunosti, din moment ce limba romana iti este straina
si inca ceva...nu te mai obosi sa raspunzi pentru ca am constatat ca nu meriti nici un fel de atentie drept care din acest moment, vorbesti singur
o zi buna tuturor

<{POST_SNAPBACK}>

asta e tot ce am de zis:  :puke:
si cu asta am terminat
bucurati-va de caltatile facultatii voastre
ca fara pile ieseati muritori de foame :death:

Edited by bogwol, 29 June 2005 - 20:13.


#69
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si inca o data mi-ai dovedit ca ase-ul da numai oameni de valoare :D

#70
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

LoneStar, on Jun 29 2005, 14:06, said:

Imi pare rau scumpule ... Ai ramas cativa (2) ani in urma . E acreditata ... Mai informeaza-te
1) te rog invata sa te comporti. nu imi vorbesti mie cu scumpule, multumesc.
2) de cine e acreditata ? despre heuron (cea din marea britanie) stiu sigur ca e acreditata de catre un srl (ma rog, cum se numeste pe la ei), nu de ministerul invatamantului.

#71
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
din moment ce e lege publicata in monitorul oficial, tu de cine crezi ca e acreditata ?!!?
bai frate..eu nu te iau cu scumpule ca altii, dar macar informeaza-te mai inainte sa vorbesti

#72
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

spare-me, on Jun 29 2005, 14:19, said:

toate cele 6 facultati sunt acreditate prin legea 274/ 15 mai 2002
ma refeream la james madison si la antena 3
--
edit: hmm, ce face televiziunea din om... nu gasesc telecomanda si tot zic la televizor de antena 3.

vroiam sa zic:
ma refeream la james madison si la heuron

Edited by zuppy, 29 June 2005 - 21:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate