Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

de ce n-avem noi drumuri și autoșosele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

#1
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=62
iaca de ce

Quote

1. Execuția de lucrări pentru implementarea măsurilor de siguranța circulației pe DN1 Bucuresti-Borș(puncte negre și sate liniare) - 32 locații;  
2. Tratarea în cadrul proiectului de reabilitarea a DN1 ( Brașov-Sibiu) a 7 locații de sate liniare;  
3. Execuția de lucrări pentru implementarea măsurilor de siguranța circulației pe rețeaua de drumuri naționale (puncte negre și sate liniare) - aprox.150 locații;  
4. Implementarea de separatori de sensuri de circulație pentru drumurile naționale prevazute cu patru benzi de circulație;
5. Îmbunătățirea semnalizării verticale de orientare pe rețeaua de drumuri naționale, pe portale și console;
6. Amplasarea pe rețeaua de drumuri naționale în 500 de locații de camere video pentru monitorizarea și supravegherea traficului;
7. În cadrul contractului de marcaje rutiere pentru întreținere periodică, va fi continuată execuția de marcaje rutiere cu durată lungă de viață (în doi componenți sau termoplast) cu efect rezonator, în zonele cu valori ridicate de trafic și risc crescut de producere a evenimentelor rutiere.  
8. Continuarea cel puțin până în anul 2010 a programului ,,Parteneri pentru drumuri cu guvernul Olandei - Secțiunea de siguranță rutieră’’;
e interesant cum compania de autostrăzi și tralala e ocupată cu orice altceva numai cu construirea de șosele nu.
remarcăm pe această cale, remarcabila realizare a tronsonului gilău - câmpia turzii, o importantă rută națională menită să scurteze distanța temporală între două mari metropole românești

Quote

Având în vedere creșterea exponențială a parcului de autovehicule raportat la o dezvoltare anevoioasă a infrastructurii rutiere, se constată că pe drumurile naționale din România se înregistrează o creștere alarmantă a numărului de accidente rutiere cu consecințe grave. Pentru a preîntâmpina o escaladare necontrolată a acestui fenomen, CNADNR a inițiat o serie de măsuri și initiative menite sa diminueze efectul negativ al creșterii numărului de victime pe rețeaua de drumuri naționale din România. În acest context au fost sau sunt în curs de a fi implementate o serie de inițiative și proiecte de siguranța circulației care au rolul de a diminua numărul de evenimente rutiere soldate cu victime și în același timp să constituie un model viabil pentru viitor, în politica de dezvoltare a infrastructurii drumurilor publice.
e bine totuși că recunosc....dar nu remediază :death:

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
N-avem autostrăzi c-a murit Ceaușescu prea devreme. :lol:

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nimeni nu mai este in stare sa construiasca proiecte de anvergura, pentru ca oamenii s-au obisnuit cu un anume standard de viata si nu mai fac munca bruta la fel de bine (sau nu o fac de loc) ca inainte.
Cine astazi ar mai lucra in conditiile astea?
Greu de crezut ca americanii sau germanii ar mai fi capabili sa construiasca autostrazile in ritmul in care le-au facut in anii pre WWII. Ce ne mai miram de romani?

Edited by SuperDuper, 27 February 2010 - 16:58.


#4
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postgigel de hohențolărn, on 27th February 2010, 16:38, said:

remarcabila realizare a tronsonului gilău - câmpia turzii, o importantă rută națională menită să scurteze distanța temporală între două mari metropole românești
Nu e vorba decât de o centură omenească, comună orașelor Turda și Cluj-Napoca. Aia cu legătura dintre metropole este incalificabilă. Ce să mai callifici când e vorba de  bucureșteni...

Edited by Diogene, 27 February 2010 - 16:54.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Pe siteul ala, nu s-a mai umblat, cred, de la infiintare (a siteului). Daca va uitati la proiecte, cica la anu e gata drumul expres Craiova - Pitesti. Drum care cred ca in realitate nu e nici in faza de studiu de fezabilitate, daramite proiectare. Puteau macar sa modifice datele, calendarul e cel uploadat acu vreo 2 - 3 ani, cind au schimbat siteul.

#6
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
metropole romanesti? putin spus! e vorba de doua faruri calauzitoare ale intregii omeniri, exemple luminoase de civilizatie planetara! :)

ba, si asa sunt pe aici multi care privesc la perioada interbelica ca la Dumnezeu!
dragilor, mai aveti putina rabdare si va fi ca atunci! :rolleyes:
carute, drumuri de pamant pe care se poate circula doar cand e uscat, cate-o scoala la 10-15 localitati, un felcer la fiecare 15 sate etc.
si, bineinteles, "autostrada" campia turzii - gilau!

ba, ce ziceti, putem muta Capitala la Gilau? :rolleyes:

LE: Diogene, nu te supara! N-ai de ce! Tu parca erai ala care s-a laudat ca PDL-ul a castigat in Ardeal, in timp ce PSD-ul in Muntenia si Moldova, ceea ce spune multe despre nivelul de trai bla bla. Am imbatranit, m-am ramolit, dar nu de tot! ;)
Vezi ca am postat niste surprize placute pentru voi, ardelenii, pe threadul cu realizarile portocaliilor! :) Era vorba despre reducerea numarului de scoli si despre un anumit proverb care a devenit realitate in Romania.

Acum parca totusi imi vine sa-mi iau vorba inapoi!
Ma gandesc cu jind cum copiii aia amarati din clasele primare, vor face naveta in alte localitati dar nu prin drumuri desfundate cum credeam io, securistu' dracului, ci pe autostrada Campia Turzii - Gilau!
Ba, cum suna! Parca ar fi autostrada Cambridge - Oxford!

Edited by CapitanuPICARD, 27 February 2010 - 17:25.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Autostrada aia e foarte misto, scurteaza drumul de Oradea cu 45 - 60 minute.

#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
degeaba ii spui capitanului, el se deplaseaza numai cu vehicule ce merg cu minim warp 5 :lol:

#9
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Eu nu inteleg la ce mai este necesar ministerul transporturilor.Calea ferata este intr-o degradare continua ,deraiaza trenuri, se surpa poduri astfel incat trasee pana acum sigure devin inutilizabile,infrastructura rutiera este la pamant (sau in pamant,acolo unde sunt si banii dumneavoastra)...eu cred ca ar trebui desfiintat acest minister inutil .

#10
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postvanitty, on 27th February 2010, 17:23, said:

degeaba ii spui capitanului, el se deplaseaza numai cu vehicule ce merg cu minim warp 5 :lol:

logica fara cusur!
si ma urc din mers, sau cum? :)

#11
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCapitanuPICARD, on 27th February 2010, 18:05, said:

logica fara cusur!
si ma urc din mers, sau cum? :)
:naughty: intreaba-l pe chuck norris , el trebuie sa stie

#12
prosicontra

prosicontra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 06.07.2006

View Postdragospas, on 27th February 2010, 18:02, said:

Eu nu inteleg la ce mai este necesar ministerul transporturilor.Calea ferata este intr-o degradare continua ,deraiaza trenuri, se surpa poduri astfel incat trasee pana acum sigure devin inutilizabile,infrastructura rutiera este la pamant (sau in pamant,acolo unde sunt si banii dumneavoastra)...eu cred ca ar trebui desfiintat acest minister inutil .

basescu si pd-ul au avut cel mai mult timp conducerea ministerului transporturilor si uite ce s-a ales de drumusi si cai ferate
acum au conducerea intregii tari  :death:

#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostDiogene, on 27th February 2010, 17:53, said:

Nu e vorba decât de o centură omenească, comună orașelor Turda și Cluj-Napoca. Aia cu legătura dintre metropole este incalificabilă. Ce să mai callifici când e vorba de  bucureșteni...
pretene ce pretenții să ai de la un bucureștean gherțoi de bloc ce mă aflu, da io așa am rumegat pe nemestecatelea marea realizare a guvernului boc terț (crecă da) - ș-anume, că s-au construit cei patruj km de autoșit între câmpia turzii și gilău și că mai sunt pe vine încă 873,4 km de autostradă în următorul mandat băsescian (să nu se supere preda, da fix undeva-n cot mă doare și de el și de voinescu)

View Postdragospas, on 27th February 2010, 19:02, said:

Eu nu inteleg la ce mai este necesar ministerul transporturilor.Calea ferata este intr-o degradare continua ,deraiaza trenuri, se surpa poduri astfel incat trasee pana acum sigure devin inutilizabile,infrastructura rutiera este la pamant (sau in pamant,acolo unde sunt si banii dumneavoastra)...eu cred ca ar trebui desfiintat acest minister inutil .
ar fi beton! mai mulți bani pentru udrea. cât despre faptu că infrastructura rutieră e la pământ, cum ai vrea să fie? suspendată, precum autoșitu nord-sud oprescian? :lol:


View PostSuperDuper, on 27th February 2010, 17:53, said:

Cine astazi ar mai lucra in conditiile astea?
pretene, da tu crezi că românica-i alaska? sau puțu siberiei sau nălțimile alpilor, unde, baizăuei, n-au avut nicio jenă nici franțujii nici italienii să dea gaură ici care să iasă colea, și să salte pe piloni ditai autostrada unde-i valea adâncă, și tot așa. adică ăia cum de-au putut, și noi nu?
judecând după costurile per km de autostradă, aș spune că mai degrabă ar ieși mai ieftin să autostradăm antarctica dacă nu chiar planeta marte.
păi zău.

#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
pai hai sa vedem  :thumbup:

- 2 ian. 1990-28 iun.1990)Corneliu BURADA (psd) - 6 luni
- 28 iun. 1990 - 30 apr.1991- Doru PANĂ (psd) 11 luni
- Traian BĂSESCU (30 apr. 1991-16 oct. 1991) pdl - 5 luni
- 16 oct. 1991-19 nov. 1992 - Traian BĂSESCU (pdl) 1 an si o luna
- 19 nov. 1992 - 6 mart. 1994 - Paul TEODORU (psd) 1 an si 6 luni
- 6 mart. 1994 - 11 dec. 1996 - Aurel Novac - tot psd , deci astia 2 per total au 4 ani.
- 12 dec. 1996 - 11 febr. 1998 - Traian BĂSESCU (pdl) - 1an si 2 luni
- 11 febr. 1998 - 17 apr. 1998- - Anton IONESCU (pnl) - 3 luni
- 17 apr. 1998 - 22 dec. 1999 -  Traian BĂSESCU (pdl) 1 an si 7 luni
- 22 dec.1999 - 26 iun.2000 - Traian BĂSESCU -pdl
- 27 iun. 2000 - 28 dec. 2000- Anca BOAGIU - pdl deci ar 4 ani, fara cateva luni la pdl
- 28 decembrie 2000 - 29 decembrie 2004 - miron mitrea (psd) - 4 ani psd.
- 29 decembrie 2004 - 13 iunie 2006 - dobre (pdl) - ~1 an si 6 luni pdl
- 13 iunie 2006 - 5 aprilie 2007 - berceanu (pdl) - 1 an pdl.
- 5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008 - orban (pnl) ~ 1 an si 6 luni
- 22 decembrie 2008 — 23 decembrie 2009 Radu Mircea Berceanu — 1 an pdl


Din cate vedem pdl are: ~ 9 ani si 3 luni , pnl are ~ 1 an si 9 luni iar psd are restul de 9 ani. Deci vina e impartita :P

#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postvanitty, on 27th February 2010, 19:43, said:

Din cate vedem pdl are: ~ 9 ani si 3 luni , pnl are ~ 1 an si 9 luni iar psd are restul de 9 ani. Deci vina e impartita :P
să nu disperăm, și pdl și psd ne-au promis 835,45 respectiv 1000 km de autostradă în următorii 4 ani. -_-

anca boagiu ministru, roflmao, ăleia-i curge scuipat din gură de tută ce-i :lol:

#16
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
daca a servit bine partidul..  :thumbup:

#17
prosicontra

prosicontra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 06.07.2006

View Postvanitty, on 27th February 2010, 18:43, said:

pai hai sa vedem  :thumbup:

- 2 ian. 1990-28 iun.1990)Corneliu BURADA (psd) - 6 luni
- 28 iun. 1990 - 30 apr.1991- Doru PANĂ (psd) 11 luni
- Traian BĂSESCU (30 apr. 1991-16 oct. 1991) pdl - 5 luni
- 16 oct. 1991-19 nov. 1992 - Traian BĂSESCU (pdl) 1 an si o luna
- 19 nov. 1992 - 6 mart. 1994 - Paul TEODORU (psd) 1 an si 6 luni
- 6 mart. 1994 - 11 dec. 1996 - Aurel Novac - tot psd , deci astia 2 per total au 4 ani.
- 12 dec. 1996 - 11 febr. 1998 - Traian BĂSESCU (pdl) - 1an si 2 luni
- 11 febr. 1998 - 17 apr. 1998- - Anton IONESCU (pnl) - 3 luni
- 17 apr. 1998 - 22 dec. 1999 -  Traian BĂSESCU (pdl) 1 an si 7 luni
- 22 dec.1999 - 26 iun.2000 - Traian BĂSESCU -pdl
- 27 iun. 2000 - 28 dec. 2000- Anca BOAGIU - pdl deci ar 4 ani, fara cateva luni la pdl
- 28 decembrie 2000 - 29 decembrie 2004 - miron mitrea (psd) - 4 ani psd.
- 29 decembrie 2004 - 13 iunie 2006 - dobre (pdl) - ~1 an si 6 luni pdl
- 13 iunie 2006 - 5 aprilie 2007 - berceanu (pdl) - 1 an pdl.
- 5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008 - orban (pnl) ~ 1 an si 6 luni
- 22 decembrie 2008 — 23 decembrie 2009 Radu Mircea Berceanu — 1 an pdl


Din cate vedem pdl are: ~ 9 ani si 3 luni , pnl are ~ 1 an si 9 luni iar psd are restul de 9 ani. Deci vina e impartita :P

despre psd stim ca sunt rau intentionati si nu au incercat sa faca nimic
pnl la fel, sunt rau intentionati si au fost si putin timp
ma mira ca pedeleul, care a fost cel mai mult la conducerea transporturilor, si stim ca ei sunt niste profesionisti si au cele mai bune intentii (imediat vor face peste 12 ani la conducerea transporturilor) si nu au fost in stare sa faca o poteca macar

#18
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
care peste 12 ani mai trestie? Ca vad ca la ministerul transporturilor e aproape fiftie fiftie cu timpul stat in frunte ministerelor. Deci e cam egal intre pdl si psd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate