Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Thassos versus insulele Ionice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
M-am gandit la acest subiect pentru a putea schimba impresii cu cei care au vizitat ambele locatii,dar si pentru a furniza informatii-cred eu-utile indecisilor.Poate si pentru faptul ca forumurile insulelor Ionice sunt destul de "subtirele" in comparatie cu forumul Thassos (e un mister ,pentru ca si primele sunt superbe !),sper sa-l elucidam impreuna ,ca 400 de pagini de Thassos denota o dragoste mare ,nu gluma!!

#2
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostBazil-68, on 22nd February 2010, 18:21, said:

M-am gandit la acest subiect pentru a putea schimba impresii cu cei care au vizitat ambele locatii,dar si pentru a furniza informatii-cred eu-utile indecisilor.Poate si pentru faptul ca forumurile insulelor Ionice sunt destul de "subtirele" in comparatie cu forumul Thassos (e un mister ,pentru ca si primele sunt superbe !),sper sa-l elucidam impreuna ,ca 400 de pagini de Thassos denota o dragoste mare ,nu gluma!!
da de ce versus?

#3
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Stiu,suna cam razboinic,cam a gala de box ,nici pe departe nu asta este intentia sa invrajbesc niste oameni...sa spunem ca suna mai a provocare la dialog,ca incita mai mult la discutii !!

#4
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostBazil-68, on 22nd February 2010, 19:59, said:

Stiu,suna cam razboinic,cam a gala de box ,nici pe departe nu asta este intentia sa invrajbesc niste oameni...sa spunem ca suna mai a provocare la dialog,ca incita mai mult la discutii !!
Discutia asta cu nu stiu ce vs nu stiu ce ,nu merge,fiecare isi are farmecul sau aparte.Cum am mai spus-o si eu si altii, frumusetea sta in ochii privitorului, ceea ce pt tine e raiu' pe pamant, pentru altii inseamna catastrofa...Asa poti sa compari orice Mercedes cu Dacia, bicicleta vs motocilcleta,etc, nu asa se pune problema...Discutii din astea tot au mai fost si nu au dus in nicio directie, mai rau au confuzat oamenii.
Poti sa citesti, sa te documentezi, sa vezi cu ochii tai si Thassosul si Insulele Ionice si apoi sa incerci o comparatie in nume propriu.

#5
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010
E vreun meci de fotbal sau turism ? Daca e turism votez In functie de buget .Cine nu are bani prea multi se duce In Tassos sau daca este pensionar .

Edited by grecuadrian, 22 February 2010 - 21:00.


#6
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Sa spunem ca versus mai poate avea inteles de fata in fata sau in oglinda !E drept ca si eu am fost in Thassos ,anul trecut gandindu-ma la buget (familie-4 persoane ca pe doi din ei nu mai pot sa-i numesc copii ci persoane!!),am facut-o cu nostalgia Lefkadei (2008) dar nu mi-a parut rau...s-a potrivit si Thassos-ul ca o manusa !

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cine nu are bani prea multi se duce In Tassos sau daca este pensionar .
Nu neaparat, dar conteaza si bugetul. Cum conteaza si apropierea de Romania - practic Thassos e cel mai aproape ca nr de km si va fi si mai aproape cand se vor finaliza drumurile mai directe...

#8
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007

View Postgrecuadrian, on 22nd February 2010, 20:58, said:

Cine nu are bani prea multi se duce In Tassos sau daca este pensionar .
...sau daca nu prea stie sa lege doua cuvinte cursiv. In Thassos merg mai mult familistii sau cei care doresc liniste; desi daca te duci in sudul insulei, vei intalni un nivel mai ridicat de ghiolbaneala specifica. Insula e una dintre cele mai frumoase datorita cadrului geografic.

#9
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Bun, de acord cu observatiile,la prima vedere asta ar fi raspunsul logic privind postarile de pe forum. De aici am plecat si eu cu acest subiect ,pentru ca mi-am propus anul acesta Kefalonia,(unde am fost doar in trecere!), am intrat pe forum si -ce sa vezi!-8(opt) pagini,ma duc la Lefkada (alta insula bestiala !)-50 de pagini,Corfu-190 si intr-un final Thassos cu 400 si ceva ! Ce nu e in regula cu insulele Ionice ?Distanta mare de casa si costurile ? Merita fiecare cent (zic!). De acord, insula Thassos e frumoasa (in felul in care fiecare insula-la modul general-si o insula greceasca-la modul particular-poate fi!)dar sa mergi ani la rand in acelasi loc cand sunt (doar)insule cat petru 2-3 vieti-cum poate fi??

Iar in ceea ce priveste nedumerirea legata de acest subiect,daca exista pe forum discutii si intrebari gen: cat e covrigul?,cum e drumul la km nu stiu cat ?,ce gust are papoutzaki?( sau mai bine zis:cate roti are vaporul si la ce inaltime zboara?) ,de ce nu ar exista si un subiect mai de sinteza,unde poti compara zonele fara teama ca esti"off  topic".

#10
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostBazil-68, on 11th March 2010, 17:13, said:

Bun, de acord cu observatiile,la prima vedere asta ar fi raspunsul logic privind postarile de pe forum. De aici am plecat si eu cu acest subiect ,pentru ca mi-am propus anul acesta Kefalonia,(unde am fost doar in trecere!), am intrat pe forum si -ce sa vezi!-8(opt) pagini,ma duc la Lefkada (alta insula bestiala !)-50 de pagini,Corfu-190 si intr-un final Thassos cu 400 si ceva ! Ce nu e in regula cu insulele Ionice ?Distanta mare de casa si costurile ? Merita fiecare cent (zic!). De acord, insula Thassos e frumoasa (in felul in care fiecare insula-la modul general-si o insula greceasca-la modul particular-poate fi!)dar sa mergi ani la rand in acelasi loc cand sunt (doar)insule cat petru 2-3 vieti-cum poate fi??

In primul rand, felicitari pt alegerea destinatiei de anul acesta. Referitor la nedumeririle tale, nu este absolut nimic in neregula cu insulele ionice si nici Thassos nu este the best of the best. Eu am fost in Thassos de 2 ori, anul acesta merg a treia oara si am fost si in Corfu si in Zakynthos.
Thassos este relativ aproape de Romania si se afla in ofertele de turism de masa (chartere autocar) cel putin de la anul de gratie 2004, in timp ce insulele ionice au intrat in oferte la chartere avion prin 2005 si chartere autocar prin 2006 Corfu si 2010 Zakynthos. Kefalonia si Lefkada nu sunt inca deschise unui astfel de turism, sau n-am auzit eu de chartere spre aceste destinatii. Turism individual s-a facut din toate timpurile catre toate destinatiile, dar nu toata lumea scrie pe forum.
Sunt convinsa ca este vorba si de distanta si de costuri, dar cred ca este vorba si de conservatorismul uman. Eu cunosc persoane care 20 de ani la rand si-au facut vacanta la Eforie Nord la acelasi hotel. N-au avut curiozitatea sa mearga nici macar la Eforie Sud in vreun an, cu atat mai putin la Mamaia. Si atunci este de inteles. Omul a fost, i-a placut, s-a simtit bine si n-are chef sa experimenteze altceva.

Edited by almona, 12 March 2010 - 09:43.


#11
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Mi-a placut Thassos si probabil am sa mai revin (macar odata!),dar parca ata ma trage tot spre insulele Ionice. Am stat in Corfu si Lefkada,am vizitat Ithaca si Kefalonia in ultimul loc ramanand sa merg anul acesta.Am fost de fiecare data in septembrie si am prins vreme super ,pe cand in Thassos a fost mai capricioasa,bineinteles intamplator,dar clima este totusi mai umeda in insulele Ionice,e mult mai cald in septembrie,localnicii spuneau ca nu a mai plouat de ani de zile...Si chiar daca Thassosul  ca insula e numita cea verde,vegetatia este mult mai abundenta in Ionice,cel putin palmierii in Corfu te faceau sa te simti ca la tropice!

#12
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostBazil-68, on 14th March 2010, 13:20, said:

Mi-a placut Thassos si probabil am sa mai revin (macar odata!),dar parca ata ma trage tot spre insulele Ionice. Am stat in Corfu si Lefkada,am vizitat Ithaca si Kefalonia in ultimul loc ramanand sa merg anul acesta.Am fost de fiecare data in septembrie si am prins vreme super ,pe cand in Thassos a fost mai capricioasa,bineinteles intamplator,dar clima este totusi mai umeda in insulele Ionice,e mult mai cald in septembrie,localnicii spuneau ca nu a mai plouat de ani de zile...Si chiar daca Thassosul ca insula e numita cea verde,vegetatia este mult mai abundenta in Ionice,cel putin palmierii in Corfu te faceau sa te simti ca la tropice!

La mine Thassos a fost prima iesire in Grecia, in 2004, apoi, din cauza de lipsa de bani pt altceva si pt ca mi-a placut foarte mult, in 2005 a fost tot Thassos. E adevarat ca atunci nu era atat de aglomerat. Erau putine firme care duceau maxim 2 autocare pe saptamana si turistii erau lasati peste tot: Limenas, Potos, Limenaria, Skala Potamias, iar cu masina proprie veneau foarte putini. La vremea aceea erau la mare cautare Paralia Katerini si Halkidiki. Acum merg cate 5 autocare pe zi din 3 in 3 zile, iar din 10 masini 8 sunt de Romania. Sunt sigura ca si-a pierdut mult din salbaticia pe care o stiam eu, am vazut in iarna lui 2006 cat a putut sa se constuiasca numai in Potos, dar nu ma deranjeaza.
Despre Corfu si peisajele ei am aflat de la localnicii din Thassos care-i preamareau frumusetea. In ceea ce priveste abundenta vegetatiei, in Corfu e firesc sa fie asa din cauza umezelii. Insa Thassos, "insula de smarald" inca nu si-a revenit dupa incediile provocate din anii `80 care au "ras" 80% din suprafata de padure. Totusi, in Thassos mi s-a parut aerul mai respirabil in iulie decat in Corfu la inceputul lui septembrie.
Oricum ar fi, toate merita vazute macar o data in viata.

Edited by almona, 15 March 2010 - 08:45.


#13
jonson66

jonson66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 04.03.2010
Cateva pareri despre "Thassos versus insulele Ionice":
pro thassos:
1. preturi mai mici
2. distanta mai mica
3. conditii de cazare si masa mai lejere (multe studio)- preferata de romanii care merg sa se "descurce" la fata locului
4. atmosfera mai familista
5. mai usor de a merge in grup
pro Ionice:
1. acces mult mai rapid cu avionul
2. media confortului - peste Thassos
3. atmosfera mai occidentala
4. romani (anumiti - se stie care este) mai putini
5.mai multe posibilitati de distractie activa

Si sigur mai sunt si altele.
Concluzii:
Principalele argumente pro pentru fiecare destinatie se leaga de BANI
La o prima vedere Thassos e mai provinciala.(cred)

#14
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008

View Postjonson66, on 31st March 2010, 08:54, said:

Cateva pareri despre "Thassos versus insulele Ionice":
pro thassos:
1. preturi mai mici
2. distanta mai mica
3. conditii de cazare si masa mai lejere (multe studio)- preferata de romanii care merg sa se "descurce" la fata locului
4. atmosfera mai familista
5. mai usor de a merge in grup
pro Ionice:
1. acces mult mai rapid cu avionul
2. media confortului - peste Thassos
3. atmosfera mai occidentala
4. romani (anumiti - se stie care este) mai putini
5.mai multe posibilitati de distractie activa

Si sigur mai sunt si altele.
Concluzii:
Principalele argumente pro pentru fiecare destinatie se leaga de BANI
La o prima vedere Thassos e mai provinciala.(cred)
Sa spunem ca pentru subiectul deschis,e prima minge serioasa venita din terenul advers (desi am asteptat mai multe !!), e o radiografie aproape perfecta a situatiei (din insule ). Sa discutam putin(si asta pentru ca nu am inceput inca curatenia de Paste...de care probabil nici unii dintre voi nu veti scapa...!!)Intr-adevar (si din pacate )totul se invarte in jurul banilor...altfel nu asi putea intelege de ce nu ar fi apreciata o traversare a Greciei (cu masina),cu o cazare pe traseu ...la nimereala ,atunci cand esti prea obosit.Si in satele grecesti care nu sunt puncte turistice  poti re(gasi) o idilica atmosfera.Din pacate acei romani mai putini de care amintea colegul nostru ,te pot ajuta sa ai un concediu minunat -prima data cand am fost in Corfu si nu am dat de conationali, am avut un soc,nu stiam ce lipseste(putin stres ??),ineditul situatiei in care nimeni nu se uita urat la tine cand vorbesti,chiar unii (greci )bucurosi ca esti roman...(nu m-a imbat cu apa rece-probabil in virtutea raporturilor trecute, prezente, pe care le aveau cu angajatii lor romani ). Bine ...ma scuzati...asta e doar un aspect al problemei...pentru celelalte mai astept  "mingi" !!

#15
jonson66

jonson66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 04.03.2010
Apropo de cum se pregateste un concediu linistit. Putin oftopic dar ca sa ia aminte si altii...
Incep cam din februarie sa caut oferte pentru vara in Grecia si stiti ca, daca nu ai un buget fluviu, cautarea asta poate dura destul de mult. Anul asta fluviu devenit un biet paraias, dar nu ne lasam si vrem in Grecia, ca la noi stim cum este. Deci dupa o selectie destul de serioasa, optez pentru Thassos, (am explicat in postul anterior de ce), studio 3*, OK.
Merg la agentie, (prima gresala), omul ma asigura de locuri, conditii, cazare, de tot si de toate, facem hartiile, semnez, paltesc (a doua gresala), integral (a treia gresala) ca sa nu mai ma plimb inca o data, fac asigurari storno, sanatate, tot, ca orice om  care vrea sa stie ca nu mai trebuie decat sa treaca timpul sa plece.
Ce credeti: evident, nu mai sunt  locuri :wallbash:, decat .....
Cautasem informatii suplimentare despre locatie, zona, harta, am povestit cu prietenii...
Vorba olteanului: fusa fusa si sa dusa!  :ciocan:
Superb!
Ce-i de facut?
Thassos-ul nu-i de vina.

#16
jonson66

jonson66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 04.03.2010
Probabil ca nu am explicat f. bine din viteza:
Intre data semnarii si a platii, au trecut niste zile, apoi am primit vestea cea mare :bandit:
Mintea de pe urma!!!! :yes:
Totusi nu ne lasam. Mai sunt variante.

#17
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007

View Postjonson66, on 1st April 2010, 11:49, said:

Ce-i de facut?
Thassos-ul nu-i de vina.
Pai, in primul rand, lasa lenea la o parte si da-le naibii de agentii. cauta singur si vei gasi. Nu-i complicat...da daca totusi insisti sa platesti comision.... :P ...

#18
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 28.04.2006

View Postjonson66, on 1st April 2010, 14:21, said:

Totusi nu ne lasam. Mai sunt variante.

Daca ai internet si putin timp liber considera-te cazat in Thassos. :thumbup:
Vei vedea.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate