Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8767
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
1-Loc care nu trebuie ratat in Thassos
2- Drum alternativ catre Giola. Drumul se vede pe harta la 50.000, nu se poate face cu masina. De la locul din poza, o spartura in gard, pe un drum de piatra cobori 400m pana la parcarea unde se ajunge pe partea cealalta. Nu vad avantaje, mai putin, poate, dupa o ploaie care ar face drumul clasic impracticabil. Exact dupa motociclete, se vede un inceput de asfalt dar inselator....

Attached Files


Edited by fanelul, 04 August 2013 - 18:25.


#8768
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgeo13star2000, on 04 august 2013 - 17:55, said:

Nu mi-am facut nici o rezervare bazandu-ma pe faptul ca anul trecut ( am stat in Kinira) erau destule locuri de cazare. dar perioada incepea de la 25 august.
Acum vrem sa plecam pe 9 august si am inceput sa intru in panica deoaree nu gasesc locuri  pe rezervari.
Preferam coasta de est. Dupa cum am vazut anul trecut erau sute de casute de inchiriat in Panagia, Potamia. Chiar sa nu gasim ?
Pe data de 9 sept Predominant noros iar pe 10 averse de ploaie

#8769
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postdannek, on 04 august 2013 - 19:43, said:

Pe data de 9 sept Predominant noros iar pe 10 averse de ploaie

Chiar crezi ca suntem curiosi cum e prognoza pe 9-10 sept. ? Pleaca pe 9 aug. dar nici atunci nu e interesanta prognoza.
Se mai spune ca "Vremea e dupa sufletul omului"
Nu vad rostul de a umple paginile cu prostii .

#8770
mzldan

mzldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.04.2008

View Postdannek, on 04 august 2013 - 19:43, said:

Pe data de 9 sept Predominant noros iar pe 10 averse de ploaie

dupa 3 uzo si 4 mythos sa vezi ce se insenineaza Posted Image

In Corfu au la tarabe si taverne o batura portocalie care se vinde pe post de medicament (nu mai stiu cum se numeste), de digestiv. Se gaseste si in Thassos?

Edited by mzldan, 04 August 2013 - 21:01.


#8771
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postmzldan, on 04 august 2013 - 20:53, said:

dupa 3 uzo si 4 mythos sa vezi ce se insenineaza Posted Image

In Corfu au la tarabe si taverne o batura portocalie care se vinde pe post de medicament (nu mai stiu cum se numeste), de digestiv. Se gaseste si in Thassos?

Kumkoat se numeste si tipica insulei Kerkira

#8772
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011

View Postdannek, on 04 august 2013 - 19:43, said:

Pe data de 9 sept Predominant noros iar pe 10 averse de ploaie

Cine naiba poate sa prognozeze ca peste 5 saptamani o sa fie predominant noros? :))  Mai grav e cine crede Posted Image

#8773
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
@Ovidiu. Avatarul meu nu e ......"cât şi lui @Damblagiu (el are ca avatar o poză de pe Ypsario, cu Golden Beach în fundal)". asa cum scrii mai sus. Ar fi fost banal. Poza e facuta de pe un deal (varf de munte) la 800m altitudine. Localitatile respective sunt Limenaria, cea din dreapta si Potos, cea din stanga. Nu au ajuns multi acolo si nici pe net nu cred ca ai sa gasesti ceva similar. Din cauza asta am ales-o ca avatar. Bafta.

Edited by damblagiu, 04 August 2013 - 22:30.


#8774
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Eh, dacă aş fi văzut poza la o mărime normală, fii sigur că mi-aş fi dat seama. Dar aşa, mică, mi s-a părut a fi făcută de pe Ypsario, mai ales că tu te duci des pe-acolo. La Alinuţa a fost mai simplu, fiind vorba de coastă.

Mea culpa !

Aşa că te-aş ruga să urci poza aici, chiar dacă poate ai mai pus-o şi altădată. Să ne delectăm ...


Sănătate şi scuze încă o dată !

Edited by OvidiuNS, 04 August 2013 - 23:23.


#8775
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
1-pano cu golful Kinira
2-biserica Sf. Parascheva din Theologos

Attached Files



#8776
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postdannek, on 04 august 2013 - 17:21, said:

Urmarind vremea probabila am constata ca pe Thassos in septembrie nu va fi prea bine
Thassos
http://www.accuweath...?monyr=9/1/2013
Oare se poate schimba prognoza.....in bine

Trecand peste "nu se stie daca va fi asa" sau "doar Mama Omida poate da prognoze astfel", temepraturile prezentate acolo par destul de ok.

Acum ce-ai vrea? Zapuseala? Nisip fierbinte si apa gen "baltoaca" precum la Golden Beach partea din sud? Stai linitit.. E ok, colega... :)

Repet, nu cred in prognoze pe 1-2 luni... Mergi cu incredere.

#8777
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdannek, on 04 august 2013 - 17:21, said:

Urmarind vremea probabila am constata ca pe Thassos in septembrie nu va fi prea bine
Thassos
http://www.accuweath...?monyr=9/1/2013
Oare se poate schimba prognoza.....in bine
Sa fim seriosi. Nu se poate stii vremea exacta nici peste 3 zile, darmite peste 5 saptamani... Abia daca s-a ajuns in situatia de a da vremea cu o acuratete de peste 90% pentru 24 de ore.

#8778
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmzldan, on 04 august 2013 - 20:53, said:

dupa 3 uzo si 4 mythos sa vezi ce se insenineaza Posted Image

In Corfu au la tarabe si taverne o batura portocalie care se vinde pe post de medicament (nu mai stiu cum se numeste), de digestiv. Se gaseste si in Thassos?

Aperol ?

#8779
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

View Postfanelul, on 04 august 2013 - 18:24, said:

1-Loc care nu trebuie ratat in Thassos
2- Drum alternativ catre Giola. Drumul se vede pe harta la 50.000, nu se poate face cu masina. De la locul din poza, o spartura in gard, pe un drum de piatra cobori 400m pana la parcarea unde se ajunge pe partea cealalta. Nu vad avantaje, mai putin, poate, dupa o ploaie care ar face drumul clasic impracticabil. Exact dupa motociclete, se vede un inceput de asfalt dar inselator....


referitor la punctul 1, da , pentru cei carora le place mielul sau mai mult, capra... este de neratat. De curiozitate, anul acesta ii mergeau ambele "aparate de protap" lu' Stelios?

Edited by raitar, 05 August 2013 - 09:07.


#8780
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View PostOvidiuNS, on 04 august 2013 - 23:20, said:

Aşa că te-aş ruga să urci poza aici, chiar dacă poate ai mai pus-o şi altădată. Să ne delectăm ...
Sănătate şi scuze încă o dată !

Poza 1 e cea cu pricina. In poza 2,3 si 6. e Skala Maries. Restul, facute din aceiasi locatie. Scuze pt calitate dat se defectase aparatul si au fost facute dupa amiaza cand aveam soarele in fata. Bafta.

Attached Files


Edited by damblagiu, 05 August 2013 - 14:45.


#8781
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
1- Pano catre NW
2- Pano catre Golden Beach
ambele de pe Ypsario. HDR-uri cand oi ajunge acasa...
Am facut putina plaja la Makriammos, frumos, aranjat, am prins manastirea Sf. Paraschiv la limita inchiderii. La inoarcere, nu am gasit vestitul Thassian asa ca am esuat la Magda, la Mousses. O musaca buna, un mix grill si o salata grozava, Mithos si urmeaza un pic de Golden....

Attached Files


Edited by fanelul, 05 August 2013 - 15:58.


#8782
jvu

jvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2010

View Postfanelul, on 05 august 2013 - 15:57, said:

1- Pano catre NW
2- Pano catre Golden Beach
ambele de pe Ypsario. HDR-uri cand oi ajunge acasa...
Am facut putina plaja la Makriammos, frumos, aranjat, am prins manastirea Sf. Paraschiv la limita inchiderii. La inoarcere, nu am gasit vestitul Thassian asa ca am esuat la Magda, la Mousses. O musaca buna, un mix grill si o salata grozava, Mithos si urmeaza un pic de Golden....

Sal..thassian e destul de departe de mousses...daca stai in partea aia..cum vii spre centru pe partea stanga scrie mare pe o terasa..de fapt cred ca initial au fost 2..Doukas thassian..k info iti pun 2 poze

..e exact la intersectia cu straduta ce merge spre binecunoscuta  discoteca din Limenas -   Just in Time :)

View Postjvu, on 05 august 2013 - 18:08, said:

Sal..thassian e destul de departe de mousses...daca stai in partea aia..cum vii spre centru pe partea stanga scrie mare pe o terasa..de fapt cred ca initial au fost 2..Doukas thassian..k info iti pun 2 poze

..e exact la intersectia cu straduta ce merge spre binecunoscuta  discoteca din Limenas -   Just in Time Posted Image

Attached Files



#8783
2na_fox

2na_fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.01.2009

View Postjvu, on 05 august 2013 - 18:09, said:

Sal..thassian e destul de departe de mousses...daca stai in partea aia..cum vii spre centru pe partea stanga scrie mare pe o terasa..de fapt cred ca initial au fost 2..Doukas thassian..k info iti pun 2 poze

..e exact la intersectia cu straduta ce merge spre binecunoscuta  discoteca din Limenas -   Just in Time Posted Image

View Postfanelul, on 05 august 2013 - 15:57, said:

1- Pano catre NW
2- Pano catre Golden Beach
ambele de pe Ypsario. HDR-uri cand oi ajunge acasa...
Am facut putina plaja la Makriammos, frumos, aranjat, am prins manastirea Sf. Paraschiv la limita inchiderii. La inoarcere, nu am gasit vestitul Thassian asa ca am esuat la Magda, la Mousses. O musaca buna, un mix grill si o salata grozava, Mithos si urmeaza un pic de Golden....
De la Mousses mergi pe strada principala, treci de port si in centru pe partea stanga sunt cele doua taverne: Doukas si Thassian. Am intrebat un ospatar daca este un singur patron acum si mi-a spus ca patronii celor doua taverne s-au asociat. Preparatele sunt acelesi si ambele ofera reducere pentru romani de 10%. Mancarea este buna, portiile sunt generoase.

#8784
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

View Postgeo13star2000, on 04 august 2013 - 17:55, said:

Nu mi-am facut nici o rezervare bazandu-ma pe faptul ca anul trecut ( am stat in Kinira) erau destule locuri de cazare. dar perioada incepea de la 25 august.
Acum vrem sa plecam pe 9 august si am inceput sa intru in panica deoaree nu gasesc locuri  pe rezervari.
Preferam coasta de est. Dupa cum am vazut anul trecut erau sute de casute de inchiriat in Panagia, Potamia. Chiar sa nu gasim ?

In Potos erau locuri libere berechet spre sfarsitul lui iulie , nu vad de ce nu ar fi si in august. Am observat ca sunt mai putini turisti ca in alti ani. Cand am facut turul insulei, peste tot erau afise cu "rooms let", asa ca eu zic sa nu iti faci griji. Oriunde mergi, se va gasi un loc si pentru voi!

View Postfanelul, on 04 august 2013 - 18:24, said:

1-Loc care nu trebuie ratat in Thassos
2- Drum alternativ catre Giola. Drumul se vede pe harta la 50.000, nu se poate face cu masina. De la locul din poza, o spartura in gard, pe un drum de piatra cobori 400m pana la parcarea unde se ajunge pe partea cealalta. Nu vad avantaje, mai putin, poate, dupa o ploaie care ar face drumul clasic impracticabil. Exact dupa motociclete, se vede un inceput de asfalt dar inselator....

Referitor la poza 1.... Nu vreau sa fac reclama, dar am fost si un pic mai departe la Taverna Kleoniki. Trei ani din ultimii 4 am mancat acolo si au fost toate delicioase.
Intr-un an din cei trei am mancat si miel, si capra si porc ( grup mare) , toate delicioase. Nu zic ca nu sunt bune peste tot, dar de aici si pana la a pune o eticheta la o taverna  de " must see" e cale lunga...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate